Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky!

Jiné cukroví máma nepekla. Vlastně jo, vanilkové rohlíčky pro tátu, ale ochutnat jsem dostal jen jeden. Že prý je to moc sladké. Perníčky asi tak sladké nejsou, těch jsem mohl rozdrobit, kolik jsem chtěl. Když se teď zapne vysavač (což je po každém mém jídle a někdy i mezitím), krásně to u nás doma voní po perníčkách. Máma si teď asi pár perníčků schová do zásoby a bude je dávat do vysavače při výměně sáčku. To jsem jí to hezky vymyslel, co? Kdybych je všude nedrobil, tak by na to nepřišla :-).

Stejně bych rád věděl, co jsou ty Vánoce vlastně zač. Viděl jsem spoustu lidí v obchodech, většinou vypadali docela uštvaně, vyřízeně a nervózně. A strašně moc nakupovali. A naštvaně vzdychali ve frontách u pokladen, když se to zaseklo a bylo třeba storno nebo nějaká platba kartou se zapomenutým PINem. Taky jsem viděl fronty u stánků se stromečky. A fronty u stánků s kapry. Jeden vyskočil z kádě a málem mi přistál na klíně v kočárku. To jsem se teda pěkně lekl! Taková potvora veliká, mrskal se jako ryba na suchu, a ten pán, co ho chytal a dával zase zpátky, měl co dělat, aby se mu to povedlo. Ještě, že my jsme doma kapra neměli. Nevím, co bych dělal, kdyby mi zabral vanu. Nebo loď! To by mě fakt naštval. Ale máma s tátou naštěstí usoudili, že kapr stačí u babičky a dědy na venkově. My jsme měli lososa a bramborový salát. I já. Máma udělala salát i pro děti, s jogurtem a zakysanou smetanou. Nejlepší byl ale stejně hrášek. A mrkev. Kukuřice ne, tu jsem nenápadně házel na zem. Teď ale trochu předbíhám, už jsem u Štědrého dne, a to jsem vám chtěl napřed říct, jak jsem vnímal předvánoční čas.

O ponožkách na adventním kalendáři už jsem vám psal. Pár jich už chybí, jednu jsem někam zašantročil já a druhou brácha. Taky pár těch kartiček s úkoly už nemáme. Možná je najdeme někdy v létě. Nebo je možná nenajdeme vůbec. Asi bude muset máma příští rok vyrobit další. Kromě kalendáře si ještě pamatuju, že někdy začátkem prosince byla řeč o Mikulášovi a andělech a čertech. Asi to ale bude jen nějaká povídačka, nikoho takového jsem nepotkal. Byli prý u bráchy ve školce, ale nevím, jestli tomu můžu věřit. Brácha toho totiž hrozně nakecá.

Pak byla taky u bráchy ve školce adventní dílna. Tam se mi moc líbilo. Napřed hrály děti divadlo o Jezulátku, to mě moc nebavilo, tak jsem aspoň dělal „tút" pokaždý, když někdo zapnul nebo vypnul foťák nebo kameru (což bylo prakticky po celou dobu, co děti hrály to divadlo). Pak si mohly děti společně s rodiči tvořit vánoční dekorace a přáníčka. Mámu to moc bavilo, Honzíka chvilku taky. Táta a já jsme se radši přesunuli dál od těch stolečků s lepidlem, třpytkami, nůžkami a spoustou dalších věcí, co na ně většinou nesmím sahat. Objevil jsem tam parádní hračky a skládačky. Pár jsem jich rozebral, když se nikdo nedíval. Ale nejlepší byla zvonkohra! Byla o dost větší než já a v tom rachotu od stolečků ani nebylo slyšet, když jsem do toho bouchal vší silou. Potom učitelky odněkud vytáhly spousty cukroví, něco dokonce upekly děti (i brácha!), tak se na to všichni vrhli, a když to všechno snědli a už nebylo co jíst a co tvořit, popřáli si všichni krásné Vánoce a jeli jsme domů.

Jednou měl taky brácha ve školce štědrovečerní večeři. Normálně pro něj chodíme s mámou buď po obědě nebo odpoledne po spaní a po svačině. Tentokrát jsme ho ale odpoledne zase vezli do školky. Byla už skoro tma. Když jsme tam přišli, chystaly se děti společně s učitelkami obalovat řízky a loupat brambory. Pro Honzíka jel pak až večer táta, to už jsem se doma s mámou chystal jít spát. Každopádně už se těším, až budu taky chodit do školky. Dělají tam bezva věci a je tam spousta dětí.

Doma s mámou jsme se na Vánoce nijak extra nepřipravovali. Kromě toho, že pekla spoustu perníčků, které většinou rozdala ještě před Vánocemi, a těch pár dekorací po bytě, bych ani nepoznal, že se blíží Vánoce. Vlastně jo, máma pouštěla vánoční písničky a tancovala u toho a dělala s námi blbiny. A průběžně zdobila ty perníčky. Byly úplně všude, upekla jich skoro šest kilo. Pak u nás byly na návštěvě tety Lucka a Míša a my jsme jeli na návštěvu za tetou Kateřinou, a perníčků hned ubylo. Rozhodně tu ale máma nešílela s mytím oken nebo uklízením. Asi pochopila, že s námi dvěma stejně nevydrží uklizeno déle než pár minut :-).

Pak 23. prosince, když přišel táta domů z práce, jsme zdobili vánoční stromeček. Všichni čtyři. Napřed si teda máma hrála strašně dlouho se světelným řetězem, ale když to konečně měla na stromku tak, jak chtěla, začali jsme na stromek dávat ozdoby. Tedy, táta, máma a Honzík je dávali na stromeček a já je většinou zase hned dával dolů. Byla to docela legrace. Nejvíc se mi líbily malé slaměné ozdoby se zlatými třpytkami. Měl jsem pak třpytky úplně všude, dokonce i v plínce. Teď chodím hlavně bouchat do červených zvonečků, hezky to cinká.

Na Štědrý den po večeři pak máma zapálila na stromečku prskavky. Nevím, k čemu je to dobré, ale rozhodně je to k smíchu. Když dohořely, mohli jsme s bráchou konečně rozbalovat dárky. Dal jsem si záležet a papír trhal na mrňavé kousky a házel je kolem sebe. To mě moc bavilo. Byl jsem rád, že jsme mohli ve stejné činnosti pokračovat i následující den u babičky s dědou. Tam byl taky stromeček a pod ním spousta dárků. A taky teta Jana a strejda Matěj a sestřenice Andulka s Terezkou a obě babičky a děda Honza. Prostě jedním slovem zmatek :-D. Spousta lidí a vždycky mluvili aspoň tři najednou. Když už jsem z toho byl moc unavený, dala mě máma spát ven do kočárku. Tam vám byl klid a ticho! Myslím, že mi to děda trochu záviděl.

Teď už jsme zase doma v Praze a s bráchou si užíváme nové hračky. Dostali jsme spoustu knížek a taky vláčkodráhy. Napřed mě od nich brácha odháněl, asi se bál, že mu budu bořit postavené koleje. Ale teď už ví, že si je chci hlavně prohlídnout a většinou mě nechá. Zkouším i spojovat koleje k sobě, ale to mi ještě moc nejde. Jezdit s autíčky po podlaze je jednodušší. Z knížek se mi nejvíc líbí takové velké s tvrdými deskami, je v nich spousta obrázků na prohlížení, a tolik detailů, že jsem tuhle přistihl mámu, jak si jednu knížku prohlíží a hledá stejné postavy na jednotlivých stranách. Doufám, že příště si s tím nebude soukromničit a bude si prohlížet se mnou a s bráchou.

Tak zase někdy na napsanou!

Váš Filípek

PS: Piškoty pod gaučem máma našla při luxování. Musím vymyslet nějakou novou schovku.


Jak to vidí máma

Uf, máme to za sebou! :-D Vánoce byly asi poměrně náročné, nebo ne? Nevím, jestli i vás se týkal typicky český předvánoční shon, stres a horečnaté uklízení. Pamatuju se z dětství a dospívání, jak mamka s babičkou vždycky myly všechny vitrínky a skříňky v kuchyni, umývaly sváteční porcelán po prababičce a cídily dekorační předměty. A pekly asi 15 druhů cukroví. A luxovaly, utíraly prach, smýčily a gruntovaly. Honily se. Honily nás – mě a ségru. Asi to prostě jinak neuměly, protože přesně takhle je to naučili u nich doma. Já jsem se ale rozhodla, že se takhle honit nechci a nebudu. Že nám bude o Vánocích krásně, i kdyby bylo nevytřeno a po zemi se válely rozházené hračky. Že nám stačí perníčky a vanilkové rohlíčky (a symbolické množství dalších dvou druhů cukroví a křížaly od mojí sestry Jany, za které jí tímto veřejně děkuji). A že se nebudeme honit za dárky a supět ve frontách. Že Vánoce nejsou o množství cukroví, naklizené domácnosti a hromadách dárků pod stromečkem – obzvláště ne, pokud to má být vykoupeno uštvanou strhanou matkou, která na Štědrý den mele z posledního nebo z cesty. A myslím, že se nám naši představu o Vánocích docela daří naplňovat.

S úklidem jsem si fakt hlavu nelámala, okna jsem myla naposled v září (jenom v obýváku a v kuchyni), poličky a skříňky jsem nesmýčila, prostě jsem udělala běžný údržbový úklid, jaký si naše domácnost žádá, ať je pátek nebo svátek. Čančání domácnosti a dokonalé barevně sladěné vánoční dekorace do každé místnosti si budu moci do sytosti užít, až kluci trochu odrostou. Pro teď bohatě stačí, když několikrát denně zachraňuju vánoční stromeček a při každém odchodu a příchodu vysvětluju Filípkovi, že papírového anděla na dveřích (z dílničky ve školce) opravdu necháme tam, kde je. Nejvíc jsem hrotila zdobení perníčků, a to jenom proto, že velká část z nich putovala dál jako jedlé dárky.

Většinu vánočních dárků jsme stejně jako v uplynulých letech objednali přes internet. Našim klukům jsme toho nepořizovali zas tak moc, každému jednu hlavní hračku a pak knížky – volené tak, aby si je mohli střídat a nehrozilo hlavně ve Filipově případě, že knížky neobratným zacházením poničí. Mohu tedy z vlastní zkušenosti vřele doporučit velkoformátové tvrdé knížky s názvy Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc od Rotraut Susanne Bernerové. Jsou krásně ilustrované, plné detailů, a i když jsou uvnitř bez jediného textu (kromě nápisů na plakátech v obrázcích), příběhů v nich najdete nespočet. Dost možná, že vaše verze se bude lišit od příběhů, které v nich najdou vaše děti.

S ostatními členy rodiny jsme dárky pojali spíše v symbolické rovině, raději milou pozorností či zážitkem než nějakým hodnotným hmotným darem. A symbolem Vánoc pro nás bylo hlavně společné – byť trošku hektické – setkání u mých rodičů. S rodinou mojí sestry to byla jako každoročně docela velká a hlučná sešlost. Nicméně milá a nepříliš dlouhá, přesně tak, aby nestačilo dojít k vypjatým situacím, před kterými v předvánoční době varoval nejeden (nejen psychologicky či vztahově orientovaný) web. A to ještě prý náročnost velkých rodinných sešlostí znásoboval úplněk! Zkrátka a dobře, s průběhem letošních Vánoc jsem nadmíru spokojená. Kluci byli u stromečku prostě sláďata k zulíbání, a naprosto stejně upřímně se radovali z měkkých i tvrdých dárků, ať už byly určené jim nebo někomu jinému :-).

Do nového roku 2016 bych chtěla všem čtenářkám a čtenářům Babywebu popřát, aby je provázela láska, radost a hravost, a aby se těšili dobrému zdraví!

Jarka

3. 1. 2016Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené