Chyť si ji!

MÁMA ZUZANA To je věta, kterou doma slýchám poslední dobou hodně. Od Adámka.

Naše Zorice-Opice se naučila lézt a je všude. No, lézt… Rukama leze, jednou nohou se odstrkuje a druhou posouvá za tělem. Je to velice legrační. Ale Adámek ji velmi povzbuzuje, zejména, aby jej následovala při běhání domem. Z kuchyně do obýváku, z koupelny do předsíně, a tak naše malá holčička všude vesele vytírá. A cestou papá drobečky smetí pod stolem, knížky, koleje, vláčky i s osazenstvem, kostičky a zejména obrázky z nich a nitky z koberce…

A také jí rostou zoubky. Snad všechny možné naráz. Už má oba přední spodní, horní přední se vyklubaly tento týden a už se jí rýsují i další spodní – dvojky, jen a jen se ukázat. A podle toho vypadá i její spaní. Je přerušované. Mííítá se a mítá, celou noc sebou hází, ale jinak to moc neprožívá. Je víc tulivá a mazlivá… a kousavá. A ufňukaná a nezabavitelná. A přesto je roztomilá, jak roste. O všechno se zajímá. Všude chce být a hlavně tam, kde je její starší bráška. Co chvíli se ozve: „mamííí, maminko, chyť si ji! Prošim. Ona beue kojeje, kazí. Zobí Adámka. Chyť a odnes Chorku.“ a pak také na ni: „nééé Chorko, kojeje moje, Adamkovo, ne Chorky, Chorka tady má knigy.“ A já mám o zábavu postaráno.

Jindy je ale velmi pěkné sledovat, jak si hrají spolu. Na bafanou, na hledanou, na skládání – to když Zorka pochopila, že Adámek kostičky nebere a nehází, ale staví na sebe nahoru. Snažila se mu pomáhat. A on zase jí potom je bořit. A oba se tak nasmáli! Smích se teď u nás ozývá čím dál častěji dvojhlasně. Pláč taky. Jeden druhému pomáhají. Opět tedy dvojhlasně. A také o hodně víc nahlas. Až někdy není slyšet vlastního slova. Nevadí… ani v autě rádio. Nevadí. Je krásné vědět, že se baví. A líbí se jim to. Je otázka, jak dlouho jim to vydrží. Jestli už za pár měsíců nebudou svádět líté bitky o hračky a místo na slunci. Zatím se všude vystřídají. Adámkovi to stačí vysvětlit. Zorka to zas tak neřeší. Zatím.

Z půdy se po pár měsících zase stěhovala dolů ke stolu jídelní židlička. Adámek zajásal. Ovšem jen do chvíle, než zjistil, že i přes veškerou snahu se do ní pohodlně nevleze. A tak se zase smířil s tím, že on má svůj sedáček, zatímco Zorka vlastní židličku. Že je u stolu s námi. Zvykl si rychle. Krmí ji chlebem a drobečky. A ona ochotně otvírá pusu. Ostatní jsme jinak zavedli dvojmo a zatím to funguje. Všichni si čistí zoubky, Zorka čištění Prsťáčkem dokonce miluje, všichni si kupují botky, když jsou ty, co mají malé, všichni chodí spát spolu po podívání se na dvě pohádky Krtečka, Pata a Mata nebo Černých opic, všichni chodí plavat… A takhle bych mohla pokračovat donekonečna.

Minulý týden jsme ale měli jen svojí chvilku s Adámkem. Oba jsme šli k paní kadeřnici a nechali se ostříhat. Vždycky to vypadá tak, že Adámek běhá kolem stolečku, paní kadeřnice za ním s nůžkami (paní kadeřnice malé děti nerada dává sedět na židličku, zvládá ten běh a jejich úprk bravurně). Všude jsou vlasy, ale Adámek se během těch sedmi minut, během kterých proběhne maraton a stříhání zároveň, promění z vlasaté komety na skoro velkého školáka a jeho veliké oči se ještě zvýrazní. Stříhání už mu vadí jen na krku vzadu, kde se ho dotýkají studené nůžky a pak vepředu, když se stříhá ofina. Vadí mu, že jak dýchá, padají mu vlasy do pusy a lezou do nosu. Začne fňukat, utírat si nos do rukávů plných vlasů a koloběh je na světě. Ale byla jsem na to tentokrát připravená. Kapesníkem jsem mu utírala nos, odfoukávala vlasy z obličeje a vyšlo to. Byl mnohem víc v pohodě, než kdykoli a stříhání proběhlo rychle. Paráda. A tak když ke mně doma přijde a řekne: „Mami, chytni Chorku… beue kojeje… a… aaaaa… můšu bombónek? Pět?“ a zamrká těma svýma velikáááánskýma očima… jsem ztracená. Úplně. A dala bych mu všechno… ale pět bonbónků před večeří? NIKDY! :-D

Zuzana

29. 3. 2016Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Jako žito

MÁMA ZUZANA Tak se cítím. Unavená. Jako strašně zmlácená… Snažím se stihnout všechny termíny odevzdání všeho, co hoří, a nebo hoří víc… Celý článek »

Stavební povolení

MÁMA ZUZANA Je doma. Zdálo se to jako už nemožné, ale je doma. Přišlo mailem a je tu. Otevřeli jsme bublinky i přes mé kojení a u večeře vypili každý kousek ze své sklenky.  Celý článek »

Trpělivost

MÁMA ZUZANA To je zboží, kterého se mi někdy v poslední době opět nedostává. Vím, že je to u nás už ohraná deska. Jenže opravdu nepamatuju, kdy jsem si od dětí naposledy odpočala na déle než pár hodin. Rozumějte. Sem tam vyjede manžel s dětmi... Celý článek »

Mlčeti zlato…

MÁMA ZUZANA nemlčeti platina? Už se Vám určitě někdy stalo, že jste se musely rozhodnout mezi úplně dvěma špatnými variantami. Tedy... „špatnými“ je relativní pojem. Zkrátka mám na mysli rozhodování, které nemá naprosto dokonalé řešení. A protože... Celý článek »

Když máma naletí

MÁMA ZUZANA Tento týden jsem sobě, ale hlavně svému malému synkovi, připravila ohromné zklamání. A na rozdíl od dítěte, které jak je pozitivně naladěné od narození ze svého přirozena, jsem se toho pocitu nemohla zbavit – a vlastně jsem se ještě... Celý článek »

Když létám...

MÁMA ZUZANA Mám ráda cestování. Cestování v jakémkoli dopravním prostředku. Z prostředků nejvíc letadlem. Mé děti to mají stejně. To si troufám tvrdit. Celý článek »

Na mou duši

MÁMA ZUZANA Abych navázala na předchozí blog, Vánoce u nás proběhly. Nikterak bych to nerozmazávala, protože bych si opět musela trošku stěžovat na „babičku“. A tak raději nebudu vyprávět. Celý článek »

Sáňky v létě

MÁMA ZUZANA Po delší odmlce vás opět zdravím. Velká omluva všem, pokud jste na blog marně čekali. Rozhodování na poslední chvíli má svá úskalí. Někdy nemalá…  Celý článek »

Mumie

MÁMA ZUZANA Týdny plynou a my už víme, že na dovolenou do dalekých zemí, pojedeme (tedy, pokud zdraví dovolí a bude jinak shůry dáno). Celý článek »

Nedovolená dovolená

Každý se občas v životě ocitl mezi mlýnskými koly. My se tak cítíme nyní. Celá rodina. Na jaře jsme si s kamarády koupili letenky do Brazílie, že pojedeme na krásnou dovolenou přes Vánoce. Letenky jsem pro jistotu pojistila pro případ, že bychom... Celý článek »

Parádnice

MÁMA ZUZANA Dva týdny se v kalendáři otočily a u nás se relativně nic nezměnilo. Tedy co se týká stavu domu, stavebního řízení a hypotéky.  Celý článek »

Mluvící a čůrací

MÁMA ZUZANA Vždycky se na podzim těším jako malá holka. Přijde mi snad stejně zábavný, jako zima. V zimě se, pokud je, běhá po sněhu a hraje v něm. Když ne, tak se na něj těší… a podzim zase přináší kupu listí. To naštěstí mnohem pravidelněji v... Celý článek »

Kdo si hraje, nezlobí…

MÁMA ZUZANA …většinou. Poslední dva týdny byly nabité událostmi. Nedostali jsme hypotéku, neočkovali děti, protože byly nastydlé, (díky tomu ani nenastřelovali náušničky), dověděli jsme se, že brzy dostaneme stavební povolení, manžel se dověděl,... Celý článek »

Ideální mimi

KLUB TĚHULEK! ZUZANA To je jasné označení naší Zorečky. Miluji naše miminko. Asi jako každá máma, ale u naší Zorečky je skutečně jen minimum chvil, kdy bych ji nejraději vystřelila na Mars a zavřela okno.  Celý článek »

Až jednou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Mám seznam. Už to není seznam věcí, které musím stihnout do porodu. (Naštěstí! Stále platí, že „hlavně už žádný porod!!!“ Dvě akutní sekce stačily.) Je to seznam toho, na co se těším, až to budu moci dělat. Jednou. Až děti... Celý článek »

Tak a DOST!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tento náš domácí a poslední šestinedělní týden poznamenal test Babywebu: Jste líný rodič?! Celý článek »

Týden snů a klidu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Prožívám s rodinou takovou moji malou dovolenou. Se začátkem prázdnin odjela babička učitelka na týden za svými příbuznými a přáteli a doma zavládl klid a pohoda. Tedy klid spíše bez komandování, bez fňukání, že děti všechno... Celý článek »

Syslí tváře a vypasená bříška

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase ten blog nepíšu v termínu. Najít čas v rozmezí pátek až úterý dopoledne se stalo nadlidským úkolem. A v rozmezí úterý až pátek se zase nic tak zásadního většinou nestane, nebo se pak stane něco mnohem lepšího, takže to... Celý článek »

V nouzovém režimu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tak fungujeme. V duchu už tomu říkám nouzový režim. Já a mé dvě děti, které jsou mimochodem velmi hodné - obě, žijeme podle pravidel cizí domácnosti tak, abychom co nejméně překáželi a co nejvíce si užili spolu legrace – a... Celý článek »

Ať žijem!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Týden opět v čudu... a manžulovo dovolená taky. Návrat do práce se mu ani trošku nezamlouval. Prý si ani nepamatuje cestu do práce. ;o) Vtipálek. Celý článek »

Porod, Zorka a já

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ač to tak v neděli večer nevypadalo (a v pondělí v porodnici při vyšetření se stahy po 4 minutách prý také ne), pondělní poradny v 9:00 jsem se už 2 v 1 nedočkala.  Celý článek »

Když dojde na ústupky…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě pořád jsem celá... Efička se zatím ven nemá. A já jsem ráda. Objednaná do poradny jsem zase na pondělí, tentokrát bylo všechno v pořádku napoprvé, tedy žádné přetáčení monitoru. Uvidíme, zda se pondělka tahle ještě... Celý článek »

Že bychom třeba vymalovali?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Voda zase nebude. Respektive porod do ní. Stejně jako v mnoha jiných porodnicích, je v současné době na Kladně použití porodní vany hygienikem zakázáno. Takže zase smůla... No co se dá dělat. Celý článek »

Poradna s povidlovým koláčkem

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Porodnice v Kladně mne znovu (ač po skoro dvou letech) nezklamala. Všichni byli hodní, laskaví... a bylo tam narváno. Ale v tamním stále stejném bufetu jsem si ihned koupila výborný koláček s obrovským množstvím povidel.... Celý článek »

Mílovými kroky

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Další týden za mnou a zase sedím na sedačce, nemůžu spát (tentokrát se v bříšku velice mítá efička) a kroupy buší do parapetu a střešního okna na chodbě, jako zběsilé… a to nejsou ve velikosti pěsti, jako kdesi ve světě ... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené