Baby jóga: tělesné i duševní zdraví pro vaše miminko

I navzdory dnešní hektické době se stále více lidí uchyluje ke zdravému způsobu života, vyhledává duševní pohodu i adekvátní tělesnou aktivitu. Proto je tak oblíbená jóga. Nejen nám dospělým ale dělá moc dobře. Jejích blahodárných účinků mohou využívat i naši nejmenší. Představujeme vám baby jógu!

Důvodem, proč baby jóga vznikla je snaha dopřát dětem psychické uvolnění i vhodnou fyzickou aktivitu již od útlého věku. Toto cvičení podporuje jejich zdravý vývoj a motoriku, posiluje pouto mezi dítětem a rodičem a celkově jejich vztah upevňuje a harmonizuje. Miminkům rovněž přináší nerušený a klidný spánek.

Princip baby jógy

Baby jóga je založena na souboru cviků s jemnými šetrnými doteky a uvolňujících masážích. Miminkům je cvičení příjemné, uklidňuje je, posiluje, učí relaxaci a zbavuje stresu. Rodičům zase pomáhá poznat své dítko, učí je s ním manipulovat, hrát si, činit ho šťastným. Dokáže je také zbavit únavy, kterou po celodenní péči o své děťátko pociťují.

Vhodným řešením je baby jóga pro dítě s problémovým chováním. Pomocí šetrného cvičení spolu s citlivým přístupem zvládnete jeho rozmrzelost, vztek a zlepšíte vzájemnou komunikaci i jeho začlenění do kolektivu. Naučí vás lepšímu sebeovládání v krizových situacích s malým zlobidlem.

Přínosem je baby jóga i pro maminky v šestinedělí. Speciální cviky jí pomůžou vrátit se zpátky do kondice po prodělaném porodu (posílí pánevní dno, protáhne celé tělo) a naučí ji správně zacházet s novorozencem. Tyto společné chvíle plné něžných doteků jsou navíc velmi důležité pro vzájemnou důvěru a přináší oběma opravdovou radost.

Zásady správného cvičení

Pro začátek můžete navštívit kurz baby jógy, kde se naučíte správnému způsobu provádění cviků. Tyto kurzy jsou vhodné pro děti od narození do 1,5 roku. Nebo si vezměte na pomoc příslušnou literaturu a pusťte se do cvičení baby jógy doma. Skvěle zpracovaná a doporučovaná je například knížka „Yoga for mother and baby“ od Françoise Barbiry Freedman.

Cviky vždy vybírejte s ohledem na věk a psychomotorické schopnosti svého děťátka a provádějte jen ty, které mu budou příjemné. Nikdy ho do ničeho nenuťte a mějte s ním trpělivost.

Baby józe se věnujte v příjemném, dobře větraném prostředí a nezapomeňte ani na relaxační hudbu, která navodí tu správnou atmosféru. Miminku klidným hlasem vyprávějte, říkejte básničky, pohádky, zpívejte. Musí to pro něj být zábava.

Čtěte také:

Cvičení se provádí na podložkách, dekách, používají se nejrůznější pomůcky, jako jsou míčky, gymbally, a oblíbená je i interaktivní pomůcka „padák“, skvělá pro hraní s dětmi.

Oblečení volte pohodlné, a to jak pro sebe, tak pro dítko. Miminku oblékněte body, větší dítě se bude cítit dobře například v legínách a tričku. Boty nejsou potřeba, cvičí se naboso.

V případě, že se vydáte na kurz, nezapomeňte si s sebou vzít i nějakou hračku či deku, na kterou je vaše děťátko zvyklé. Bude se v novém prostředí cítit lépe.

Důležité je také dodržovat časový odstup od většího jídla. Miminko by mělo začít cvičit jednu až dvě hodiny po něm, vy dvě až tři.

A až skončíte, společně relaxujte!

Zde se můžete na ukázku baby jógy podívat:

 

18.5.2017 12:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist