Letí to letí...

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Stříhám metr. Za měsíc jdu domů na mateřskou. Tentokrát nepůjdu šest týdnů před, ale raději osm. Těším se, chci se ještě věnovat Adámkovi a taky už toho cestování mám dost. Opravdu dost.
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Dokonce si vyberu skoro všechno placené volno, jak mi bylo personálním doporučeno (protože je škoda to nevyužít), a dovolenou si nechám potom proplatit.

Oběhnu si všechny kamarádky, stavím se za Adámkovými kamarády a užijeme si trošku, než se narodí sestřička a nebude chvíli na nic jiného čas.

Také se chci ještě stihnout zastavit na návštěvu u mého dědy, protože je to poměrně daleko a nedostali jsme se tam už od podzimu. A ani nevíme, kdy se tam potom zase objevíme. Tak co dědo, kdy se ti to hodí? ; -)

Navíc teď budeme v čekacím čase na vypracování finálního projektu domečku pro stavaře a pro úřad, protože domeček je z naší strany dotažený, promyšlený a je dokonce schválené každé místečko pro každou věc, co si s sebou přineseme (i na ty dvoje boty, co jsem si koupila stejné na jaře a na podzim, protože jsem zapomněla, že už jsem si je jednou koupila – tak máme všude přehledné, kde co v provizorním je a mělo by být). Uklidnilo mě navíc, že na jakékoli dotazy kamarádů ohledně umístění praktických nebo objemných věcí jsme dokázali odpovědět, ani jednu jsme neměli nepromyšlenou, tedy nebylo ani v noci důvodu nespat nebo se převalovat. Dokonce i knihy a skleněná zvířátka se vejdou.

Jen kdyby to stavební řízení proběhlo co nejrychleji a všechno bylo k naší spokojenosti vyřešeno co nejdříve, aby se mohlo kopnout a poté i bydlet. Ale to si ještě, podle všeho, počkáme.

V nejbližších dnech budu mít čas plnit plán úkolů:

Roztřídit obrovskou tašku oblečků (jak upozornila kamarádka – JEN do velikosti 62), co při procházce přeputovaly z kufru jejího auta do kufru našeho. Na to se upřímně těším. Ani nevím proč. Možná, protože se mi to zdá tak strašně maličkaté oproti Adámkově velikosti 86/92. Proti tomu prtěti to bude veliký kluk. Nezvykle.

Také budu mít čas přemýšlet nad tím, jestli bude žárlit, jestli se budou vzájemně budit nebo jak zvládneme soužití s babičkou se dvěma prťousky. A budu mít možnost něco o tom načíst a připravit se na všechny varianty.

A už jsem přemýšlela i o porodu. Jestli budu muset opět rodit císařem nebo jestli se mi tentokrát povede normální porod.

Vzhledem k tomu, že k sekci přistoupili pro nepostupující porod po vyzkoušení všech švígomíků a mígomíků s mým bříškem a mnou, je možné, že jestli holčička nebude tak velká jako Adámek, půjde to lépe a nebude se to muset řešit opět operací. Jenže to nikdo neví. Může se stát cokoli...

Úplně stejně, jako poprvé.

Přemýšlím, jestli se mám bát neznámého v podobě přirozeného porodu, anebo si říkat, že dost pravděpodobnější je zase sekce a připravovat se opět na jeho průběh.

Je mi to vlastně docela jedno. Snažím se připomenout, jak jsem těch prvních pár hodin po probuzení ze spánku po narkóze prožívala a co si pamatuji z rad sestřiček, které byly moc milé a snažily se přivést mě opět k aktivnímu životu.

Pamatuju si, jak mi jedna hned po probuzení říkala, že se mám snažit hýbat – ne nijak závratně, ale málo a často – neležet jako lemroň.

Procvičovat po probuzení z narkózy nohy – fajfky a propnout, pomalu, pozvolna, skrčit a tak různě se přepolohovávat...zkusit si pro něco sem tam šahat do tašky, kterou jsem měla pod postelí – tedy se nahýbat pomalu do stran a snažit se šátrat rukou. Že čím více pohybu, i kdyby minimálního, tím lépe se mi pak bude vracet a tím rychleji to půjde.

Stejně tak radila, ať co nejvíce piju. Nejen kvůli mléku, pohybu, který to stojí, ale kvůli zavedené cévce – aby mi ji brzy mohli vytáhnout a hlavně, abych došla do sprchy, kam člověka ženou co nejdříve. A nezájem, že se nechce – vědí, proč to dělají.

Po sprše se totiž člověk cítí o 70% lépe. Jen tam dojít!!! A přežít vstávání. A v tom právě pomáhá to pití – sladké pomůže. Navíc ta sprcha obvykle probíhá ještě s kapačkou. Takže je to docela sranda. Vstávat se musí přes bok, pomaličku... (hooooodně moc pomalu a bolí to jako divočák). Když se mi točila hlava, déle jsem seděla, nebo si znova lehla, ale doporučuju zkusit to zase za chvíli znova... čím dřív se to povede, tím dřív přijde sprcha a tím dříve je lépe.
A to, i když se mi sestřičky zdály jako nemilosrdné fúrie. Není to soutěž o matku-suverénku a dokonalku, je to vítězství nad vlastní nemohoucností, co stojí za to. Navíc pak už není taková zima – alespoň já to tak mám, že po narkóze je mi zima děsná.

Takže se mi osvědčilo mít s sebou teplé ponožky i v srpnu ;). Ale po sprše už to bylo v pohodě. A po každé další vždy lepší a lepší.

Shrnutí? Naučte se hodně courat – tak nejrychleji, jak to jde – prokrvíte, nacvičíte zase vzpřímenou polohu, budete rychleji samostatné a půjde to mnohem lépe... pro čaj, na záchod...budete se nenávidět, protože vstávat se nebude chtít, ale každý pohyb je malé vítězství a rychlejší návrat k hezčímu břichu ;o).

Jinak ani samotný císař s místní anestezií nebyl nijak traumatizujícím zážitkem. Rozhodně ne, jako u jedné mé známé, které nezafungovala lokální anestezie. Asi bych teď pro jistotu řekla doktorovi, že bych chtěla, aby to zafungování ověřil, neb ten její zážitek bych si ráda ušetřila. Ale chápu, že na to je prevence hlavně znát svou váhu v době porodu, nebo se nechat při příjmu zvážit – alespoň něco.

Mně naštěstí zabrala, a tedy si pamatuji jen radost z toho, že už se konečně bude něco dít, když doteď to bylo k ničemu – takže úleva, že už žádné porodní stahy nepřijdou, když jsou stejně k ničemu. Namísto toho přišel jen po chvíli normální tahavý pocit, asi jako když z vás tahají miminko dírou, se šňůrou. Jako polštář z povlečení...

Nic než chvilkový tlak, slyšela jsem, jak říkali Apgar skóre, jak miminko pláče... skoro jsem slyšela, jak při tom oni sami měli zadržený dech, ač je to pro ně určitě denní chleba, a přemýšlela jsem, jestli to trvá chvilku nebo krátce – a přitom to šlo ráz na ráz, oproti tomu nepostupujícímu porodu předtím určitě... A ani jsem nebyla zvědavá – byla jsem ospalá. Tupá a uklidněná, že je všude klid a vládne pohoda.

Říkali, že se mám otočit, že jsou kluci za mnou spolu, ale já ještě opačně s hlavou položenou, tedy jako v zrcadle, jsem moc ten uzlíček v čepici, co můj chlap držel, nevnímala. Měla jsem co dělat se sebou a chtěla strašně spát. Moje role pro teď skončila, věděla jsem, že oni se postarají... tak to ze mě spadlo a bylo. Ani si nevzpomínám, kdy došlo před porodem na zavedení cévky, vím jen, že mi o ní říkali. Jenže to už bylo v době, kdy jsem byla v boxu přes deset hodin bez výsledku, a bylo jasné, že i kdybych se snažila dalších dvacet, bude výsledek stejný. Věděla jsem to stejně jako oni. Tak jsem odkývala cokoli, co mi přišlo lepší, než tam čekat na další a další stahy bez postupu.

Dokonce jsem souhlasila i s epiduralem – prý odbourává v určitou chvíli mozek – to kdyby on byl tím, co brání člověku povolit svaly.

Ale nebylo to mozkem, jak se po jeho aplikaci ukázalo. Vlastně mi nešlo ani křičet. Bolelo to, hodně, ale ze mě se nic nevydralo.

Nějak to nešlo... a teď myslím vlastní křik, nikoli miminko (ovšem to taky nešlo).

Jsem prostě tichá rodička. Sestřička mě na začátku chválila, že se nevysiluju zbytečně, ale tím to nebylo... prostě mi to nešlo přes pysk. Nebylo to pro mě přirozené. Slyšela jsem tam občas někoho někde vedle křičet a možná i tiše záviděla – já nic. Kcicht se sice zkřivil, ale pusa ani houby.

Asi mi to skoro týdenní ležení, co jsem tam na hekárně proležela předtím, kvůli všemožným podezřením na odtok plodové vody, stačil. Jak mě budily – v noci hlavně – všechny ty maminy, které sály prošly, někdy mi připomínalo zvuky ze ZOO – někdo byl jako páv, někdo jako opice, křik připomínal různá zvířata. A nenechte se mýlit – nebylo to směšné. Jen to tak prostě bylo... proto se mi tam často o ZOO zdálo. Marně. Mrně muselo nakonec císařem.

Na co nerada vzpomínám je to, že mi bylo zle od žaludku při porodu.

Sestřička mě uklidnila, že to je u někoho normální. Zkrátka jsem to měla jako při střevní chřipce – špatně dole, špatně nahoře. K puse jsem si nechávala dávat při bolestech misku, bála jsem se, že něco vyhodím, ač jsem skoro nic nejedla – vlastně asi nic... tedy na nic si nevzpomínám.

To pro mě bylo hrozné, protože i v jiných životních situacích, když se mi chce zvracet, je mi na umření. Jakmile se obrací žaludek nebo se tak cítím, je to nejhorší chvíle na světě, kterou špatně snáším. Ale naštěstí ani tudy nic. Jen mě to překvapilo, že to tak může být...

Jenže na všechno zlé se dobře zapomíná a tak i tohle mně napadlo až na samém dně všech vzpomínek...

Asi si vezmu kinedryl, až budu sedět příště na té horské dráze zvané porodní křeslo...

Čeká-li Vás porod v nejbližších dnech a neměli jste čas na předporodní kurz, pusťte si páva nebo paviána, ať víte, jak vám to bude znít, a nenechte se vykolejit, když budete ticho jako pěna nebo budete mít žaludek jako na vodě,

Zuzana


 

Zuzana právě prožila 28. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

5. 3. 2015Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Zuzana
Zuzana

Zdravím Katko,

tak to bylo hodně podobné - také mi to trvalo více než den, ale už předtím jsem to raději nechtěla ani počítat, tak si to naštěstí nepamatuji a dělám, že to určitě nemohlo být už při sobotní snídani... ;) 

Jen by mě zajímalo, kdy se tak bude rozhodovat, zda to tentokrát necháme taky nejdřív přirozeně, nebo se to rovnou naplánuje... A jestli se mě někdo bude ptát na názor. Upřímně nevím, co bych si vybrala ;).

Moc děkuji za upřímné přání budu si přát, aby i ten můj druhý porod byl  lepší než ten první. 

Těším se na Váš článek,

Zuza

Řečičky pusťte z hlavy - to by mi tak někdo mohl říct

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Zuzko, dobře jste to vystihla všechno, pro mě skvělé dejavue. A teď držím další miminko po dalším císaři v náručí. A přesně - hekala jsem na hekárně 34 hodin - a vždycky - jedna přišla, lehla, vstala, popocházela, hekala, pak jsem ji slyšela křičet z boxu a za chvíli řvalo miminko. A já pořád nic. 6 maminek, které přišly po mně, měly děti dřív. Já jsem určitě tiše záviděla. :p ale nakonec jsem se dočkala. Po 3 hodinách na boxu došlo na císaře a já byla tak šťastná. A druhý porod - plánovaná sekce - to byla rychlost, mžik a musím říci, že je to nesmírně fajn - ty kontrakce jsem si už odbyla u prvního. A takové ty řečičky - "Ty sis přišla do porodnice pro to miminko jak do obchodu" pouštím z hlavy. On i císař bolí. Ať tak, či tak - všichni říkají, že drhý porod je vždycky lepší. Přeju Vám, aby nebyl dlouhý!

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Jako žito

MÁMA ZUZANA Tak se cítím. Unavená. Jako strašně zmlácená… Snažím se stihnout všechny termíny odevzdání všeho, co hoří, a nebo hoří víc… Celý článek »

Stavební povolení

MÁMA ZUZANA Je doma. Zdálo se to jako už nemožné, ale je doma. Přišlo mailem a je tu. Otevřeli jsme bublinky i přes mé kojení a u večeře vypili každý kousek ze své sklenky.  Celý článek »

Trpělivost

MÁMA ZUZANA To je zboží, kterého se mi někdy v poslední době opět nedostává. Vím, že je to u nás už ohraná deska. Jenže opravdu nepamatuju, kdy jsem si od dětí naposledy odpočala na déle než pár hodin. Rozumějte. Sem tam vyjede manžel s dětmi... Celý článek »

Mlčeti zlato…

MÁMA ZUZANA nemlčeti platina? Už se Vám určitě někdy stalo, že jste se musely rozhodnout mezi úplně dvěma špatnými variantami. Tedy... „špatnými“ je relativní pojem. Zkrátka mám na mysli rozhodování, které nemá naprosto dokonalé řešení. A protože... Celý článek »

Když máma naletí

MÁMA ZUZANA Tento týden jsem sobě, ale hlavně svému malému synkovi, připravila ohromné zklamání. A na rozdíl od dítěte, které jak je pozitivně naladěné od narození ze svého přirozena, jsem se toho pocitu nemohla zbavit – a vlastně jsem se ještě... Celý článek »

Když létám...

MÁMA ZUZANA Mám ráda cestování. Cestování v jakémkoli dopravním prostředku. Z prostředků nejvíc letadlem. Mé děti to mají stejně. To si troufám tvrdit. Celý článek »

Na mou duši

MÁMA ZUZANA Abych navázala na předchozí blog, Vánoce u nás proběhly. Nikterak bych to nerozmazávala, protože bych si opět musela trošku stěžovat na „babičku“. A tak raději nebudu vyprávět. Celý článek »

Sáňky v létě

MÁMA ZUZANA Po delší odmlce vás opět zdravím. Velká omluva všem, pokud jste na blog marně čekali. Rozhodování na poslední chvíli má svá úskalí. Někdy nemalá…  Celý článek »

Mumie

MÁMA ZUZANA Týdny plynou a my už víme, že na dovolenou do dalekých zemí, pojedeme (tedy, pokud zdraví dovolí a bude jinak shůry dáno). Celý článek »

Nedovolená dovolená

Každý se občas v životě ocitl mezi mlýnskými koly. My se tak cítíme nyní. Celá rodina. Na jaře jsme si s kamarády koupili letenky do Brazílie, že pojedeme na krásnou dovolenou přes Vánoce. Letenky jsem pro jistotu pojistila pro případ, že bychom... Celý článek »

Parádnice

MÁMA ZUZANA Dva týdny se v kalendáři otočily a u nás se relativně nic nezměnilo. Tedy co se týká stavu domu, stavebního řízení a hypotéky.  Celý článek »

Mluvící a čůrací

MÁMA ZUZANA Vždycky se na podzim těším jako malá holka. Přijde mi snad stejně zábavný, jako zima. V zimě se, pokud je, běhá po sněhu a hraje v něm. Když ne, tak se na něj těší… a podzim zase přináší kupu listí. To naštěstí mnohem pravidelněji v... Celý článek »

Kdo si hraje, nezlobí…

MÁMA ZUZANA …většinou. Poslední dva týdny byly nabité událostmi. Nedostali jsme hypotéku, neočkovali děti, protože byly nastydlé, (díky tomu ani nenastřelovali náušničky), dověděli jsme se, že brzy dostaneme stavební povolení, manžel se dověděl,... Celý článek »

Ideální mimi

KLUB TĚHULEK! ZUZANA To je jasné označení naší Zorečky. Miluji naše miminko. Asi jako každá máma, ale u naší Zorečky je skutečně jen minimum chvil, kdy bych ji nejraději vystřelila na Mars a zavřela okno.  Celý článek »

Až jednou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Mám seznam. Už to není seznam věcí, které musím stihnout do porodu. (Naštěstí! Stále platí, že „hlavně už žádný porod!!!“ Dvě akutní sekce stačily.) Je to seznam toho, na co se těším, až to budu moci dělat. Jednou. Až děti... Celý článek »

Tak a DOST!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tento náš domácí a poslední šestinedělní týden poznamenal test Babywebu: Jste líný rodič?! Celý článek »

Týden snů a klidu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Prožívám s rodinou takovou moji malou dovolenou. Se začátkem prázdnin odjela babička učitelka na týden za svými příbuznými a přáteli a doma zavládl klid a pohoda. Tedy klid spíše bez komandování, bez fňukání, že děti všechno... Celý článek »

Syslí tváře a vypasená bříška

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase ten blog nepíšu v termínu. Najít čas v rozmezí pátek až úterý dopoledne se stalo nadlidským úkolem. A v rozmezí úterý až pátek se zase nic tak zásadního většinou nestane, nebo se pak stane něco mnohem lepšího, takže to... Celý článek »

V nouzovém režimu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tak fungujeme. V duchu už tomu říkám nouzový režim. Já a mé dvě děti, které jsou mimochodem velmi hodné - obě, žijeme podle pravidel cizí domácnosti tak, abychom co nejméně překáželi a co nejvíce si užili spolu legrace – a... Celý článek »

Ať žijem!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Týden opět v čudu... a manžulovo dovolená taky. Návrat do práce se mu ani trošku nezamlouval. Prý si ani nepamatuje cestu do práce. ;o) Vtipálek. Celý článek »

Porod, Zorka a já

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ač to tak v neděli večer nevypadalo (a v pondělí v porodnici při vyšetření se stahy po 4 minutách prý také ne), pondělní poradny v 9:00 jsem se už 2 v 1 nedočkala.  Celý článek »

Když dojde na ústupky…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě pořád jsem celá... Efička se zatím ven nemá. A já jsem ráda. Objednaná do poradny jsem zase na pondělí, tentokrát bylo všechno v pořádku napoprvé, tedy žádné přetáčení monitoru. Uvidíme, zda se pondělka tahle ještě... Celý článek »

Že bychom třeba vymalovali?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Voda zase nebude. Respektive porod do ní. Stejně jako v mnoha jiných porodnicích, je v současné době na Kladně použití porodní vany hygienikem zakázáno. Takže zase smůla... No co se dá dělat. Celý článek »

Poradna s povidlovým koláčkem

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Porodnice v Kladně mne znovu (ač po skoro dvou letech) nezklamala. Všichni byli hodní, laskaví... a bylo tam narváno. Ale v tamním stále stejném bufetu jsem si ihned koupila výborný koláček s obrovským množstvím povidel.... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené