Sousedské hlídání vítáme, shodují se rodiče

Máte malé dítě a nechcete nebo nemůžete ho dávat do školky? Možná už brzo jej budete moci svěřit kamarádce či sousedce s malým dítětem, v rámci takzvaného sousedského hlídání.

Vyplývá to z návrhu, který připravuje Ministerstvo práce, které chce zavést statut sousedského hlídání bez omezení ceny. Rodič na mateřské dovolené tak bude moci za peníze hlídat kromě svého dítě ještě cizí.

Návrh vítáme
„Je to skvělá zpráva, už jednou se o podobném návrhu hovořilo, měla jsem vše domluvené, pak jsem to musela vyřešit sice výbornou, ale drahou chůvou,“ vysvětluje pětatřicetiletá Olga v Prahy, maminka dvouletého Matyáše.

„Návrh velmi vítám, jsem na mateřské s roční dcerou a toto považuji za skvělou příležitost, jak si přivydělat a ještě dcerce pořídit společnost,“ usmívá se osmadvacetileá Eva z Ústí nad Labem.

A jaký mají názor odborníci?
Při sousedském hlídání může rodič, který celodenně pečuje o dítě do sedmi let, u sebe doma hlídat další tři děti – oproti původnímu návrhu není nijak stanovena cena takového hlídání.

Původně to totiž mělo být maximálně pět tisíc měsíčně za dítě. Hlídající rodič však už nemůže počítat s úlevami na daních či pojištění.

Hlídat děti za úplatu budou moci i lidé, kteří vlastní nemají nebo mají už odrostlé, musí však absolvovat speciální kurz, který připraví ministerstvo – trvat bude nejvýše dvě stě hodin a skončí zkouškou.
Pokud budou absolventi hlídat nejvýš čtyři děti, nemusí se bát ani přísných hygienických norem.

Návrh zákona nepočítá s dlouho slibovanou úlevou na sociálním pojištění pro zaměstnavatele, kteří přijmou rodiče malých dětí na částečný úvazek. Podle ministerstva by tato změna měla být zavedena v roce 2014.

Chystané změny od roku 2012:

  • Rodičovská výpomoc hlídání nejvýše tří dalších dětí krom jednoho vlastního za úplatu
  • Péče o děti na nekomerčním základě velmi mírné hygienické a prostorové podmínky
  • Živnost péče o dítě do tří let po absolvování potřebné kvalifikace
  • Rodičovský příspěvek rodič o něj nepřijde, ani když dá dítě starší dvou let do jeslí či do školky

Zdroj: Návrh MPV

17.1.2011 12:28 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist