Terrible two?

MIMI LIVE! TOBY Slovní spojení „terrible two“ už jsem párkrát slyšela, jen jsem donedávna nechápala, co tím chtěl básník říci. 10. března budou Tobymu dva roky. Má chvíle, kdy je tak roztomilý, že bych ho nejraději láskou snědla. A chvílemi se chová jako ďáblík a já se snažím uklidnit samu sebe, že je to jen přechodné období.
foto: archiv Gábiny Jencové

Tobísek se začíná rozmlouvat, nyní už i ve vlámštině. Slovíčka míchá dohromady, jak se mu to zrovna hodí. Prohlížíme spolu obrázkovou knížku se zvířaty a Toby nadšeně prstíkem ukazuje na zvířata, která zná: „Krtek, haf haf, olifant, ryba, aapje..." Snažím se ho povzbudit, chválím ho a v duchu přemýšlím, jestli ho mám opravit. Mám mu říct, že Olifant je slon a Aapje je opička? Už takhle mi připadá, že se toho učí opravdu hodně. Slyší kolem sebe pro každý předmět dva výrazy. Český a vlámský. Angličtinu se snažíme zatím eliminovat, i když je to jazyk, kterým spolu s Michelem komunikujeme. Ale nikdy nemluvíme anglicky na Tobyho. I když tedy, jedno typicky anglické slovíčko už pochytil. Jednoho rána jsme pokládala Tobyho k Michelovi do postele se slovy, že si jen skočím do koupelny a potom si spolu půjdeme dolů hrát, tak ať chvíli počká v posteli s tátou. Toby se na mě podíval a se slovy „OUKEJ MÁMO" se zavrtal do peřin. Musím říct, že touto odpovědí mě naprosto dostal.

Včera poprvé vyslovil své jméno...tedy skoro! Věšela jsme prádlo a Toby mi u toho samozřejmě asistoval. Podával mi postupně kousky oblečení a u komentoval, komu patří... „Táta, máma, máma, Bobbi..." Musím napsat „Bobbi" s měkkým i, protože to vyslovuje opravdu měkce. Řekla jsem „Ano, Toby." a ukázala na Tobíska. Toby s úsměvem opakoval „Bobbi, Bobbi" a už mi podával další kousek jeho oblečení.

Toby nás častěji pusinkuje, objímá nás, mazlí se s námi. To si pak říkáte, že je to super mít děti. Jak to všechno stojí za to. A pak jsou tu ty chvíle, kdy se z našeho andílka stává ďáblík. Jako dnes ráno. Bylo ihned vidět, že Toby vstal z postele levou nohou. První co řekl, bylo „krtek", ukazujíc na DVD s krtečkem. Když jsem mu řekla, že teď krtek nebude, musíme se obléci, najíst a jít do práce/jeslí, bylo vidět, že to není odpověď podle jeho gusta. Nejdříve se zamračil, poté do mě lehce strčil. Při oblékání naštvaně držel pyžamo, abych mu ho nemohla sundat a neustále opakoval „Ne, ne." Jeho odmítavou odpověď jsme slyšela toho rána ještě mnohokrát.... Budeš jíst? Ne. Pojď, obuji Ti boty... Ne!

Když nad tím tak přemýšlím, Toby se dovede docela často naštvat, když není po jeho. A dovede plakat. Srdceryvně a hlasitě. Tváří se u toho naprosto nešťastně, jako bychom mu kdoví jak ublížili. Občas mám co dělat, abych se tomu jeho komediálnímu výstupu nezačala smát. Snažím se udržet vážnou tvář a stát si za svým. Už se mi stalo, že když jsme mu něco nedovolila, nebo něco nedostal, plácnul mě přes rameno. Samozřejmě má první reakce by byla, že bych mu to oplatila, ale to právě nechci. Potřebuji, aby rozuměl, že plácání a šťouchání není povoleno. Ani z jeho strany, ani z mé strany. Přísně jsem mu tedy řekla, že to se nedělá a pohrozila mu přitom prstem ono známé „ty ty ty". Toby se zarazil a přesto se pokusil mě ještě jednou plácnout..ale už mnohem opatrněji a pomaleji, pozorujíc mou reakci. V tu chvíli jsme ho otočila směrem ke zdi, do kouta a důrazně mu řekla, že to se nedělá. Máma se neplácá. A že v koutě zůstane, dokud nebude hodný. Následoval usedavý pláč, obrovské slzy valící se po Tobyho tváři a občasné ohlédnutí přes rameno, jestli to myslím vážně. Ale faktem je, že z místa se nehnul. Po chvíli jsem mu řekla, že když už je hodný, můžeme si zase hrát. Jak „trestáte" zlobení vašich dětí vy? Doufám v nějaké reakce, jinak si budu myslet, že jediné zlobivé dítě mám doma já. : -)

NAPIŠTE GÁBINĚ DO DISKUZE

A teď ještě trošku k mému těhotenství. Termín mám za tři týdny. Do práce budu chodit ještě týdny dva. Normálně bych měla zůstat doma týden před datem očekávaného porodu. Toby se ale například narodil ve 38. týdnu, tudíž jsem o ten týden volna přišla. Nějak předpokládám, že ani teď si ten vysněný týden volna neužiju. Chtěla bych doma vše připravit, ale na druhou stranu už jsem ve fázi, kdy si říkám, že se chci zbavit toho velkého břicha. Už chci, aby tohle těhotenství bylo za mnou. Už chci v noci normálně spát, nechci se budit při každém otočení, protože mě bolí kyčle nebo protože musím ZASE na záchod. Říkám si, jak je tohle druhé těhotenství náročnější. S Tobym bylo vše v pohodě. A pak mě napadlo najít si na Babywebu mé dva roky staré těhotenské příspěvky. A co myslíte? Dočetla jsme se sama o sobě, že jsem poslední dny před porodem vůbec nespala, usnout jsem mohla pouze v sedě a myslela jsem si, že mám snad zánět ledvin! Jak rychle člověk zapomíná! Také si vzpomínám, jak se mě anesteziolog během prvního porodu ptal, jestli je to moje první dítě. „Ano. A poslední!" odsekla jsem mu v bolestech.

Za pár měsíců si stejně nebudu pamatovat, jak jsem v noci skuhrala při každém otočení. A možná začnu v duchu přemýšlet o třetím dítěti. Anebo si opět přečtu tento příspěvek pro Babyweb a třetí dítě si rychle rozmyslím.

Mějte se krásně, vaše Gábina (2 v 1) a malý Bobbi ; -)

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Paulínka
Paulínka

Gábino buďte klidná, tyhle brečevé scény zvládá ještě i náš tří a půl letý Alex. Když není po jeho, tak buď naštvaně zaječí NE! anebo je schpný se právě rozbrečet a ztropit hysterák, že by si každý musel myslet, buhví jak se mu doma neubližuje :) A dělat s tím asi nejde nic. Já si ho prostě jakoby nevšímám. A čekám až ho to pustí. Musíme si jen říkat, že jednou z toho vyrostou :)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tříměsíční belgická mateřská

GÁBINA ZDRAVÍ Z BELGIE Jelikož docela často dostávám dotazy typu: „Ty ještě nejsi na mateřské?“ dovoluji si napsat krátký článek, kde se vám budu snažit tu belgickou mateřskou trochu přiblížit. Celý článek »

2016

GÁBINA ZDRAVÍ Z BELGIE Ještě se vrátím o pár týdnů zpět. Po nějakém čase jsem se rozhodla, že se s vámi podělím o novinku – čekáme třetí mimčo. Tedy – zase až taková novinka to není, jsem téměř ve třicátém týdnu těhotenství. Hned se mi dostalo... Celý článek »

Co se může stát za jeden měsíc?

GÁBINA ZDRAVÍ Z BELGIE Máme dva kluky... dva zdravé, šťastné, občas zlobivé kluky. Tobymu bude v březnu pět let, Maxovi tři. Žijeme v Belgii. Ok, žádný další sourozenec nebude. Rozhodnuto. Začínám rozprodávat dětské zboží. Oblečení po dětech... Celý článek »

La la la

BATOLE LIVE! MAX Před více než čtyřmi lety jsem brouzdala po internetu. Byla jsem čerstvě těhotná. Prvních pár týdnů. To tajemství nebylo s kým sdílet. Tisíc kilometrů od domova, od rodiny a kamarádek.  Celý článek »

A znova do školky...

BATOLE LIVE! MAX Už jsme konečně najeli na náš školkový /zářijový režim. Já jsem spokojená, Maxovi se v jesličkách líbí, jen Toby začíná každé ráno větou: „ Já nechci do školky!“ Celý článek »

Obnažování v restauraci

BATOLE LIVE! MAX “Ty vaše české vosy jsou letos nějaké agresivní,”stěžoval si mi Michel. Seděli jsme u našich na zahradě a každého z nás už vosa obdarovala alespoň jedním píchnutím. Včetně dětí. “Ale prosím tě,” oponovala jsem: “jsou to jenom... Celý článek »

Unavená dovolená

BATOLE LIVE! MAX Po týdenním pobytu v Čechách jsme se autem přesunuli zpět do Belgie. Po několika dnech jsem byla opravdu ráda, že spím zase ve své posteli. Chci, aby toho děti zažily co nejvíce, tak plánuju výlety a různé pobyty.  Celý článek »

Sobotní křtiny

BATOLE LIVE! MAX Podle předpovědi počasí mělo být třetí červencovou neděli chladno a sem tam přeháňky. Místo toho bylo krásných 25 stupňů a celý den svítilo sluníčko. Ideální počasí na křtiny a následnou zahradní party. Celý článek »

Vedro, komáři, vyrážka

BATOLE LIVE! MAX Tak nějak by se daly shrnout naše poslední dva týdny. Tropické teploty se postaraly o noční nálet komárů do naší ložnice. Po jedné noci byl Maxík neuvěřitelně poštípaný. Druhý den jsem objednala síťku na postýlku, lampu na... Celý článek »

Turecko s klukama

BATOLE LIVE! MAX Máme po dovolené! Týden v Turecku utekl jako voda a já se musím pořád ještě usmívat při vzpomínce na naší první dovolenou ve čtyřech.  Celý článek »

3 narození

BATOLE LIVE! MAX Někde jsem četla, že když se narodí první dítě, narodí se najednou tři lidi: miminko, maminka a tatínek. Ta myšlenka se mi líbí a myslím,že má něco do sebe. Společně s Tobym jsme zažívali a zažíváme všechna poprvé. Když se ocitnu... Celý článek »

Jen si tak trošku vyběhnout

MIMI LIVE! MAX Jednoho dne minulý týden jsem večer uspala Maxe. Bylo něco po osmé hodině. Maxík spokojeně oddychoval v postýlce a já slyšela z vedlejšího pokoje, že Michel ještě stále předčítá Tobymu pohádku na dobrou noc. Celý článek »

Nepříjemná doktorka

MIMI LIVE! MAX Max měl od malička problémy s ušima. Neustálé záněty a i teď, kdykoliv nastydne, začíná si okamžitě mnout uši. A tak chodíme docela časo na kontroly, obvykle k pediatričce, ale pokud už ani ta neví co s tím, vyrážíme na ušní. Stejně... Celý článek »

Já nechcu

MIMI LIVE! MAX „Ne, mami, já nechcu!“ Tak tahle odpověď je teď na našem denním pořádku. Samozřejmě z úst Tobyho. Max naštěstí ještě neodmlouvá. I když už taky vehementně kroutí hlavičkou, když se mu něco nelíbí.  Celý článek »

Hnědá jako...

MIMI LIVE! MAX Hurááá, je tu jaro! Sice jsem tedy ráno ještě musela škrábat námrazu na autě, ale už mi k tomu svítilo sluníčko a vypadá to, že odpoledne bude parádně. Já jsem sice v práci, ale děti mají prázdniny, tak si to hezké počasí užijí. Celý článek »

Jsme pozadu?

MIMI LIVE! MAX Jednu březnovou neděli jsme jeli navštívit kolegu a jeho rodinu, protože se mu před nedávnem narodil syn. Celý článek »

Březen plný oslav

MIMI LIVE! MAX Začal březen a s ním i plno oslav, vzhledem k tomu, že se obě mé děti právě v březnu narodily. A jestli jsem se na něco těšila, tak právě na to, až jednou budu pořádat oslavy. To nemyslím ironicky, vážně mě to baví. Takže jdeme na to! Celý článek »

Kouřové stíny

MIMI LIVE! MAX O make-up na tento týden se nemusím starat, postaral se Toby. V zápalu hry jsem od něj v pátek dostala „hlavičku“. Tobyho to ani nezabolelo, i já bych to přešla, kdyby mi najednou nezačalo „padat“ víčko. Po chvíli mi došlo, že mám... Celý článek »

Jedno téma za druhým

MIMI LIVE! MAX Před pár dny jsem byla s Maxem na desetiměsíční prohlídce. V čekárně jsem najednou zaslechla češtinu. Jedna maminka mluvila na svého syna česky. V Belgii slyším češtinu zřídka. Proto jsme se hned daly do řeči. Celý článek »

Povolání: matka?

MIMI LIVE! MAX Jsem máma dvou malých kluků. Ale jsem také partnerka. Jsem dcera mých rodičů, jsem sestra, vnučka, sestřenice, teta. Jsem kamarádka, jsem kolegyně. Jsem toho hodně. I když někdy mám pocit, že jsem „jen" rodič. Že neustále vychovávám... Celý článek »

To to sviští

MIMI LIVE! MAX Po vánocích se hlásím zpět s naší rodinkou. Maxovi je něco málo přes devět měsíců, Tobyho věk se blíží třem rokům. Letí to. Přímo to sviští. Nedávno jsme si z porodnice přinesla malinké miminko a teď mám doma batole, které všude... Celý článek »

4 roky a 2 děti

MIMI LIVE! MAX O víkendu jsme si jeden večer s Michelem vyrazili na večeři. Byl to můj dárek k narozeninám, které mám týden před Vánoci. No, není to zrovna nejšťastnější datum, kdy se narodit.  Celý článek »

Poslední cesta

MIMI LIVE! MAX Je 5:47 ráno a já si vzala laptop do postele a snažím se dát dohromady, co se událo za posledních pár hodin. Kdybych byla doma s klukama, neseděla bych teď v posteli s počítačem. Pravděpodobně bych tedy byla také vzhůru díky... Celý článek »

Otesánek, který nejí

MIMI LIVE! MAX Ach jo... nechce jíst. Tedy – nechce jíst zeleninu. Ostatní jídlo není problém. Samozřejmě je řeč o Maxovi. A já nevím, co s tím... Celý článek »

Školce zdar

MIMI LIVE! MAX Kolegové, kteří už mají děti ve školce, mě upozorňovali, že naše dítě bude po návratu ze školky po dobu prvních týdnů hodně unavené. Přeci jen, jiný režim, bez poledního spánku, plno aktivit... Po prvním dni ve školce můžu prohlásit... Celý článek »

Košík v pohybu

MIMI LIVE! MAX Začínám pochybovat, jestli jsem úplně v pořádku. Začalo to narozením dětí. I když – možná v tom nejsem sama... Upozornila mě na to slečna fotografka, když jsme se byli v květnu fotit. Kdykoliv jsem měla v náručí Maxíka, začala jsem... Celý článek »

Ženská versus chlap

MIMI LIVE! MAX Snažíte se v kuchyni ještě rychle něco udělat než pípne mikrovlnka? Tak pak jste ženská. Stejně jako já... Ohřátí mlíčka pro Maxe trvá 25 vteřin. 25 vteřin znamená vyndat pár umytých talířů z myčky na nádobí nebo oloupat dvě, tři... Celý článek »

Mini dovolená

MIMI LIVE! MAX O víkendu jsme absolvovali naší první krátkou dovolenou s klukama. S Maxíkem jsme již cestovali dříve, ale jen do Čech a to nenazývám dovolenou. Vlastně říkám, že jedeme domů... a pak, když jsme v Čechách, říkám, že za týden jedeme... Celý článek »

Kámoši jak hrom

MIMI LIVE! MAX Hrozně rychle se dojmu. Nad čímkoliv. Ať to jsou zvířata, nemocní lidé, svatby, nebo děti. Především moje děti. Ani nevím, kdy to začalo. Nejspíš během prvního těhotenství. Ty hormony! Ale ono to pokračuje... těhotná už dávno... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené