Jak na cestování v MHD s kočárkem

Jízda metrem, tramvají, trolejbusem nebo autobusem může být i nezapomenutelným dobrodružstvím. Jak se na ni připravit v různých městech naší republiky?

Praha

S netečností a neochotou pomoci se musíte vyrovnat sami, o snazší cestování s kočárkem by se měl postarat dopravní podnik.

  • Metro
    Z celkových 54 stanic metra je v současnosti zajištěn bezbariérový přístup již do 32 stanic. Další budování bezbariérových přístupů brzdí nedostatek finančních prostředků. U nově budovaných stanic je bezbariérovost již součástí projektové dokumentace. „V květnu otevřeme tři nové stanice metra, které jsou již od počátku koncipované tak, aby k nim byl bezbariérový přístup,“ mluvčí pražských Dopravních podniků Ondřej Pečený.
  • Tramvaj
    Na tramvajových linkách je zavádění nízkopodlažních vozidel v počátcích. „Oblasti obsluhované autobusy MHD jsou na tom mnohem lépe vzhledem ke značnému počtu nasazovaných nízkopodlažních vozidel,“ ujišťuje Pečený.
  • Jízda na eskalátoru
    Spousta rodičů s kočárky musí při výstupu z metra, které nemá výtah nebo plošinu, použít eskalátor. Možná ani netuší, že se vystavují nebezpečí pokuty: „Jízda s kočárkem na eskalátoru se neslučuje s funkcí eskalátoru, který je připraven pouze pro pěší. Proto je v zájmu bezpečnosti maminek a především jejich dětí v kočárcích tento způsob přepravy zakázán, neboť je ohrožující.“
  • Pomoc cestujících
    A jeden názor za všechny : „Sám od sebe pomoc maminkám nenabízím. Bojím se, že bych mohl třeba zakopnout a miminku ublížit. Pokud mě ale o pomoc někdo požádá, samozřejmě neodmítnu. Většinou se ale takovým situacím snažím vyhnout,“ přiznává David Škarda.
  • Cestování v těhotenství
    Pokud během těhotenství cestujete prostředky hromadné dopravy, nepočítejte s tím, že máte automatický nárok na místo k sezení. „Těhotné cestující rozhodně nemají stejné právo jako držitelé průkazu ZTP. Záleží čistě na nich, zda si o místo řeknou a samozřejmě také na jejich spolucestujících, jestli jí sedadlo uvolní,“ vysvětluje pracovnice informační centra Dopravních podniků.
    Pokud na vás není gravidita ještě patrná na první pohled, můžete jako důkaz toho, že miminko skutečně čekáte, využít váš těhotenský průkaz.

Plzeň

Cestování s kočárkem v Plzni není tak složité jako v hlavním městě. K tomu přispívá i neustále se zvyšující počet nízkopodlažních vozidel. Z více jak sto dvaceti tramvají je sedmnáct souprav nízkopodlažních, přibližně třetina plzeňských trolejbusů a více než polovina autobusů je uzpůsobena pro jednodušší nástup rodičů s kočárky nebo handicapovaných.

“V budoucnu se situace bude pouze zlepšovat, neboť ve spolupráci s městem byl přijat program s cílem zlepšit přístupnosti MHD handicapovaným cestujícím. Na základě tohoto programu veškerá nová vozidla nakupujeme pouze v nízkopodlažním provedení,“ uvádí mluvčí plzeňských dopravních podniků David Hrdina.

Olomouc

Podobné plány mají i v Olomouci, kde plánují nárůst nízkopodlažních spojů. Na nákup bezbariérových autobusů a tramvají chce spolu s dopravním podnikem požádat o dotace z evropských fondů. „V současné době máme 61 tramvajových vozidel, z toho 10 nízkopodlažních, 76 autobusů, z toho 27 nízkopodlažních. Problém je v tom, že maminky často nedodržují přepravní podmínky, zejména o sobě nedávají vědět řidiči při nástupu a výstupu do vozidla nebo z něj. Tento fakt hodláme zlepšit letákovou kampaní zaměřenou na nejčastější problémy v oblasti cestování MHD,“ upozorňuje asistentka ředitele Dopravního podniku města Olomouce Magdaléna Kopřivová.

České Budějovice

„Pocházím z Prahy, ale už delší dobu žiji v Budějovicích, kde se taky narodil Honzík. Moc oceňuju, že tu nemusím řešit, jak se včas někam dostat. Bydlíme blízko centra, takže městskou hromadnou dopravu moc nevyužívám. Vždy si však dopředu zjistím, kdy jezdí nízkopodlažní autobus. Maminkám v Praze vůbec nezávidím,“ líčí situaci v Českých Budějovicích Dita Čapková.

Podle informací z českobudějovického dopravního podniku jsou denně nasazovány jak nízkopodlažní trolejbusy, tak i autobusy a cílem společnosti je dosáhnout toho, aby dopravní obslužnost města zajišťovaly jen bezbariérové vozy

„Doprava maminek s kočárky není v žádném případě nijak komplikovaná, naopak. Přeprava kočárků s dítětem je v rámci MHD České Budějovice zdarma, a pokud to dovolí přepravní podmínky na lince, lze současně v jednom vozidle přepravit i více než jeden kočárek. S ohledem na rostoucí počet nízkopodlažních vozů se zjednodušuje také nástup a výstup s kočárkem z vozidel,“ říká Daniel Jírovec z českobudějovických dopravních podniků.

 

18.2.2009 11:50 | autor: Kateřina Bártová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist