Co dokáže pohádka

Aneb i draci nás učí mluvit. Každý potřebujeme ke svému životu materiální zajištění, ale také dostatek duševní potravy. Pro děti je ideální formou duševní potravy pohádka. Vyprávěním nebo čtením pohádek, biblických příběhů, legend a mýtů zprostředkováváme dítěti kontakt s obrazy minulosti. Neexistuje srovnatelný žánr vyprávění, který by měl na dítě tak intenzivní a pozitivní vliv.
foto: Profimedia

Při poslechu pohádky prožívají děti s jejími hrdiny všechna dobrodružství, pocity, hlubokou úzkost při překonávání nebezpečí i radost ze zdolání překážky. Ve světě fantazie si vyzkoušejí odvahu, vytrvalost, věrnost a lásku k dobru, tedy vše, co budou později potřebovat.

Tyto intenzivní a hluboké prožitky naplňují duševní potřeby dítěte a pomáhají rozvíjet jeho osobnost. Děti, které tuto příležitost nemají, mohou v budoucnu nahrazovat tyto chybějící „články“ fantazie jinými, často zcela nevhodnými prostředky, jako jsou drogy nebo jiné adrenalinové prožitky.

Pohádky čtěme

Je důležité, kdo dítěti kontakt s pohádkovým příběhem zprostředkuje. Pohádka v podání nejbližších lidí se nevyrovná profesionálnímu přednesu z CD přehrávače nebo magnetofonu, ale ten nikdy nemůže mít pravý emocionální náboj, který do ní vložíme my, když při čtení nebo vyprávění společně prožíváme její obsah. Při čtení můžeme dělat v textu významové pauzy, to když chceme na nějakou okolnost více upozornit, nebo můžeme přednes přerušit, to když dítě textu nerozumí a my mu ho musíme vysvětlit.

Pohádky vybíráme podle toho, jak je naše dítě staré, jak dlouho dokáže se zájmem poslouchat, jestli se dítěti líbí. Pro malé děti nejsou vhodné příběhy na pokračování, je nutné, aby konec dítě zažilo před usnutím. Čteme-li dítěti před spaním, vybereme takový příběh, abychom dítě nevyděsili a z pohádky se nestala noční můra.

Dobro a zlo

Jednoznačně dáváme přednost klasickým pohádkám před těmi moderními. Někteří dnešní autoři totiž podle potřeby mění zažité obrazy původních postav. Zlo ztrácí na své síle, protože čarodějnice pracuje v cukrárně, drak se stane vegetariánem, symbol moudrosti Děd Vševěd přijde o zlaté vlasy a nosí paruku, princezna se osvobodí ze zajetí sama a princ, představitel odvahy, se věnuje filatelii. Charaktery postav se tím zásadně změní, je jim odebrána jejich mystika. Tvůrci tak deformují základní hodnoty, které jsou důležité pro vnímání morálních kvalit.

Síly vyjádřené v pohádkových obrazech jsou totiž v různé míře v každém člověku. Když se takto zamění, dítěti ztrácí orientaci mezi dobrem a zlem, moudrostí a nevědomostí, odvahou a zbabělostí. Ale pro svůj zdravý psychický vývoj potřebuje, aby byly tyto rozdíly jasné, aby poznalo, co je poctivost, odvaha, statečnost, obětavost, laskavost, moudrost, ale i lstivost, zbabělost, lenost, nepoctivost, vypočítavost či hloupost. Dítě pak nepoznává, co je správné a co ne, výsledkem jsou problémy s chováním, dítě nemá koho „následovat“. 

První pohádka

Dítě je schopné vnímat krátké pohádky už kolem druhého roku. Vybíráme texty jednodušší a protože každé dítě má rádo opakování, dopřejme mu jednu pohádku třeba i vícekrát, než přijdeme s nějakou novou. Ideální je vyprávět pohádky z hlavy, jednoduchá dějová linie prvních pohádek nás svou stavbou nezaskočí a pohádku můžeme dle potřeby třeba zkrátit. Výhodou je, že ne vždy zdařilé ilustrace v knížce představivost dítěte neovlivní a konkrétní podobu postav si může vytvářet podle vlastní fantazie.

Čtěte také:

Vhodných pohádek pro malé děti je mnoho, k těm nejznámějším patří: O boudě budce, O Červené Karkulce, O Budulínkovi, O Smolíčkovi pacholíčkovi, Perníková chaloupka, Hrnečku, vař!, O neposlušných kůzlátkách , O poslušných kůzlátkách, O třech prasátkách, O Koblížkovi, O řepě, O Palečkovi, Zvířátka a loupežníci nebo O kohoutkovi a slepičce.

Neochuzujme se

Někteří rodiče si pohádky vymýšlejí sami, ať už s klasickými postavami (drak, princezna, princ, ježibaba) nebo realističtějšími (chytrý Pepík, upovídaná Anička). Mohou tak dítěti sdělit přiměřenou a pochopitelnou formou konkrétní postoje a představy jeho vychovatelů, způsob, jak se vyrovnat s nesnázemi či překážkami.

Doba, po kterou dítě bude s nadšením naše vyprávění poslouchat, je relativně krátká, trvá asi jen do devíti let. Nenechme se o tyto chvíle ochudit a neochuzujme o ně ani naše dítě. Dopřávejme jeho duši pohádkové obrazy, vždyť jsou pro ně nenahraditelnou duševní potravou. Navíc tento večerní rituál, usnadní dítěti přejít z činorodého a aktivitami naplněného dne do času spánku, odpočinku a čerpání sil do nového dne. Kdo jiný by tak měl činit, než my, rodiče.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Pohádky jsou fajn. Čteme od malička, nyní se děti dokonce střídají, protože je to baví a líbí se jim to. Už jsme s manželem uvažovali, jak jim udělat na Den dětí radost a napadla nás tahle hra: https://www.babymodel.cz/albi-v-kostce--pohadky/. Máte ji někdo doma? Je dobrá? Ať se případně můžeme poohlédnout po něčem jiném. Děkuji za rady.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Pokud se vašim dětem líbí pohádky, tady: http://www.kudyznudy.cz/Aktuality/10-tipu-pro-milovniky-pohadek.aspx jsou tipy, kam je vzít na výlet. Myslím si, že jim uděláte radost :). Já jsem zastánkyní kreativna a pohádky si i sama vymýšlím. Nebo máme pár maňásků. Tady: http://www.modadeti.cz/hracky/figurky-a-zviratka/manasek-pohadka-6-druhu-uvedena-cena-je-za-jeden-kus.html?listtype=searchfulltext&searchparamfull=poh%C3%A1dka jsem objevila další. Co na ně říkáte? Pohádky, které vznikají při vyprávění jsou hezké, co myslíte? :)

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Tak nevím, ale Červená Karkulka, Perníková chaloupka nebo Smolíček pacholíček... Všechno jsou to spíš horory, aby se dítě bálo, že ho taky bude někdo chtít sežrat (pokud nebude poslušné)... Takové pohádky svým dětem nečtu. Náš tříletý syn miluje Kvaka a Žbluňka. Příběhy jsou napsané jednoduchým srozumitelným jazykem, vyzdvihují hodnotu opravdového přátelství, a rozhodně dítě nezastrašují :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zdravím..já svému synovi čtu cca od2měsíců..Četli sme mu s přítelem každý den.Najednou však nebyl čas a na nějakou dobu jsme to omezili.když sme mu začali znovu každý den číst,tak sme zjistili,že začíná vše vnmat jinak.Má 1rok a 2měsíce a několikrát deně si přinese knížku a čte on nám.Sice neumí mluvit ale snaží se.Pohádky má ve svém pokoji na zemi od té doby co začal lozit a ještě se NESTALO,ža by natrhnul jedinou stránku.Čtení dětem jen doporučuji.Povídá nám v roce tak složitá slova,že se jen divíme.A celkem ho i baví kniha o historii máme jednu,která je udělaná v pohádce a jako komix.Líbí se mu to moc:)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené