Moje dítě je geniální – ovládá tablet lépe než já!

Také si to myslíte? A myslíte si, že je to v pořádku? O tom, jak technika ovlivňuje vývoj a výchovu dítěte, hovoří Mgr. Martin Jan Šverma, speciální pedagog, psycholog a logoped.
foto: Profimedia

Dnešní doba a vývoj technologií postupuje velmi rychle. Vývoj nezastavíme, chceme mít vše rychle, nejlépe hned. Reklamy v časopisech a televizi útočí nejen na dospělé, ale i na děti. Snaží se nám vnutit, která hračka je pro ně nejvhodnější, nejinteraktivnější a co všechno zvládne téměř bez vlastního přičinění.

Kolem sebe vidím, jak nejen dospělí, ale i děti ztrácejí trpělivost. Vzpomeňte si na nedávnou dobu, kdy klukům vystačila dvě autíčka a kostky, holčičkám jedna panenka s kočárkem, a vydržely si s nimi hrát celý den.

V dnešní době vydrží hodiny a hodiny před svítící obrazovkou. Mnozí rodiče jsou rádi, že mají po náročném dni a o víkendu svůj klid, avšak vnitřní napětí a neklid v dítěti narůstá. Po době relativního klidu přichází „procitnutí“. První upozornění na to, že není něco v pořádku pojmou učitelky v kvalitní mateřské škole.

Velmi často do mé praxe přicházejí rodiče kromě obtíží s běžnými logopedickými vadami i s dětmi, které ve čtyřech až pěti letech nemají rozvinutou slovní zásobu odpovídající jejich věku, neumí používat spojky a při popisování obrázku vyluzují nesrozumitelné zvuky velmi podobné těm z počítačových her. S dětmi, před které položíte nerozstříhané pexeso a ony se snaží prstem obrázky přesunovat jako na tabletu. Nezřídka se objevují děti, které trápí neurotické projevy jako tiky, porucha spánku a usínání, strach ze tmy, samoty a nereálných bytostí.

Jednou z hlavních příčin bývá nedostatek pohybu a příliš času stráveného s mobilními aplikacemi či sledováním televize. Je dokázáno, že nadměrné sledování televize u dětí negativně ovlivňuje vývoj jejich sociálních dovedností a brzdí vývoj jazyka. A právě používání mobilních aplikací má stejný efekt. Nahrazuje čas, který by dítě strávilo přímou interakcí s ostatními nebo hrou, při které rozvíjí kognitivní funkce, jemnou i hrubou motoriku.

Čtěte také:

Zákaz nic nevyřeší, a tak je na rodičích, kdy, jak a jakou frekvenci trávení času na mobilech, tabletech nebo počítačích určí. Pro předškoláky by mělo platit, že je potřeba limitovat čas strávený s tabletem nejraději v přítomnosti rodiče, který bude vysvětlovat a s dítětem při tom komunikovat. Dále zvolit hry s vhodným obsahem, ale většinu volného času využívat k jiným aktivitám. Pokud je dítě již školák, trpělivý rodič v klidu vysvětlí možná rizika a potomek využije tablet nebo počítač za odměnu k hraní s vhodně zvolenými aplikacemi, avšak po splnění svých povinností. Zastávám názor, že žádná počítačová hra nenahradí skutečné reálné zážitky a prožitky kolem nás a ani žádnou společenskou hru v kruhu rodiny.

Jsem přesvědčený, že časté činnosti předškoláků na tabletu brzdí vývoj empatického přístupu, sociálních dovedností a schopnosti řešit problémy. Ratolestem se musí rodiče věnovat intenzivněji a děti budou zažívat skutečnou realitu. Častý a smutný je pohled na rodiče, kteří jsou s dítětem spolu a vlastně bez něj, když namísto vyprávění a popisování, co kde vidí, co zažívají v přítomném okamžiku, telefonují nebo jsou „on-line“ a dítě sem tam okřiknou.

Nedávno mi jedna maminka tvrdila, že s tabletem se dítě učí samostatnosti. Zamysleme se. Tablet ani mobil dítě samostatnosti nenaučí. To se učí tvořivostí, příkladem, pochvalou, trpělivostí a velkou mírou rodičovské lásky.

Jak říká Ivana Kriglová, ředitelka mateřské školky Habibi v Praze Nuslích: „Výchova je příklad a láska, nic víc.“

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele bubák
bubák

Jako otce mě trápí, že po mně dítě bude vyžadovat elektronické hračky, a nebude chápat, proč mu je nedám nebo proč to něčím podmiňuji či omezuji. Neporadil byste, pane Švermo, jak na to? Do určitého věku to samozřejmě zvládnu, ale je mi jasné, že to bude čím dál těžší a podílet se na tom bude i tlak kamarádů a spolužáků. Jak vychovávat rozumně, a přitom z dítěte neudělat společenského outsidera? Obávám se, že správná odpověď není jen banální "zapomeňte na okolí, dělejte si to po svém".

No a jako zaměstnavatele mě děsí, že moji budoucí zaměstnanci budou akorát asociální IT závisláci, neschopní se soustředit. Už dnešní absolventi škol působí spíš jako neurotické chodící facebookové profily. Co teprve za dalších dvacet let...

Pardon, že jsem se sem vetřel, nejsa maminkou.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

No, nevím, zda je výhra to, že dítě umí lépe s tabletem než rodič. Osobně nejsem moc zastáncem elektroniky v rukách dětí. Líbí se mi spíše tradiční hračky, které přispívají rozvoji. Nebo nějaké kreativní sady: https://www.babymodel.cz/hracky-a-hry/kreativni-sady/. Co myslíte? Nějaké jsou samozřejmě i tady: https://www.alza.cz/hracky/kreativni-a-naucne/18857199.htm.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené