Vyrobte si s Mackou: Originální potisk na tričko

TVOŘENÍ A VYRÁBĚNÍ S DĚTMI Materiál, se kterým bych vás dnes chtěla seznámit je nejen velmi vhodný k tvůrčí činnosti, ale také velmi praktický. Jedná se o obyčejné zažehlovací nebo, chcete-li, nažehlovací fólie.

Já jsem se s tímto typem fólií setkala poprvé před několika lety na malé kreativní výstavě. Okamžitě jsem si je zamilovala a domů jsem si odnášela svoje první exempláře. Od té doby moje láska zašla tak daleko, že vlastním veškeré dostupné typy a vzory a práci s nimi si opravdu užívám.

K čemu je používám

 • K tvoření: vždycky před začátkem sezony nakoupím levná trika a na jeden večer se zavřu s aršíky, žehličkou a dalšími pomůckami a tvořím a tvořím – srdíčka, kytičky atd. nebo dekoruji obrázky malované na textil. Pod rukama vznikají opravdu originální dílka.
 • Ke spravování oděvů: zakryjí díry a dírky všech druhů. A že je moje děti opravdu umí vytvářet. Dírku podžehlím zažehlovacím vlizelínem, zašiji a nahoru nažehlím dekoraci z fólie.
 • Jako dárek: ať už samostatný arch fólie nebo třeba vytvořím dětské body se jménem, když se narodí miminko.
 • Na dotváření karnevalových kostýmů atd.

A právě na jméně si ukážeme, jak snadné je s fóliemi pracovat.

Budeme potřebovat

 • triko
 • fólii (nebo více různých)
 • jméno vytištěné na počítačové tiskárně
 • nůžky
 • skalpel
 • lihový fix
 • žehličku

1. Nejprve si vystřihneme papírová písmenka.

2. Písmenka jedno po druhém překreslíme na fólii. Kreslíme z lícové strany přímo na krycí fólii (ta se nakonec odstraní, proto můžeme kreslit z líce).

3. Písmenka z fólie vystřihneme, popř. vyřízneme skalpelem.

4. Písmenka naskládáme na triko – můžeme si pomoci pravítkem. Zažehlíme. Zažehlujeme na teplotu podle druhu textilu. Žehličku pouze přikládáme, aby se nerozmazal lihový fix, kterým jsme obkreslovali písmenka (pokud se rozmaže, nevadí, vypere se, ale je to zbytečná práce navíc).

5. Necháme vychladnout a sloupneme svrchní ochrannou fólii.

A máme hotovo! Nádherný dárek, že?

Pár tipů pro vás:

Fólie se dají koupit nejlépe na internetu. Prodávají se v provedení třpytivé, metalické, sametové nebo vzorované (např. káro, zvířecí vzory atd.). Zajímavá je také fólie svítící ve tmě. Můžete na ně narazit i v papírnictvích, galanteriích či prodejnách kreativních potřeb.

Kromě řezání a stříhání můžete z fólií také „vyrážet“ tvary ozdobnými děrovačkami. Pak ale doporučuji ochrannou fólii nejprve sloupnout, vyrazit tvar a zažehlit jej přes pečicí papír, který nahradí ochrannou fólii.

Fólie snesou běžné zacházení – praní na 40 °C. Já dávám textil dekorovaný fóliemi dokonce do sušičky a vůbec jim to nevadí.

Když se náhodou stane a fólie se na některém místě „odchlípne“, prostě ji znovu zažehlete.
Vaše Macka a spol.

Foto: Jiří Černý

28.6.2013 1:51 | autor: Marcela Černá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist