Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v danou chvíli potřebuje víc, a jestli to pak tomu druhému náležitě vynahradím. Realita se poněkud liší od mé předporodní představy, jak nám to pěkně půjde samo.

Docela symptomaticky se celá tahle otázka bratrského dělení manifestuje na jídle. Když sedíme kolem stolu a jíme, Filípek obvykle asistuje ze svého lehátka, pozoruje nás a podle jeho chování soudím, že moc dobře chápe, že jíme a především že je to něco jiného a určitě mnohem zajímavějšího než mateřské mléko. Dost často mi totiž svým pokňouráváním hlásí „Mámo, já jsem tady taky a chci to, co máte vy!" Většinou ho uplatím kukuřičnou křupkou (kterou si hbitě vetkne do chmýří na hlavě nebo vetře do oblečení), a když křupka nezabere, přeruším stolování a chovám, zatímco tatínek do sebe honem hází svoje jídlo, abychom se mohli vyměnit a já si vystydlý oběd/večeři mohla dojíst. Před naším obědem obvykle má svůj příkrmový obídek i Filípek. Zatím jsme jen u ochutnávání zeleniny; Filípek naštěstí není po dědečkovi a šmakuje mu dýně, řepa i obávaná brokolice (vařená od maminky, skleničky mladý pán nepapá). Jenže takový příkrm, to je zase něco moc zajímavého pro staršího Honzíka.

Celkem jsem si už zvykla, že jakmile my dospěláci něco jíme, potřebuje to Honzík taky ochutnat. A tak jsem se postupně naučila téměř neslyšně rozbalit čokoládu nebo sušenky a mlsat na tajňačku v kuchyni při vaření nebo uklízení nádobí z myčky, když si Honzík hraje vedle v obýváku (jakmile zašustí obal, je Honzík v tu ránu u mě a chce taky, lhostejno, co zrovna mám). Ale že ho tak moc budou brát i rozmixované zeleninové kaše, to bych vážně nečekala. A tak každé Filípkovo papání příkrmu zakončuje „poslední lžička" pro Honzíka. Když chystám Filípkovi příkrm, Honzík bedlivě sleduje, co mu tam dávám. Uvařila jsem si totiž jednotlivé druhy zeleniny pěkně v páře, rozmixovala a naplnila jimi silikonová tvořítka na led. Jejich obsah jsem po zmrznutí přesypala do Avent kelímků a mám tak v mrazáku připravené malé porcičky, které můžu mezi sebou libovolně míchat. Honzík spoluurčuje, co bude mít Filípek k obědu, ohlídá mě, abych do ohřátého množství nezapomněla přidat kapku oleje, zamíchá příkrm a pak sleduje, jak Filípka krmím. Po pár olíznutích lžičky už se hlásí o svoje, „A teď už to po něm dojím!" Dokud Filípek hezky otvírá pusu a má zájem, snažím se krmit jeho, ale běda, kdybych neschovala desátek Honzíkovi! Asi dvakrát jsem z roztržitosti zapomněla a následoval velký křik. Jednou jsem dokonce musela extra rozmrazit jednu kostičku dýně, jinak nebyl k utišení.

Výhradně Honzíkovy jsou ovšem instantní kaše Sunarka, které jsme dostali jako dárek od Babywebu. Jsou určené dětem od jednoho roku, Filípek tedy musí na svou ochutnávku ještě počkat. Zato Honzík je nadmíru spokojený – miluje mléko a mléčné výrobky vůbec, navíc vanilková a kakaová jsou jeho oblíbené příchutě téměř čehokoliv (snad jen jahodová jim může konkurovat). A pro mě je zase příjemné a především velmi pohodlné, že stačí ohřát mléko a smíchat je s kaší. Krupicovou kaši mám ráda už od svého dětství, Honzík je v tom po mně, a někdy se i těch pár minut nad hrncem zdá jako příliš dlouhá doba (hlavně když Filípek pláče a pomůže jen maminčina náruč). Ohřát mléko, zamíchat a hotovo – prostě perfektní řešení.

S hračkami to je zatím poměrně jednoduché, kluci si v tomto ohledu ještě moc nekonkurují. Filípek vděčně a se šťastným úsměvem pozoruje Honzíka, jak si hraje s auty nebo vláčky, bouchá kladívkem a běhá z herničky do obýváku a zpátky. Někdy mu Honzík sám nabídne něco k prohlídnutí, půjčí mu auto nebo dřevěné kostky, a Filípek dává hlasitě najevo své nadšení. Horší je to vzápětí, kdy si Honzík bere hračku zpátky. Filip spustí rozzlobený křik. Honzík se ale rychle naučil, že pomůže nabídka jiné hračky – a obvykle sáhne po chrastítku, háčkovaném medvídkovi nebo Filípkově oblíbené barevné plyšové housence. Spokojenost je pak na všech stranách. Zdá se, že Honzík už také pochopil princip dědění věcí. U oblečení, které už mu je malé a dávám je stranou, sám říká, že to schová pro Filípka, až do toho doroste. Podobně mu přiřadil už některé hračky, se kterými si dříve hrával. Taky malé botičky mu chce nechat – tam ale nesouhlasím a zastávám názor, že by měli kluci každý mít vždy nové botky, kvůli vývoji nohy.

Snad jediná věc, kterou kluci dědí naopak – starší po mladším – je voda ve vaně při večerním koupání. První se koupe Filípek, chvilku si pohrajeme ve vodě, nechám ho pěkně vykopat nožkama a cákat ručkama. Dost často má tendenci vodu také ochutnávat – vůbec mu nevadí, když se mu ponoří pusa do vody a on si trochu lokne. Jakmile je slyšet crčení vody při vynořování Filípka, přiřítí se Honzík do koupelny a hrne se do vany. Než Filípka otřu, namažu a nachystám do postýlky, hraje si Honzík ve vaně, pouští a vypíná vodu a s tatínkovou pomocí se myje. Ukládat do postele chodíme někdy všichni čtyři – já uspávám Filípka a Honzík se tulí s tatínkem; někdy uspávám jen já a Honzík ještě zůstane s tatínkem v obýváku a jdou pak spolu později, a někdy si Honzík počká, až Filípka uspím, a pak chce uložit taky od mámy. Zřejmě si tak dohání deficit fyzického kontaktu se mnou ve dnech, kdy je příležitostí k pomazlení méně.

Nejsladší jsou ovšem moji chlapečkové v noci, kdy spí a nedělí se o mě, a ani já nemusím hlídat, jestli jsem je během dne pokaždé spravedlivě podělila. Prostě se ke mně tulí oba, z pravé strany Filípek, někdy přisátý k prsu, někdy jen tak, aby se mě mohl dotýkat ručičkou; z levé strany Honzík, odkopaný a bez peřinky (kterou si soustavně odhrnuje pokaždé, když ho v noci přikryju), spokojeně oddychující. A já poslouchám jejich dech, doplněný ještě o oddechování manžela, a je to taková moje malá noční hudba, každodenní ukolébavka, potvrzení toho, že v mém světě je vše v pořádku a na svém místě, protože všichni tři moji muži jsou klidní, spokojení a se mnou.

Dobrou noc a sladké sny!
Jarka

28. 4. 2015Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Jarko, myslím, že spravedlnost neexistuje, ale evidentně existuje Vaše dobrá vůle a snaha o ni a to je nejvíc :-) Díky za příjemné počtení a za předání Vaší pro mě uvěřitelné pohody. Zdravím oba kluky.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené