Náušničky pro princeznu. Kdy píchnout ouška?

„A je to holčička nebo chlapeček?“ Také už vás nebaví stále se opakující dotazy na pohlaví vašeho miminka? Můžete se jich definitivně zbavit tak, že necháte holčičce propíchnout uši a nasadíte náušnice. Kdy je nejlepší doba k propíchnutí oušek, jaké jsou možnosti, píchnout po narození nebo počkat? Váháte-li a zvažujete pro a proti, možná vám vaše rozhodování usnadníme.
lčička s naušnicemi
foto: istock.com

Tradice na ústupu?

Ještě v nedávné minulosti bylo propichování oušek dívek běžné už v porodnici, ale na západ od našich hranic byla tato praxe už dávno spíše výjimečná.

Ke změně došlo postupem času už i u nás. Propichování oušek právě narozeným miminkům je čím dál vzácnější. Jistou roli v tom sehrály i výsledky výzkumů z nedávné doby, které vyvracejí fámy o tom, že novorozenci necítí bolest. Studie ukázaly, že malé miminko neumí bolest dostatečně intenzivně projevit. Na základě těchto poznatků i vlastní intuice začaly maminky váhat, zda toto zbytečné stresování děvčátek podstupovat.

Dalším argumentem proti je počet akupunkturních bodů, které se nacházejí na ušním boltci. Při nesprávném propíchnutí mohou dítě poškodit.

Tlak okolí ale bývá silný, zvláště babičky rády dopředu vybírají náušnice a obdarovávají jimi miminka.

Rozhodnutí je ale na rodičích. Ti rozhodnou zda píchnout, a pokud ano, tak kdy a čím – jestli klasicky jehlou či nastřelením.

Propíchnutí ouška jehlou

Klasická roky používaná metoda je v současnosti na ústupu. Ouška běžně propichují pediatři, chirurgové nebo lékaři na oddělení ORL. Náušnice na propíchnutí si přinesete s sebou. Měly by být ze zlata případně chirurgické oceli a 24 hodin před nasazením by se měly dezinfikovat namočené v lihu.

Kdy je nejlepší čas? Nejčastější odpověď zní: „Čím dříve, tím lépe.“ Většinou se ale doporučuje počkat do doby, až je miminko očkované proti tetanu, tedy po třetím měsíci věku.

Jste-li definitivně rozhodnutí pro, neotálejte příliš dlouho. Miminko starší 4 měsíců by se za ouška chytalo, tahalo za náušnice a zbytečně by se tak prodloužilo hojení.

Jak to probíhá?

Připravte se na velký pláč, tomu se nevyhnete nikdy.

Ouško se před píchnutím vydezinfikuje a propíchne jehlou. Používá se jehla klasická nebo dutá. Při použití duté jehly je výhoda, že se do ní dá vložit konec náušnice a při vytahování jehly zůstane náušnice v uchu, nemusí se teď zandavat ručně a vše je hotovo rychleji.

Při použití klasické jehly se náušnice navleče po jejím vytáhnutí. Pokud chcete proces zjednodušit a urychlit, vyberte typ se zapínáním vepředu. Takové se totiž dají vtlačit do dírky současně s vytáhnutím jehly.

Když je po všem, ouška se překryjí gázou, opatrně se natáhne čepička a je hotovo. Vás pak čeká ošetřování bolavých míst – asi 3x denně se dírka otírá lihem zepředu i zezadu, neopomíná se náušnice v uchu.

Je možné, že vám lékař preventivně předepíše Framykoin, kterým budete místo vpichu potírat. Důležité je chránit až do zahojení ouška před vodou a náušničky v žádném případě nevytahovat!

Často se stává, že místo vpichu zhnisá. Maminky si také často při aplikaci tohoto způsobu propichování stěžují na nesouměrnost vpichu, ale to je problém spíše kosmetický. Ojediněle se stane, že se propíchne chrupavka.

Cena je 100–400 Kč.

Blogujte na Babyweb.cz!

Hledáme nové bloggerky a bloggery! Pomozte nám vytvářet obsah Babywebu a získejte zajímavé benefity. Více si přečtěte v našem článku!

Čtěte také:

Nastřelení náušnic

Metoda nastřelování je stále populárnější, a to hned z několika důvodů – trvá kratší dobu, je méně bolestivá a hygieničtější. Nastřelování se provádí v kosmetických salonech, u lékaře, v tetovacích salonech nebo i zlatnictvích.

S nastřelením se čeká obvykle do šesti měsíců, protože dítě by mělo sedět, aby mohla nastřelovací pistole správně fungovat. Existují ale i pistole, které se používají i u mladších dětí, pak není podmínka „sezení“  nutná. Doporučení počkat na dobu po očkování proti tetanu platí i v tomto případě.

Jak probíhá nastřelení?

Místo vpichu se zaměří a označí fixem, to trvá nejdéle. Následuje samotné nastřelení, při kterém je současně do ucha vpravena i náušnice. Jde ale jen o tzv. „hojící náušnici“, tedy dočasnou vyrobenou z chirurgické oceli, případně pozlacenou. Novinkou je použití náušnic z bioplasmu, po nich sáhnou maminky, které se bojí alergické reakce na nikl. Asi za pět týdnů po dokonalém zahojení se vyjmou a nahradí se klasickou náušnicí podle našeho výběru. Tento způsob je méně bolestivý, nekrvavý a přesnější. Děti se ale obvykle leknou zvuku pistole.

Po nastřelení čeká na rodiče stejné ošetřování jako v případě propíchnutí. I tady se může stát, že nezhojená ranka začne hnisat. Některé nastřelovací náušnice jsou velmi velké a mohou dráždit pokožku. Maminky také podléhají pocitu, že dírky jsou příliš malé a rychle zarůstají.

Cena nastřelení se pohybuje od 300 Kč asi do 800 Kč, a to včetně nastřelovacích náušnic.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 5
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, jjá tedy po zkušenosti mojí švagrové s stříbrnými náušničkami rozhodně stříbro vylučuji. Navíc máme oblíbeného šperkře od kterého máme i snubáky i já zásnubní a teď jsme objednali i tyhle úžasné náušničky pro naši princeznu:http://www.prsteny.cz/nausnice-l017 jsou sice dražší ale předpokládám, že ji budou dělat parádu až do doby, kdy se začnesama šňořita už si do toho nenechá kecat. Navíc je to klasické zapínání, které jsem měla na náušničkách já a  mé vrstevnice takže je to osvědčené.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, jjá tedy po zkušenosti mojí švagrové s stříbrnými náušničkami rozhodně stříbro vylučuji. Navíc máme oblíbeného šperkře od kterého máme i snubáky i já zásnubní a teď jsme objednali i tyhle úžasné náušničky pro naši princeznu:http://www.prsteny.cz/nausnice-l017 jsou sice dražší ale předpokládám, že ji budou dělat parádu až do doby, kdy se začnesama šňořita už si do toho nenechá kecat. Navíc je to klasické zapínání, které jsem měla na náušničkách já a  mé vrstevnice takže je to osvědčené.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den,taky jsem pořád váhali s píchnutím dírek,buď u paní doktorky nebo nastřelení?Dle rady kamarádky jsme zvolili natřelení,je to rychlejší a ne tak bolestivé.Dcerka měla tehdy 8 měsíců.Pak jsme nechali tak 6 týdnů ty nastřelovací a nevěla jsem jaké další koupit.Tak jsem proudala na internetu na našla hppt://stribronikol.cz a nevěděla jsem jaké náušnice vybrat,tak velký výběr náušnic pro miminka jsem nikde neviděla.

 

Obrázek uživatele kofilka
kofilka

nechali jsme male nastrelit nausnicky hned asi pulroku po narozeni a ani neplakala, byla to rychlovka. mela i krasne stribrne nausnicky ve tvaru kyticky :-)

Obrázek uživatele Maci
Maci

Trend je trend, ale já jsem pro propichování oušek. Čím je člověk starší, tím má větší strach z bolesti, takže čím dříve tím lépe ;)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené