Poslední cesta

MIMI LIVE! MAX Je 5:47 ráno a já si vzala laptop do postele a snažím se dát dohromady, co se událo za posledních pár hodin. Kdybych byla doma s klukama, neseděla bych teď v posteli s počítačem. Pravděpodobně bych tedy byla také vzhůru díky Maxíkovi, ale to poslední dvě rána nejsem. Jsem v Čechách, zatímco Michel je s dětma v Belgii. „Aspoň se vyspíš“, chlácholil mě Michel, když jsem mu říkala, že se mi po nich bude stýskat. Tak to moje spaní vidíte…

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Jedna známá mi včera řekla, že nechápala, jak někdo mohl říct: „Ta měla pěknej pohřeb.“ Protože co je na pohřbu hezkého? Až do včera. Protože pohřeb naší babi byl opravdu pěkný. A já s ní souhlasím. Za mým rychlým příjezdem domů tedy byla tato nemilá událost. V sobotu mi umřela babička. Babičce bylo 85 let. Poslední rok bydlela u mých rodičů, moje mamka se o ni s láskou starala. Babička občas namítala, že je na obtíž. Že se o ni musíme starat... a máma jí vždycky říkala, že ona se o ně (mamku a její 3 sourozence) starala, když byly děti. Takže ona jí to vlastně jen vrací.

Když jsem se o babi dozvěděla, rozbrečela jsem se. Doma v Belgii, odpoledne... Toby právě přišel z pokojíku, kde spal.... Já ubrečená. Toby nechápal, co se děje. A tak zvláštně se na mě podíval. Jakoby s obavami v očích. A když jsem se mu konečně mohla podívat do očí s pokusem o úsměv, Toby se na mě také plaše usmál. Věděl, že to bude dobré. Později večer jsem skypovala s rodinou a byl to proplakaný rozhovor. Ale všichni jsme se shodli na tom, že teď se má babička už líp. Posledních pár dní se jen trápila. Měla hezký dlouhý život, 4 děti, 8 vnoučat a 11 pravnoučat. Tak nějak jsem si to v duchu posledních pár dní opakovala. Občas mi sice ukápla slza, ale myslela jsem, že nejhorší mám za sebou.

Až do včera. Jela jsem se sestřenicí Simčou vyzvednout kytici bílých růží na rakev. Jakmile jsem tu kytku viděla a držela, začaly mi po tvářích stékat slzy. Najednou to bylo reálné. Babi už tu fakt není... a nikdy nebude. Babiččin obřad byl opravdu hezký, v našem malém vesnickém kostele. Poté jsme následovali auto s rakví nahoru ke hřbitovu. Bylo plno okamžiků, které mi znovu a znovu vháněly slzy do očí... babiččina fotka před rakví, písnička „Hallelujah“, která se rozezněla kostelem, nebo kluci (mí bratranci) jdoucí podél auta směrem ke hřbitovu. Hudební doprovod na dechové nástroje. Velmi emotivní bylo, když kluci nesli rakev s babičkou celým hřbitovem a poté ji pomalu spouštěli do hrobu. My všichni, celá naše rodina, všichni její přátelé a známí jsme ji doprovodili až do úplného konce... Ačkoli nejsem věřící, chci věřit tomu, že babičce je teď líp a že je konečně s dědou.

Dnes mám před sebou let zpět do Bruselu. Už je to dávno, co jsem letěla sama bez dětí nebo bez Michela. A doufám, že se to zase dlouho nestane. Hrozně se těším na děti. Chci je mít u sebe. Chci je k sobě přimáčknout a dát jim pořádnou pusu. A jednoho dne jim chci vyprávět o tom, jak jsem měla skvělou babi. Tak skvělou, jako mají oni teď... moji mámu. Aby také ne, vždyť je to dcera mojí babi.

Příště snad o něčem veselejším... možná o tom, jak to ti moji chlapi doma beze mě zvládli.
Mějte se krásně.
Gábina, tentokrát z Čech

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Gábina zdraví z Belgie
Gábina zdraví z...

Dekuju, Jarko!  Uz jsem psala Zuzce v diskuzi, s dvema raubirema, co mam doma, se moc smutnit neda! Vzdyt to znas sama :)

Mej se krasne a pozdravuj kluky! 

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Ahoj Gábino, je mi moc líto, že jsi měla takový smutný týden... Upřímnou soustrast a pohlazení tvým klukům. Určitě budou mít díky Tobě na prababičku hezké vzpomínky :-)

Opatrujte se a prožívejte klidný a veselejší advent!

Jarka

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

La la la

BATOLE LIVE! MAX Před více než čtyřmi lety jsem brouzdala po internetu. Byla jsem čerstvě těhotná. Prvních pár týdnů. To tajemství nebylo s kým sdílet. Tisíc kilometrů od domova, od rodiny a kamarádek.  Celý článek »

A znova do školky...

BATOLE LIVE! MAX Už jsme konečně najeli na náš školkový /zářijový režim. Já jsem spokojená, Maxovi se v jesličkách líbí, jen Toby začíná každé ráno větou: „ Já nechci do školky!“ Celý článek »

Obnažování v restauraci

BATOLE LIVE! MAX “Ty vaše české vosy jsou letos nějaké agresivní,”stěžoval si mi Michel. Seděli jsme u našich na zahradě a každého z nás už vosa obdarovala alespoň jedním píchnutím. Včetně dětí. “Ale prosím tě,” oponovala jsem: “jsou to jenom... Celý článek »

Unavená dovolená

BATOLE LIVE! MAX Po týdenním pobytu v Čechách jsme se autem přesunuli zpět do Belgie. Po několika dnech jsem byla opravdu ráda, že spím zase ve své posteli. Chci, aby toho děti zažily co nejvíce, tak plánuju výlety a různé pobyty.  Celý článek »

Sobotní křtiny

BATOLE LIVE! MAX Podle předpovědi počasí mělo být třetí červencovou neděli chladno a sem tam přeháňky. Místo toho bylo krásných 25 stupňů a celý den svítilo sluníčko. Ideální počasí na křtiny a následnou zahradní party. Celý článek »

Vedro, komáři, vyrážka

BATOLE LIVE! MAX Tak nějak by se daly shrnout naše poslední dva týdny. Tropické teploty se postaraly o noční nálet komárů do naší ložnice. Po jedné noci byl Maxík neuvěřitelně poštípaný. Druhý den jsem objednala síťku na postýlku, lampu na... Celý článek »

Turecko s klukama

BATOLE LIVE! MAX Máme po dovolené! Týden v Turecku utekl jako voda a já se musím pořád ještě usmívat při vzpomínce na naší první dovolenou ve čtyřech.  Celý článek »

3 narození

BATOLE LIVE! MAX Někde jsem četla, že když se narodí první dítě, narodí se najednou tři lidi: miminko, maminka a tatínek. Ta myšlenka se mi líbí a myslím,že má něco do sebe. Společně s Tobym jsme zažívali a zažíváme všechna poprvé. Když se ocitnu... Celý článek »

Jen si tak trošku vyběhnout

MIMI LIVE! MAX Jednoho dne minulý týden jsem večer uspala Maxe. Bylo něco po osmé hodině. Maxík spokojeně oddychoval v postýlce a já slyšela z vedlejšího pokoje, že Michel ještě stále předčítá Tobymu pohádku na dobrou noc. Celý článek »

Nepříjemná doktorka

MIMI LIVE! MAX Max měl od malička problémy s ušima. Neustálé záněty a i teď, kdykoliv nastydne, začíná si okamžitě mnout uši. A tak chodíme docela časo na kontroly, obvykle k pediatričce, ale pokud už ani ta neví co s tím, vyrážíme na ušní. Stejně... Celý článek »

Já nechcu

MIMI LIVE! MAX „Ne, mami, já nechcu!“ Tak tahle odpověď je teď na našem denním pořádku. Samozřejmě z úst Tobyho. Max naštěstí ještě neodmlouvá. I když už taky vehementně kroutí hlavičkou, když se mu něco nelíbí.  Celý článek »

Hnědá jako...

MIMI LIVE! MAX Hurááá, je tu jaro! Sice jsem tedy ráno ještě musela škrábat námrazu na autě, ale už mi k tomu svítilo sluníčko a vypadá to, že odpoledne bude parádně. Já jsem sice v práci, ale děti mají prázdniny, tak si to hezké počasí užijí. Celý článek »

Jsme pozadu?

MIMI LIVE! MAX Jednu březnovou neděli jsme jeli navštívit kolegu a jeho rodinu, protože se mu před nedávnem narodil syn. Celý článek »

Březen plný oslav

MIMI LIVE! MAX Začal březen a s ním i plno oslav, vzhledem k tomu, že se obě mé děti právě v březnu narodily. A jestli jsem se na něco těšila, tak právě na to, až jednou budu pořádat oslavy. To nemyslím ironicky, vážně mě to baví. Takže jdeme na to! Celý článek »

Kouřové stíny

MIMI LIVE! MAX O make-up na tento týden se nemusím starat, postaral se Toby. V zápalu hry jsem od něj v pátek dostala „hlavičku“. Tobyho to ani nezabolelo, i já bych to přešla, kdyby mi najednou nezačalo „padat“ víčko. Po chvíli mi došlo, že mám... Celý článek »

Jedno téma za druhým

MIMI LIVE! MAX Před pár dny jsem byla s Maxem na desetiměsíční prohlídce. V čekárně jsem najednou zaslechla češtinu. Jedna maminka mluvila na svého syna česky. V Belgii slyším češtinu zřídka. Proto jsme se hned daly do řeči. Celý článek »

Povolání: matka?

MIMI LIVE! MAX Jsem máma dvou malých kluků. Ale jsem také partnerka. Jsem dcera mých rodičů, jsem sestra, vnučka, sestřenice, teta. Jsem kamarádka, jsem kolegyně. Jsem toho hodně. I když někdy mám pocit, že jsem „jen" rodič. Že neustále vychovávám... Celý článek »

To to sviští

MIMI LIVE! MAX Po vánocích se hlásím zpět s naší rodinkou. Maxovi je něco málo přes devět měsíců, Tobyho věk se blíží třem rokům. Letí to. Přímo to sviští. Nedávno jsme si z porodnice přinesla malinké miminko a teď mám doma batole, které všude... Celý článek »

4 roky a 2 děti

MIMI LIVE! MAX O víkendu jsme si jeden večer s Michelem vyrazili na večeři. Byl to můj dárek k narozeninám, které mám týden před Vánoci. No, není to zrovna nejšťastnější datum, kdy se narodit.  Celý článek »

Otesánek, který nejí

MIMI LIVE! MAX Ach jo... nechce jíst. Tedy – nechce jíst zeleninu. Ostatní jídlo není problém. Samozřejmě je řeč o Maxovi. A já nevím, co s tím... Celý článek »

Školce zdar

MIMI LIVE! MAX Kolegové, kteří už mají děti ve školce, mě upozorňovali, že naše dítě bude po návratu ze školky po dobu prvních týdnů hodně unavené. Přeci jen, jiný režim, bez poledního spánku, plno aktivit... Po prvním dni ve školce můžu prohlásit... Celý článek »

Košík v pohybu

MIMI LIVE! MAX Začínám pochybovat, jestli jsem úplně v pořádku. Začalo to narozením dětí. I když – možná v tom nejsem sama... Upozornila mě na to slečna fotografka, když jsme se byli v květnu fotit. Kdykoliv jsem měla v náručí Maxíka, začala jsem... Celý článek »

Ženská versus chlap

MIMI LIVE! MAX Snažíte se v kuchyni ještě rychle něco udělat než pípne mikrovlnka? Tak pak jste ženská. Stejně jako já... Ohřátí mlíčka pro Maxe trvá 25 vteřin. 25 vteřin znamená vyndat pár umytých talířů z myčky na nádobí nebo oloupat dvě, tři... Celý článek »

Mini dovolená

MIMI LIVE! MAX O víkendu jsme absolvovali naší první krátkou dovolenou s klukama. S Maxíkem jsme již cestovali dříve, ale jen do Čech a to nenazývám dovolenou. Vlastně říkám, že jedeme domů... a pak, když jsme v Čechách, říkám, že za týden jedeme... Celý článek »

Kámoši jak hrom

MIMI LIVE! MAX Hrozně rychle se dojmu. Nad čímkoliv. Ať to jsou zvířata, nemocní lidé, svatby, nebo děti. Především moje děti. Ani nevím, kdy to začalo. Nejspíš během prvního těhotenství. Ty hormony! Ale ono to pokračuje... těhotná už dávno... Celý článek »

Dva zuby a scéna

MIMI LIVE! MAX Zdravím všechny po dalších dvou týdnech. Vrátili jsme se z Čech a následující víkend jsme uvítali návštěvu z Anglie, které jsme samozřejmě museli ukázat krásy Belgie. A Toby se jim předvedl v celé své kráse. Celý článek »

Na vycházce

MIMI LIVE! MAX V sobotu jsem měla vycházku, alespoň tak jsem to nazývala. Po pěti letech jsem byla na naší vesnické pouti. 4 atrakce, pár stánků s pivem, jeden s občerstvením, ale hlavně plno známých, které jsem už léta neviděla. Kolikrát jsem si... Celý článek »

Hlídá celá rodina

MIMI LIVE! MAX Naše jesličky mají prázdniny. A my máme dvě malé děti a práci na plný úvazek. Situace, ve které se nachází každé prázdniny mnoho rodičů... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené