První pomoc při městnání mléka i zánětu prsu

Patříte k ženám, kterým znepříjemňuje kojení městnání mléka, nebo trpíte na záněty? V našem desateru najdete první pomoc proti oběma těmto bolestivým neduhům.

17-shutterstock_1446976127-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Zkuste se jím důsledně řídit 48 hodin po rozpoznání prvních obtíží a s velkou pravděpodobností se vyhnete léčbě antibiotiky. A pokud ani tohle nezabere, buďte si jistá, že jste udělala vše, co bylo ve vašich silách.

Na úvod si přečtěte článek Jak se zbavit otravného zánětu prsu? Poradíme vám!, ve kterém se dozvíte, jaký je rozdíl zánětem prsu a městnáním mléka. Lépe pak rozpoznáte, co v konkrétním případě čekat a jak postupovat.

1. Upravte pitný režim

V případě, že se potýkáte s problémy s bolestivým nalitím prsů nebo městnáním mléka omezte pitný režim na 2 l tekutin denně a rozhodně vynechejte čaje a ostatní nápoje na podporu kojení. Obdobnou medvědí službu může prokázat i pár skleniček šampaňského na oslavu miminka nebo pšeničné pivo.

Naopak, trpíte-li zánětem prsu, musíte pitný režim zvýšit jako při každém jiném zánětlivém onemocnění.

2. Střídavě zahřívejte a chlaďte prsy

Před kojením postižený prs zahřívejte (ve sprše, termoforem nebo gelovými obklady) a jemně masírujte, abyste podpořila uvolňování mléka, během kojení prs naopak chlaďte gelovými obklady (při silné bolesti můžete požít i pytlíky s ledem zabalené do utěrky), které si budete přidržovat v podpaží.

Světoznámá porodní asistentka a autorka řady bestsellerů Ina May Gaskin ve své knize Průvodce kojením doporučuje nahřívat prsy obklady z petržele nebo kostivalu takto:

„Hrst čerstvé nebo sušené petržele (nebo kostivalu) zabalte do čisté bavlněné látky, zavažte nití nebo uzavřete gumičkou. Látku ponořte do vroucí vody na 10–15 minut a nechte vychladnout tak, abyste zábal snesla přímo na prsu.“

3. Mezi kojeními používejte chladivé zábaly

K zábalům použijte osvědčený tvaroh. Na doporučení řady maminek i porodních asistentek můžete tvaroh „vylepšit“ přidáním několika kapek levandulového éterického oleje, domácí slivovice nebo kolečky nakrájené cibule. K chlazení prsů můžete použít také bílé zelné listy rozdrcené válečkem na těsto nebo paličkou a zabalené do utěrky.

4. Masírujte

Známá německá porodní asistentka Ingeborg Stadelmann, autorka knihy Zdravé těhotenství a přirozený porod, doporučuje k jemné masáži prsů levandulový či geranio-levandulový olej. Připravte se, že jde o namáhavou, zdlouhavou a bolestivou ruční práci. Masáž kombinujte s přikládáním teplých obkladů nebo ji provádějte ve vaně.

5. Odstříkávejte

Po každém kojení odstříkejte přebytečné mléko, které miminko nevypilo, do úlevy. Neřešte nyní problém s dočasným zvýšením produkce mléka, na to bude dost času později. Nyní se zaměřte na to, abyste se zbavila bolesti a správným ošetřením předešla případnému zánětu.

Půjčte si po dobu trvání obtíží elektrickou odsávačku, již po prvním použití zjistíte, jak velkou službu vám tento přístroj prokáže. Půjčte si po dobu trvání obtíží profesionální elektrickou odsávačku, již po prvním použití zjistíte, jak velkou službu vám tento přístroj prokáže. Dbejte na správný výběr odsávačky.

Čtěte také:

6. Nepřestávejte kojit, naopak přikládejte miminko k prsu častěji

Zkuste se vnitřně naladit na své dítě a požádejte ho, aby více pilo. Řada žen potvrdila, že jejich děťátko jako by vycítilo, že mají problém, a samo se začalo častěji budit na kojení. Pokud to není váš případ, neostýchejte se dítě budit a přikládat po dvou hodinách.

Některé porodní asistentky radí přikládat dítě při kojení pouze k jednomu prsu, jiné k oběma. Zde je každá rada těžká a záleží především na ženě, jak to sama cítí. Pokud kojíte z obou prsů, vždy přikládejte miminko k postiženému prsu jako první.

7. Střídejte polohy

Zkuste během jednoho kojení vystřídat několik různých poloh a nebojte se ani těch krkolomnějších stejně jako maminka, která nám napsala do diskuze: „Při problémech s městnáním mléka jsem své dítě často přikládala a zkoušela různé pozice.

Párkrát se tak stalo, že jsem měla dítě za uchem nebo ho kojila, když leželo na zádech a já nad ním klečela na všech čtyřech. Zkoušela jsem zkrátka všechno možné, abych se problému zbavila a nemusela skončit na antibiotikách a aby nebylo ohroženo mé kojení jako takové.“

8. Poraďte se s porodní asistentkou nebo laktační poradkyní

Neostýchejte se vyhledat odbornou radu a pomoc porodní asistentky, laktační poradkyně nebo duly. Také se můžete obrátit na porodnici kde působí řada vyškolených laktačních poradkyň.

9. Řekněte si o pomoc a odpočívejte

Hoďte starost o domácnost a starší děti na pár dní na manžela, další členy rodiny nebo požádejte o pomoc kamarádku. Nic není v tuto chvíli důležitější než to, abyste načerpala síly. Nejenže velice často kojíte, což je vyčerpávající samo o sobě, ale všechna péče prsy, masáže a obklady, masírování a odstříkávání vás drží v neustálé pohotovosti.

Dopřejte si mezi kojeními alespoň hodinku spánku s obkladem podpaží. Michaela o tom ví své:

„Po porodu druhé dcery jsem se cítila velice dobře a po čtrnácti dnech jsme se s rodinou vydali na menší výlet. Při zpáteční cestě jsem však pociťovala slabost, během hodiny nastoupila zimnice a bolest kloubů a po návratu domů jsem si naměřila horečku 39,2. Ještě ten večer jsem se spojila s porodní asistentkou, kterou jsem si vyhledala na internetu a držela se jejích doporučení.

Naštěstí se mi druhý den ulevilo, ale jelikož muž odjel na služební cestu a já musela vozit starší dceru do školy, problémy se mi po týdnu vrátily s ještě větší razancí. Tentokrát už jsem se bez antibiotik neobešla a týden jsem nevylezla z postele.“

Michaela je typickým příkladem šestinedělky, jejíž tělo si důrazným způsobem řeklo o odpočinek.

10. Zkuste léčbu homeopatiky nebo bylinkami

Kontaktujte porodní asistentku, která vám poradí homeopatika odpovídající obrazu vašich potíží. Pokud žádnou takovou neznáte, pokuste se ji najít, případně můžete požádat o pomoc svého pediatra, porodníka či oborníka na homeopatii. Vyzkoušet můžete také tinkturu z echinacey.

Během prvního dne příznaků si nakapejte do vody 6x denně 40 kapek. Pokud se vám bude zdát, že echinacea zabírá, pijte následujících 2–5 dnů vodu s počtem kapek, který se rovná polovině vaší tělesné váhy. Šestý až desátý den obvykle stačí již jedna sklenice stejného roztoku denně.

Něco navíc: Homeopatií proti bolestivým bradavkám a zánětům

Při extrémní bolesti bradavek můžete použít homeopatický lék Chamomilla 5 nebo 9 CH – 5x denně 5 granulí (tj. 25 granulí léku do lahvičky cca 500 ml vody, vypijte v pěti denních dávkách po předchozím rozpuštění a promíchání). Léčbu homeopatiky podpoříte, když po každém kojení natřete bradavky mateřským mlékem.

Na snadnější odtok mléka ze žláz a vyprázdnění prsou se osvědčil lék Phytollaca decandra 9, podávejte 5x denně 5 granulí. Před kojením prsa promasírujte a přikládejte teplé obklady.

Třetí až pátý den po porodu u maminek obvykle dochází k nalití prsou, ta jsou pak velmi citlivá až bolestivá, ale tento stav je přirozený a brzy odezní. Na jeho zmírnění se osvědčil následující homeopatický koktejl: do 500 ml vody vysypte 25 granulí Apis mellifica 15 + 25 granulí Bryonia 9 + 25 granulí Belladona 9 – po rozpuštění vypijte v pěti dávkách za den a před napitím vždy protřepejte!

Poznámka redakce: „Poměr granulí a vody je stejný jako v našich doporučeních u jiných akutních stavů nebo u miminek: na 100 ml vody vždy 5 kuliček z každého monokomponentního homeopatického léku.“

 

10.1.2024 5:26 | autor: Adéla Stolaříková | zdroj: Medela.cz, Odborný garant informací o homeopatikách v textu www.svethomeopatie.cz.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist