11. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Blížíte se ke konci nejrizikovějšího prvního trimestru. Pokud jste otálela s oznámením svého těhotenství zaměstnavateli či přátelům, už to nemusíte odkládat. Pohlavní orgány plodu jsou již diferencované. Začínají se objevovat zárodky chuti.

Vývoj vašeho miminka

Obličej plodu se začíná s určitými odlišnostmi podobat lidskému. Uši jsou nízko posazené, oči jsou daleko od sebe, překryty srostlými očními víčky. Tvoří se většina kloubních spojení jako například kotníky či zápěstí. Pokračuje vývoj trávicí soustavy. Vyvíjejí se zárodky smyslů, zejména čichu, sluch ještě nějakou dobu nebude vyvinutý. Prsty na nohou i rukou jsou oddělené, ale jsou velmi drobné. Pro představu: chodidlo vašeho děťátka teď měří asi 2,5 mm. Plod je nyní asi 44 až 60 mm dlouhý, má něco kolem 8 gramů váhy. Vaše miminko má za sebou kritickou fázi vývoje. Nyní už riziko vzniku vývojových vad nebo poškození infekcemi či léky není tak velké.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Co se děje s vámi?

Těhotenství na vás sice ještě není vidět, ale vy sama si můžete všimnout například při dopínání kalhot, že jsou vám těsnější než předtím. Normální váhový přírůstek je kolem jednoho kila. Pokud vás trápí těhotenská nevolnost, je možné, že dokonce zhubnete. Proto dbejte na příjem kvalitních potravin a na dostatečný pitný režim, s váhou už byste totiž měla jít od tohoto týdne pomalu jen nahoru. I přestože prvním trimestrem končí nejošemetnější období vašeho těhotenství, měla byste i nadále dbát na správnou životosprávu, vyhýbat se alkoholu a zakouřeným prostorům. Zkuste si udělat čas na návštěvu zubaře, v těhotenství je větší pravděpodobnost zubního kazu.

Udělejte si seznam toho, co ještě chcete přečíst, nakoupit, kam se podívat a co podniknout, než vám veškerý čas zaplní péče o miminko. Využívejte dny, kdy se budete cítit dobře, a svůj seznam také naplňujte.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Máte teplejší ruce i nohy? Pravděpodobně ano, váš krevní oběh se zvětšil. Můžete pociťovat větší žízeň, proto si noste pití sebou.
Táta je v tom taky: Pokud jedete s mámou na výlet, raději si dopředu zmapujte, kde jsou veřejné toalety nebo příjemné kavárny s možností si odskočit. Ušetříte si nepříjemnou bojovku zvanou „hon na WC“.


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milé nastávající maminky..musím se s Vámi podělit o mou radost.Člověk si v těhle ranných stádicíh těhotenství ani neuvědomuje, že je v něm život.Až na tu únavu, nevolnost apod., prostě jen víme, že mimi je uvnitř.Já v 11. týdnu byla poprvé na ultrazvuku, tedy na takovém, na kterém jsem viděla toho malého, 5cm velkého tvorečka, kterého mám v bříšku.Je to nádhera.Na obrazovce najednou uvidíte stvořeníčko, které máte v bříšku, jak hýbe malinkatýma ručičkama, uhýbá, kroutí se a najednou víte, že tam je, je fakt živé, Vaše a je to napopsatelný pocit.Jakmile jsem ho viděla,úžasem se mi chtělo plakat...takže Vám všem přeju, ať se taky tešíte na tenhle první zázrak a rada na závěr...vezměte s sebou tatínka...můj manžel byl moc sťastný, že to mohl sdílet se mnou...

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené