Já, písnička

MIMI LIVE! ANITA Zpívám ráda. Kdo mě zná, ten to ví. Ovšem všichni mí příbuzní a přátelé (aspoň ti s kapkou hudebního sluchu) taky vědí, že zpívám falešně. Celkem dost.

Fotografie z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


Obvykle mě to příliš neodrazuje. Na základní škole jsem dokonce soutěžila ve Zlatém slavíkovi. Na bramborovou medaili jsem doteď hrdá. A už raději nikde moc nezdůrazňuji, že jsem byla čtvrtá z pěti a navíc jsem se o své místo dělila s další „nemedailovou" soutěžící. Ovšem své hlasivky jsem zatím nechávala proběhnout hlavně na rodinných sešlostech. Než se narodila Anita.

Za posledních osm měsíců jsem toho nazpívala víc, než za celých těch devětadvacet let předtím. Anitce zpívám nejen na uklidnění a usnutí (většinou jen popěvky na „la" nebo jinou slabiku, aby ji různá slova příliš neaktivovala), ale i při hraní, nošení nebo koupání. Na známé melodie (poslední dobou hlavně melodie koled – jsou fakt chytlavé) vymýšlím vlastní slova písní, ve kterých je samozřejmě hlavní hrdinkou Anitka. Přistihla jsem se, že i když nezpívám, tak při rozhovorech s dcerou dost často rýmuji.

Ostych zmizel, je to svízel

No, svízel hlavně pro kolemjdoucí a kolemposlouchající. Během prvních zpívajících měsíců mě opustily jakékoliv zábrany. Zpívám v parku. Na cvičeníčku pro děti je mě slyšet nejvíc. A toto pondělí jsem to zkusila i u doktora. Jenže tam jsem trochu narazila.

Při šestiměsíční kontrole uslyšela doktorka nějaký šelest na Ánině srdci. Nejdřív mě to vyděsilo, ale prý to má každé druhé miminko. Své obavy jsem na chvíli dala k ledu, na kardiologii nás stejně objednali až za dva měsíce. Tedy tento týden. Konstelace Anitčina rána nebyla dobrá. Vstala brzo. A dopolední šlofík jí narušila právě návštěva kardiologie.

Matko, sklapni

Po něžném leč nekompromisním probuzení se v ordinaci na Anit vrhli tři bílé pláště. EKG a poslouchání stetoskopem ještě jakž takž zvládla. Jen si postěžovala, a když jsem před ní zamávala pískací myší, celkem se uklidnila. Ovšem ultrazvuk od ní dostal jasnou stopku. Začala nabírat už při tom, když jí postarší a ne moc baby-friendly lékař patlal studeným gelem hrudníček a u toho ji utěšoval slovy: „Tady se nebrečí." Při zdlouhavém a nepříjemném ultrazvukování se do toho opřela naplno. „Tohle mi teda, dědo jeden necitlivý, dělat nebudeš! Mami, pomoc! Snad s tím něco uděláš, ne?" Takto bych asi interpretovala Anitčin zuřivý křik a zoufalé pohledy směrem ke mně.

Hladila jsem ji a šeptala slůvka útěchy. Když ale lékaře škrábla a on mi nařídil, ať jí aspoň pořádně držím ruce (když už si ji neumím uklidnit – to sice neřekl, ale četla jsem to mezi řádky), nebylo zbytí. Ordinací se rozlehl můj silný hlas. Všichni se na mě udiveně podívali. Včetně dcery. Dokonce zapomněla i křičet. Jenže lékař na mě tentokrát vrhl výraz typu: „No to snad bylo lepší, když to dítě řvalo, než tohle!" Dokonce přestal vyšetřovat, aby svému zamračenému pohledu dodal větší důraz. Pochopila jsem. Ubrala na decibelech. A nakonec ztichla. Můj zpěv vystřídal naštvaný křik mého miminka. Naštěstí už byl skoro konec. Výsledky dopadly dobře. Máme jen přijít za rok na kontrolu. Uf, aspoň že tak.

A když už jsem u těch lékařů – kdo čte můj blog pravidelně, nejspíš dnes čekal článek o očkování. Tak možná příště. Ještě jsme to museli posunout, protože zrovna nebyla k dostání vakcína Pediacel, pro kterou jsme se rozhodli. To je ale zvláštní náhodička, co? Tak další týden k dobru...

Anýzek dělá pokroky

A dělá je každý den od 29. května 2013. Jenže píšu o tom proto, že poslední týdny byly vážně raketové. Dcera přidává do svého slovníku nová „slova" a piluje své komunikační dovednosti k dokonalosti. Minulý týden například okoukala, jak jí i sobě navzájem dáváme pusu a začala na nás mlaskat. Teď nám posílá pusinky místo pozdravu. Když jí odpovíme stejně, má hroznou radost, že konečně mluvíme stejnou řečí. Ve čtvrtek jsme navíc byli na první úvodní lekci znakování miminek.

Tom jako jediný reprezentoval chlapské plémě a všem přítomným ženám úplně zbořil stereotypy o tom, že muži znakování nevěří. Že muži si užívají svých potomků nejdřív od roku (často ještě později). Že muži neumí hry pro miminka. Zkrátka byl svůj – a tedy báječný. O tom bych mohla napsat samostatný článek, jenže tohle je blog o miminku, ne o manželovi, že? Metoda „baby signs" nás oba nadchla. Tento týden startujeme první ze šesti lekcí. Po absolvování kurzu rozhodně napíšu víc.

A zpět k Anitčině rozvoji. Předminulý víkend jsme s Tomem pořád dumali nad tím jak to, že se to naše jinak extrémně aktivní miminko ještě neplazí. Tak jsme ji zkusili na posteli postavit na čtyři. Anitka se zaradovala, že má lepší výhled a další den už se do pozice pejska dostala sama. Za další dva dny se sama naučila ze všech čtyř (na kterých péruje ostošest a vesele se u toho směje, jak jí to krásně jde) přesunout do sedu. Vždycky u toho málem udělá rozštěp, ale pak je na sebe hrozně pyšná a pořád pokukuje, jestli jsme to viděli, a jestli ji dostatečně oceňujeme.

V sedu je ještě trochu vratká, a tak se při nějakém prudším pohybu občas svalí na záda. Jsem jako na trní a nejraději bych ji pořád zezadu jistila. Jenže jsme si s Tomem řekli, že jí musíme dát prostor. Samozřejmě nepadá na dlažbu, ale i o pěnové puzzle se může trochu bouchnout. Tohle bude pro mě ta těžká část. Nebýt příliš ochranářská a nechat drobečka, ať si to odpadá.

Takže abych se vrátila k plazení – jsem si celkem jistá, že tuhle fázi pohybu Anit přeskočí. Prostě pro ni není dost dobrá. Kdo by si taky chtěl courat břicho v prachu a potit se u toho jak kůň? Už se těším, až se dostatečně rozpéruje a konečně se rozběhne po čtyřech. Asi budu muset přeorganizovat byt – hlavně spodní poličky a šuplíky. Už abych začala.

Nervy jako strunky

A teď ta emotivní část. Začalo to celkem nenápadně. Na procházce v parku jsem potkala maminku nejspíš s nějakou kamarádkou, které tlačily kočár s malým miminkem. Už z dálky jsem slyšela zoufalý usedavý pláč. Takový, který by mě okamžitě donutil k akci – houpání, mluvení, úprku do blízké restaurace a tam chování, případně kojení. Se ženami přede mnou ale volání dítěte ani nehnulo. V nezměněném tempu bez jediného houpnutí s kočárem (a to měli ještě odpruženější kočár, než já) pokračovaly v rozhovoru. Ani pohled žadonícímu děťátku nevěnovaly. Nejdřív jsem jim chtěla něco říct. Do očí se mi hnaly slzy. Bylo mi smutno. Bylo mi za ně stydno. Po chvilce přemýšlení jsem svou intervenci odpískala a poraženecky se raději vydala se jiným směrem. Tam jsem potkala podobnou dvojici s kočárkem. Tyto dvě ženy pro změnu společně kouřily jointa marihuany. A jejich dítě v klidu spalo. Trochu mě to překvapilo, ale pak jsem si řekla, že vlastně je lepší kouřit trávu, než neutišit dítě. To už ale trochu odbíhám.

Minulé úterý mi zavolal táta, že je dědeček v nemocnici. V krku se mi udělal knedlík. Dědečkovi je pětaosmdesát. Ale pracovitějšího člověka neznám. Má silnou vůli a smysl pro humor. Ještě v létě zryl zahradu a posekat trávník. Večer se domlouvám s Tomem, že zrušíme víkendové plány (měli k nám přijet Tomovi rodiče) a pojedeme na Moravu. Tom si dokonce vzal v pátek volno, takže odjíždíme už ve čtvrtek večer po znakovacím kurzu.

Cíl 1: stimulovat, motivovat a rozveselit dědu

Děda leží po pádu a celkovém vyčerpání organismu na interně. Může a nemusí se zlepšit. Důležité je, aby se trochu hýbal a neochably mu svaly. Aby mluvil a byl časoprostorově orientovaný. Pokoj s dalšími pěti staříky a pouty na posteli ho dusí. Psychicky dlouhodobě dost neudržitelné.

Cíl 2: potěšit naše a pomoct jim

Od dědova převozu do nemocnice jsou mí rodiče v jednom kole. Takový běžný den mojí mámy: celý den v práci, hned po práci k dědovi do nemocnice, z nemocnice do dědova domečku nakrmit fenku Britu, která tam zůstala sama. Brita vždycky mámu uprosí na procházku. Večer ještě nákup a po osmé doma jak na koni. Samozřejmě se střídá s tátou, který navíc pracuje v Brně, takže musí řešit dojíždění. Psychicky i fyzicky dlouhodobě dost neudržitelné.

Nevím, jestli se za ten rychlý a emočně náročný víkend povedlo splnit naše dva moravské cíle. Snad trochu jo. Úkol „potěšit rodiče" si vzala na starost Anit a zvládla jej dokonale. Máma ji naučila hru „na a dej" a já se nestačila divit, jak je to naše dítko sociálně obratné. Moje máma je studnice her a říkanek. Nechápu, jak si to vše pamatuje, přeci jen mojí mladší sestře je už dvaadvacet. Nějak jí to ale zůstalo v hlavě a vždycky mě inspiruje. Naše dny po návratu domů jsou pak plné novinek. A Anita byla evidentně nadšená z neokoukaných hříček a neoposlouchaných rýmů. Takže jako vždy zaválela.

My s Tomem se pokusili splnit ostatní cíle. Ovšem měly nemocniční pachuť. Pořád se nemůžu zbavit myšlenky, že nemocnice je místo, kde lidé ztrácí důstojnost i vůli. Nemocnice nesnáším. Ale protože je to všechno hlavně o psychice pacientů, pumpuji do dědy co nejvíc své energie. Do Prahy přijíždím v neděli vyšťavená. A to musím ještě rychle na pár hodin do práce. Naštěstí mě čeká ta nejlepší terapie, co znám. Terapie dítětem. Taky se dobíjíte svými dětmi? Vřele doporučuji. Moje nervy jsou teď zase zrelaxované v alfa-mimi-klidovém módu.

Tak zatial. Vaše V.

5. 2. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené