Očkování? Otázka s velkým „O“

MIMI LIVE! ANITA Očkování Otevřelo Obrovskou Otázku. Oplývám Obavami. Očkovat? Očkovat Opatrně? Odmítnout Očkování? Odložit? Očekávání, že Očkování Ochrání Organismus, Opadá. Obávám se Opaku: Očkování Oslabí Organismus Očkovaného. Omámí. Otráví. Och Och. Otřeseně se Opakovaně Otírám O Otázku Očkování. Osvětlí Odpověď Ostatní? Optám se Odborníků Odmítajících Očkování. Optám se Odborníků Oslavujících Očkování. Odpovídají Ostře Opozičně. Omezena Oponujícími si Odpověďmi Opět Omílám Otázku Očkování Okolo a Okolo. Ouvej.

Fotografie z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


No, dost bylo pokusů o werichovskou prózu. Téma očkování jsem začala řešit záhy po porodu. „Tak poslouchej doktorku, ta má na to vzdělání,“ namítli by mnozí. Možná kdybych byla mladší. Nebo kdyby neexistoval internet. Nebo kdybych byla mladší a neexistoval internet. Jenže. Ve svých téměř třiceti (no fakt, za necelý měsíc slavím kulatiny s trojkou na začátku) a s tak rozsáhlou databází informací v nejrůznějších jazycích nedokážu naslouchat názoru jedné lékařky. Ani následovat kamarádku, která už má očkování za sebou. Možná je to mou povahou. Možná praxí z práce. Udělala jsem si obsáhlé rešerše. Nasála informace. Mluvila s Tomem. S rodiči. Se známými. Pustila si nejnovější australský dokument Jubbed. Četla rozhovory s doktorkou Elekovou (proti očkování) i s různými vakcinology (pro očkování). A jsem zase téměř na začátku. Nedokážu téma rozklíčovat. Obnažit na dřeň. Kam sahá lobby farmaceutických společností? Kde je pravda? Deprivovaná svou neschopností rozhodnout se na základě faktů se začínám řídit pocity.

Nejraději bych do nádherného a jedy zatím nedotčeného tělíčka Anitky nenechala vpustit žádné očkovací látky. Mám z očkování strach. Mám ale strach i z neočkování. Navíc jsme s Tomem museli najít kompromis, protože on je k očkování malinko otevřenější než já. Z možností vybíráme „Očkovat Opatrně a s Odkladem“. Navíc volíme šetrnější pentavakcínu a zkrácené očkovací schéma. Takový je aspoň Plán.

Anitka má čerstvě tři měsíce. A jdeme k pediatričce – původně na první dávku hexavakcíny. Zpočátku se Systém tváří na náš Plán nepřístupně. Vypadá to, jako by rodiče ohledně povinného očkování neměli možnost volby. Co je psáno, to je dáno. Očkovací kalendář je jen jeden. Když jsem před porodem vybírala pediatra, ani mě nenapadlo zaměřit se na postoj doktora k očkování. Dala jsem na doporučení na internetu. A vybrala jsem sice ne příliš alternativní lékařku, zato ale naštěstí s velkým srdcem a porozuměním pro rodičovské strachy. Na této původně očkovací návštěvě jsme ještě celý Plán neprosadili, odcházeli jsme ale s odkladem. A já se Plánu vzdát rozhodně nehodlala. Začala jsem sbírat argumenty pro jeho prosazení. Oslovila jsem jiné lékaře (například doktora Petráše, který spravuje webovou stránku o očkování). A nakonec jsem vše sepsala a poslala naší pediatričce e-mail. Řekla jsem si: buď-anebo. A naštěstí dopadlo: buď. Lékařka ukázala pochopení a i přes svůj názor mi slíbila následování Plánu. Ulevilo se mi. Zatím tedy neočkujeme. Ale až to přijde, dám vědět.

Klokánek, tygřík, štěňátko a ti ostatní

Kromě očkování jsem v prvních Anitčiných týdnech a měsících řešila taky vhodné polohy pro nošení. Správnou manipulaci s miminkem jsme se učili už před porodem na kurzu. Pak se narodila Anitka. Malinká. Křehoučká. Tak zranitelná. Oprášili jsme s Tomem naše znalosti, koukli na pár videí na YouTube, přečetli Něžnou náruč rodičů. A poctivě Anitku zvedali přes zajíčka do klubíčka, nosili jsme ji po bytě v tygříkovi, na krátkou vzdálenost jsme ji přenášeli v klokánkovi. Pak se přidalo hnízdečko, košíček, srdíčko a bůhvíjaké další zdrobněliny zvířátek a věcí, kterými se nazývají různé polohy.

Teorie motýlích křídel

V hlavě se mi třepotala teorie motýlích křídel. Nesprávné zacházení totiž nemá jen okamžité dopady (některé děti bývají například kvůli nevhodným polohám dráždivé a plačtivé). Když budeme s Anitkou špatně manipulovat, může se to projevit v pozdějším věku třeba skoliózou. Nebo problémy s klouby. Dokonce některými nemocemi.

Vždycky když Anitku choval někdo jiný kromě mě a Toma, zatrnulo mi: „Vertikální poloha přeci není až do devátého měsíce vhodná. A co ta hlavička? Drž ji trochu výš. Netahej ji za ručičky při zvedání. ... No, snad to pro jednou nebude vadit.“ To vše mi běželo hlavou. Naše nejbližší jsme všechny vhodné polohy naučili. Dokonce ani rodiče některé polohy vůbec neznali. Dřív se totiž děti zpočátku chovaly v zavinovačkách (takže to bylo celkem jednoduché) a pak často ve vertikální poloze. Když Anitka malinko povyrostla, trochu jsme našim obavám ubrali plyn.

Teorii motýlích křídel jsem vyhnala z hlavy. Člověk by musel mít strach ze všeho. A přeci jen – když už si dítě vybojovalo místo na tomto světě, je odolnější, než si jeho rodiče obvykle myslí. Navíc záleží na úhlu pohledu. Například psychologové zase psychické i somatické problémy dětí i dospělých často přičítají vadné nebo neúplné rané citové vazbě. Aspoň takto mi to vysvětlila moje máma – psycholožka – když jsem se jí se svými strachy svěřila. Pořád je podle mě důležité chovat děťátko správně, ale musím přiznat, že už jsem se mnohem víc uvolnila. A občas mi to nedá a Anitku dokonce taky pochovám ve vertikální poloze – je tak příjemná a Anitku vždycky uklidní. Takže vlastně jako u všeho: Znát správné postupy, ale pustit ke slovu i instinkty a pocity.

Cítím se skvěle i bez souvislého spánku

A jak mi je? Víc než tři měsíce po porodu se cítím báječně. Žádnou krizi jsem vlastně po celou dobu nepozorovala. Určitě za to patří dík Tomovi, který se o nás nepřestává starat s neochabující pečlivostí a láskou. Připadám si plná sil a nápadů. Pravidelně chodím na bikram jógu. Posledních čtrnáct dní ale přeci jen přineslo trochu náročnější podmínky. Anitka, která ještě před měsícem vydržela spát čtyři až pět hodin v kuse, najednou v noci vstává co dvě hodiny. Někdy se dokonce probudí i po hodině a půl. Dám jí trochu napít, občas přebalím a miminko zase spí. Aby se za dalších sto minut vzbudilo a chtělo mámu. Noc mám tak rozdělenou na pět časových úseků. Naštěstí se mi většinou podaří rychle usnout. A Tom se obvykle ani nevzbudí. Takže ráno se zdá být vše normální... až na pár detailů.

Nejprve to bylo jen několik vtipných epizod. Třeba jsem zapomněla PIN k bankovní kartě. Dvakrát. Vždy jsem po špatném zadání s řadou nervózních lidí za mnou volala od pokladny Tomovi. A pak se ozvalo i moje tělo. Například se mi špatně hojí rány. Banální záděra mi proměnila palec na noze v krvavý kráter, který se ne a ne zacelit. Pak mi celé nohy zflekatěly fialovými modřinami. Stačilo se o něco lehce opřít a vyskočila další. A vlasy můžu v bytě shrabovat hráběmi. Když jsem si uvědomila, že mi tělo asi vysílá nějaké signály, naordinovala jsem si železo a vitaminy (zbyly mi ještě z těhotenství). A už se snad vše dává do pořádku. Aspoň to tak vypadá. Modřiny mizí. Na palci už mám pěkný strup. A vlasy jsem si pro jistotu nechala zastřihnout. Padají kvůli kojení, poučila mě holička, když je o dobrých pětadvacet centimetrů zkracovala. No a s kojením já přestávat rozhodně nehodlám. Však mi pak zase narostou...

18. 9. 2013Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 11
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Hezký den, Gabrielo.

Děkuji za příspěvek a omlouvám se, že odpovídám tak pozdě. Tyhle příspěvky se totiž nekopírují do mé diskuze, takže je vidím jedině když rokliknu svůj starý článek. 

Lékařce jsem přeposlala mail od doktora Petráše (kontak na něj na vakciny.net) s vyjádřením k odložení očkování a jiné vakcíně (Pediace) + jsem napsala své argumenty pro odložení očkování, které opírám mj. právě o Petrášovo vyjádření. Zkuste mu napsat, odpovídá rychle. 

Držím palce.

Veronika

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milá Veroniko, moc děkuji za krásný článek, konečně pro mne nějaké světlo v tom očkovacím bludišti. Přečetla jsem pár diskuzí, ještě jsem nestihla moc projít i vaše zbývající postřehy, ale píšete tak zajímavě, že to udělám. Moc by mě zajímalo, jak zněl váš mail, který jste poslala vaší doktorce. Moje holčička Josefina je ještě malá, je v šestém týdnu, ale chci to mít ujasněné už teď, jak budeme řešit celou tu očkovací kauzu.. :-)

Mockrát děkuji za vaše myšlenky a rady, pomoc, přeji vše dobré.

Gabriela

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Hezký den, Veru! Děkuji za podporu a máte pravdu: je to neustálý boj se Systémem:-( Momentálně řeším Anitčin zánět oka - určitě jedno z témat na další článek. Ať se Vám i děťátku daří.

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Dobrý den,

gratuluji k úspěchu s odložením očkování, občas mi přijde, že porazit tady systém je docela náročné.
S chutí čtu vaše články a hlavně ty poslední (po narození Anitky) mě baví :-)
Mám o 3 týdny mladší miminko než je vaše Anitka, takže i proto si vždy ráda přečtu, co nás brzy čeká.
Poslední část článku jako by ale byla vystřižená z naší domácnosti
Úspěšně jsme překonali první tři měsíce a když už jsem si začala říkat, jak máme hodné miminko, co už v noci pěkně spí a ránoo vydrží do osmi, tak se to zlomilo a teď se malý začal v noci budit poměrně často i na jídlo a ráno jsme se dostali se vstáváním na sedmou. A vlasy? Říkala jsem si, že nepadají, super, ale poslední dobou je sbírám po hrstech. No, taky jsem nakonec zamířila ke kadeřnici. Takže asi nějaký tříměsíční zlom, abychom se nenudili :-)

S očkováním jsem bohužel nakonec podlehla, protože už samotné těhotenství a porod byly boj proti systému a už mi nějak dochází síly na další "alternativní souboj". Zvláštní ale je, že v dnešní době nazýváme alternativním něco, co je vlastně přirozené a normální a jako normální bereme to, co je proti přírodě...

Každopádně držím palce, ať to s očkováním vyjde a Anitce se dobře daří! Těším se na další články!

Obrázek uživatele Anna
Anna

Ahoj Veru,

výběr našehho pediatra jsem před porodem řešila jen velmi málo. Naštěstí jsem měla šťastnou ruku a paní doktorka je velmi tolerantní k našim postojům a respektuje naše rozhodnutí. Poslední dobou se hodně odvracím od alopatické medicíny a přikláním se celkově k alternativnějšímu léčení a přirozenému posílení imunity, takže krom preventivních kontrol se s paní doktorkou v podstatě ani nevídáme i zásluhou pevného kořínku našeho Matyho :-)

A.

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Pěkný den, Niko. Zatím neočkujeme vůbec a máme v plánu očkovat Pediacelem (distribuuje  JK Trading a dá se celkem snadno sehnat v lékárně na objednání) nejdřív v půl roce (já bych byla pro to ještě posunout klidně na rok, tak uvidíme, jak se s Tomem nakonec domluvíme). Zkrácené schéma znamená 2+1 místo 3+1 (dvě injekce v minimálním intervalu 2 měsíců a pak ve druhém roce života). Celkem dost informací se dá najít v češtině na vakciny.net. Spravuje ji doktor Marek Petráš - a na stránkách má i mail. Na dotazy odpovídá celkem rychle a zároveň mi přijde, že pediatři víc slyší na to,když je přesvědčuje odborník (např. já přeposlala jeho mail své pediatričce) než rodič.  Držím palce. 

Veru

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Hezký den, Misho. Děkuji za odkazy i tipy na knížky. Vakciny.net jsem už taky prošla křížem kráže:-) No, stejně je to těžké rozhodování. Jsem zvědavá, jak to s námi nakonec dopadne...

Veru

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Aničko. Díky za podporu. Jsi dobrá, že ses nakonec rozhodla neočkovat. Možná k tomu taky dojdeme, ale Tom má na očkování trochu jiný názor než já, takže to spíš vidím na nějaký kompromis. Ale je to nervák, řešit tohle téma:-) určitě to obrečím, jestli nakonec naočkujeme. A budu Anitku pořád sledovat, jak se znám... . A jak jste to vůbec pořešili s pediatrem? Nedělal problémy? Jůů a moc gratuluji k těhotenství! Mějte se krásně.

Veru

Obrázek uživatele Anna
Anna

Ahoj Verunko,

 

ohledně tvého rozhodnutí ti moc fandím! Určitě je dobré očkování odložit až do doby než si bude 100% jistí tím co pro svou holčičku chcete. Rozhodování ohledně očkování jsou strašně těžká. 

 

Tvůj článek mi připomněl dobu před více než rokem, kdy jsem stála na tvém místě. Přes různé fáze (odklad, štrnější vakcína) jsme nakonec dospěli k rozhodnutí neočkovat vůbec. Bohužel to s sebou nese do budoucna i jistá úskalí, ale zdraví mého syna (a jeho nenarozeného sourozence) nám za to stojí.

Držím palce ať se v rámci možností rozhodnete pro tu nejlepší variantu.

Anička

Obrázek uživatele Misha
Misha

Dobrý den, také řeším stejný problém. Doporučuji přečíst obě knížky z Meduňky o očkování od Elekové:

Očkování. Jeho účinky, následky a jejich léčba I a II

 Nejlépe odklad alespoň do 6měsíce, ideálně do roku. Jinak moderní očkovací kalendář: http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2010_03.htm

a srovnání schémat 3+1 a 2+1 http://vakciny.net/AKTUALITY/akt_2011_01.htm

Těším se na další příspěvky ;-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobry den, take uvazuji pro sve detatko o pentavakcine a odkladu ockovani, mohla bych se jen zeptat, pokud je to mozne, na kdy jste rozhodli ockovani odlozit, pripadne o vice informaci o vybranem zkráceném očkovacím schématu? Moc dekuji za informace. Jsem zatim ve fazi hledani a rada se poradim s nekym, kdo uz ma tuto fazi za sebou. Dekuji.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené