Jak zvládat stres?

„Stres je stav prožívané nerovnováhy mezi požadavky prostředí a možnostmi dané osoby“, tolik říká encyklopedie. Stres je duševní stav vyvolávaný různými podněty, neboli stresory.

Obecně k nejvíc stresujícím patří všechny významné životní změny, jmenujme ty nejvýraznější: smrt blízkého člověka, uvěznění, křivda, ale kupodivu rovněž pěkné zážitky, jako jsou svatba, narození potomka – to všechno vyvolává stres. Stejně tak náročná zaměstnání či dlouhodobě se opakující vysoké nároky na jedince kladené. Sem patří i mateřské povinnosti. Většina z nás je konfrontována se stresem dnes a denně a je moc užitečné naučit se s ním zacházet.

Jak zvládat stres?

Prvním krokem ke zvládání stresových situací je ovládnout jejich rozpoznávání. Ač se to zdá podivné a nepravděpodobné, většina z nás má tendenci stres přehlížet a riskovat tak některou z chorob, jež chronický stres dokáže způsobit. Takovými typickými nemocemi jsou například žaludeční vředy, bolesti zad, cévní choroby a podobně.

Rozpoznávání stresu je v zásadě jednoduché, potřebujete jen jistou dávku pozornosti sami k sobě. Pokaždé, když vám začne vaše tělo dávat najevo varovné signály, zkuste se zastavit a věnovat se jim – bolesti hlavy či břicha, bolesti zad, únava, podrážděnost, nesoustředěnost, to vše může být známkou dlouhodobého stresu.

Druhým krokem ke zvládání stresu je schopnost se od něj odpoutat a věnovat se něčemu, co přináší uvolnění. Tedy například během péče o miminko je užitečné, ne-li životně nezbytné, najít si čas i pro sebe. Odevzdejte drahocenného potomka někomu spolehlivému (abyste se nemuseli strachovat, co se doma děje), například manželovi či babičce, a jděte za hranice všedních dnů. Podmínkou ke kvalitnímu odpočinku je, abyste byli schopni či schopny myslet na něco jiného a než na to, co obvykle.

Jinými slovy – jste-li na mateřské dovolené a pociťujete stoupající stres, pak není nejlepším nápadem pokusit se o odpočinek tím, že si sednete do kavárny a povídáte si o dětech. Zkuste raději toto: jelikož stres se projevuje výrazně somaticky (tedy tělesnými příznaky), je účinnou zbraní proti němu pohyb – choďte běhat či plavat, jezděte na kole, lyžujte, zkrátka co vás napadne.

Obrana před stresem je jednoduchá a vlastně i příjemná, stačí, abyste měli trochu rádi sami sebe.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené