Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co bych si mohla postěžovat. Takže sorry všem, komu mé pozitivní články lezou krkem. Dnešní téma: jak se s Anitkou domlouvám.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Mluvit stejnou řečí

S Anit se domluvím celkem na všem už někdy od jejího roku, kdy se rozeznakovala. Domluvím... to je možná trochu zavádějící slovo. Popovídám si s ní. Témata můžeme vybírat obě, většinou to ale nechávám na ní, protože pak ji konverzace samozřejmě mnohem víc baví.

Co se týče rozhovorů o tom, co budeme dělat, byla ještě donedávna spokojený a celkem pasivní „přijímač“. „Anitko, půjdeme na hřiště a budeme jezdit na skluzavce.“ Anit znakuje skluzavku a raduje se. „Nejprve se oblečeme.“ Anit bez protestů nastavuje ruce, abych ji mohla obléct svetr. Jo, bejvávalo.

Z odevzdaného „přijímače“ se ze dne na den stal svéhlavý „vysílač“. A teprve poslední týdny můžu s čistým svědomím napsat, že se opravdu DOMLOUVÁME. Smlouváme. Vyjednáváme. Diskutujeme. Debatujeme. Děláme kompromisy a snažíme se najít win-win řešení.

Volba, lákadla a další cesty k lepší komunikaci

Anit si čím dál silněji uvědomuje vlastní identitu. Má své názory, svá přání. Vybírá si oblečení. Co budeme dělat. Kterou panenku si vezmeme. Důležité je omezit volbu na dvě až tři varianty. Všechny samozřejmě vhodné (třeba v zimě jí dám na výběr dvě zimní bundy atd.). A to mě baví. Ptám se jí, proč si vybírá zrovna tohle, mluvíme o jejích pocitech a říkám jí, jak se mi líbí, že je tak samostatná, že se umí sama rozhodnout.

Někdy se samozřejmě „strategie volby“ nefunguje. Třeba nedávno jsme byly na procházce a tramvají jsme se měly dopravit na rande s Tomem, který se na oběd utrhl z práce. Vzácný okamžik! O ten se přeci nesmíme nechat připravit. Jenže co dělat, když se Anit rozhodla, že tramvají prostě nechce jet? Ač nerada, sahám po „strategii lákadla“. Anit zbožňuje pozornost. A v tramvaji si jí obvykle všímají různé důchodkyně. Pochlebují jí, jak má krásné oči a jak je šikovná, že umí udělat „pápá“. Anitka se vždy celá rozzáří a div se neumává. Předvádí se. Komunikuje. „Pojď, Anit, bude tam bába, na kterou můžeš dělat pápá. Bude si s tebou povídat.“ Lákám ji tedy do tramvaje. Tomu dcera neodolá a bez protestů nastupuje. O to větší je ale její zklamání smíšené se zlostí, když zrovna v našem vagonu žádná bába nesedí. Anitčiny pocity naprosto chápu a v duchu přísahám, že už nebudu slibovat něco, co nemůžu splnit nebo ovlivnit.

Podobnou situaci ale obvykle (když zrovna nespěchám za Tomem) řeším jinak. Stává se, že se Anitce nechce nastupovat do auta. Chce jít na opačnou stranu. Odmítá se vézt v kočáru. Atd. Atd. Zná to asi každý. Mluvím s ní o situaci, ale nic jí nenutím. A už vůbec ji necpu násilím třeba do autosedačky. Buď jsme totiž na procházce – a je mi úplně fuk, jestli do toho parku dojdeme nebo budeme chodit hodinu kolem domu. Nebo jedeme na nějakou akci pro Anitku (cvičení, solná jeskyně...). Tak si říkám: Dělám to přece pro ni. A jestli přijdeme o pár minut později vysmáté nebo načas s řevem – volba je jasná. Většinou to dopadne tak, že chvilku děláme to, co chtěla Anit. Já jdu vedle ní a vysvětluji jí, co bych chtěla já a proč. Po pár minutách kývne a zavelí – dobře mámo, jdeme. Až mě kolikrát překvapí.

 Čtěte také:

Jak mluví naštvaná batolata

A pak jsou okamžiky, kdy musí nastoupit batoletština. Když je moje batole v afektu, přizpůsobím svůj jazyk tomu batolecímu. To obvykle nedělám. S Anýzkem mluvím normálně stejně jako s Tomem. Při hře samozřejmě trochu víc dramatizuji, měním hlasy, používám častěji mimiku a další formy nonverbální komunikace. Ale když dcerku ovládnou emoce, to je úplně jiná liga. Batoletštinu jsem se naučila (a mírně přizpůsobila) od Harvey Karpa. Jeho „metoda restaurací rychlého občerstvení“ (tedy laskavě jednoduše zopakovat to, co říká batole) i další navazující kroky prostě fungují.

Vyzkoušela jsem to při jednom „dramatickém“ okamžiku, kdy si Anit doma nechtěla sundat plínku. Malá vsuvka: Ano, už chodí na nočník (třikrát hurá), ale na ven jí ještě nechávám plínku (vzhledem k tomu, že si fakt celkem bezpečně říká, tak už toto „venkovní plínování“ nepotrvá dlouho – ale o tom třeba někdy příště). Takže zpět ke komunikaci: Po návratu z venku trvala na tom, že si plínu nechá. Moje přání, aby si plínu sundala, ji rozčílilo. Hodně. STRAŠNĚ MOC! A já tedy plynule přešla do batoletštiny: „Anit chce plínu. Plínu. Plínu. Musí ji mít na sobě. Teď. Ale máma říká: Anitka je veliká. Umí chodit na nočník. Plína dolů. Plína dolů.“ To vše doprovázím výraznou mimikou i gestikulací, znakuji, zdůrazňuji důležitá slova. Opakuji. Anit se během minutky uklidňuje. Zamyslí se a pak – světe div se – nechá si sundat plínu. A když jsem to četla v Karpově knize „Nejšťastnější batole v okolí“, nedokázala jsem si vůbec něco podobného představit.

Uvědomuji si, jak mě podobné knihy obohacují (byť nemusím souhlasit úplně se vším, co autor píše). Frčím na Konceptu kontinua, Naomi Aldort a jejím Vychováváme děti a rosteme s nimi. Na Karpovi (jeho „Nejšťastnější“ knihy dokonce rozdávám kamarádkám). Přečetla jsem Kopřivovi a jejich Respektovat a být respektován. Summerhill od Niela. Nemáte tip na nějakou další výživnou literaturu? Ráda bych si rozšířila obzory ještě dál. Napište, čím se inspirujete vy?

Kůže miminek nemá ráda zimu

Zima – a to musím zaklepat – Anit zatím nijak výrazně neskolila. V listopadu byla zahleněná, ale to přičítám poslední dávce Pediacelu. Na vracející se rýmy (po homeopatické léčbě ušité na míru přímo stavům po očkování) pomohlo až konstituční homeopatikum. Letos se zdá být vše OK. Až na tu kůži.

Na začátku ledna se Anit objevily dva malé flíčky na ruce. A kůže na kolenou a loktech trochu zhrubla. Nic viditelného. Přesto jsem začala víc dbát na promazávání celého těla. Do koupele přidávám ovesný prášek a olej. Před spaním Aňulku s Tomem pěkně promažeme. Používáme kokosový olej a střídáme jej s olejem od Weledy, který jsem dostala od Babywebu na vyzkoušení. Obojí funguje. Flíčky z rukou Anit do pár týdnů zmizely, suchá kůže je mnohem něžnější. Tělo dcerky jemňoulince voní a nelepí se na oblečení. Z mazání na dobrou noc se zkrátka v naší rodině stal příjemný rituál.

Bez práce bych se nezbláznila

Když někomu řeknu, že na mateřské dovolené pracuji, nejčastější reakce je: Dobře děláš. Jinak by ses určitě zbláznila, že? No... ne. Myslím, že bych se nezbláznila. Anit mě neskutečně baví. Asi bych jí začala vyrábět víc hraček (zatím jsem jí vyrobila jen montessori stromek s našimi fotkami na suchý zip, ale další hračka už je v procesu zrodu. :-)) Možná bychom chodily do víc kroužků. Já ale chodím do práce, protože mě naplňuje a baví. Někdy mě samozřejmě přeplňuje a leze na nervy. Ale od toho jsou dovolené.

Zrovna minulý týden jsem si jednu takovou dovolenou střihla. Pět dní s Anit na Moravě. Moje máma měla jarní prázdniny, takže ideální načasování. Tedy: pojaly jsme to klasicky akčně, takže třeba na smutnění po Tomovi, který zůstal v Praze, jsme ani neměly čas. Ale byla to změna, kterou jsme obě ocenily. Anit si konečně užila oboje prarodiče. A teď se mě pořád ptá: „Bába? Děda?“

Tak zatial. Vaše V.

4. 3. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Zdravím, Zuzo. Děkuji za zajímavý podnět k zamyšlení. Vlastně ale úplně nevím, co napsat. Je to totiž hrozně individuální a co funguje na jedno dítě, nemusí fungovat na jiné. Když je Anit v klidu, mluvím s ní normálně o tom, co navrhuji,abychom dělaly, proč, co to pro ni znamená (např. obléknout se) a co jí to přinese (budeme si hrát na hřišti, ...). Prostě místo abych ji začala oblíkat, tak jí tak pět minut dopředu říkám, co se bude dít...pak jde obvykle vše snáz. Když se Anit "kousne", většinou stačí počkat, až dokončí to, co jí zrovna taaak hrozně baví - takže trpělivost a čas (který někdy není, to chápu). Když vycítí, že jsem nervózní, a že na ni tlačím (i když se snažím být v klidu, ona to moc dobře pozná), tak může přejít do nějakých silnějších emocí - vzdor, vztech, stěžování, pláč. To pak nasazuji batoletštinu (viz. v článku) nebo (a na to úplně hrdá nejsem, ale funguje to asi nejlíp) různá lákadla. Třeba vyber si panenku, která s námi půjde ven. Ela? To sis dobře vybrala. Určitě se už moc těší, že Elo? (zapojím panenku do diskuze)...atd. Nikdy to ale nestavím jakože buď teď půjdeš ven nebo ti nedám.... . Žádné vydírání prostě. U nás to celkem funguje. Ale Anit je malá, tak uvidíme, co bude dál:-) Mějte se prima. Veronika

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Hezký den, díky za podporu a nebojte, optimismu se nevzdám, mám ho nějak v krvi:-) A co se týče vědeckého přístupu - řekla bych, že snaha zjišťovat hodně různých informací na téma, které mě zrovna zajímá, je deformace z práce. Jsem novinářka a než vytvořím reportáž, dokument nebo dramaturgickou osu pořadu, musím prolouskat spoustu materiálů. Ale moje mateřství neřídí to, co přečtu. Většinou dělám, co cítím. A knihami si jen potvrzuji, že to takto cítili i jiní. Navíc některé metody třeba právě komunikace mě samotnou nenapadnou, ale když si je přečtu a souzním s nimi, tak je prostě vyzkouším. Při čtení věci hodně filtruji - nezkouším na Anit vše, co vyčtu v "chytrých knihách". Hledám jen inspiraci, podporu a navíc mě baví číst o něčem, co zrovna prožívám. Je to jako když si povídáte s kamarádkou o vašich dětech...taky nevyzkoušíte vše co ona. Ale něco třeba jo. Takže tak. A co se týče znakování - určitě se jde dorozumět i bez něj. Vsadím se, že máte vlastní "jazyk". Já si v ANitčině osmi měsících vybrala znakování pro miminka a frčíme si na tom. Baví nás to obě:-) a u dalšího dítěte do toho rozhodně půjdu znovu. Ale každý má svůj správný přístup, takže jen tak dál. Hlavně, ať nám to vyhovuje. Přeji také krásné jaro! Veronika

 

Obrázek uživatele Zuzana
Zuzana

Ahoj Veru,

už minule jsem Zoufale chtěla napsat - jak se projevuje domlouvání. Syn je o kousek menší, než Aňulka, ale asi už dospěl k tomu, že má vlastní hlavu - jenže tím, že do práce musím na čas a ještě ho do té doby odevzdat, ne vždycky se mi povede tak pěkně se s ní domluvit, aby nemusel následovat proces nacpání do sedačky. Sice u nás motivace toho, co cestou zaručeně uvidí, funguje, ale také se mi to nelíbí a chtěla bych, abych se dověděla, jak si to představuje on. Znakuje, ale když mu dám vybrat, jak by si to představoval - nenásleduje nic. Jen kouká, nebo ukazuje jinam. Když to dělá ráno doma místo přebalení, tak ho nechám, ale chápu to tak, že si chce nejdříve pohrát a pozdravit se s hračkami, pak teprve přebalit a jít snídat... ale někdy chce hned snídat a lámu ho na to, aby se převlékl - protože by mu dole v kuchyni byla zima...

Zkrátka - nechtěla byste někdy více popsat, jak vypadá "domluva" s batoletem - jako co naznačuje, že chce dělat, jak zkrátka vypadá a měla by vypdat "dohoda" s batoletem... Asi si zkusím pořídit nějakou tu knihu, ale šikla by se asi i nějaká trošku rada - bojím se, že si koupím knihu a pak ji ani neotevřu (dostala jsem jednu a její filozofie se mi tedy ale vůbec nezalíbila - přišla mi jako zcela absolutně nevychovávající - a teď nemyslím to slovo, co je používáno principem "nevýchovy"). A dostala jsem ji navíc od lidí, oc mají tak naprosto nevychované děti, že se děsím, pokud je to metoda, kterou používají oni. 

Moc děkuji

Zuza

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Váš optimismus mně osobně krkem vůbec neleze naopak je moc fajn. Dost matek z mého okolí si často stěžuje vlastně na cokoliv a je fajn, že jste optimistka. Upřímně mě ale občas zaráží ten váš vždy vědecký přístup ke všemu - výchově, plenkám, stravě, dokonce znakování. Píšete o množství knich které jste přečetla. Nevím. Nejdu na výchovu svého batolete ani z části tak odborně jako vy a i bez znakování se domluvím s dítětem skvěle. Jednám intuitivně. Přirozenosti zdar a pěkné jaro.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené