Mlčeti zlato…

MÁMA ZUZANA nemlčeti platina? Už se Vám určitě někdy stalo, že jste se musely rozhodnout mezi úplně dvěma špatnými variantami. Tedy... „špatnými“ je relativní pojem. Zkrátka mám na mysli rozhodování, které nemá naprosto dokonalé řešení. A protože opět je to věc, kvůli které už pár nocí nespím a týká se dětí, tedy dítěte – konkrétního – zkusím se zeptat Vás. Co byste na mém místě dělaly – popřípadě, co jste dělaly, byly-li jste ve stejné situaci?

Mým problémem je, že mám kamarádku. (Kdyby to nebylo závažné téma, samozřejmě by bylo na místě se této větě zasmát, popřípadě užít několika sarkastických poznámek na mou osobu – ale téma mi to nedovolí, tak to přejdu...) Mohlo by se totiž celkem snadno stát, že zrovna tuhle jednu kamarádku, kterou mám na mysli, už dlouho mít nebudu.

Nebudu chodit kolem horké kaše: Mám dilema, jestli jí říct, nebo neříct, pochybnost a podezření, kterou mám o jejím dítěti. A to závažnou. Přestože závažnou, nikoli však smrtelnou, abyste mě lépe pochopily. Ale přesto závažnou, protože závažné mohou být i ty nefatální věci. A zrovna tato má opravdu závažný dopad - na rodinu, kvalitu života dítěte a nevím na co ještě, protože já nejsem odborník...

Možná si teď říkáte, proč vlastně mám pochybnost o tom jí to říct. (A hlavně mě nepodezírejte, že jsem se nesnažila získat fakta – nedělám už prakticky čtvrt roku nic jiného, než, že ho pozoruji a následně zjišťuji. Je a bylo to opravdu těžké a vylíčit to by bylo na dlouho.)

No ano, zdálo by se to snadné – na jednu stranu. Tedy někteří určitě zakřičí, že přece jednoznačně je třeba jí to říct. Patřím k nim. Obvykle. Jsem zastáncem říkání pravdy mezi přáteli i tehdy, pokud je nepříjemná. Protože od koho jiného máme pravdu přijmout, než od lidí, kteří nám jí říkají, protože to s námi dobře myslí (teď ale myslím opravdové přátele)? Jak ale správně tušíte, přidávají se tam ona ALE.

Závažná ALE, která trošku narušují právě tuhle mou zarytou (špatnou?) vlastnost. Vždycky existuje možnost, že to jakkoli dobrý přítel nepřijme.

Ještě odbočím. Abyste mne snad špatně nepochopily. Nemyslím si, že se všem musí všechno hned říkat. Existuje spousta věcí, o nichž soudím, že si na ně každý musí přijít sám a ve správnou dobu. Jenže z tohoto mého pravidla platí hned několik výjimek – a to, když jde o život, skoro o život a o stejně důležité věci jako o život – tedy například zdraví. No a to je právě tenhle případ. Jde o zdraví dítěte.

Co, když dobrý přítel nepochopí, že to říkáme, abychom mu pomohli? Protože nevidíme jiné východisko, než riskovat přátelství, a protože jde o zdraví a blaho dítěte, které máte rádi skoro jako vlastní?

Nyní se trošku vrátím do minulosti. První podezření jsem získala už dávno, intuitivně. Ale člověk to zaplaší, protože to nechce vidět, vnímat, připustit si. No a to je podle mého i problém jich – celé rodiny. Týká se jich to. Navíc já od pocitu, přes pochybnost až k ptaní se, po poradách s odborníky nyní skoro hraničící s jistotou, jsem ušla velký kus cesty a srovnávala se s tím právě celou tu dobu. Postupně. Zatímco jim to chci říct – tedy vystavit je stresu tak, jak to bude – v jednom okamžiku.

A tak váhám.

Váhám také z důvodu jejího těhotenství v cca 10.týdnu. Jak to vezme, nebude to mít na další průběh vliv? Nebude to mít vliv na její touhu mít další dítě? Co s ní udělají obavy, jestli to druhé bude také takové? Bude-li to maličké nové děťátko zdravé, neodstrčí toto dítě?

Váhám...

Ba ne. Vlastně kecám. Neváhám. Jen asi už hledám způsob, JAK to říct. Já totiž opravdu musím.

Abych se tedy dostala k těm ALE. ALE je její těhotenství, ALE je to, že se chystají udělat něco, co by tomuto dítěti, pokud se to potvrdí, podle všeho uškodilo, aniž by to věděli. (Myslím, že by bylo na místě se totiž rozhodovat s vědomím této věci.) A další ALE je, že navíc už nevědomky spoustu věcí špatně dělají. Protože leccos, co zdravému dítěti je ku prospěchu, dětem s touto diagnózou škodí...

Ona – jeho máma – ze své pozice odborníka by navíc měla aspoň tušit. A já tuším, že tuší... ALE nechce si připustit. Navíc už tak jsou velmi odlišní. Lidé, kterým často někdo něco závidí... ona vyslovená a vychovaná dáma (v dobrém slova smyslu), on oblíbený... dost si zakládají na tom, jak na veřejnosti vypadají. Jak budou reagovat na to, že zrovna oni mají takové dítě? Jak přijmou takovou věc, jestliže si to třeba jen nechtějí opravdu připustit? Mohou to dělat schválně?

A tak budu asi muset být já tím, kdo to řekne nahlas a odpoví tím na všechny tyhle otázky. Budu muset být ten, kdo možná poprvé vysloví tu obavu. Nejde čekat... ani až to poznají sami, ani až to třeba bude tak patrné, že to pozná i Mudra, ke které chodí sporadicky...

A tak mám obavy. Nechce se mi dělat nic... poprvé v životě chci pustit volant a čekat, co se stane. ALE v sázce je dítě. Mám jí tak ráda, že oželím přátelství, pokud už nebude o kontakt s námi, se mnou, stát.

ALE protože doufám, že budou právě přátele moc potřebovat a já bych jim chtěla pomáhat, snad to dopadne dobře. Všechno. Rozhovor i dítě.

Dnes bych potřebovala víc než kdy jindy poradit. Děti jsou velmi citlivé téma. Pro nás jako rodiče. I já někdy měla pochybnost o svých dětech. Četla a četla, pozorovala... a četla... a vždycky dospěla k tomu, že zatím je to normální. (Asi.) Na deset z patnácti otázek jsem odpověděla ve prospěch svého dítěte. Pochopila jsem, že nesrovnávat je nejlepší. Ale tohle je jiný případ. Tady se tolikrát opravdu odpovědělo ve prospěch diagnózy, že to nejde ignorovat. Už ne. Už na to není čas. Není čas na falešné uklidňování. Protože právě ten čas je přece někdy víc než důležitý...

Mám tedy i podle Vás své podezření vyslovit? Nebo snad myslíte, že mám mlčet? Nebo Vás napadá nějaká citlivá varianta, jak tohle uchopit?

Budu Vám vděčná za jakoukoli odpověď – třeba i nahněvanou.

(Na fotce: třízubá Zorice-Opice, jak říká sestře její bratr Adam)

Zuzana

10. 3. 2016Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Zuzana
Zuzana

Dobrý večer Jarko,

nešel nám interet, tak jsem nemohla reagovat... 

Děkuji za Váš postoj. Vycítila jste přesně - nechci, aby se to případně dověděla tady. Můj blog sice nečte, dost možná o něm ani neví, ale vzhledem k tomu jejímu těhu si říkám, že se může stát. Náhoda je blbec. A tato forma by opravdu nebyla to nejlepší "jak říct". 

Jinak ano, jde o vadu vývojovou, přímo mozkovou. 

Stále ale nevím...dověděla jsem se dalšé okolnost, která se přidala na stranu "ALE". Nevěděla jsem, že její sestry manžel je doktor. SIce není pediatr, ale říkám si. že by bylo divné... zkrátka spíš si říkám, jeslti ví, byli někde a jen to neříká. To by se také mohlo stát... jenže to je opravdu tak těžké téma :(. 

Možná si říkám, že ještě chvíli budu sbírat nějaké informace, ještě nějaký čas je... UF! Ještě mě napadlo, že by to šlo také navléci ten rozhovor tak, aby na to přišla sama... myslim na tu myšlenku někam jít na vyšetření. To by přece stačilo. Naznačit jí, že bych já v její situaci šla... 

Moc Vám děkuji za názor, určitě se dřív, nebo o kousek později, podle něho zařídím... 

Mějte se moc pěkně, ať Vám děti rostou bez starostí. 

Zuzana

 

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Zuzano, tohle je hodně těžké téma. Navíc chodíte trochu kolem horké kaše a nejste moc konkrétní v tom, o co se vlastně jedná... Chápu správně, že jde o to, že by to tu kamarádka mohla číst a Vy byste nerada, aby se to dověděla touto formou? Nebo Vám jde spíše o princip "říct - neříct", a konkrétní okolnosti podle Vás nehrají až takovou roli? Předpokládám, že půjde asi o nějakou vývojovou věc, která se začíná projevovat, a nebude-li řešena včas, bude to jen horší.

Já bych to za sebe riskla. I kdyby to mělo potenciálně znamenat ztrátu přátelství, riskla bych to. S kamarádkou bych se sešla, asi ideálně sama, bez dětí (svých i jejích - já vím, to maličké v bříšku by tak jako tak bylo přítomno), a řekla bych, že si dělám starosti a chci jí/jim všem pomoct. A že je jen na ní, jak s tím, co řeknu, naloží. A že ji mám ráda. A pak bych ji nechala, ať se třeba vypláče, ať se klidně rozzuří a zlobí se na mě, cokoliv, co jí pomůže. A stála bych při ní, pokud by o to stála. A šla bych jí z cesty, pokud by mě od sebe odehnala. Jen bych chtěla, aby věděla, že se může kdykoli vrátit, že tu budu pro ni, když bude chtít pomoct. Asi jste připravená na to, že s Vámi nebude chtít mluvit, vídat se, po nějakou dobu nebo možná napořád... Vám se nic horšího stát nemůže, pokud jde o Vaše přátelství, že? Ale pokud cítíte, že kamarádčinu dítku může být hůř (a tím i celé její rodině), tak bych neváhala... Přeju Vám hodně sil!

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Jako žito

MÁMA ZUZANA Tak se cítím. Unavená. Jako strašně zmlácená… Snažím se stihnout všechny termíny odevzdání všeho, co hoří, a nebo hoří víc… Celý článek »

Stavební povolení

MÁMA ZUZANA Je doma. Zdálo se to jako už nemožné, ale je doma. Přišlo mailem a je tu. Otevřeli jsme bublinky i přes mé kojení a u večeře vypili každý kousek ze své sklenky.  Celý článek »

Trpělivost

MÁMA ZUZANA To je zboží, kterého se mi někdy v poslední době opět nedostává. Vím, že je to u nás už ohraná deska. Jenže opravdu nepamatuju, kdy jsem si od dětí naposledy odpočala na déle než pár hodin. Rozumějte. Sem tam vyjede manžel s dětmi... Celý článek »

Když máma naletí

MÁMA ZUZANA Tento týden jsem sobě, ale hlavně svému malému synkovi, připravila ohromné zklamání. A na rozdíl od dítěte, které jak je pozitivně naladěné od narození ze svého přirozena, jsem se toho pocitu nemohla zbavit – a vlastně jsem se ještě... Celý článek »

Když létám...

MÁMA ZUZANA Mám ráda cestování. Cestování v jakémkoli dopravním prostředku. Z prostředků nejvíc letadlem. Mé děti to mají stejně. To si troufám tvrdit. Celý článek »

Na mou duši

MÁMA ZUZANA Abych navázala na předchozí blog, Vánoce u nás proběhly. Nikterak bych to nerozmazávala, protože bych si opět musela trošku stěžovat na „babičku“. A tak raději nebudu vyprávět. Celý článek »

Sáňky v létě

MÁMA ZUZANA Po delší odmlce vás opět zdravím. Velká omluva všem, pokud jste na blog marně čekali. Rozhodování na poslední chvíli má svá úskalí. Někdy nemalá…  Celý článek »

Mumie

MÁMA ZUZANA Týdny plynou a my už víme, že na dovolenou do dalekých zemí, pojedeme (tedy, pokud zdraví dovolí a bude jinak shůry dáno). Celý článek »

Nedovolená dovolená

Každý se občas v životě ocitl mezi mlýnskými koly. My se tak cítíme nyní. Celá rodina. Na jaře jsme si s kamarády koupili letenky do Brazílie, že pojedeme na krásnou dovolenou přes Vánoce. Letenky jsem pro jistotu pojistila pro případ, že bychom... Celý článek »

Parádnice

MÁMA ZUZANA Dva týdny se v kalendáři otočily a u nás se relativně nic nezměnilo. Tedy co se týká stavu domu, stavebního řízení a hypotéky.  Celý článek »

Mluvící a čůrací

MÁMA ZUZANA Vždycky se na podzim těším jako malá holka. Přijde mi snad stejně zábavný, jako zima. V zimě se, pokud je, běhá po sněhu a hraje v něm. Když ne, tak se na něj těší… a podzim zase přináší kupu listí. To naštěstí mnohem pravidelněji v... Celý článek »

Kdo si hraje, nezlobí…

MÁMA ZUZANA …většinou. Poslední dva týdny byly nabité událostmi. Nedostali jsme hypotéku, neočkovali děti, protože byly nastydlé, (díky tomu ani nenastřelovali náušničky), dověděli jsme se, že brzy dostaneme stavební povolení, manžel se dověděl,... Celý článek »

Ideální mimi

KLUB TĚHULEK! ZUZANA To je jasné označení naší Zorečky. Miluji naše miminko. Asi jako každá máma, ale u naší Zorečky je skutečně jen minimum chvil, kdy bych ji nejraději vystřelila na Mars a zavřela okno.  Celý článek »

Až jednou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Mám seznam. Už to není seznam věcí, které musím stihnout do porodu. (Naštěstí! Stále platí, že „hlavně už žádný porod!!!“ Dvě akutní sekce stačily.) Je to seznam toho, na co se těším, až to budu moci dělat. Jednou. Až děti... Celý článek »

Tak a DOST!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tento náš domácí a poslední šestinedělní týden poznamenal test Babywebu: Jste líný rodič?! Celý článek »

Týden snů a klidu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Prožívám s rodinou takovou moji malou dovolenou. Se začátkem prázdnin odjela babička učitelka na týden za svými příbuznými a přáteli a doma zavládl klid a pohoda. Tedy klid spíše bez komandování, bez fňukání, že děti všechno... Celý článek »

Syslí tváře a vypasená bříška

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase ten blog nepíšu v termínu. Najít čas v rozmezí pátek až úterý dopoledne se stalo nadlidským úkolem. A v rozmezí úterý až pátek se zase nic tak zásadního většinou nestane, nebo se pak stane něco mnohem lepšího, takže to... Celý článek »

V nouzovém režimu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tak fungujeme. V duchu už tomu říkám nouzový režim. Já a mé dvě děti, které jsou mimochodem velmi hodné - obě, žijeme podle pravidel cizí domácnosti tak, abychom co nejméně překáželi a co nejvíce si užili spolu legrace – a... Celý článek »

Ať žijem!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Týden opět v čudu... a manžulovo dovolená taky. Návrat do práce se mu ani trošku nezamlouval. Prý si ani nepamatuje cestu do práce. ;o) Vtipálek. Celý článek »

Porod, Zorka a já

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ač to tak v neděli večer nevypadalo (a v pondělí v porodnici při vyšetření se stahy po 4 minutách prý také ne), pondělní poradny v 9:00 jsem se už 2 v 1 nedočkala.  Celý článek »

Když dojde na ústupky…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě pořád jsem celá... Efička se zatím ven nemá. A já jsem ráda. Objednaná do poradny jsem zase na pondělí, tentokrát bylo všechno v pořádku napoprvé, tedy žádné přetáčení monitoru. Uvidíme, zda se pondělka tahle ještě... Celý článek »

Že bychom třeba vymalovali?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Voda zase nebude. Respektive porod do ní. Stejně jako v mnoha jiných porodnicích, je v současné době na Kladně použití porodní vany hygienikem zakázáno. Takže zase smůla... No co se dá dělat. Celý článek »

Poradna s povidlovým koláčkem

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Porodnice v Kladně mne znovu (ač po skoro dvou letech) nezklamala. Všichni byli hodní, laskaví... a bylo tam narváno. Ale v tamním stále stejném bufetu jsem si ihned koupila výborný koláček s obrovským množstvím povidel.... Celý článek »

Mílovými kroky

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Další týden za mnou a zase sedím na sedačce, nemůžu spát (tentokrát se v bříšku velice mítá efička) a kroupy buší do parapetu a střešního okna na chodbě, jako zběsilé… a to nejsou ve velikosti pěsti, jako kdesi ve světě ... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené