Bojí se vaše dítě doktora?

Na návštěvu lékaře si maminka dvouleté Natálky musela vždy přizvat pomoc. Babička, či tatínek museli být vždy po ruce, jakmile křehká holčička uviděla bílý plášť. Nejméně dva páry rukou a nohou musely přidržovat zmítající se a řvoucí tělíčko.

Šlo tomu nějak předejít?

S dítětem je především nutné mluvit. A je jedno, zda dítě čeká pobyt v nemocnici nebo pouhá návštěva lékaře. Když rodiče neřeknou nic, je dítě vystrašené a neví, co ho čeká.

Když mu rodiče, třeba i pomocí hry vysvětlí, o co půjde, je spolupráce s dítětem úplně jiná. Vše záleží na schopnosti a důvtipu rodičů.

Příklad

Krásně to dokumentuje i tento příklad: mnoho let provádím ultrazvuková vyšetření u dětí. Občas mě překvapí, jak báječně dítě spolupracuje. Maminka mi pak vysvětlí, že spolu vše předem probrali, ona si zahrála na doktorku, a ukázala, jak bude asi vyšetření probíhat. Zdůrazňuji, že ani jedna z maminek nebyla lékařka. A jako naprostí laici to zvládli to na výbornou. A jejich děti pak také!

Přístup lékařů

Samozřejmě, že velmi záleží i na vlastním přístupu lékaře a sestry, na schopnosti lékaře komunikovat s dítětem, vcítit se do jeho trápení. A také záleží na prostředí, do kterého dítě přichází.

To však nelze zcela přeceňovat. Všichni dobře víme, že dnes jsou dětské ordinace i oddělení v nemocnicích většinou barevné, s hračkami a plakáty usměvavých dětí. Stačí však jedna nepříjemná zkušenost, třeba ve formě očkování, aby si dítě pamatovalo, že ho v té krásné místnosti bohužel nečeká nic moc dobrého.

Osobnost dítěte

A na posledním, ale neméně důležitém místě, je vlastní osobnost dítěte. A samozřejmě i věk. Nemůžeme čekat od ani ne ročního kojence v období, kdy strádá jakoukoli odlukou od maminky, že se nechá v klidu vyšetřit někým jiným než maminkou.

Těžko také můžeme očekávat, že batoleti vysvětlíme, že vyštípnutí molusek je sice nepříjemná, ale krátká záležitost, když bude v klidu a nebude se bránit.

Rada na závěr

Připravte dítě na návštěvu lékaře. Zábavnou formou mu vysvětlete, že nepůjde o nic náročného. Zvládne to každý rodič. Za trpělivost mu klidně slibte sladkou odměnu, nebo vytouženou hračku. V takovém případě to není rozmazlování, ale odměna za stres, který dítě překonalo.

Neodpustím si ještě jeden příklad

Přijímal jsem předškoláka na plánované odstranění nosní mandle. Když jsem vstal od stolu, abych ho poslechl fonendoskopem, vyndal z kapsy svůj, dětský, a tak jsme se poslouchali navzájem. Byl nadšený. Když odcházel s maminkou na pokoj, řekl mi, že se těší na druhý den, kdy si vyšetří paní doktorku, která ho bude operovat.

10.6.2011 12:48 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist