Inspirujte se dívčími jmény ze zámoří

Procházíte kalendář zepředu dozadu a zpět a stále se nemůžete rozhodnout, jak pojmenujete svoji holčičku? Třeba vás na stopu přivede naše malá hitparáda deseti „nej“ amerických jmen a jejich českých protějšků.
foto: istock.com

1. Emma – Ema

V USA nejpopulárnější dívčí jméno Emma se u nás stále více prosazuje, ale i tak se objevuje až na dvacátém místě.

Jméno Ema má původ v německém jméně Erma a odvozuje se ze jmen Ermgard, Ermenhild, Ermintrude apod. Znamená „veselá“, „všeobsáhlá“, ale i „pečovatelka“.

Mezi známé Emy, Emičky, Emeliny nebo Emmy se řadí slavná pěvkyně Ema Destinová, Emma Darwin – žena Charlese Darwina, naše současná zpěvačka Ema Brabcová anebo česká herečka Emma Černá.

2. Isabella – Isabela

Možná vás překvapí, že si toto krásné a vznešeně znějící jméno ve Spojených státech vybojovalo mezi nejoblíbenějšími jmény stříbrnou medaili. Je to španělská podoba původně hebrejského jména Alžběta (které se v tomto článku objevuje také), jež znamená „Bůh je má přísaha“. Další odvozeninou jména Alžběta je Eliška – u nás třetí nejoblíbenější jméno. Čeština zná také podoby jména Izabela, Isabel nebo Isobel.

Slavné Isabely: mnohé vladařky a princezny (anglická královna, španělská královna…), herečky Isabella Rosellini a Isabelle Adjani česká fotografka Isabela Fárová, mladá česká herečka Isabela Bencová.

3. Emily – Emílie

Anglickou Emily zná český jazyk nejen jako Emílii, ale i jako Emiliánu nebo Emilu. Podle významu svého jména by měly být horlivé, pracovité, soutěživé… Vracíme se také oklikou k prvnímu nejpopulárnějšímu jménu, protože zkrácenou podobou jména Emílie je i Ema (ale pouze v domácké podobě, původ jména je jiný).

V naší zemi jméno Emílie nejvíce proslavila slovenská herečka Emília Vašáryová a je všeobecně oblíbené spíše ve starší generaci. Tedy zatím.

4. Madison – Mad(d)ison

Toto jméno se v anglicky mluvících zemích používá pro kluky i holky. Vyvinulo se z označení „syn mocného bojovníka“ a kupodivu je populárnější u dívek než u chlapců. Prostě asi hezky zní a dívkám sluší.

Madison není jen křestní jméno nebo příjmení (např. James Madison – čtvrtý prezident Spojených států amerických), ale i místní název: hlavní město amerického státu Winconsin, slavná scéna Madison Square Garden v New Yorku.

5. Ava – Avelina, Evelina

Toto jméno patrně proslavila půvabná americká herečka padesátých let Ava Gardner a její kolegyně Ava Bellamy a Ava Guadet. Je to jméno nejasného původu. Je buď zkrácenou formou středověkých germánských jmen začínajících na avi, vykládá se jako žádaná, očekávaná, nebo to může být varianta pro Evu anebo zkrácená podoba židovského jména Avigail. V řecké mytologii byla Ava nymfou Kithairona. V perštině se vykládá jako hlas a zvuk.

V českých luzích a hájích spočítáme ženy se jménem Ava na prstech jedné ruky. Podobně znějící jména u nás uznávaná jsou Avelina a Evelina. Je to jméno keltského původu (Eibhlin) a znamená „radost“, „světlo“.

Přečtěte si také:

Jméno pro dítě: vybírat srdcem, nebo rozumem?
Hvězdná jména – Jablko, Mauglí a Přikrývka
Jména očima módy aneb Co teď frčí

6. Olivia – Olívie

Toto jméno latinského původu je na první pohled všední záležitost: oliva, olivovník, pěstitelka oliv. Když si však uvědomíme, jak důležitá byla tato plodina pro blahobyt celého starověku, je zřejmé, jaké nositelka tohoto jména představovala ušlechtilé vlastnosti jako plodnost, krásu, důstojnost… Někdy se původ tohoto jména nesprávně vykládá jako ženská varianta jména Oliver, jehož původ je nejasný.

Snad nejslavnější Olívií je americká zpěvačka Olivia Newton John známá z muzikálu Pomáda. V češtině může mít toto zajímavé jméno domácké podoby Liv, Livie, Ola, Olivka.

7. Sophia – Sofie

Sofie je moudrost sama (z řeckého sophia). Toto jméno se skrývá i ve jménech Žofie, Mudroslava a Soňa.

Jméno Sophia proslavily, kromě řady šlechtičen a královen, italská herečka Sophia Loren a francouzská herečka Sophie Marceau. William Styron vnesl jméno Sofie do našeho povědomí skrze hlavní hrdinku svého románu o hrůzách holocaustu Sofiina volba.

Slovo sophia je také jedním z kořenů slova „filosofie“ – láska k moudrosti.

8. Abigail

„Pramen radosti“, „otcova radost“ je význam tohoto biblického jména hebrejského původu (z Abígail). Jméno zůstává v češtině buď nesklonné, nebo ve druhém pádě Abigaily atd.

U nás se toto zajímavé jméno, které si určitě zaslouží více pozornosti, užívá zřídka. Zdrobněliny jsou Abby, Abinka, Gail.

Mezi nositelky tohoto jména najdeme bývalou první dámu USA Abigail Adams, herečku Abigail Spencer, mladičkou britskou herečku Abigail Stone… Abigail (italsky Abigaile) je také postava v opeře Nabucco od Giuseppe Verdiho.

9. Elizabeth – Alžběta

Elíšebah je jméno hebrejského původu a stejně jako Isabela a Eliška znamená „Bůh je má přísaha“ nebo „Bohu zasvěcená, zaslíbená“. Za českou obdobu tohoto jména je považována Svatoslava. Mezi domácí podoby jména Alžběta patří Ala, Alka, Ali, Alča, Bět(k)a, Bětuš(ka), Bětulin(k)a, Ela, Eliš(k)a, Líza, Lisa, Elsa, Lízinka, Bety(nka), Alžbětka.

Nejslavnější Alžběty: mezi nositelkami tohoto jména se najde celá řada světic, panovnic (mezi nimi i Alžběta Bavorská zvaná Sissi, manželka Karla IV. Alžběta Pomořanská nebo současná britská královna Alžběta II.), uherská hraběnka Alžběta Báthoryová neboli Čachtická paní, americká herečka Elizabeth Taylor, britská herečka a modelka Elizabeth Hurley.

10. Chloe – Chloé

Řecky khloé znamená „mladá dívka, mladý výhonek“ a je symbolem plodnosti. Jméno je známé z řecké mytologie jako vedlejší jméno bohyně Deméter. Chloe najdeme i mezi řadou zpěvaček, hereček (např. Chloë Annett z Červeného Trpaslíka), francouzská módní značka  Chloé… Toto jméno je populární nejen ve Spojených státech amerických, ale i ve Velké Británii, konkrétně v Severním Irsku je naprostou jedničkou.

Používá se i psané podobě Chloë, Cloe nebo Chloé.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 17
Obrázek uživatele lotka
lotka

Některá jména se mi líbí, ale AVA určitě ne.

Obrázek uživatele lotka
lotka

Některá jména si v Česku moc neumím představit, některá jsou ale krásná - taková Sofie, Emma nebo Olívie = no a podle významu to nakonec může být i elfka:-) <a href="http://www.babyweb.cz/b/plany-poplach-93187#comment-61308">OLÍVIE</a>

Obrázek uživatele Phèdre nó Delaunay
Phèdre nó Delaunay

Pro Magdu1993: Markéta či Markyta je řecké jméno. Vychází ze slova margaritas "perla".

Martinu s Jiřím: Máte doma zemědělce :-D

werunqa - Emma se jmenovala česká kněžna, manželka Boleslava I.

Obrázek uživatele Phèdre nó Delaunay
Phèdre nó Delaunay

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normální tabulka";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Česká jména:

Blahoslav  (Blago), Bohdan, Bohumil/slav/mír, Bogomir, Bolemír/slav, Bořivoj, Bořek, Branimír, Branislav, Bretislav

Ctislav, Ctibor, Ctirad, Čestmír, Dalimil, Dalibor, Dragoslav, Dušan

Jarilo, Jarovit, Jaromír/slav, Juraj

Kazimír, Květoslav, Ladislav, Lev, Lubo(mí)r, Luboš, Luděk, Ludoslav/mír, Lumír, Lutobor

Mieszko/Měšek, Milan, Miloslav, Miloš, Milota, Mnata, Miroslav, Mladen, Mnislav, Mojmír, Přemysl

Radek, Rad(ov)an, Radomír, Radim, Radoslav, Rad(o)vít, Radúz, Radslav, Ratibor, Ratislav, Rastislav Ratmir, Rod(an)

Sla(vib)oj, Slavibor, Slavomil, Soběslav, Spytihněv, Stanimír/slav, Svetoslav, Svetomír, Svatopluk, Svetobor, Svantovít

Vácslav, Veceslav, Veles(lav), Vitoslav, Vítězslav, Vladan, Vladislav/mír, Vlastislav, Vlastimil/mír, Vojan, Vojslav, Vratislav, Vojtech

Zbignev, Zbyněk, Zdenek, Zbislav, Zbyšek

 

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normální tabulka";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Běla, Božena, Blažena, Danica, Devana, Drahomíra/mila, Doubravka

Jarmila, Jaromíra, Jasna

Květa, Lada, Liběna, Libuše, Ljubuša, Ljubiša, Ljuba, Ludiše, Lilie

Mahulena, Milada, Milena, Miluše, Miroslava, Mokoš, Naděje

Radana, Radka, Radmila, Růže, Slavěna, Slávka Svatava, Sveta, Světlana, Šárka

Věnceslava, Věnka, Vendula, Věra, Viera, Vjera, Vesna, Vlaďka, Vlasta

Zdeslava, Zdenka, Zlata, Zora, Zorja,

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Musím se trochu smát, jak tu někdo píše, že Markétka, Lenka, Eliška, Petra atd...jsou česká jména a že cizí jména přeci s českými příjmeními nejdou dohromady, nebo zní zvláštně. Ale 80% "českých" jmen nejsou vůbec česká ale přejatá většinou z hebrejštiny nebo latiny. Rize česká jména musí ve většině případů obsahovan na konci "slava/slav", jako Jaroslav, Bohuslav atd... Ani za našich babiček se nepoužívaly jména jako Monika, Zuzana, Petra atd...I cizí jména která k nám přicházejí dnes se přizpůsobují češtině. Takže nevidím problém s takzvanými cizími jmény. Za pár let nikomu ani mepřijde, že bylo kdy cizí. Jako je tomu s mnoha jmény již dávno přijatými. Spíš je důležité vybrat takové jméno, aby se dalo "použít" i v dospělosti. Některá jména zní krásně zdrobnělě ale v dospělosti když se přestane zdrobňovat, zní tvrdě. Dále je důležité aby znělo dobře s příjmením. Atd.... Takže hodně zdaru s výběrem :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

A pak vznikají uchu lahodící kombinace jako Madison Kropáčková. :-) Ne vážně - myslím, že rodiče by si měli hlavně položit otázku, zda by se jménem, jímž hodlají do života vybavit své dítko, sami chtěli jmenovat. Ne v dospělosti a v ideálním světě, ale ve školce (ostatní děti neumí vyslovit), na ZŠ (neumí napsat, jméno zní podivně - spolužáci se posmívají, učitelé mají poznámky...) a hlavně - na úřadech (dožitvotně)! Mám "cizí" příjmení a s jeho komolením si užívám své dnes a denně. Po telefonu opakovat pětkrát, na úřadech hláskuji, představuji se natřikrát (i mým učitelům na VŠ, kteří určitě nedostatkem vzdělání netrpí...). Opravdu příjemné.

 

Bohužel nebo bohudík, čeština není jazykem, kerý by dobře snášel "extravagance". Naopak ve zmíňované angličtině (můj druhý rodný jazyk, takže vím, o čem mluvím) se nová slova tvoří neustále, pak ani novum jako Willow nepůsobí tak divně (ne, že by některá absurdní jména jako Apple nebo King nebyla předmětem podivování, případně posměchu - "konzervy" budou asi na celém světě... :-)).

Při výběru jména pro dceru jsme sáhli ke krátkému a mezinárodnímu jménu, které se dobře vyslovuje v kombinaci s příjmením a už teď se to ukazuje jako plus. Líbila se nám třeba Šárka, ale mimo ČR by to dceři dělalo výše zmíněné problémy, tažke i s ohledem na náš životní styl vyhrála univerzálnější varianta. Čímž neříkám, že naše řešení je jediné správné. Je každého věc, jak své dítě pojmenuje, ale měl by to dělat hlavně s ohledem na JEHO dobro. Znám případy, kdy RODIČ chtěl být "originální" - děťátko bohužel do toho nemůže mluvit, jenže je to dítě, kdo pak nese následky. Pokud se někomu nějaké "originální" jméno tak strašně líbí, doporučuji -přejmenujte sebe. Nebo si to aspoň představte, že byste chodili do práce se jménem J.R. Mikulášek nebo Vendelína Stará... 

PS: Ještě k té originalitě - Abigail po světě běhají miliony, ale Jitek jenom tisíce... :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Suchaři :D Proč by české dítě nemohlo mít cizí jméno? Přitom v kalendáři je tolik cizích..
Takže co je v kalendáři je české?
Já dám už jen z principu cizí jméno, jelikož mě deptá kolik znám Lucií, Martin atd...
Já se třeba narodila s cizím příjmení, které tady v ČR je vulgární. Užila jsem si s tím dost.
A nemám mít náhodou i cizí jméno když mám cizí příjmení? To nikomu divné nepřijde, ale když je to
naopak tak ano. Děti se učí angličtinu už od raného věku, tak nechápu proč by byl problém. Problém
s tím může mít jen člověk s nedostačujícím vzděláním. ;) Brzy bude angličtina normální všední věc, tak
nechápu proč cizí jméno nedat. Ke všemu hranice jsou otevřené, tak znova nechápu proč Čech by měl
mít české jméno. Kdysi bylo divné dát iu jméno Tadeáš-dnes je to normální ;)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tvoje jméno ale není české, ale hebrejske ...jen tak pro zajímavost :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mě se líbí jak se dá v Americe dát za jméno cokoliv, co pro člověka má nějaký význam....např. Vrba - Willow - my jsme v tomhle směru strašný "konzervy". I tak se těším na jakém jméně se s přítelem shodneme....zatím je to mezi Abigail a Emma....význam jména Abigail - otcova radost - nemá chybu!!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ja teda nechapu, ze nekdo v Cechach da tady ta citovana jmena....

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já nechápu, proč by se českejm dětem měli dávat americký jména. Jsme v Česku, ne v Americe! Nechtěla bych bejt v dceři kůži, kdyby se měla např. jmenovat Abiagil Barešová, zní to hrozně. K českýmu příjmení by mělo bejt český jméno. Naše holčička bude Markétka :)

Obrázek uživatele Martina
Martina

Čekáme na jaře chlapečka a bude to Jiřík. Já chtěla Luboška po příteli, ale po jeho rozmluvě jsme se shodli na Jiříkovi. Kdybychom čekali holčičku, určitě by dostala nějaké české jméno, Markétka Eliška nebo Petruška. Koukám ale, že by byla těžký outisder :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Přeju holčičkám hodně trpělivosti v celoživotním vysvětlování, jak se jejich jméno píše, stejně tak smíření s přepisováním chybně zapsaných jmen a třeba vysvětlování, že ten dopis je fakt pro ně, jen pisatel napsal jedno m místo dvou atd.

Vám to nedochází, ale život s cizojazyčným či neobvyklým jménem není žádná sranda. Moje maminka taky chtěla bt originální, naštěstí tehdy ještě matrika jí zatrhla variantu s -e na konci a mám tam klasické sklonné -a, ještěže tak, i tak mám ve jméně pár nejasností. A dvacetpět let nošení příjmení s přehláskou a zdvojenou souhláskou, no dejte pokoj, teď mám vyvdané příjmení ryze české a nehodlám se ho vzdát ani po rozvodu. 

Tohle bych dětem nikdy neudělala, každé jméno je krásné, i to obyčejné, když ho nosí člověk, kterého milujete nade vše, je pro vás výjmečný i jako Franta nebo Pepík. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nase dcerka se jmenuje Emilia Sofia a ted vybíráme jméno pro druhé miminko

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

my čekáme naše první mimi-a pořád doufáme, že to bude holčička-jméno máme vybrané už několik let..Emma :)

Obrázek uživatele Vojtěška
Vojtěška

Pokud bych ještě měla miminko a holčičku,byla by to EMMA :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

jj my jsme si už vybrali :) Isabellka

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené