Jako kamínka

MIMI LIVE! ANITA Někde jsem četla, že jedna z nejstresovějších situací je pro rodiče během prvních dvanácti měsíců života jejich děťátka první horečka. Tak to máme za sebou. A vážně jsme se zapotili spolu s Anitkou.
Rozpustilé mimino v osušce
foto: Fotopromě.cz

  Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


 Nedá pokoj, až tam vleze

Ale hezky popořádku. Přesně jak jsem předpovídala v minulém článku. Plazení Anitka definitivně odpískala. Pár dní po tom, co se naučila sedět a pérovat jako by měla pružinky, se nechala zlákat k prvním nejistým krůčkům na čtyřech. Nejprve přelezla celou postel. To je místo, kde začínají všechny její vývojové pokroky. Měkká matrace, rozesmátí rodiče, ranní nebo večerní pohodička. Prostě ideální podmínky.

U té večerní pohodičky se ještě trochu zastavím. Člověk by řekl, že večer už bude miminko unavené, rozmrzelé a neochotné předvádět lezecké představení. Platí to téměř pro všechny malé děti. A ano, Anitčina večerní nálada by se většinou nedala označit jako super příjemná. Jenže po koupání si zalezeme do postele a začnu kojit. Asi v sedmdesáti procentech případů působí toto noční mléko jako hopsinková šťáva. Účinek přirozených opiátů, které mateřské mléko obsahuje, má večer u Anit evidentně opožděný nástup. A tak se z rozespalé a mírně nabručené holčičky stane po kojení energií nabitý gumídek řádící v posteli. A to už se k nám přidává Tom a ve třech se smějeme, blbneme a povzbuzujeme Anitku k lezení a dalším super výkonům dokud nepadneme. Myslím samozřejmě: dokud nepadneme my s Tomem. Anitka je svěží a čilá a my vyčerpaně přemlouváme dceru, aby už spala. Tolik tedy k té naší pohodičce.

Po posteli přesunula Áňa své pokusy o lezení na měkké pěnové puzzle (které ale měří jen metr a půl krát metr a půl, takže žádný maraton se zatím nekonal). O minulém víkendu přijeli Tomovi rodiče a celé dva dny se nezastavili. Vymalovali, spravili skříň a pomohli nám se spoustou drobností, které jsme s Tomem nezvládli. Ale hlavně: Tomova mamka položila nový koberec. Koberec, který se okamžitě stal Anitčinou lezeckou dráhou. A nakonec se Anitin rajón rozšířil na celý byt. Už zvládá dokonce i tu nejzáludnější kombinaci: punčocháčky na plovoucí podlaze.

Pomoc! Nemoc?

Že se něco děje jsme si všimli už na začátku minulého týdne. Anitka byla nějaká klidnější. Podezřele klidnější. Až nezdravě klidnější. Víc než lezení upřednostňovala hraní vsedě. Přestala jíst příkrmy. A pořád chtěla chovat, chovat, chovat. A kojit, kojit, kojit.

V noci z úterka na středu mi najednou začalo být horko. Položila jsem ruku na čelo miminka oddychujícího vedle mě. A měla jsem jasno. Anitka sálala jako kamínka. Ale spala. Jemně jsem vzbudila Toma. Opatrně jsme malou přebalili a při té příležitosti i změřili. Teploměr ukázal nějakých 38 stupňů (mínus půl stupně kvůli měření v konečníku), takže jen mírně zvýšená teplota. Pocitově se mi to moc nezdálo. Dcera úplně žhnula. A navíc se při celé proceduře ani nevzbudila. Nezvyklé. Dali jsme s Tomem půlnoční šeptanou poradu. Když spí, nebudeme ji budit – zněl závěr. Trochu ustaraně jsem si zase lehla a do rána už spala jen tak na půl oka.

Celou středu měla Anitka mezi 38 a 38,5. Zrušila jsem cvičení s miminky a zůstala s malou doma. Chovala. Kojila. Tom přijel z práce brzy a začali jsme přikládat zábaly. Pořád jsme přemýšleli, co jí může být. Nekašlala ani nesmrkala. Nejedla. Ve středu se objevil mírný průjem. Že by zase zuby? No, snad budeme ráno chytřejší. Zdá se, že zábaly trochu zabraly.

Ve dvě ráno mě probudilo žalostné fňukání. Anitka úplně hořela. Tentokrát teploměr ukázal 40,3! Vyděšeně jsme se s Tomem na sebe podívali. A pak ve vteřinách, které se zdály dlouhé jako minuty, se stalo toto: rychle jsme Anit svlékli a zabalili do mokrého ručníku, já ji začala kojit a potichu jsem k ní mluvila, Tom zavolal 155 a ptal se na rady. Pak skočil do auta v minutách, které mi zase naopak přišly jako okamžik, sjel do lékárny pro Nurofen pro děti. Ano, jako správní Pražáci hřešíme na množství 24hodin denně otevřených lékáren v našem okolí, a tak se obvykle nezásobíme podobnými léky dopředu. Tom ale musel letět jako vítr, protože než se zábal zahřál o Anitino rozpálené tělíčko, byl zpět.

Když se Anit narodila, postupně se změnil náš názor na veškerou chemii, která by měla přijít do kontaktu s naším dítětem. Léků nevyjímaje. I tentokrát jsme původně chtěli teplotu zvládnout jen pomocí zábalů. Jenže digitální číslice na teploměru nás vyděsily. Musíme jí pomoct! Alarm v mé hlavě nepřestal ječet, dokud dcera zase neoddychovala po malé dávce léku vedle mě. „Udělali jsme dobře," šeptám Tomovi s dlaní na Anitčině chladnoucím čele.

Malý zoubek, velké trápení

Ve čtvrtek vyrážíme k doktorce. Původní návštěva kvůli osmiměsíční prohlídce a prvnímu očkování se mění v konzultaci ohledně vysoké teploty. Očkování samozřejmě nepřichází v úvahu. Lékařka tipuje buď šestou nemoc (pokud se do čtyř dnů od první teploty Áňa osype) nebo zuby. Teplota naštěstí už nestoupá přes 38, takže zbytek „nemoci" zvládáme bez dalších léků.

A byly to zuby. Lépe řečeno jeden zub. Levá horní jednička, která se během několika dalších plačtivých, chovacích a kojících dní prořezala. Tak už má tři, ta naše malá pizizubka. Snad se podobné drama nebude opakovat ještě sedmnáctkrát.

Tak zatial. Vaše V.

 

19. 2. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené