Když přijde čas: Na domácí léčení

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Minule jsem psala o naší paní doktorce a slíbila exkurzi do našeho lékárenského mítačutího šuplete – jak vypadá po roce stráveného s dítkem.
Máma zvedá dítě do výšky
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru Fotoproně.cz


 

Hned na začátku přiznám, že vlastně nejsem prohomeopatická. Je mi líto, ale co jsem zkoušela sama, nezabralo. Tedy jsem k tomu skeptická a už moc nezkouším. Spíš jen výjimečně. V lékárně doporučuju všem maminkám nakoupit to, co by nakupovaly, kdyby jely na dovolenou – prostě všechno pro sychr.

Přesvědčila jsem se, že teprve když to máte doma, můžete se rozhodnout, zda to opravdu je čas použít nebo vystačíte s mírnějšími alternativami.

V praxi tedy máme doma právě proto náš vlastní černobezový sirup na nemoci, který dáváme i při horečkách (jak řekla naše Dr., do 38,5 °C není třeba řešit – organismus startuje imunitu a do této chvíle jej máme nechat prát se, teprve od této teploty to řešit jinak. Manžul absolvoval nějaké přednášky a má zdravotnický kurz, kde důležitým sdělením bylo, že zábaly se mají dělat max. o cca 2 – 3 °C studenější vodou (zkrátka o hodně malinko). Pokud by byla „ledová" nebo studená, zvyšuje se v dospělosti riziko a sklony k infarktu – a to přece svému dítěti nemůžete vložit do peřinky na památku. I jen voda z ručníků nebo prostěradel s dotekem horké kůže srazí teplotu o pár stupňů – a o právě těch pár přeci většinou hlavně jde!)

Po domácím sirupu, ovoci na podporu imunity a v poslední době několikrát zmiňovaném Multisanostolu, přichází na řadu už léky.

Na rýmičku v podobě kapek s obsahem soli a dále nějaké výraznější – u nás letí Nasivin. O odsávačce na vysavač a rozdílu v kapičkách jsem psala už minule, tedy je přeskočím.

Léky na horečku a proti bolestem zubů – většinou zvládnou obojí – sirup Paralen SOS pro děti (skvělý dávkovač!!! = kdo zná mou úchylku, určitě pochopil narážku), ten i v čípcích – osvědčil se na noc. Brufen sirup na totéž. (Oba proto, že nejprve se má podávat účinná látka, kterou obsahuje Paralen – protože další dávka je možná až po šesti hodinách, už po třech můžete dát léky s obsahem ibuprofenu, nebo jak se to jmenuje, co je v tom Brufen sirupu – který také opakovaně můžete použít až po šesti hodinách. Střídání je vhodné, když se mrcha horečka drží... Ale pokud postačí jen Paralen, pak je vhodnější si s ním pokusit vystačit po celou dobu.)

Pak máme Espumisan na prdíky. Ale ještě jsme ho nikdy nepoužili. Adamovi při kojení stačil mnou vypitý fenyklový čaj – pila jsem cca litr denně zpočátku, později hrnek, cca obsah 0,3 l. Až do skončení kojení. Poté ho dostával pít sám. Někdy obohacený o šťávičku, někdy samotný, jindy namíchaný s ovocným, aby měl také něco jiného. Dnes je tak velký (17 měsíců), že prdíky zvládá, i když čajík nemá celý den. Prý se zdráhají v lékárnách teď fenyklový čaj prodat pro malinké děti, ale my jej kupujeme ve zdravé výživě přímo jako „Dětský čaj" (mají i heřmánkový, na nachlazení atp. s údaji o možnosti začátku podávání), vhodný již od jednoho týdne věku dítěte – pak se má podávat po lžičkách a opatrně, samozřejmě. Navíc jsme na prdíky podědily polštářek, který je naplněn pecičkami z třešní – na nahřívání do mikrovlnky. Ale nemůžu říct, zda to pomáhá a jak, neb s ním nemáme žádnou zkušenost. Adam to opravdu „zatím" nepotřeboval.

Pak máme různou směs. Nějaké oční kapičky, Framikoin (Asi při třetím stříhání nehtů na nožičce byl nehet tak zarostlý, že se mi podařilo Adámka malinko střihnout. Málem jsem sebou švihla! Zanítilo se to a tak došlo na mastičku. Naštěstí bylo brzy po namazání po zánětu. U dalšího miminka už nebudeme stříhání tak odkládat, i když v porodnici od něj vždy odrazují – bojí se právě infekce.) a Infadolan, co jsme museli mazat po narození na celé tělíčko kvůli přenošení a popraskané a suché kůži. Dnes postačuje občasně a lokálně Dexeryl. Dříve jsme používali Blue Cap, ale protože obsahuje kortikoidy, snažíme se to nedělat, i když malému pomáhá.

Při zatím jediné zkušenosti se zvracením po celý den jsme lékárnu rozšířili o tzv. Vodníček a Smectu. Jedno zavodňuje, kdyby odmítal během zvracení nebo průjmu pít, druhé zklidňuje žaludek a je dobré i pro nás (tento týden jsem prodělala reakci na nesnášenlivost zažívání na salátovou okurku, kterou trpím od malinka – bylo to peklo, které se mi podařilo překonat bez infuze právě jen smectou, v kombinaci s trošičkou živočišného uhlí a drsnou dietou). U malého naštěstí postačil zatím suchý rohlík a čaj, pak už bylo dobře.

Na kašel máme Mucosolvan sirup. Adámkovi vůbec sirupy moc chutnají a jak se mu slíbí medicínka, většinou rychle běží ochutnat. Také dávkovače v podobě malinkých umělohmotných skleniček u sirupů v pohodě zvládne, i když nejraději mám právě dávkovač z Paralen sirupu. Medicínka se do něj natahuje, nevytéká a nestane se tak, že by se jím potřísnil, když mu ji podávám v noci např. v leže. Navíc většinou hned pochopí, že to není dudlíček, ale dávkovač a v pohodě vše přijme.

Poslední, co bych ještě zmínila, jsou malinkatí pomocníčci – tubičky gelu proti otlačeninám zubů na dásni. Jmenují se buď Calgel nebo mají jeho alternativu Kamistad (nám pomáhá více ten druhý). Mažou se jimi zoubky, resp. dásně, pokud aktuálně bolí a prořezávají se. Adam nechtěl žádná kousátka. Jediné, co vzal na milost, bylo kousátko přímo do pusy – vypadalo jako divný dudlík a místo savičky mělo plast s výčnělky ve tvaru zahnutého rohlíku – dělali jsme si legraci, že je jako chránič na zuby. Ale ani to nebylo tak, že by ho z pusy nevyndal. Nejvíc se osvědčilo dávat mu kousat tvrdší topinku nebo tvrdé sušenky.

Samozřejmě máme desinfekci a náplasti na případné oděrky, obyčejný jelení lůj a sezónní krémy na zimní i letní potřebu – do mrazu modrý krém s míšánkem a na léto něco s vysokým faktorem ochrany.

Sluneční brýle jsme konzultovali i s očařkou a bylo nám řečeno, že čím dříve si na ně zvykne, tím lépe – vliv na nic to nemá – jsou-li kvalitní. Jde hlavně o princip brzy jej naučit nosit je, nesundávat a pochopit potřebu nošení. (Asi jako u bot. Zpočátku stačilo, aby ponožtičky jako boty vypadaly, nebo máme takové ty, co mají na chodidle jen slabounkou kůži místo podrážky. Boty se dávat nemají, dokud nejsou skutečně potřeba, aby se dobře vykrojila klenba a nožka neomezovala, ale pro dětský pocit, že má boty, aby si je pak nesundával, postačí – prostě pro pocit...) S brýlemi ale bojujeme. Adámek je vydrží jen opravdu na perném slunci, jinak se raději kření. Uvidíme letos ;).

Manžel taky nechtěl malého dávat na deku do trávy ani ho do trávy pouštět, že tam jsou klíšťata, tak jsem mu pak oblečení stříkala na nožičkách a tam, kde si jej nestrkal do pusy repelentem pro kojence. Z lékárny.
Přemýšlím, zda jsem něco nezapomněla. Zdá se toho hodně, ale je pravdou, že polovinu z těchto věcí jsme ještě neměli příležitost použít a doufáme, že se tak ani nestane. Jsou v lékárně, kontrolujeme jejich data spotřeby a klidněji spíme. Kdyby totiž něco, máme kam sáhnout a nemusíme hned hledat lékárnu nebo běhat po doktorech. Po čase totiž stejně víme, která varianta přichází – nebo alespoň máme tušení.
Nadměrné slinění, odmítání obyčejného jídla, vynucování topinek a narvaná pěstička nebo prsty do pusy neznačí chřipku, ale jasné rostoucí stoličky... a pevně doufáme, že se k tomu nic nepřidá.

Co naše lékárna naopak neobsahuje a poslední, co se chystáme dokoupit a co je nezbytné, je kvalitnější teploměr než ten, který máme. (Vlastně máme dva – do zadečku s ohybným koncem a bezdotykový do ucha a na čelíčko.) Měření v zadečku se Adam moc brání a přijde mi nepraktické v noci, kdy jsme zatím nejvíc měřit potřebovali.

Bezdotykovým naměříte v tichosti (pípnutí Mítačuta nikdy nevzbudí) a spíte dál vy i malý, aniž by bylo třeba spánek přerušovat a jinak řešit. Těmi nejlepšími navíc můžete měřit jak dítě, tak teplotu vody nebo vzduchu. Záleží na tom, kolik do něj chcete investovat. My máme vybráno, přestože zatím nejsme schopni jej objednat, což mě výrazně mrzí. Pokud se osvědčí, určitě dám vědět ;)

Navíc pokud nevíte, co si přát od známých, přátel, kolegů v práci nebo prarodičů či příbuzných do výbavičky, chcete dostat něco užitečného a máte možnost si říci, není to špatný dárek. Věřím, že právě za něj budete děkovat v těch nejhorších chvílích pro rodiče – při nemohoucnosti cokoli jiného pro svého nemocánka udělat, než ho zbytečně nebudit z potřebného a léčebného procesu spánku.

Ať mají nemoci Vaše i těch nejbližších co nejkratší trvání a mírný průběh,
Zuzana


 

Zuzana právě prožila 25. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

 

12. 2. 2015Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Maya

MIA JE TĚHOTNÁ! Moji delší odmlku na blogu vám teď budu vysvětlovat každý týden v novém článku. Tak začneme tím prvním. Celý článek »

To chce kliiiid!

MIA JE TĚHOTNÁ! Že je venku horko si moc nelze nevšimnout. Věřím, že horka mají své zastánce, zejména z řad dětí a notorických opalovaček. Já jsem teda nadšenec do slunění nikdy nebyla. A obzvlášť teď, kdy nosím už osmý měsíc pod krkem ten plný... Celý článek »

Breaking Pregnant News!

MIA JE TĚHOTNÁ! 30. týden utekl jako voda a mě teď čeká velký ultrazvuk, kde se dozvíme, jak nám ta naše princezna vyrostla a kolik váží, jestli se vše dobře vyvíjí, kde je uložená placenta a kolik mám plodové vody. Taky se bude odebírat krev, zda... Celý článek »

Miluju a maluju a miluju...

MIA JE TĚHOTNÁ! Z původních dvou dnů se nám to protahuje už pomalu na týden. Plán byl jasný, vizi, jak vše dobře půjde, jsme měli, nakoupené veškeré propriety, a dohodnutou partu kamarádů. Celý článek »

Prvotní přípravy na porod

MIA JE TĚHOTNÁ Mám pocit, že je to jen pár dnů zpátky, co mi test ukazoval pozitivní výsledek. Strašně ten čas letí... Moje obavy z přicházejícího porodu rostou, těšení na miminko je ale větší. Celý článek »

Granule sem, granule tam

MIA JE TĚHOTNÁ Ten týden utekl nějak moc rychle - ani nemám pocit že by se dělo něco vyloženě extra, nebo bych na sobě vnímala výraznější změny. Celý článek »

Moje krásná čarodějka

MIA JE TĚHOTNÁ Tak co ženy, už máte seřízená košťata? Já se teda letos nějakých sletů zdržím. Letím za čarodejnicí starší, tedy mojí mamkou, na chaloupku. Jak se říká, rýpat do hlíny. Celý článek »

Jód

MIA JE TĚHOTNÁ! Znáte asi takové ty vtípky směřované na určitou skupinu lidí. Blondýny, brunety, národnosti, ale i třeba policisty. Celý článek »

Obavy...

MIA JE TĚHOTNÁ! Jak už jsem zmiňovala, máme dvě kočky. Možná bych měla upřesnit - STÁLE máme. I přes moji velkou lásku ke zvířatům jsem totiž měla několikrát chuť je vykopnout na mars. Ty dvě jsou sice občas plné lásky, a člověk se rozněžní nad... Celý článek »

Uděláme bacilům pápá!

MIA JE TĚHOTNÁ! Au.Tak tenhle týden byl, a ještě stále je, ve znamení chorob. David onemocněl. Můj drahý muž, horal, onemocněl. A já ne! Zázrak! On je přece u nás ta silná polovička, co snad není nikdy nemocná?! No ale stalo se. Celý článek »

Chce se mi co? Spát.

MIA JE TĚHOTNÁ! Jestli jsem kdy měla problémy se spaním, tak teď spím jako miminko. I když teď jsem teda někde četla, že kdo používá tohle rčení, tak dítě nikdy neuspával. Něco na tom asi bude. Jinak nechápu, proč mně všechny mé kamarádky co jsou... Celý článek »

Fazolka

MIA JE TĚHOTNÁ! Nooo, a je to tady. Dosedla jsem na postel, v třesoucí ruce jsem držela test se dvěma čárkami, a snažila jsem se srovnat těch asi milion myšlenek. Normálně by mě asi nenapadlo dělat si těhotenský test před menstruací, ale poslední... Celý článek »

Naposledy navštívené