Láska a partnerství

Vztah lásky se zdaleka nemusí omezovat pouze na životní partnery, funguje v rámci celé rodiny, může také vyjadřovat vztah k vlasti – patriotismus, k Bohu, věci i zvířeti nebo spokojenost s nějakým zážitkem – miluji tu knihu, pokrm… Láska je chemie Z biologického hlediska je láska projevem chemických reakcí, probíhajících v našem těle. Americká antropoložka Helen Fisherová rozdělila lásku do tří fází: […]

Vztah lásky se zdaleka nemusí omezovat pouze na životní partnery, funguje v rámci celé rodiny, může také vyjadřovat vztah k vlasti – patriotismus, k Bohu, věci i zvířeti nebo spokojenost s nějakým zážitkem – miluji tu knihu, pokrm…

Láska je chemie

Z biologického hlediska je láska projevem chemických reakcí, probíhajících v našem těle. Americká antropoložka Helen Fisherová rozdělila lásku do tří fází:

Žádostivost je základní touha, která nutí člověka vyhledávat partnery. Projevuje se zvýšenou hladinou testosteronu u mužů a estrogenů u žen a trvá jen několik týdnů či měsíců.

Přitažlivost je dlouhodobější intenzivnější emoce, která se vyvinula jako prostředek věrnosti. Zde hrají hlavní roli hormony feromony, dopamin, noradrenalin, serotonin.

Oddanost je dlouhodobou fází a je důležitá pro výchovu potomků. V této fázi dochází k většímu vylučování hormonů oxytocinu (tzv. hormonu lásky) a antidiuretického hormonu.

(Zdroj Wikipedie)

Rituály svádění

Každý vztah začíná sváděním, kdy se jeden z budoucího páru zaměří na druhého, často provozují sváděcí rituály oba protějšky současně. Svádění je krásný napínavý proces, kdy se vzájemně poznáváme, snažíme se ukázat v nejlepším světle, vycházíme druhému vstříc, věnujeme se jeden druhému a snažíme se si vzájemně přizpůsobit, třeba i tak, že milovník akčních filmů začne zvát svou vyvolenou na romantické filmy a kavárenský povaleč prozkoumává krásy Petřína.

Zásnuby

Dlouhodobé partnerské vztahy obvykle spějí k manželství. Svatbě předchází zásnuby, jde vlastně o slib páru, že vstoupí do manželství. Muž věnuje ženě prsten s kamenem a žena mu dá zásnubní dar, i když tato tradice se příliš nedodržuje. Zároveň se úmysl oznámí rodině a přátelům.

Svatba – manželství

I když dnes mnohem častěji narazíme na páry, které spolu žijí „na hromádce“, tedy neoficiálně jako druha družka. Také mnoho nesezdaných párů vychovává děti. Obřad, kde dva lidé uzavírají manželství, se nazývá svatba. Pro mnoho dívek to je ten nejromantičtější okamžik života a není neobvyklé, že na svatbu padnou dlouholeté úspory. Za padesát tisíc se dám pořídit jen malá svatba s obědem, ale ani za sto tisíc nečekejte zázraky. Opravdu luxusní svatby, na krásných místech s ohňostrojem a bohatým programem, vybraným jídlem a kadeřníky, vizážistkami, květináři a dalšími specializovanými profesemi vyjdou na několik set tisíc až milionů. Záleží na počtu lidí. Není divu, že svatební business zažívá boom i přesto, že počet vdavekchtivých párů klesá.

Nevěra

Nevěru můžeme vzletně označit jako paralelní vztah. Nejde o nic neobvyklého. Podle průzkumů přiznává, že alespoň jednou bylo nevěrných, na 40 % mužů a žen. K nevěře svádí úplně nevinné věci, třeba vztahy na pracovišti. S někým trávíte většinu dne a najednou zjistíte, že jste si nějak bližší, že si rozumíte, nebo najednou pocítíte tlak v podbřišku, kdykoli se na dotyčného či dotyčnou podíváte. Pak stačí vykouřená cigareta před kanceláří, která přejde v nezávazný flirt, firemní večírek, kde se vypije nějaká sklenka, a vše najednou vypadá jednodušší a nevinnější. Velké procento nevěr se odehraje na služebních cestách, kde se lidé ocitnou vytrženi ze svých prostředí a jsou trošku vykolejeni. Stejně funguje i dovolená. Každé vybočení z normálu nahrává hře na to, že já nejsem já. A tedy i touze zkusit něco jiného.

Nevěře nemusí propadnout jen lidé, kteří jsou ve svých stávajících vztazích nespokojeni, manželé po dvaceti letech manželství. Může jí propadnout třeba sekretářka, která miluje přítele, ale kterou okouzlil šéf mocí, možnostmi, penězi nebo bentleyem v garáži. Atraktivita peněz a moci je stejně mocné afrodiziakum jako krása či inteligence.

Flirt

Nevěra může začít naprosto nevinně – flirtem. Při něm lidé mluví způsobem, který vyvolává dojem mnohem důvěrnější a delší známosti, než tomu ve skutečnosti je. Narážky, které jsou často dráždivé, důvěrné nebo sexuální povahy, vyslovují žertem nebo používají ironii a navenek to vypadá, jako by jejich konverzace nepřekročila vhodnost okamžiku.

Flirt (flirtování) označuje nezávaznou konverzaci nebo vzájemnou komunikaci s milostným nebo erotickým podtextem. Při flirtování nehraje roli jen způsob a tón řeči, ale zahrnuje i gesta, pózy a fyziologické znaky, které obvykle bývají součástí předehry.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist