Den v kůži desetiměsíčňátka

MIMI LIVE! ANITA Dlouho jsem přemýšlela, jaké to asi je, být malým miminkem. Všude kolem tolik nových věcí. Tolik velkých lidí. Zvuky. Barvy. Pachy. Nakonec jsem se zeptala Anitky. Tohle mi nadiktovala. Nějaké detaily jsem vynechala, ale i tak je z jejího popisu jasné, že ten svět má vlastně docela zmáknutý.
foto: Fotopromě.cz

Fotografie z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


6:00 Prso. Kde je prso? Honem. Aaa, tady. Stačí jen malinko pohnout hlavou a mám ho. Mám už otevřít oči? Tak ještě ne.

6:40 Cože? Já usnula. A pila jsem vůbec? Tak kde je to prso? Jo, jo, jo. To je dobrý. Teď už ty oči otevřu. Kuk. Máma. „Dobré ráno, paní Jahůdková. Jak ses dnes vyspinkala?" Proč mi říká paní Jahůdková? A, to bude tím spacím overalem s jahůdkami. No nic, dneska ho počůrám, ať mám od paní Jahůdkové klid. Kde je táta? Už nespí? Ahoj tati. Jů, schovává se pod peřinu. Jdeme si hrát.

7:00 Blbneme s tátou a je to miminkózní (neboli senzační). Děláme baf. A pak ho tahám za uši a za chlupy na břichu. Šplhám po čele postele a zkouším svůj nový postoj na dvou. Máma někam zmizela, ale to nevadí. Táta mi sundal noční plínu a řádím nahatá. Jupí. Čas zbavit se paní Jahůdkové. Tak. Mise splněna.

7:20 Letím jako letadlo v tátově náruči. Dolů. Za mámou. Ale ne! Máma mává plínou a oblečením. To nesnáším. Jestli nebude dost rychlá, začnu si vážně stěžovat. Máma je dost pomalá, hlavně po ránu. Radím jí, jak na to. Různě se natáčím, sedám si a převaluji, abych jí pomohla a trochu ji zrychlila. No, je to pro mě námaha, ale co bych pro mámu neudělala. Stejně jí to nejde a pořád se mě snaží položit na záda. Takhle ne, mami. Uf, no konečně. Tak po takové námaze bych si zasloužila odměnu. Že by prso?

8:00 Mámě se můj nápad s prsem moc nezdál. Rychle mi ukazuje různé hračky. Je jich tu kolem mě fakt děsně moc. No jak si mám v takovém binci hrát, mami? Jdu se kouknout za tátou. Stojí u kuchyňské linky a usmívá se na mě. Dostanu snídani? Táta mě vezme do náruče a ukazuje mi kouřící se hrnec. „Pálí." Znakuje důležitě. Taky vím, že to pálí, když se z toho kouří. Co budeme teda dělat?

8:20 Bere si mě máma. Táta se oblíká. Ach jo. Dneska není ten den, kdy jsme všichni spolu? „Udělej tátovi pápá. Táta jde do práce." Neudělám. Jsem naštvaná. Chci si hrát s tátou. Tak teda udělám, aby nebyl smutný. Prásk. A jsme samy.

8:30 „Papat." Říká a znakuje máma. Tak sem s tím. Hmm. Celkem dobrý. Můžu do toho sáhnout rukou? Fuj, to lepí. Rozmažu to tady na ten pult. Mami, co děláš s tím ubrouskem? Ukaž, trochu ochutnám. Papír, mňam. Klid, mami. Dala jsem si jen trochu. Pití. Povídám: pití. No, konečně. Fakt tu mámu budu muset trochu zrychlit. Stačí. Znakuju a výhružně se dívám na další lžičku. Pochopila. Dneska jí to celkem jde. Uaaa, to jsem se unavila.

9:00 Teď bych si dala šlofíka. Ale ne, máma pouští znakovací písničky. Hej, ta s tím psem je srandovní. Chachacha. Máma zpívá, znakuje a ukazuje mi různé hračky. Hlavně to nepřežeň, mami. Začínám být trochu přetažená, a to pak se mnou není řeč. Já tě varuju.

9:30 Jsem nakrknutá. Čepici jsi mi měla dát už před půl hodinou. A kombinézu? To nemyslíš vážně. To ti to trvá. Teď už si začnu stěžovat. Tři. Dva. Jedna.

9:33 V kočárku je příjemně teplo. Máma zpívá a houpe. Už nejsem tak nakrknutá. Začínám přemýšlet, proč poslední dobou dopoledne spávám v kočárku? Naše dopoledne byla přece nosítková! No, zítra to s mámou proberu. Teď je mi fajn. Zív. Zív.

11:00 Kde je máma? KDE JE MÁMA? „Ahoj Anitko, jak ses vyspala? Nedáš si ještě půl hodinku?" Tady jsi. No, nedám. Jsem úplně vzhůru. Hlad. Prso! Dáš mi prso? Honem ven z kočáru. Neee, vysvlékání taky nemám ráda. Proč se kolem toho oblečení furt tak nadělá? Tak jak se domluvíme ohledně toho prsa? Už jsem zase v náručí. Máma vaří a já jí pomáhám. „Pálí." Znakuje máma důležitě. No jo, vy dospělí furt jen „pálí, pálí". Tak foukej, mámo, foukej a dej mi ochutnat. Nebo se z toho prsa už nevyvlečeš.

MIMINKA! NAPIŠTE ANITCE DO DISKUZE, JAK TO MÁTE VY

11:30 Sedím v židličce a mámě to zas trvá. Koukám, co bych prozkoumala. Kytička. Udělám jí malá. Máma má ráda, když dělám malá. To je rána. A už je na zemi. Jeee, něco se z ní sype. Mám brečet? Kouknu na mámu. Směje se. Sice trochu křečovitě, ale směje. Brečet teda nebudu. Usměju se povzbudivě, aby sebou trochu pohla. No hurá. Jídlo. Přede mnou kousky vařené mrkve. Kusy masa. Těstoviny. Prima. Můžu jíst rukama. To je nejlepší. Jím. Máma se snaží něco znakovat a občas mi ještě šoupne do pusy lžičku něčeho...no, co to je? Máma si dává taky lžičku. Asi má hlad. Tak jí to nechám. Házím maso na zem. Házím těstoviny na zem. Házím mrkev na zem. Je to sranda. Házím věcmi moc ráda. Mámě se občas podaří mi něco propašovat do pusy a pak se raduje. A sama si hned dá taky lžičku. Mámo, klidně jez. Já se dorazím mlíkem.

12:05 Tak to by snad stačilo. Už nechci jíst ani pít. Znakuji „Stačí" už aspoň dvě minuty. Konečně to pochopila. Aaa, ještě rybí tuk. Mňam, ten miluju. Víc! Víc! No tak ne. Prso?

12:10 Uklízíme s mámou ten nepořádek pod židličkou. Máma mě nechala nahatou, tak se rovnou vyčůrám na zem. Jů, to je bezva máchat se v té teplé loužičce rukama. Máma nemá pochopení. Nese mě do koupelny a umývá. V koupelně je zrcadlo. Děsná sranda. Děláme blbiny. Pak ještě chvilku lezu nahá. To je nejlepší. Líp se mi leze. Líp se mi staví u nábytku. Máma pořád uklízí, tak ji pronásleduji. Pak mi dá plínu a jdeme věšet prádlo. Podávám jí kolíčky. Některé ochutnávám. Některé rozhazuji po ložnici. Kdy půjdeme na výlet?

12:30 Konečně se máma oblíká. Hej, zahlédla jsem prsa a vzpomněla si, že jsem si chtěla dát dezert. Mámo! Prso. MÁMO!! Mňam. Už saju. Chci obě. Jedno si držím rukou, aby ho zas máma neschovala. A hezky je střídám. Obě jsou moje. Dobrota. Mám miminkózní (neboli senzační) náladu. Směju se, ani nevím proč. Máma se taky směje. Tak jo, to oblíkání zvládnu, no.

12:50 Jedeme autem. Máma je v autě nudná. To táta, to je jiná liga. Ten se mnou blbne, ani se nepotřebuje dívat dopředu. Máma se tváří vážně a jen občas přede mnou zatřepe nějakou hračkou. S mámou v autě je nejlepší spát. Co to? Zastavujeme? Už jsme tu?

13:00 Jdeme do místnosti plné jiných mimin a maminek. Hraju si nejdřív se svou mámou, pak i s cizíma. S miminama se bavím jen někdy. Mimina jsou hrozný jájínci. Pořád jen chtějí mé hračky. Můj prostor. Někdy i mou mámu. Pozor. Tady si hraju JÁ.

15:00 Pápá. Tak my jdeme. Jo, ještě ovoce a přebalit. Ovoce mám ráda. Přebalování ne. Zív. Spala bych. Nebo prso? No tak nic. Auto. Pak kočár, ve kterém můžu sedět. Snažím se zůstat vzhůru, protože svět je tak zajímavý! Nevím, jestli dneska zvládnu neusnout, ale udělám pro to všechno. Ale ne, máma zase zpívá. A je mi tak příjemně...

16:30 Mámo? Jo, tady jsi. Jak to, že ležím? Sednout. Nebo rovnou do nosítka! Tak je to lepší. Jé, kde to jsme. Máma mi ukazuje psy, ptáky a malé děti. Pořád mluví a já se houpu na jejím břiše a koukám kolem.

17:10 Jedem, honem. Co když už bude doma táta? V autě mámě vyprávím, co se mi zdálo. Máma se usmívá a taky mi něco vypráví. Už jsme doma. Táta tu není. Zase vysvlékání a přebalování. Už mi to jde na nervy. Prso!

17:30 Jedno prso, druhé prso, kuk na mámu. Jedno prso. Mňam. Co to slyším? Je to táta? Táto!

18:00 Teď začíná pravá večerní zábava. Blbneme s tátou a vaříme mámě jídlo. Říkám tátovi, že jsem mámě nechala svůj oběd, protože vypadala hladově. Táta mě vyhazuje do vzduchu. Asi je rád. Táta uvařil i pro mě. Hurá. Všichni jíme. To je mňam. Táta mě vozí po bytě na odrážedle. Zív.

19:20 Jdeme se s tátou podívat, jak se máma sprchuje. Chvilku mě to baví. Máma má legračně mokré vlasy a dělá na mě obličeje přes skleněnou zástěnu u vany. Pak uvidím prsa. Chci je. Začnu si stěžovat. Táta mě odnese a svleče. Svlékání nesnáším.

19:30 Koupu se s mámou ve vaně. Chytám proud vody, co teče z kohoutku. Nejde to, ale lechtá mě to a je to legrace. Cákáme na sebe. Mám plno koupacích hraček. Máma mi je vždycky pojmenuje a vymýšlí o nich písničky. Prsa! Dám si malou vodní přesnídávku. Máma volá na tátu. Raz. Dva. Tři. A už jsem zabalená v ručníku v tátově náručí. Ještě vyčistit zuby.

20:10 S tátou si hrajeme v posteli. Děláme baf pod peřinou a táta mnou háže do polštářů. Táta je vtipnej a nemůžu se přestat smát. V tom přijde máma. Prsa. PRSA! Volám na mámu. Ještě se chvíli ochomýtá kolem a táta se mě snaží zaujmout. Ale teď už se mnou nebude řeč, táto. Chci prsa. Máma si jde za mnou lehnout. Hurá.

20:30 – 21:10 Piju. Spím. Usínám. Piju. Mazlím se s mámou. Uvelebuji se. Piju. Už jen tak dumlám. Spím.

Někdy mezi 23:30 a 6:00 PRSO. Je tu. Dobrý. A svět se zase točí. Mámo? Přitul se. Zakrýt. PRSO. Není už ráno? Je tma, tak nic. Prso. Rso. So. O. o.

Vaše A.

2. 4. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Misho, díky za komentář:-) Jsem ráda, že mateřství taky vnímáš pozitivně. Kolem sebe moc podobných rodičů nemám:-/ A nikdo mi nevěří, že už se těším na druhé, třetí dítě.... . Mějte se taky báječně a někdy zas napiš, jak se vám daří. Veru

Obrázek uživatele Misha
Misha

Ahoj Veru, všechny tvé články jsou úžasné - k pobavení i zamyšlení...a tenhle je úplně skvělý - usmívám se ještě teď ;-)! Rodila jsem o dva týdny později než Ty, takže to mám doma podobně s tou naší holkou...je to druhé dítě a u prvního jsem určitě neměla takový nadhled jako Ty...ale postupně jsem k tomu všemu došla a je nám všem moc fajn v té pozitivní náladě...a jsem moc ráda, že je takto smýšlejících maminek čím dál více :-) Mějte se krásně rodinko!

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené