Fotonávod: Cvičení pro těhotné zvládnete i vy

Většina budoucích maminek si udržuje svoji fyzickou kondici vhodným sportem i v těhotenství. Cvičení pro těhotné vám pomůže připravit se na zátěž při porodu i na dobu po něm. Přemýšlíte-li o tom, že se vydáte na cvičení pro těhotné poprvé, jistě nevíte, co vás na hodině čeká.
foto: Profimedia

Co budete dělat a proč? Zde se můžete podívat, se kterými cviky se na hodině pro těhotné můžete setkat. Vhodným pomocníkem při cvičení je malý balanční míč, tzv. overball.

Cvičením na něm (i pouhým posazením) se automaticky aktivují hluboké zádové svaly, které nám fixují páteř a zajišťují, že vnitřní orgány jsou v dutině břišní na správném místě. Pokud jsou tyto hluboké svaly ochablé, vzniká svalová deformita, která může vést například ke skolióze.

Při cviku dochází k posílení břišního a zádového svalstva a zároveň k protažení flexoru kyčle.

Posílení pánevního, břišního a zádového svalstva, protažení flexorů kyčle.

Přitažení dolních končetin způsobí protažení a uvolnění spodní části zad a pánve.

Cílem všech cviků je protažení spodní části zad a hýždí a uvolnění křížokyčelního skloubení.

Při tomto cviku protáhnete také vnitřní části stehen a třísel.

Zvednutím pánve se aktivuje spodní část břišních svalů. Zároveň dochází k posílení svalů hýžďových, protažení bedrokyčlostehenního svalu, celkovému zpevnění korzetu a protažení prsních svalů a hrudníku. 

Cvik na špičkách je náročnější navazující variantou cviku předcházejícího. 

Balanční cvičení na overballu aktivuje hluboké svaly zádové.

Další z balančních pozic, ve které se protáhnou dolní končetiny a záda a aktivují hluboké svaly zádové.

Balanční pozice na dvou overballech aktivuje posturální a břišní svaly, posílí svaly hýžďové a svaly zadní strany stehen (totéž lze cvičit v jednodušší formě bez balonku).

Jedná se o jednodušší verzi cviku bez balonku, při změně polohy je nutné udržet rovnováhu.

Cvik, který navazuje na pozici 12, je další z balančních pozic. Zanožením jedné končetiny se posilují hýžďové svaly a aktivují posturální a břišní svaly.

Izometrické (bez provedení pohybu) posílení přitahovačů stehen, aktivace zádových svalů.

Opět izometrické posílení přitahovačů stehen s následnou relaxací přednožené končetiny.

Cvik je určen pro aktivaci břišních svalů, je velice dobrý k uvolnění a masáži hrudní páteře.

Izometrická aktivace břišních svalů, při které se overball využívá jako podpora.

Výborný cvik na posílení a protažení prsních svalů, svalů zad a trupu.

Ve všech cvicích se izometricky posilují prsní svaly a aktivují se zádové svaly. Změny poloh horních končetin ovlivňují intenzitu zapojení prsních svalů.


Uvolnění oblasti kyčelního kloubu, protažení oblasti hýždí, předklonem (s rovnými zády) dochází k protažení zádní části nohou a hýždí.


Fotografie byly pořízeny s odborným dohledem lektorky cvičení pro těhotné, po porodu a cvičení s miminky Vlaďky Parýzkové ve fitness centru Bugifit. Fotografie mají pouze informační charakter, nejsou míněny a nemají sloužit jako návod k domácímu cvičení. Cvičte pouze pod odborným dohledem.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Pěkný článek, motivace i s fotkama, určitě vyzkouším, jinak chodím plavat, na dlouhé procházky a gymnastický míč mám taky doma, tak i na něm se snažím cvičit, na internetu je dost odkazů, zaujaly mě i dechová cvičení v těhotenství, jsou nenáročná, tak je můžou i budoucí maminky se zdravotním omezením a jsou fajn na uvolnění celého těla i proti stresu, správné dýchání se nám taky hodí potom k porodu, přidávám jeden odkaz:  http://www.youtube.com/watch?v=sf4FzRiW2YI

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené