Když přijde čas: Na domácí léčení

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Minule jsem psala o naší paní doktorce a slíbila exkurzi do našeho lékárenského mítačutího šuplete – jak vypadá po roce stráveného s dítkem.
Máma zvedá dítě do výšky
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru Fotoproně.cz


 

Hned na začátku přiznám, že vlastně nejsem prohomeopatická. Je mi líto, ale co jsem zkoušela sama, nezabralo. Tedy jsem k tomu skeptická a už moc nezkouším. Spíš jen výjimečně. V lékárně doporučuju všem maminkám nakoupit to, co by nakupovaly, kdyby jely na dovolenou – prostě všechno pro sychr.

Přesvědčila jsem se, že teprve když to máte doma, můžete se rozhodnout, zda to opravdu je čas použít nebo vystačíte s mírnějšími alternativami.

V praxi tedy máme doma právě proto náš vlastní černobezový sirup na nemoci, který dáváme i při horečkách (jak řekla naše Dr., do 38,5 °C není třeba řešit – organismus startuje imunitu a do této chvíle jej máme nechat prát se, teprve od této teploty to řešit jinak. Manžul absolvoval nějaké přednášky a má zdravotnický kurz, kde důležitým sdělením bylo, že zábaly se mají dělat max. o cca 2 – 3 °C studenější vodou (zkrátka o hodně malinko). Pokud by byla „ledová" nebo studená, zvyšuje se v dospělosti riziko a sklony k infarktu – a to přece svému dítěti nemůžete vložit do peřinky na památku. I jen voda z ručníků nebo prostěradel s dotekem horké kůže srazí teplotu o pár stupňů – a o právě těch pár přeci většinou hlavně jde!)

Po domácím sirupu, ovoci na podporu imunity a v poslední době několikrát zmiňovaném Multisanostolu, přichází na řadu už léky.

Na rýmičku v podobě kapek s obsahem soli a dále nějaké výraznější – u nás letí Nasivin. O odsávačce na vysavač a rozdílu v kapičkách jsem psala už minule, tedy je přeskočím.

Léky na horečku a proti bolestem zubů – většinou zvládnou obojí – sirup Paralen SOS pro děti (skvělý dávkovač!!! = kdo zná mou úchylku, určitě pochopil narážku), ten i v čípcích – osvědčil se na noc. Brufen sirup na totéž. (Oba proto, že nejprve se má podávat účinná látka, kterou obsahuje Paralen – protože další dávka je možná až po šesti hodinách, už po třech můžete dát léky s obsahem ibuprofenu, nebo jak se to jmenuje, co je v tom Brufen sirupu – který také opakovaně můžete použít až po šesti hodinách. Střídání je vhodné, když se mrcha horečka drží... Ale pokud postačí jen Paralen, pak je vhodnější si s ním pokusit vystačit po celou dobu.)

Pak máme Espumisan na prdíky. Ale ještě jsme ho nikdy nepoužili. Adamovi při kojení stačil mnou vypitý fenyklový čaj – pila jsem cca litr denně zpočátku, později hrnek, cca obsah 0,3 l. Až do skončení kojení. Poté ho dostával pít sám. Někdy obohacený o šťávičku, někdy samotný, jindy namíchaný s ovocným, aby měl také něco jiného. Dnes je tak velký (17 měsíců), že prdíky zvládá, i když čajík nemá celý den. Prý se zdráhají v lékárnách teď fenyklový čaj prodat pro malinké děti, ale my jej kupujeme ve zdravé výživě přímo jako „Dětský čaj" (mají i heřmánkový, na nachlazení atp. s údaji o možnosti začátku podávání), vhodný již od jednoho týdne věku dítěte – pak se má podávat po lžičkách a opatrně, samozřejmě. Navíc jsme na prdíky podědily polštářek, který je naplněn pecičkami z třešní – na nahřívání do mikrovlnky. Ale nemůžu říct, zda to pomáhá a jak, neb s ním nemáme žádnou zkušenost. Adam to opravdu „zatím" nepotřeboval.

Pak máme různou směs. Nějaké oční kapičky, Framikoin (Asi při třetím stříhání nehtů na nožičce byl nehet tak zarostlý, že se mi podařilo Adámka malinko střihnout. Málem jsem sebou švihla! Zanítilo se to a tak došlo na mastičku. Naštěstí bylo brzy po namazání po zánětu. U dalšího miminka už nebudeme stříhání tak odkládat, i když v porodnici od něj vždy odrazují – bojí se právě infekce.) a Infadolan, co jsme museli mazat po narození na celé tělíčko kvůli přenošení a popraskané a suché kůži. Dnes postačuje občasně a lokálně Dexeryl. Dříve jsme používali Blue Cap, ale protože obsahuje kortikoidy, snažíme se to nedělat, i když malému pomáhá.

Při zatím jediné zkušenosti se zvracením po celý den jsme lékárnu rozšířili o tzv. Vodníček a Smectu. Jedno zavodňuje, kdyby odmítal během zvracení nebo průjmu pít, druhé zklidňuje žaludek a je dobré i pro nás (tento týden jsem prodělala reakci na nesnášenlivost zažívání na salátovou okurku, kterou trpím od malinka – bylo to peklo, které se mi podařilo překonat bez infuze právě jen smectou, v kombinaci s trošičkou živočišného uhlí a drsnou dietou). U malého naštěstí postačil zatím suchý rohlík a čaj, pak už bylo dobře.

Na kašel máme Mucosolvan sirup. Adámkovi vůbec sirupy moc chutnají a jak se mu slíbí medicínka, většinou rychle běží ochutnat. Také dávkovače v podobě malinkých umělohmotných skleniček u sirupů v pohodě zvládne, i když nejraději mám právě dávkovač z Paralen sirupu. Medicínka se do něj natahuje, nevytéká a nestane se tak, že by se jím potřísnil, když mu ji podávám v noci např. v leže. Navíc většinou hned pochopí, že to není dudlíček, ale dávkovač a v pohodě vše přijme.

Poslední, co bych ještě zmínila, jsou malinkatí pomocníčci – tubičky gelu proti otlačeninám zubů na dásni. Jmenují se buď Calgel nebo mají jeho alternativu Kamistad (nám pomáhá více ten druhý). Mažou se jimi zoubky, resp. dásně, pokud aktuálně bolí a prořezávají se. Adam nechtěl žádná kousátka. Jediné, co vzal na milost, bylo kousátko přímo do pusy – vypadalo jako divný dudlík a místo savičky mělo plast s výčnělky ve tvaru zahnutého rohlíku – dělali jsme si legraci, že je jako chránič na zuby. Ale ani to nebylo tak, že by ho z pusy nevyndal. Nejvíc se osvědčilo dávat mu kousat tvrdší topinku nebo tvrdé sušenky.

Samozřejmě máme desinfekci a náplasti na případné oděrky, obyčejný jelení lůj a sezónní krémy na zimní i letní potřebu – do mrazu modrý krém s míšánkem a na léto něco s vysokým faktorem ochrany.

Sluneční brýle jsme konzultovali i s očařkou a bylo nám řečeno, že čím dříve si na ně zvykne, tím lépe – vliv na nic to nemá – jsou-li kvalitní. Jde hlavně o princip brzy jej naučit nosit je, nesundávat a pochopit potřebu nošení. (Asi jako u bot. Zpočátku stačilo, aby ponožtičky jako boty vypadaly, nebo máme takové ty, co mají na chodidle jen slabounkou kůži místo podrážky. Boty se dávat nemají, dokud nejsou skutečně potřeba, aby se dobře vykrojila klenba a nožka neomezovala, ale pro dětský pocit, že má boty, aby si je pak nesundával, postačí – prostě pro pocit...) S brýlemi ale bojujeme. Adámek je vydrží jen opravdu na perném slunci, jinak se raději kření. Uvidíme letos ;).

Manžel taky nechtěl malého dávat na deku do trávy ani ho do trávy pouštět, že tam jsou klíšťata, tak jsem mu pak oblečení stříkala na nožičkách a tam, kde si jej nestrkal do pusy repelentem pro kojence. Z lékárny.
Přemýšlím, zda jsem něco nezapomněla. Zdá se toho hodně, ale je pravdou, že polovinu z těchto věcí jsme ještě neměli příležitost použít a doufáme, že se tak ani nestane. Jsou v lékárně, kontrolujeme jejich data spotřeby a klidněji spíme. Kdyby totiž něco, máme kam sáhnout a nemusíme hned hledat lékárnu nebo běhat po doktorech. Po čase totiž stejně víme, která varianta přichází – nebo alespoň máme tušení.
Nadměrné slinění, odmítání obyčejného jídla, vynucování topinek a narvaná pěstička nebo prsty do pusy neznačí chřipku, ale jasné rostoucí stoličky... a pevně doufáme, že se k tomu nic nepřidá.

Co naše lékárna naopak neobsahuje a poslední, co se chystáme dokoupit a co je nezbytné, je kvalitnější teploměr než ten, který máme. (Vlastně máme dva – do zadečku s ohybným koncem a bezdotykový do ucha a na čelíčko.) Měření v zadečku se Adam moc brání a přijde mi nepraktické v noci, kdy jsme zatím nejvíc měřit potřebovali.

Bezdotykovým naměříte v tichosti (pípnutí Mítačuta nikdy nevzbudí) a spíte dál vy i malý, aniž by bylo třeba spánek přerušovat a jinak řešit. Těmi nejlepšími navíc můžete měřit jak dítě, tak teplotu vody nebo vzduchu. Záleží na tom, kolik do něj chcete investovat. My máme vybráno, přestože zatím nejsme schopni jej objednat, což mě výrazně mrzí. Pokud se osvědčí, určitě dám vědět ;)

Navíc pokud nevíte, co si přát od známých, přátel, kolegů v práci nebo prarodičů či příbuzných do výbavičky, chcete dostat něco užitečného a máte možnost si říci, není to špatný dárek. Věřím, že právě za něj budete děkovat v těch nejhorších chvílích pro rodiče – při nemohoucnosti cokoli jiného pro svého nemocánka udělat, než ho zbytečně nebudit z potřebného a léčebného procesu spánku.

Ať mají nemoci Vaše i těch nejbližších co nejkratší trvání a mírný průběh,
Zuzana


 

Zuzana právě prožila 25. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

 

12. 2. 2015Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Jako žito

MÁMA ZUZANA Tak se cítím. Unavená. Jako strašně zmlácená… Snažím se stihnout všechny termíny odevzdání všeho, co hoří, a nebo hoří víc… Celý článek »

Stavební povolení

MÁMA ZUZANA Je doma. Zdálo se to jako už nemožné, ale je doma. Přišlo mailem a je tu. Otevřeli jsme bublinky i přes mé kojení a u večeře vypili každý kousek ze své sklenky.  Celý článek »

Trpělivost

MÁMA ZUZANA To je zboží, kterého se mi někdy v poslední době opět nedostává. Vím, že je to u nás už ohraná deska. Jenže opravdu nepamatuju, kdy jsem si od dětí naposledy odpočala na déle než pár hodin. Rozumějte. Sem tam vyjede manžel s dětmi... Celý článek »

Mlčeti zlato…

MÁMA ZUZANA nemlčeti platina? Už se Vám určitě někdy stalo, že jste se musely rozhodnout mezi úplně dvěma špatnými variantami. Tedy... „špatnými“ je relativní pojem. Zkrátka mám na mysli rozhodování, které nemá naprosto dokonalé řešení. A protože... Celý článek »

Když máma naletí

MÁMA ZUZANA Tento týden jsem sobě, ale hlavně svému malému synkovi, připravila ohromné zklamání. A na rozdíl od dítěte, které jak je pozitivně naladěné od narození ze svého přirozena, jsem se toho pocitu nemohla zbavit – a vlastně jsem se ještě... Celý článek »

Když létám...

MÁMA ZUZANA Mám ráda cestování. Cestování v jakémkoli dopravním prostředku. Z prostředků nejvíc letadlem. Mé děti to mají stejně. To si troufám tvrdit. Celý článek »

Na mou duši

MÁMA ZUZANA Abych navázala na předchozí blog, Vánoce u nás proběhly. Nikterak bych to nerozmazávala, protože bych si opět musela trošku stěžovat na „babičku“. A tak raději nebudu vyprávět. Celý článek »

Sáňky v létě

MÁMA ZUZANA Po delší odmlce vás opět zdravím. Velká omluva všem, pokud jste na blog marně čekali. Rozhodování na poslední chvíli má svá úskalí. Někdy nemalá…  Celý článek »

Mumie

MÁMA ZUZANA Týdny plynou a my už víme, že na dovolenou do dalekých zemí, pojedeme (tedy, pokud zdraví dovolí a bude jinak shůry dáno). Celý článek »

Nedovolená dovolená

Každý se občas v životě ocitl mezi mlýnskými koly. My se tak cítíme nyní. Celá rodina. Na jaře jsme si s kamarády koupili letenky do Brazílie, že pojedeme na krásnou dovolenou přes Vánoce. Letenky jsem pro jistotu pojistila pro případ, že bychom... Celý článek »

Parádnice

MÁMA ZUZANA Dva týdny se v kalendáři otočily a u nás se relativně nic nezměnilo. Tedy co se týká stavu domu, stavebního řízení a hypotéky.  Celý článek »

Mluvící a čůrací

MÁMA ZUZANA Vždycky se na podzim těším jako malá holka. Přijde mi snad stejně zábavný, jako zima. V zimě se, pokud je, běhá po sněhu a hraje v něm. Když ne, tak se na něj těší… a podzim zase přináší kupu listí. To naštěstí mnohem pravidelněji v... Celý článek »

Kdo si hraje, nezlobí…

MÁMA ZUZANA …většinou. Poslední dva týdny byly nabité událostmi. Nedostali jsme hypotéku, neočkovali děti, protože byly nastydlé, (díky tomu ani nenastřelovali náušničky), dověděli jsme se, že brzy dostaneme stavební povolení, manžel se dověděl,... Celý článek »

Ideální mimi

KLUB TĚHULEK! ZUZANA To je jasné označení naší Zorečky. Miluji naše miminko. Asi jako každá máma, ale u naší Zorečky je skutečně jen minimum chvil, kdy bych ji nejraději vystřelila na Mars a zavřela okno.  Celý článek »

Až jednou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Mám seznam. Už to není seznam věcí, které musím stihnout do porodu. (Naštěstí! Stále platí, že „hlavně už žádný porod!!!“ Dvě akutní sekce stačily.) Je to seznam toho, na co se těším, až to budu moci dělat. Jednou. Až děti... Celý článek »

Tak a DOST!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tento náš domácí a poslední šestinedělní týden poznamenal test Babywebu: Jste líný rodič?! Celý článek »

Týden snů a klidu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Prožívám s rodinou takovou moji malou dovolenou. Se začátkem prázdnin odjela babička učitelka na týden za svými příbuznými a přáteli a doma zavládl klid a pohoda. Tedy klid spíše bez komandování, bez fňukání, že děti všechno... Celý článek »

Syslí tváře a vypasená bříška

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase ten blog nepíšu v termínu. Najít čas v rozmezí pátek až úterý dopoledne se stalo nadlidským úkolem. A v rozmezí úterý až pátek se zase nic tak zásadního většinou nestane, nebo se pak stane něco mnohem lepšího, takže to... Celý článek »

V nouzovém režimu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tak fungujeme. V duchu už tomu říkám nouzový režim. Já a mé dvě děti, které jsou mimochodem velmi hodné - obě, žijeme podle pravidel cizí domácnosti tak, abychom co nejméně překáželi a co nejvíce si užili spolu legrace – a... Celý článek »

Ať žijem!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Týden opět v čudu... a manžulovo dovolená taky. Návrat do práce se mu ani trošku nezamlouval. Prý si ani nepamatuje cestu do práce. ;o) Vtipálek. Celý článek »

Porod, Zorka a já

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ač to tak v neděli večer nevypadalo (a v pondělí v porodnici při vyšetření se stahy po 4 minutách prý také ne), pondělní poradny v 9:00 jsem se už 2 v 1 nedočkala.  Celý článek »

Když dojde na ústupky…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě pořád jsem celá... Efička se zatím ven nemá. A já jsem ráda. Objednaná do poradny jsem zase na pondělí, tentokrát bylo všechno v pořádku napoprvé, tedy žádné přetáčení monitoru. Uvidíme, zda se pondělka tahle ještě... Celý článek »

Že bychom třeba vymalovali?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Voda zase nebude. Respektive porod do ní. Stejně jako v mnoha jiných porodnicích, je v současné době na Kladně použití porodní vany hygienikem zakázáno. Takže zase smůla... No co se dá dělat. Celý článek »

Poradna s povidlovým koláčkem

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Porodnice v Kladně mne znovu (ač po skoro dvou letech) nezklamala. Všichni byli hodní, laskaví... a bylo tam narváno. Ale v tamním stále stejném bufetu jsem si ihned koupila výborný koláček s obrovským množstvím povidel.... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené