Tvořivá inspirace pro malé i velké

Bramborová a pomerančová tiskátka, korálky z těstovin a domácí plastelína – to jsou naše tipy pro vaši tvůrčí domácí dílnu s dětmi.

Počasí se rozhodlo, že ukončí etapu baboletní a naservíruje nám pravý podzim se vším všudy. Dětská hřiště osiří a zase budeme trávit víc času doma. Připravili jsme tedy pro vás několik tvůrčích nápadů pro hravě strávený čas s nejmenšími. Nemusíte být výtvarně nadání a nemusíte mít šuplíky plné kreativních potřeb. Stačí, když nakouknete do spíže…

Bramborová tiskátka a barevné otisky pomerančů

Tato zábava dětem vydrží: rozpůlíte brambory a vylovíte ze šuplíku vykrajovátka na perníčky (zejména různá zvířátka budou mít úspěch). Potřebovat budete ještě tempery, štětce, papíry. Na omytých půlkách brambor vytvoříte tiskátka tak, že do nich vmáčknete vykrajovátko a okraj mimo formičku odkrojíte. Pokud vykrajovátka nemáte, můžete si tiskátka do brambor samozřejmě vyřezat klasicky nožem (obkreslíte si předvyrobené šablonky nejprve na bramboru fixem a pak vyřežete).

Potom už jen malý umělec namáčí tiskátko do barvy (menší dětmi) nebo je natírá štětcem (větší děti) a obtiskává na papír. Tiskátkový výtvor lze dále domalovávat, polepit podzimním listím apod. Pokud si uděláte tiskátko listu, pak můžete namalovat kmen stromu a podzimní pestrobarevné listy na strom doplnit právě pomocí tiskátka.

480895_10151587370128138_1622019875_n.jpg

Podobným (a vlastně jednodušším) způsobem mohou vzniknout hezké obrázky, když rozpůlíte pomeranč (nebo citron), nabarvíte ho temperami a obtiskáváte na papír. Umění pak bude spíše abstraktní. 🙂

Čtěte také:

Malované korálky z těstovin

14955861_1402154966476500_8972364700594637998_n.jpgPotřebujete jakékoli větší duté těstoviny, špejle, mašli nebo provázek, na který budete navlékat, fixy. Nejprve na špejli navlečete několik kousků těstovin a ty dle libosti barevně fixy pomalujete ze všech stran. Je možné těstoviny také nasprejovat zlatým či stříbrným sprejem. Po zaschnutí těstovinové korálky navlékáte na provázek či mašli (skvělé pro rozvoj jemné motoriky u malých dětí).

Dětská nevařená plastelína

V misce smícháte dva hrnky mouky, hrnek soli a polévkovou lžíci jedlého oleje. Pozvolna přiléváte vodu (asi jeden hrnek): hmota se bude měnit, nejprve bude drobivá, postupně zvláční. Můžete do ní přidat pár kapek potravinářského barviva, případně plastelínu rozdělit na menší části a obarvit každou jinou barvou. Vyrábět můžete jako z klasické plastelíny, těsto je ale možné použít také pro vykrajování a pečení, vtlačovat do pružných tvořítek na led, česnekovačem se dají vyrábět vlasy pro panenky apod.

Domácí plastelína by vám měla nejméně týden vydržet v ledničce, zabalená v mikrotenovém sáčku.


Zdroj foto: www.facebook.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist