Základní dětská aromalékárnička

Přírodní rostlinné oleje umí díky své vůni vytvořit příjemnou atmosféru. Především se ale osvědčily jako šetrný léčebný prostředek proti nejrůznějším neduhům. A právě v této oblasti dokážou opravdové divy. Obzvláště vhodné jsou pro léčbu a prevenci před nemocemi u našich nejmenších. Vyplatí se ovšem vědět, jak se jednotlivé oleje používají a v čem se od sebe liší.
foto: istock.com

Jak užívat esenciální oleje k léčbě i prevenci

Jednou ze všeobecně oblíbených možností, jak užívat esenciální oleje, je jejich nakapání do aromalampy. Mám pro vás ale možná nečekanou informaci – aromalampa je nejméně vhodným pomocníkem. Důvod je prostý: Většina lamp je nízká, voda se v nich vaří a olej se pálí. Člověk poté inhaluje spálený olej, který již ztratil svoje účinky. Z hlediska léčivých látek tedy tímto způsobem nic moc nezískáme, ba naopak.

Lepší možností, jak užívat esenciální oleje, je jejich inhalace. Pár kapek kvalitního oleje můžeme dětem nakapat přímo na plínku pod hlavou, polštář či šátek ovázaný okolo krku. S dávkováním bychom to ale neměli přehánět, protože děti budou výpary oleje vdechovat. Přes kyslíkové buňky se léčivé látky dostanou do krevního oběhu a po pár minutách začínají blahodárně působit. Budete překvapeni rychlostí nástupu účinků této metody.

K tématu si také přečtěte:

Další možnost, jak vpravit léčivé látky z aromatických olejů do těla, je prostřednictvím masírování. Tato varianta se jeví jako ideální způsob léčby, protože léčivý olej prosákne na velké ploše těla přes kůži přímo do krevního oběhu, kde po pár minutách začíná působit. Masírujeme za pomoci základních a esenciálních olejů. Základní oleje by se daly přirovnat k nosiči esenciálního oleje a máme jich celou řadu (např. mandlový, meruňkový a další – viz níže). Do základního oleje kápneme 1–3 kapky (dle věku dítěte) esenciálního oleje a namasírujeme směsí celé tělo.

Se základními oleji můžete začít hned po narození miminka. Buďte ale opatrní s používáním esenciálních olejů. Slabší z nich lze používat již od 6 měsíců věku (dávkujte ale pouze 1 kapku), raději však dávejte esenciální oleje dětem až ročním a starším.

Vhodné základní oleje

Mandlový – nejvhodnější olej od narození, nejméně alergenní. Skvěle vyživuje kůži. Ideální ošetření pokožky po každé koupeli i pro baby masáže. Obsahuje vitamin E a omega-6.

Meruňkový – voňavý olej pro nejmenší, vyživuje i regeneruje kůži. Obsahuje vitaminy A a E.

Makový – je velice oblíbený pro svoji vůni, zklidňující účinky (vhodné použití před spaním) a vysoký obsah vápníku.

Jojobový – má blahodárné účinky na pokožku, skvěle ji udržuje hebkou a chrání ji před vysušováním. Tento olej je vhodný v létě, obsahuje ochranný faktor č. 4.

Kokosový – zjemňuje a chrání pokožku dětí, taktéž oblíbený pro svoji vůni.

Vhodné esenciální oleje

Citrusy

Tato skupina esenciálních olejů je hojně využívána v dětské aromalékárničce. Jednak navozují dobrou náladu, ale především mají ochlazující účinky, tedy umí snižovat teplotu. Ideální pro malé děti je mandarinka. Avšak můžete si zvolit z této skupiny i z ostatních, které vám budou vonět.

Citrusové oleje: mandarinka (červená, zelená), citron, grep, pomeranč, neroli

Stromy

Většina malých dětí neustále bojuje s rýmou. Stromy jsou ideální pro léčbu i prevenci zánětu horních cest dýchacích. Do této skupiny se řadí i eukalyptus, jen u něj opatrně, pro děti je vhodný pouze Eukalyptus Radiata, ostatní jsou příliš silné.

Pro děti doporučeno: borovice, jedle, smrk, Eukalyptus Radiata

Levandule

Nejvšestrannější a nejpoužívanější esenciální olej. Oproti ostatním není nutné jej ředit do základního oleje a lze aplikovat přímo na kůži. Vhodný je zejména u jakéhokoli zranění, popáleniny, štípnutí hmyzem (vytahuje z těla živočišné jedy) atd. Ideální je mít ho stále u sebe a mít tak možnost jej aplikovat okamžitě.

Tea Tree – Ravensara

Další z esenciálních olejů, které není třeba ředit v základním oleji a lze jej použít přímo z lahvičky. Podobně jako levandule čistí rány, napomáhá dobrému hojení. Má přezdívku tzv. přírodní antibiotikum, protože napomáhá a posiluje imunitní systém. Klasické teatree je ovšem pro malé děti příliš silné, proto se doporučuje používat pouze tzv. teatreelight – Ravensara.

Podívejte se na výběr základních a esenciálních olejů.

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 9
Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

Petro, tak to se přiznám, že s tím zkušenost nemáme, co se teploty týče, u nás krásně to zklidnění.

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Já si ještě vzpomněla na jednu, to bude asi spíš taková naše osobní zkušenost, ale právě při dávání Viburcolu, jsme měli jednou i zvýšenou teplotu a nějakej bacil a právě po daní Viburcolu, ta teplota klesla :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

My měli stolici vpořádku, takže za nás nevím ty jo, spíš jenom to zklidnění :)

Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

To si taky pamatuju, náš malý měl takovou divnou stolici a zaražené prdíky, ale když jsme pak dávali Viburcol, tak se to hezky srovanalo.

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

já jsem si všimla, že se nám i hezky upravila stolice po tom Viburcolu :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

TAké ho bereme sebou na cesty :)

Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

Tak Viburcol jsme brali letos sebou na cestování a dovolené :) Kvůli neklidu při cestování a právě nespavosti :)

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Viburcol jsme našeho času taky užívali :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já mám v naší mimi lékárničce vždycky připravené čípky Viburcol na uklidnění a problém s nespavostí :)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené