Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej!

Doslova. Koupili jsme konečně ty boty a umoudřilo se počasí a na chvíli i naše zdraví, takže jsem mohl vyrazit ven bez kočárku. To je vám najednou úplně jinej svět! Všechno je nějak větší a dá se na to dívat i zespodu. Třeba auta a jejich kola, fascinující! Modřínové šišky za barákem, boží! Klacíčky a bláto, super! Kolem kontejnerů s tříděným odpadem to se mnou máma bere radši obloukem. Škoda, že jsem si to lítání venku užil jen krátce. Už mám zase kašel, brácha teplotu, a tak se opět pár dní ven nepodíváme. Doufám, že už bude brzo definitivní jaro, protože to, co letošní zima-nezima předvádí, je už trochu ohrané a nikoho to nedojme. :-(

A taky už by se teda setsakramentsky hodilo, abychom byli s bráchou zdraví. Vždy jsme pár týdnů v pohodě, ale jak je na obzoru nějaká zajímavá akce, skončíme s kašlem, zvýšenou teplotou nebo nudlí u nosu doma a nic z toho není. Těšil jsem se na tygříkový obleček na karneval, a nakonec jsem ho neoblékl ani jednou. Brácha svůj lví převlek uplatnil ve školce a pak na karnevale u babičky a dědy, kam šel s babičkou a sestřenicí Terezkou. Jenže já jsem šel po obědě spát a než jsem se vyspal a dorazil s mámou za nimi, bylo po všem a karneval už končil. Ani jsem si ten kostým nestihl obléknout.

Teď v sobotu byl další karneval ve vedlejší vesnici, ale protože nejsme fit, nikam jsme nejeli a kurýrujeme se doma. Asi si budeme muset uspořádat soukromý karneval, jen my dva s bráchou a máma a táta. Příští rok to snad s karnevaly a taky s naším maroděním dopadne líp! Minule jsem psal, že se chystáme na jarní prázdniny k babičce a dědovi. Asi už tušíte, že ani na ně nedošlo, co? Jo, když se daří, tak se daří.

Tak nám držte palce, ať už máme od všech nemocí a zdravotních potíží pokoj. :-)

Mějte se krásně!

Váš Filípek


Jak to vidí máma

Musím souhlasit s Filípkem, letošní konec zimy / předjaří nám dává fakt dost slušně zabrat. Momentálně jsme nachlazení a v útlumu všichni čtyři. Odpočítávám poslední dny do vypuknutí jara a doufám, že to přinese nějaký uzdravovací zázrak pro nás všechny. Máte nějaký tip, jak podpořit vyčerpanou imunitu? Dopujeme se vitamíny, pořídila jsem smoothie maker a dělám nám ovocné šťávy a pyré, abychom do sebe dostali co nejvíc „zelené" stravy bohaté na vitamíny, ale nějak mám pocit, že se to zatím moc neprojevuje. Ode dneška nasazuju i laktobacily. Co dalšího vás napadá? Ráda si nechám poradit, co se vám osvědčilo. Děkuji :-)

Tak jsem si postěžovala, a teď už na veselejší téma. :-) Poslední dobou pozoruju, jak se Filípek chová a projevuje, a vzpomínám, jestli jsem podobné projevy viděla i u Honzíka ve stejném věku. Nejsem si úplně jistá, vzpomínky se vlivem času mohou trochu deformovat, a navíc zpětně vnímám asi některé věci trochu jinak, než tehdy – částečně i proto, že nyní mám jinou zkušenost než před dvěma roky. Co ale chci říct, je to, že je Filip opravdu veselá kopa. Skoro celý den se směje, vyloženě rád lumpačí, dělá všechno proto, aby se ostatní smáli. Miluje nejrůznější škádlení a drobné provokace – ať už blbne s tátou, s bráchou nebo se mnou. Cokoli je důvodem se hlasitě smát. Z očí mu ty lotroviny vyloženě koukají.

V porovnání s Honzíkem, který v tomto věku taky moc rád dováděl a smál se, mám dojem, že je Filípek mnohem větší „divočák". Honzík byl asi takový umírněnější, klidnější nebo jak to nazvat. Filip je slovy mého manžela takové „pohlavní dítě" – do všeho se totiž vrhá po hlavě a z případného neúspěchu či pádu si vůbec nic nedělá. Když venku zakopne a upadne (což se děje tak každých 10 metrů), okamžitě sám vstává a pokračuje v chůzi, jako by se nechumelilo. Honzík své nezdary prožíval a prožívá mnohem víc. A Filip je prostě roztomilost sama! Když sebou někde plácne, okomentuje to svým veselým „bá" a už zase peláší. A pokud se navíc zasmějeme, začne padat schválně a má z toho legraci.

U Honzíka dodnes platí, že pokud upadne, musíme dělat, že jsme si toho nevšimli. Rychle se podívat jinam, protože se žádný nezdar prostě nestal. Samozřejmě pokud se uhodí a bolí ho to, je třeba ho pochovat, utěšit a věnovat mu náležitou dávku pochopení a empatie. Ale není radno reagovat na pád slovy „Jejda, ty jsi upadl!", nedej bože „Vždyť se nic nestalo!" Protože stalo, a protože to nesmíme zlehčovat a upozorňovat na jeho neúspěch. Doufám, že postupně se naučí zvládat emoce kolem svých nezdarů lépe, a bude schopen trochu většího nadhledu.

Nad Filipem se rozplývám a rozněžňuju celkem pravidelně. Třeba když ve svých oblíbených knížkách (už zase ty moje chvalozpěvy na Susanne Bernerovou! :-D) objeví něco nového, co se naučí ukazovat nebo pojmenovat. Svou radost dává najevo hlasitě a beze studu, pěkně naplno! My dospělí se hlídáme a kontrolujeme, ale ti malí rarášci to neřeší a pouští to ven pěkně zplna hrdla. Někdy jim to trochu i závidím, to umění odvázat se a neřešit, co na to okolí. A tak nám tu Filípek vesele huláká „jóóó" třeba padesátkrát za den, tleská si u všeho, co se mu obzvláště povedlo, a ještě nás rozesmívá těmi svými ksichtíky.

A pak mě někdy přepadá trochu pocit viny vůči Honzíkovi. Že si jeho projevy radosti, jeho brebentění a povídání neužívám tolik jako Filipovo. Že jsem si jeho objevování světa ve věku kolem 18 měsíců nevryla líp do paměti. Že se neumím tak dobře vžít do jeho pocitů, být na něj tak naladěná jako na Filipa. Že se o to musím snažit, musím na to myslet, kdežto u Filípka to jde tak nějak samo. Možná je to tím, že při Honzíkovi jsem věděla, že ještě plánujeme dalšího potomka, že to všechno ještě znova zažiju. A teď už vím, že další dítko neplánujeme, že je to naposledy. A moje podvědomí pracuje „proti mně" v tom smyslu, že se automaticky nalaďuje na to si to užít na maximum, a tím probouzí špatné svědomí s výčitkou „Vidíš, to si už u Honzíka nepamatuješ, co?" Naštěstí máme ale spousty fotek a videí z doby, kdy bylo Honzíkovi tolik, jako je teď Filípkovi. A nad nimi se můžu smát a dojímat stejně intenzivně jako nad Filípkem.

Toho zase zanedbávám v tom, že mnohem míň fotíme. S Honzíkem jsme měli foťák pořád v pohotovosti, tahala jsem ho s sebou snad na každou procházku. Teď jsem ráda, když si vzpomeneme aspoň na focení příležitostí, jako jsou narozeniny, Vánoce a podobně. Proto se taky tak často opakuje stejné úvodní foto v článku. Je z Filípkových prvních narozenin a celkem dobře vystihuje podstatu Filipova rošťáctví. A navíc je to jedna z posledních povedených fotek se slušným rozlišením. :-D

Do příště se zkusím s těmi fotkami polepšit ;-)

Mějte se krásně a zase někdy na napsanou!

Jarka

12. 3. 2016Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Jarko, 

nemějte výčitky, vždyť píšete blog! A celé těhotenství jste zaznamenávala, co se děje kolem toho syna, co už byl na světě... Já to měla spíše obráceně - když se narodila Kačenka, pochopila jsem, jak kldiné a úžasné miminko je! Jakoby nic nepotřebovala, nevyžadovala, se vším byla spokojená, nekřičela, krásně pila, spala - prostě dítě z říše snů. A s Tomáškem to bylo náročnější nebo jsem to tak vnímala kvůli těhotenství. Když se Káťa narodila, měla jsem sem tam pocit, že se věnuji jenom jemu a do paměti si vrývám hlavně zážitky s ním, zatímco to druhé úžasné dítě mám "jen tak klidně" v zavinovačce na ruce nebo v košíku. A teď? teď mám tandem, pytel blech - 50 : 50 co do pozornosti, protože takřka všechno dělají spolu, ale občas chce jít venku každý na jinou stranu.... mějte se fajn!

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, Jarko!

Opět moc hezký článek. Pokud jde o ty nemoci, jsme na tom stejně jako vy. Od konce ledna je u nás stále někdo nemocný, přistydlý atd. Pořád si to předáváme dokola všichni mezi sebou. Asi nám nezbývá než opravdu "přežít" do jara, jak sama píšete. Jsem z toho už taky nešťastná, vitamíny, bylinky, nic nezabírá. Musíme holt vydržet a věřím, že to bude dobré. Teď zkoušíme kapky z lichořeřišnice, které se nám v minulosti osvědčila. Akorát nevím, jestli to budou chtít děti spolknout, je to tinktura vyráběná z lihu. Zkuste to a uvidíte. O lichořeřišnici byl tady na webu moc hezký článek i s dávkováním a popisem, jak dlouhá by měla kůra užívání být. Mějte se hezky a hlavně přeji zdraví!!! Těším se na další počtení. Alena

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Mimoňské války: Klony útočí

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že nás máma nějak moc často opouští a chodí si jen tak ven. Asi mě slyšela nebo co, protože teď byla znenadání víc doma. Měla spoustu práce… Celý článek »

Možná přijde i… odpočatá máma?

BATOLE LIVE! FILIP To se zase dějou věci na tom světě! Nějak mi ten můj vesmír přestává fungovat. Máma se občas sebere, zaúkoluje tátu, aby nás pohlídal, nakrmil, vykoupal, uspal, a klidně si odejde někam pryč. Celý článek »

Viróza sem, očkování tam

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem si myslel, že letošní konec zimy bude trochu veselejší než loni. Ale asi jsem se spletl, vypadá to, že i tentokrát si sem tam střihneme nějakou tu virózu. Celý článek »

Já se bojím!

BATOLE LIVE! FILIP To už jsou zase dva týdny v čudu? Minule jsem vám psal, když jsme byli s babičkou a dědou sami a užívali si sněhu. Celý článek »

Zimní radovánky

BATOLE LIVE! FILIP Tak mámě překvapivě nehráblo. Zatím. A angína už je taky pryč. Nakonec to nebyla taková hrůza, jak to před 14 dny vypadalo. Celý článek »

Novoroční předsevzetí

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem tu zas. Máme po Vánocích a bylo to fakt náročný. Dárků jsem dostal hromadu, ale vlastně o ně tolik nešlo. Spíše jsme se sešli zase celá velká rodina a byl to pěkný blázinec. Celý článek »

Reportáž psaná na čokoládě

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, poslušně hlásím, že jsem opět zde. Po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo, aspoň myslím. Vlastně jo, stalo. Byli jsme celá rodina na focení ve Fotopromě. A byl to fakt zážitek! Celý článek »

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené