Dárcovství vajíček

S dárcovstvím vajíček je to obdobné jako v případě mužských pohlavních buněk. Jen s jedním rozdílem – zatímco spermií se v mužských genitáliích tvoří stovky miliónů denně, vajíčko můžeme získat jen jedno za měsíc. Spermie je možné získat masturbací, ale zákrok u žen je mnohem složitější. Provádí se pod narkózou, za použití ultrazvuku a speciálních jehel. Vajíčko se na rozdíl od spermatu nedá zmrazit. Pravděpodobnost, že by bylo vajíčko po zmražení a opětovném rozmražení stále schopno oplodnění, je 1:30. Na vajíčka se proto čeká poměrně dlouho. Ženy, které o dárcovství žádají, většinou mají problémy s vlastními vaječníky, nebo jim hrozí přenos genetických vad. Věk budoucí matky by neměl přesáhnout 48 let. V případě dárkyně je horní věkovou hranicí 35. rok života. Dárkyně musí být zcela zdravá, její testy na syfilis, HIV, žloutenku typu B a C musí být negativní. Stejně tak se dárkyně musí podrobit genetickému vyšetření.

Pro zvýšení úspěšnosti

Odebrané vajíčko musí být nejpozději do šestnácti hodin oplodněno, většinou spermatem partnera. Embryo je nejprve zamraženo a po všech vyšetřeních je připraveno k odběru. Může se ovšem přistoupit k zavedení embrya, bez toho, aniž by bylo zmraženo, což může zvýšit úspěšnost zákroku.

Implantační okno

Děložní sliznice příjemkyně musí být na přijetí embrya připravena. Takový stav trvá jen krátce a nazýváme ho implantační okno. Nastává tehdy, kdy na sliznici začne působit progesteron, což je hormon, který se začne tvořit ve žlutém tělísku po uvolnění vajíčka. Často lékaři příjemkyni podávají hormonální léky, které jsou užívány ještě v prvních měsících těhotenství.

Věk neomezen, i když…

Věk žen, které vajíčko přijímají, není nijak výrazně omezený. Teoreticky je možné embryo implantovat i do těla pětašedesátileté ženy, ovšem vzhledem ke zdravotnímu stavu ženy a také ke společenským faktorům je maximální doporučený věk skutečně 48 let.

 

18.2.2009 12:16 | autor: Kateřina Bártová
Více o tématu: embryavajíčkověk

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist