Vše o umělém oplodnění

Umožňuje-li to situace a zdravotní stav partnerů, postupuje se vždy od nejšetrnějších a nejméně nákladných metod k náročnějším způsobům asistované reprodukce. Výjimku tvoří ženy, které mají prokazatelně neprůchodné vejcovody nebo jim byly odejmuty (např. v důsledku mimoděložních těhotenství), případně trpí-li partner patologickou nepohyblivostí spermií. Příprava na léčbu Před započetím léčby je třeba absolvovat řadu lékařských vyšetření. U žen je to obvykle […]

Umožňuje-li to situace a zdravotní stav partnerů, postupuje se vždy od nejšetrnějších a nejméně nákladných metod k náročnějším způsobům asistované reprodukce. Výjimku tvoří ženy, které mají prokazatelně neprůchodné vejcovody nebo jim byly odejmuty (např. v důsledku mimoděložních těhotenství), případně trpí-li partner patologickou nepohyblivostí spermií.

Příprava na léčbu

Před započetím léčby je třeba absolvovat řadu lékařských vyšetření. U žen je to obvykle preventivní gynekologická prohlídka, 3D ultrazvukové vyšetření rozmnožovacích orgánů a vyšetření hladin některých hormonů (testosteron, progesteron, prolaktin aj.) včetně hormonů štítné žlázy. U mužů se provádí především spermiogram – vyšetření, které odhalí pohyblivost mužových spermií. U obou partnerů se standardně provádí také vyšetření na pohlavně přenosné choroby, jako je například HIV, syfilis nebo žloutenka typu B a C.

Vstup do rubriky: Umělé oplodnění

Metody asistované reprodukce

Může-li za návštěvu centra asistované reprodukce špatná nebo žádná ovulace, přistupuje se nejprve k úpravě menstruačního cyklu. Další metodou je intrauterinní inseminace až po metody asistované reprodukce, mezi které patří i nejznámější techniky IVF či ICSI.

Jak probíhá IVF

Proces IVF začíná hormonální stimulací vaječníků, díky níž ve vaječnících uzraje více folikulů. Následkem hormonální léčby ženino tělo vyprodukuje ideálně deset či patnáct zralých vajíček (může to však být výrazně méně i více). Vajíčka jsou ženě odebrány punkcí, kdy lékař napíchne vaječníky jehlou, která je zavedena pochvou, a odsaje vajíčka z folikulů. Partnerovi je ve stejné době odebráno sperma. Následně jsou spermie s vajíčky umístěny do speciálního roztoku v inkubátoru, v němž by při pokojové teplotě mělo dojít k oplodnění. Při nízké koncentraci spermií nebo vysokém počtu abnormálních a pomalu se pohybujících spermií se používá metoda ICSI, kdy je zavedena jedna spermie přímo do cytoplazmy vajíčka. Čeká se 3–5 dní, než jsou jedno či dvě životaschopná embrya vrácena do dělohy pomocí k tomu určenému katetru. K úspěšnému otěhotnění je někdy třeba i několika aplikací, než se dočká žena pozitivního těhotenského testu. Udržet embryo po IVF není snadné, žena má automaticky rizikové těhotenství a absolvuje více vyšetření než nastávající maminka bez komplikací.

Kam se obrátit

Metodám umělého oplodnění se na našem území věnuje několik desítek specializovaných klinik asistované reprodukce, soukromých i státních, centra asistované reprodukce najdete také v některých velkých porodnicích. Pokud nevíte, na kterou se obrátit, zeptejte se svého gynekologa, ale návštěva těchto zařízení je možná i bez doporučení.  První dítě u nás se po umělém oplodnění neboli „in vitro fertilizaci“ – IVF – narodilo 4. listopadu 1982 na I. ženské klinice ve Fakultní nemocnici KÚNZ v Brně (čtyři roky po světové premiéře).

Vstup do rubriky: Umělé oplodnění

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist