Být rodinou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA ...je krásné. A ještě krásnější je, mít rodinu o Vánocích pospolu. Alespoň tu nejbližší. Štědrý den, který jsme prožili u Jiřího maminky doma, byl právě s téměř celou nejbližší rodinou.

 

My tři s Adámkem jsme zase jednou přespali u babičky jednu noc z úterý na středu a na Štědrý den v poledne dorazila teta Hanička, Jiřího sestra a brzy poté i moje maminka.

Byl nás tedy plný byt a atmosféra byla fajnová, protože jsme si rozdělili úkoly, abychom Marii (Jiřího mamince) pomohli s přípravou bytu i jídla.

Můj manžel připravoval salát, tak jako každoročně. Byl opět výborný. Musela jsem si přiznat, že ho má skvěle vypilovaný do lahody. Kdyby žádný, tak tohle rozhodně je důvod, proč se nebudu rozvádět. ;) Ono totiž vyladit salát trvá opravdu mnoho let zkušeností, které já tedy nemám. U nás dělali salát rodiče, když jsme my děti, už šly spát. Později jsme krájely ingredience, ale celé míchání a ochucování jsme na starost nedostaly. No a s bývalým přítelem jsem jej dělala jen párkrát a k dokonalosti měl daleko.

Na co jsem se ale nejvíc těšila, byl Adámek u stromečku. Už loni mu bylo skoro půl roku a docela vnímal světla a hru barev, ale rozbalovat dárečky měl opravdově až letos. Domluvili jsme se, že budeme jíst už mezi druhou a třetí, jak se to na pohodu povede, aby si rozbalování užil a nemuseli jsme zpět domů pospíchat.

Nacvičovali jsme rozbalování vlastně už hned po ránu, protože bylo Adama a Evy a tak dostal náš synek dva malé dárečky, sotva snědl snídani.

Zatím bylo vidět, že princip nepochopil. Dárečky jsme mu museli pomoci rozbalit a teprve, když z papíru vykouklo autíčko, začal ho balíček zajímat. Stejně to bylo i s druhým. Trhat papíry, jako jsem viděla jiné děti a šustit jimi, ho příliš nebavilo. Barevné šňůrky ale na milost vzal. Běhal s nimi v ruce, jak byly dekorativně smotané a odrážely světlo a legračně pružily.

Také hrát si s těmi dvěma autíčky vydržel nepřetržitě, až zapomněl dopoledne spát. Nepustil je z ruky ani při jídle a u štědrovečerního stolu na ně musel alespoň vidět.

V poklidu tedy proběhly veškeré přípravy, Adama, aby se vyspal a nebyl u stromečku unavený a protivný, vzala teta Hanička na procházku a my ostatní mezitím vše nachystali.

Měla jsem strach, jak vydrží Adam u stolu celou štědrovečerní večeři, ale vydržel pohodově. Bylo to pro něho jiné, slavnostní a navíc dostal trošku salátu do misky a ukusoval k němu řízek. Na rozdíl ode mě snědl i rybí polévku. Ta je sice každoročně výborná, já ale tu vůni ryb teď v těhotenství málokdy snesu a tak to nebylo ani o štědrém dnu jinak. Kousek smaženého kapra jsem ale přesto do sebe dostala. Asi to bylo tím, jak Adamovi moc chutnal a já mu ho obírala.

Pak jsme nastartovali foťáky a kamery na nich a babička zazvonila na zvoneček. Adam okamžitě zpozorněl a bylo na něm i na nás znát, že má přijít něco velkého. Zavedli jsme ho vedle, kde byla tma a stromeček a jeho roztažené ruce a rozzářené oči nad světýlky mi vehnaly slzy do očí. Dárečky ho, stejně jako ráno, nezajímaly. Měl oči jen pro stromeček, obcházel ho ze všech stran, přišel dokonce na to, že když se pootočí světýlkem, zhasne stromeček celý. Museli jsme se tomu zasmát. Chodil od jednoho barevného světýlka k druhému a nad každým tak legračně rozhodil ručičky v nehraném obdivu, jak je krásné. Trvalo hodnou chvilku, než jsme mu opět ukázali, že v papírech jsou zabaleny hračky a různé věci. Mezitím několikrát odběhl obdivovat krásu stromečku.

Jediné, co mi v té krásné atmosféře chybělo, byla vůně čerstvého jehličí.

Musím říct, že jsem změnila názor na živý stromeček. Vždycky jsem si myslela, že jsem propagátor umělých. Nešpiní, nepadají, nemusí se složitě uklízet, jsou v podstatě ekologické... ale ta vůně! Chyběla mi moc. A tak se nad tím ještě zamyslím. Nebo zkusím dohnat vůni množstvím větví... Mám dost času to promyslet – vlastně celý rok ;).

Bohužel naše architektka, také těhotná, se už určitě dva měsíce neozvala, přestože slibovala, že v prosinci budeme mít schůzku s ní i stavebním inženýrem. Budu jen doufat, že je zdravá a nemá žádné komplikace a klapne to hned v lednu, kdy asi opadne množství úkolů a nezbytného zařizování.

Ale to jsem odbočila.

Adámek dostal od Ježíška tři hračky, které jsme vybírali my. Líbí se mu totiž hračky, které mluví, resp. zpívají. Dostal maličkou elektrickou kytaru, hrnec s různými otvory, kam patří tvary a pirátskou loď s opicí, co střílí dělové koule. Se všemi se zejména manžel trefil do vkusu malého chlapečka. Kytaru z ruky nepustil a stále mačkal roztodivná tlačítka (vlastně na tom byli oba ti mý kluci stejně), u ostatních hraček taktéž. Smál se zvukům a výskání, co jednotlivá tlačítka vydávají. Radost ale uměl ukázat, a udělat ji tak i dárci, nad každým dárkem, co dostal. Dokonce ho zajímala i barevná trička se zvířátky.

Dárků dostal docela přiměřeně a žádné hlouposti. Měla jsme z toho radost. Zejména z dřevěných hraček, které já osobně mám asi nejraději. I já jsem dostala překrásnou nadílku. Čím se musím pochlubit nejvíce, je klobouk. Asi Ježíšek usoudil, že už jsem stará. Kdysi jsem totiž z pusy vypustila, že bych klobouky moc ráda nosila, ale přijdu si na ně příliš mladá. Tak prý už nejsem. Budu mít druhé dítě a tak jsem maminka. A maminky přece nemůžou být příliš mladé už z principu. Jsou to maminky. A tak už můžu být maminka v klobouku. Je skvělý a krásný. Děsně se těším, až si ho vezmu na sebe.

A můj zdravotní stav? Byla jsem ráda, že Vánoce proběhly v poklidu a i následující dny byly fajnově klidné. Možná za to může i fakt, že jsem se po odběru plodové vody opravdu celý týden snažila šetřit. Problém mám stále jen s tlakem. Když mě slabost popadne, většinou se jí celé dopoledne nezbavím, někdy i déle. Znepříjemňuje mi to zejména péči o Adámka, která je tak hlavně na manželovi. A chudák je večer doslova hotový. Už moc dobře chápe, jak jsem si stěžovávala na záda, protože když má někdy mazlivou celodenně pro trápení se zoubky, těžko se večer zvedám a uléhám opravdu naprosto unavená fyzicky. Teď to má stejně tak on.

Naštěstí zrovna v den, kdy jsme si naplánovali malý výlet do Roudnice nad Labem s kamarády, ranní slabost se nedostavila a celý den proběhl v poklidu. Doufám, že mi tento stav pár dnů vydrží a nebudu muset zase více odpočívat. Mám totiž velké plány ušít si větší noční košili z flanelu s dlouhými rukávy a lacláče. Ty, co mi půjčila kamarádka, se pomaličku rozpadají a je pohodlné nemít na sobě v pase více než jednu gumu (trošku občas cítím pnutí v jizvě po císařském řezu). Jen na střihání látky na zemi to chce být opravdu fit.
Tak mi držte palce,
Zuzana

Zuzana právě prožila 19. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

 

 

1. 1. 2015Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Jako žito

MÁMA ZUZANA Tak se cítím. Unavená. Jako strašně zmlácená… Snažím se stihnout všechny termíny odevzdání všeho, co hoří, a nebo hoří víc… Celý článek »

Stavební povolení

MÁMA ZUZANA Je doma. Zdálo se to jako už nemožné, ale je doma. Přišlo mailem a je tu. Otevřeli jsme bublinky i přes mé kojení a u večeře vypili každý kousek ze své sklenky.  Celý článek »

Trpělivost

MÁMA ZUZANA To je zboží, kterého se mi někdy v poslední době opět nedostává. Vím, že je to u nás už ohraná deska. Jenže opravdu nepamatuju, kdy jsem si od dětí naposledy odpočala na déle než pár hodin. Rozumějte. Sem tam vyjede manžel s dětmi... Celý článek »

Mlčeti zlato…

MÁMA ZUZANA nemlčeti platina? Už se Vám určitě někdy stalo, že jste se musely rozhodnout mezi úplně dvěma špatnými variantami. Tedy... „špatnými“ je relativní pojem. Zkrátka mám na mysli rozhodování, které nemá naprosto dokonalé řešení. A protože... Celý článek »

Když máma naletí

MÁMA ZUZANA Tento týden jsem sobě, ale hlavně svému malému synkovi, připravila ohromné zklamání. A na rozdíl od dítěte, které jak je pozitivně naladěné od narození ze svého přirozena, jsem se toho pocitu nemohla zbavit – a vlastně jsem se ještě... Celý článek »

Když létám...

MÁMA ZUZANA Mám ráda cestování. Cestování v jakémkoli dopravním prostředku. Z prostředků nejvíc letadlem. Mé děti to mají stejně. To si troufám tvrdit. Celý článek »

Na mou duši

MÁMA ZUZANA Abych navázala na předchozí blog, Vánoce u nás proběhly. Nikterak bych to nerozmazávala, protože bych si opět musela trošku stěžovat na „babičku“. A tak raději nebudu vyprávět. Celý článek »

Sáňky v létě

MÁMA ZUZANA Po delší odmlce vás opět zdravím. Velká omluva všem, pokud jste na blog marně čekali. Rozhodování na poslední chvíli má svá úskalí. Někdy nemalá…  Celý článek »

Mumie

MÁMA ZUZANA Týdny plynou a my už víme, že na dovolenou do dalekých zemí, pojedeme (tedy, pokud zdraví dovolí a bude jinak shůry dáno). Celý článek »

Nedovolená dovolená

Každý se občas v životě ocitl mezi mlýnskými koly. My se tak cítíme nyní. Celá rodina. Na jaře jsme si s kamarády koupili letenky do Brazílie, že pojedeme na krásnou dovolenou přes Vánoce. Letenky jsem pro jistotu pojistila pro případ, že bychom... Celý článek »

Parádnice

MÁMA ZUZANA Dva týdny se v kalendáři otočily a u nás se relativně nic nezměnilo. Tedy co se týká stavu domu, stavebního řízení a hypotéky.  Celý článek »

Mluvící a čůrací

MÁMA ZUZANA Vždycky se na podzim těším jako malá holka. Přijde mi snad stejně zábavný, jako zima. V zimě se, pokud je, běhá po sněhu a hraje v něm. Když ne, tak se na něj těší… a podzim zase přináší kupu listí. To naštěstí mnohem pravidelněji v... Celý článek »

Kdo si hraje, nezlobí…

MÁMA ZUZANA …většinou. Poslední dva týdny byly nabité událostmi. Nedostali jsme hypotéku, neočkovali děti, protože byly nastydlé, (díky tomu ani nenastřelovali náušničky), dověděli jsme se, že brzy dostaneme stavební povolení, manžel se dověděl,... Celý článek »

Ideální mimi

KLUB TĚHULEK! ZUZANA To je jasné označení naší Zorečky. Miluji naše miminko. Asi jako každá máma, ale u naší Zorečky je skutečně jen minimum chvil, kdy bych ji nejraději vystřelila na Mars a zavřela okno.  Celý článek »

Až jednou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Mám seznam. Už to není seznam věcí, které musím stihnout do porodu. (Naštěstí! Stále platí, že „hlavně už žádný porod!!!“ Dvě akutní sekce stačily.) Je to seznam toho, na co se těším, až to budu moci dělat. Jednou. Až děti... Celý článek »

Tak a DOST!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tento náš domácí a poslední šestinedělní týden poznamenal test Babywebu: Jste líný rodič?! Celý článek »

Týden snů a klidu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Prožívám s rodinou takovou moji malou dovolenou. Se začátkem prázdnin odjela babička učitelka na týden za svými příbuznými a přáteli a doma zavládl klid a pohoda. Tedy klid spíše bez komandování, bez fňukání, že děti všechno... Celý článek »

Syslí tváře a vypasená bříška

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase ten blog nepíšu v termínu. Najít čas v rozmezí pátek až úterý dopoledne se stalo nadlidským úkolem. A v rozmezí úterý až pátek se zase nic tak zásadního většinou nestane, nebo se pak stane něco mnohem lepšího, takže to... Celý článek »

V nouzovém režimu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tak fungujeme. V duchu už tomu říkám nouzový režim. Já a mé dvě děti, které jsou mimochodem velmi hodné - obě, žijeme podle pravidel cizí domácnosti tak, abychom co nejméně překáželi a co nejvíce si užili spolu legrace – a... Celý článek »

Ať žijem!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Týden opět v čudu... a manžulovo dovolená taky. Návrat do práce se mu ani trošku nezamlouval. Prý si ani nepamatuje cestu do práce. ;o) Vtipálek. Celý článek »

Porod, Zorka a já

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ač to tak v neděli večer nevypadalo (a v pondělí v porodnici při vyšetření se stahy po 4 minutách prý také ne), pondělní poradny v 9:00 jsem se už 2 v 1 nedočkala.  Celý článek »

Když dojde na ústupky…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě pořád jsem celá... Efička se zatím ven nemá. A já jsem ráda. Objednaná do poradny jsem zase na pondělí, tentokrát bylo všechno v pořádku napoprvé, tedy žádné přetáčení monitoru. Uvidíme, zda se pondělka tahle ještě... Celý článek »

Že bychom třeba vymalovali?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Voda zase nebude. Respektive porod do ní. Stejně jako v mnoha jiných porodnicích, je v současné době na Kladně použití porodní vany hygienikem zakázáno. Takže zase smůla... No co se dá dělat. Celý článek »

Poradna s povidlovým koláčkem

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Porodnice v Kladně mne znovu (ač po skoro dvou letech) nezklamala. Všichni byli hodní, laskaví... a bylo tam narváno. Ale v tamním stále stejném bufetu jsem si ihned koupila výborný koláček s obrovským množstvím povidel.... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené