33. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vstupujete do předposledního lunárního měsíce těhotenství. Stále se zvětšující bříško vám způsobuje potíže, máte pocit, že se miminko přetáčí, ale nekope. Miminko reaguje na vaši aktivitu, komunikujte s ním!

Vývoj vašeho miminka

Mezi 33. a 36. týdnem těhotenství orgány dítěte dále dozrávají a jejich funkce je již z větší části připravena pro samostatný život. Stoupá množství podkožního tuku, což mění barvu kůže na růžovou. Rychlé zvětšování mozku rozšíří hlavičku během tohoto týdne o dalších 9 mm. Dítě už nemá takový prostor pro svou akrobacii, proto jeho pohyby cítíte spíš jako přetáčení nežli kopání. Možná vysledujete, že se miminko hýbe v závislosti na vaší aktivitě, jídle, relaxaci nebo konkrétních zvucích. Nyní měří od temene k zadečku už asi 30 cm a váží téměř dva kilogramy.

Co se děje s vámi?

Velikost dělohy roste, proto může tlačit na žaludek a podžebří. Trochu se vám uleví, až se dítě otočí hlavičkou dolů. Mohou se zhoršit otoky nohou či se objevit hemoroidy. Poloha na zádech pro vás přestává být příjemná. Zvětšující se bříško způsobuje časté močení či dušnost. Mohou vás překvapit občasné stahy dělohy, pokud nejsou bolestivé a neobjevují se častěji než desetkrát do dne, jedná se o zcela normální jev. V dalším měsíci přiberete asi 1,5 kilogramu.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT  

Proč s děťátkem komunikovat již před narozením? Prenatální komunikace zřejmě nijak zásadně vývoj dítěte neurychlí, ale kladný vliv na něj má určitě. Nese totiž k dítěti zásadní vzkaz: jsi vítáno. A láskyplné přijetí je (nejen) při startu do života velké plus.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Během dne si udělejte čas na své miminko. Odpočiňte si a pozorujte jeho pohyby. Lékař by měl být schopný dát vám vodítko, kolik pohybů byste asi měla cítit. Kdy zpozornět a jak povzbudit pohyby miminka?
Táta je v tom taky: Jakým způsobem oznámíte příchod dítěte svým známým a rodině? Tato milá povinnost bude zcela na vás, protože máma po porodu bude mít jiné starosti. Napište si už dopředu všechny, na které nechcete zapomenout.


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené