Vývoj řeči v prvním roce a role rodičů

Naše děťátko potřebuje pro svůj zdárný vývoj dostatek kvalitních podnětů v přiměřené míře. Hlavními prostředky k rozvíjení komunikačních dovedností dítěte je náš hlas, naše řeč, náš vzor, vřelý přístup, citová vazba, pozitivní zpětné reakce, prostředí klidu, bezpečí a jistoty.

Každé zdravé dítě přirozeně mluvit chce. My jsme jeho vzor a naši řeč bude dítě napodobovat. Proto na dítě mluvme, kdykoli to jde. Náš hlas by měl být klidný, vlídný, výrazný a s přirozenou intonací. To, co nemluvně zpočátku vnímá, není skutečný obsah slova, ale to, jak ta slova říkáme, tedy intonaci, tempo, barvu, sílu a výšku hlasu, rytmus.

Dopřávejme svému dítěti náš hlas

Zásadní pro rozvoj řeči je vnímání rytmu. Dopřejme dítěti v hojné míře různé rytmické průpovědi, veršovánky, popěvky či rytmizace slov a vět. Nepřemýšlejme o kvalitě našeho hlasu a zpěvu, ale pokusme se zapojit fantazii.  Melodizujme a rytmizujme naši řeč při běžných činnostech, při koupání, oblékání, při procházce, při chování, atd. Je to pravidelné a rytmické klesání a stoupání hlasu na 2 či 3 tónech. Např.: Po-hou-pá-me Pé-ťu, Pé-ťa bu-de spin-kat. Nebo: To jsou ma-lá ouš-ka a také o-číčka a malinký no-sík.  Často rytmizujeme a melodizujeme řeč intuitivně a přirozeně, aniž o tom přemýšlíme. Má to obrovský význam a dopřejme proto zpěvnou řeč dítěti co nejčastěji. Postupně také zapojujme do našeho repertoáru jednoduchá dětská říkadla a písničky.

Varujme se nahrazovat náš přirozený a originální projev profesionálními nahrávkami! Náš hlas je pro naše dítě ten nejdůležitější a žádný zpěvák ani herec ho nenahradí.

Zvukové kulisy

Aby se děťátko naučilo správně rozlišovat a poznávat kvalitu zvuků, je nutné dopřát mu také klidné a tiché prostředí. My dospělí už často ani nevnímáme zvukové kulisy, ale pro dítě je přímo škodlivé, když permanentně hraje rádio, CD přehrávač či televize.

Kojení jako trénink

Svaly dutiny ústní, které potřebujeme k artikulaci, primárně slouží sání a polykání, základem je kvalitní svalová koordinace. Hlavním prostředkem nemluvněte pro tento trénink je přijímání potravy.

Z počátku je to kojení, jehož význam je pro celkový vývoj dítěte nesporný, a to z mnoha hledisek. Později je to žvýkání, kousání a pití z hrníčku. Aby bylo dítě schopné správně používat svá mluvidla, musí s nimi experimentovat, „ohmatávat“ je a poznávat. Je tedy zcela přirozené, že si strká prstíky či jiné předměty do úst. Děťátko v tomto ohledu neomezujme, a pokud to jde, dbejme na základní hygienická pravidla.

Dudlík

Pokud našemu dítěti dáváme „dudlík“, měli bychom být při jeho používání zdrženliví a dobu, po kterou ho dítě má v ústech, omezit na minimum. Dlouhodobým užíváním šidítka ovlivňujeme vývoj čelistí dítěte a bráníme mu v mluvení. Aktivní, spokojené či spící miminko šidítko nepotřebuje.

Když dítěti vyrostou první zoubky, začneme používat speciální zubní kartáček pro batolata a budujeme tak základní hygienické návyky dítěte.

Hračky

Pro celkový psychomotorický vývoj je potřeba dítěti pořídit vhodné hračky. Měly by mu pomáhat rozvíjet smysly – hmat, sluch, zrak, čich, chuť. (Pískadla, chrastítka, hračky na koupání, barevné dřevěné kostky, kyblíky, míčky, kroužky na tyčku, látkové hračky, jednoduchá obrázková leporela pro nejmenší, atd.). Buďme vybíraví a dávejme přednost hračkám z kvalitních materiálů, jednoznačně upřednostňujme kvalitu před kvantitou. Často se také hračkami stávají předměty, se kterými běžně zacházíme a dítě je vidí „v akci“, např. vařečka, kelímek, krabička, hřeben, apod. V takovém případě si dejme pozor, aby se dítě nezranilo, či nezpůsobilo nenahraditelnou škodu.

Láska na prvním místě

Když dítěti nabízíme správný mluvní vzor, hojně s ním mluvíme, rozvíjíme jeho smysly, zpíváme mu a rytmizujeme, hrajeme si s ním, prohlížíme s ním knížky a seznamujeme ho se světem kolem, umožňujeme mu tím maximálně využít jeho potenciál.

Dáváme mu šanci osvojit si základy správné a obsahově bohaté řeči. Sebelepší materiální výbava však dítěti nenahradí láskyplné a citově vřelé prostředí.

Pouze takové prostředí, ve kterém se bude dítě cítit milováno a v bezpečí, mu poskytne zázemí pro rozvíjení jeho schopností, umožní mu ideálně rozvíjet jeho řeč.

 

10.4.2009 5:36 | autor: Jana Bezděková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist