Na slunce bez obav

Prima, prázdniny jsou za dveřmi! Je to první léto vašeho miminka, příležitost seznámit se s mořem, objevit hory, setkat se s bratranci, strýčky a tetičkami. Budete překvapeni, jak všechny tyto nové podněty urychlí citový vývoj vašeho miminka! Připravte se na dovolenou důkladně, ať vás nic nezaskočí.

Režim vzhůru nohama

Miminko na dovolené spí v cizím pokoji a jeho režim je celý převrácený vzhůru nohama (doba na odpočinek, na jídlo…). Vaše miminko stejně jako vy potřebuje trochu času na adaptaci na nové prostředí a podnebí. Buďte trpěliví. Nechte mu několik dní na srovnání režimu spánku a jídla. Abyste mu s adaptací pomohli, vezměte s sebou na cesty jeho oblíbené plyšové mazlíčky a hračky, které mu připomínají domov.

 Ať už ve stínu nebo na slunci, opatrnosti není nikdy dost!

book15-tube_solaire-enfant-250ml.jpgU moře, na horách nebo na venkově pokožka vašeho miminka dýchá. Ale pozor, je o to víc vystavená klimatickým změnám jako vítr, horko nebo zima na horách.
Sluníčko je moc příjemné, ale je třeba opatrnosti: UV paprsky jsou pro jemnou pokožku miminka extrémně škodlivé!

Nevystavujte dítě slunci a nevycházejte s ním ven v době nejintenzivnějšího horka a záření, tedy mezi 12. a 16. hodinou. Tento čas využijte k obědu ve stínu a chládku a dopřejte sobě i miminku siestu! Nešetřete na opalovacích přípravcích, vybírejte ty speciálně určené pro děti, s minimem chemických filtrů, voděodolné a potu odolné, s velmi vysokou ochranou SPF 50+ a s UVA ochranou. Najdete je nejlépe v lékárně (např. Klorane Bébé Dětská sluneční ochrana SPF 50+ 100 ml za 349 Kč nebo Avène Mléko pro děti SPF 50+, 250 ml za 649 Kč).

Oblečte miminku tričko nebo polo s límečkem, aby mu chránilo jemnou pokožku na krku. Nezapomeňte na klobouček nebo čepičku (nejlépe s gumičkou nebo vázáním pod bradou, aby si ji dítě nesundávalo) a na sluneční brýle. Oči malých dětí propouští mnohem více světla než oči dospělých; do 1 roku života 90 % UVA a 50 % UVB záření dosahuje až do sítnice a ohrožuje tak zdraví očí. Sluneční brýle jsou proto nutností. Vybírejte brýle odpovídající normám, s pevnými skly. Opatřete je šňůrkou, aby se neztratily! To vše je nezbytné i při pobytu pod slunečníkem! 

Pít, pít, pít!klorane-spray50_fr.jpg

V horkém počasí myslíme hlavně na ochranu miminka před sluncem a horkem, ale ne vždy si uvědomujeme, že je třeba dát mu častěji napít. Miminko, jehož funkční mechanismy nejsou ještě zcela dokonalé, se potí 3krát méně než dospělý. Proto je nutné zajistit mu dostatečný příjem tekutin! Miminko vám navíc nedokáže říct „Mám žízeň!“. Po krmení, odpočinku nebo procházce mu dejte v kojenecké lahvi vodu a nebojte se, že by se mohlo příliš napít! Pokud dítě odmítá vodu pít, přidejte mu do ní trošku cukru nebo ovocné šťávy, ale nejlepší je přesto čistá voda! Nenaruší mu chuť a nevyvolá žádné zlozvyky!

Snažte se maximálně si užít společné chvíle, nestresujte se, žijte v rytmu dítěte a hrajte si s ním. Hezké léto!

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist