Jak nejlépe vybrat knihu pro dítě?

Klasické pohádky, dětské příběhy, pestrobarevné dovozové tituly anebo zaručené „disneyovky“? Po jaké knize sáhnout, abychom našim nejmenším udělali radost a zároveň u nich nevzbudili náklonnost ke kýči?

Co chtějí dnešní malí čtenáři? Číst si, bavit se a hrát si zároveň. Jejich nároky rostou, vyžadují i „něco navíc“. Knížky pro nejmenší jsou tak dnes mnohem interaktivnější. Dříve stačilo klasické leporelo, které se dalo různě skládat a ohýbat, případně sešity s omalovánkami a doplňovačkami.

Podle čeho vybíráte knihy pro děti vy?

Od pianka k záhadám
V současnosti děti chtějí s knížkami víc manipulovat a hýbat – oblíbená jsou leporela s posuvnými obrázky, mrkacíma očima nebo leporela zvuková, která jsou často doplněna ještě malým piankem. Děti tak mohou už od raného dětství rozvíjet více schopností najednou. Mezi staršími dětmi jsou pro změnu žádané knížky, kde mohou řešit různé záhady a hádanky. K tomu jim slouží například speciální přiložená lupa, s níž hledají v knížce ukryté indicie.

Ilustrace jako vodítko
Rodiče volí často klasickou knížku s ilustracemi, které znají ze svého dětství, ale vkus dnešních dětí se proměňuje. Chtějí hodně barevnosti a spíše komiksovou formu. Aktuálním trendem jsou počítačově tvořené ilustrace.
Oblíbenou knížkou pro nejmenší je momentálně pohádka O veliké řepě ilustrovaná Antonínem Šplíchalem.
Jsou ilustrátoři oblíbení už po několik generací, příkladem je Helena Zmatlíková, Adolf Born, o Josefu Ladovi nemluvě.

Knížka – hračka
Jak nejlépe vybrat dětem to, co je zaujme?. V mnoha titulech se objevují různé hry, úkoly nebo samolepky, které dětem přinášejí zábavu, a navíc je připravují na školu. Knížky jako Moderní kniha předškoláka, Veselé kreslení, nebo edice Poznej, najdi, spočítej děti baví, a současně rozvíjejí jejich schopnosti a fantazii. Děti ani nepostřehnou, že se zároveň učí.
Rodiče, kteří chtějí dětem koupit knížku s vánoční tematikou, sáhnou po Vánočních koledách s piankem, na němž si mohou s dětmi koledy i zahrát.

Krtečka nahradí dinosauři
Malé děti předškolního věku jsou ohledně svých hrdinů konzervativnější než starší čtenáři. Klasikou, kterou neopouštějí, je postava Krtečka a nejrůznější zvířecí hrdinové. Zatímco větší holčičky čtou nejraději o koních a ponících, kluky baví dinosauři a rytíři. Starší děti začínají hledat něco nového. Nejvíc v kurzu jsou fantasy knížky obecně.

Starý dobrý Lada
V literatuře pro malé děti je několik evergreenů, se kterými žádný rodič neudělá chybu a které jsou oblíbené již po několik generací. Patří sem samozřejmě klasické české pohádky a knížky od Josefa Lady. Jeho Velká kniha českých říkadel patří dlouhodobě mezi nejprodávanější tituly na českém knižním trhu.
Oblíbené jsou knihy Václava Čtvrtka, verše Františka Hrubína nebo Nejkrásnější říkanky pro nejmenší, které ilustrovala Helena Zmatlíková. Trendem poslední doby jsou knížky, jejichž autory jsou herci. Děti se jimi zabaví na delší dobu.

Svěrák, Uhlíř i Nesvadba
Velký úspěch mají u dětí Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř a jejich Zpívání s piankem. Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř tak navazují na popularitu svých televizních pořadů pro děti. Knížka Michala Nesvadby Michal doma s mámou nabízí kromě čtení plnit různé úkoly, malovat a poslouchat písničky. Tyto knížky splňují nároky moderních dětí – číst si, bavit se a hrát si zároveň.

Podle čeho vybrat knížku pro dítě:

  • především podle věku.
  • U předškoláků respektujeme první dětské zájmy (zvířátka, kutilství, sport).
  • Jinou knížku volíme na předčítání, jinou pro první „čtenářské“ projevy dítěte (málo textu, hodně ilustrací).
  • Knížka má být malé umělecké dílo, má vychovávat ke vkusu.
  • Správná knížka hladí a voní.

Článek byl připraven ve spolupráci s Nakladatelstvím Fragment

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist