Plavu si, ani nevím jak…

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Normálně, pokořil jsem ten jogurt!!! Nebo ho pokořila máma? No prostě, dovolila mi jíst jogurt, lžičkou, SÁM!

To byla prča. Napřed na ní bylo vidět, že si tím není úplně jistá, ale pak měla radost a usmívala se, když viděla, jak mi to jde! V kapse bryndáku skončilo jen pár lžiček, a něco mi trochu spadlo pod bradu, ale asi tak půl kelímku jsem fakt snědl. Člověku hned líp chutná, když se může najíst sám. Taky to tak máte? Jen jsem teda pak musel hned do vany, ale to je vždycky další prča. Na začátku se s mámou trochu dohadujeme, kdo bude mít sprchu v ruce. Asi pořád ještě nepochopila, že já. Když mě umyla, mohl jsem si sprchovat, co jsem chtěl. Odtok ve vaně, prstíky na nohou, kalíšek na hraní, obličej, kobereček vedle vany… Jo tak ten prej ne. Oukej, příště si dám pozor, mami ;-).

Dneska jsem měl po strašně dlouhé době plavání. Nechápu, že nám to máma rozdělila. Dřív měl lekci Honzík a hned potom já. Většinou jsme chtěli být ve vodě oba dva najednou v obou lekcích. Proč taky ne, když je máma beztak ve vodě celou dobu a má dvě ruce, že? Ale mámě se to asi moc nelíbilo a rozdělila nám to. Honzík v pondělí, já v úterý. Jako dobrý, ale stejně mi to moc nevyhovuje. Když plave brácha, aspoň že mě máma nechá fandit ze břehu bazénu a občas plácnout rukou do vody. Zkoušel jsem se nenápadně vrhnout do bazénu, ale neprošlo mi to. Tak aspoň tleskám Honzíkovi, když skočí do vody nebo se mu něco povede. V pondělí mu šlo krásně splývání. Příště už snad sundá i ten pěnový záchranný pásek :-D.

Mámu v úterý ještě bolelo v krku, tak jsme radši na plavčo nešli, ale dneska se už cítila dobře, a tak jsme konečně po měsíci zase vlezli do bazénu. Od minule byl nějaký studenější nebo co… ze začátku se mi tam moc nelíbilo. Taky ty děti byly jiné, než si pamatuju z úterních lekcí. Ale lektorka Móňa se nenechala vyvést z míry a nakonec zařídila, že jsem se víc smál než plakal. Dokonce se jí povedlo dostat mě i pod vodu, dvakrát. Stejně ale bylo nejlepší kopání nožkama, co jsem se naučil od Honzíka. Sice tu říkanku znám od začátku plavání ve velkém bazénu, ale až doma s bráchou na pěnovém puzzle to začalo být legrační. Honzík předcvičuje a říká říkanku a já kopu nohama jako on a směju se tomu. Škoda, že tam dneska nebyl bráška se mnou. Ale tak snad zase někdy. Třeba na focení nebo natáčení pod vodou, tam býváme spolu.

Minulý rok pro mě bylo natáčení úplně neznámé. Navíc jsem ještě neměl moc natrénované potápění, a z těch 15 natáčecích minut jsem snad byl víc pod vodou než nad ní! Ke konci jsem už vážně byl rád, že se jdeme zahřát a odpočinout si do sauny. Letos už budu skoro profík. Jen to potápění by se mnou měla máma trochu víc trénovat. Není to úplně fér, když mi řekne heslo, šoupne mě pod vodu, a sama nechá hlavu nahoře. Pak se nemůže divit, že protestuju. Musím jí to do příště nějak vysvětlit.

Teď nás ale čeká zase plavací přestávka. Naše lektorka bude zdravotně indisponovaná a budeme mít dva týdny někoho jiného. Nejsem si úplně jistý, že se mi tam bude chtít. A bráchovi asi taky ne. Navíc budou jarní prázdniny a chystáme se na celý týden k babičce a dědovi. Uvidíme, jak nám půjde potápění, až se zase vrátíme do bazénu. Dám vám vědět ;-).

Váš Filípek


Jak to vidí máma

Jsem nejlepší! Ne, to si o sobě fakt nemyslím. Myslím, že jsem v rámci možností dobrá. Aspoň v něčem. A že tak, jak to zrovna teď je, je to v pořádku. A že není třeba to před nikým obhajovat, ospravedlňovat nebo o tom kohokoli přesvědčovat. Že zkrátka žijeme náš život tak, jak je nám příjemné, nebo jak právě zvládáme. Ale už dost dlouhou dobu se pohybuju ve vodách virtuálního světa matek na mateřské, matek na rodičovské, pracujících matek, podnikajících matek, látkujících matek, bezplenkově komunikujících matek, matek dlouho-kojiček i matek nekojících, jedno- i vícematek, matek očkujících i neočkujících, matek, které jsou na to samy, eko bio matek. Možná bych si od toho měla dát na chvíli pauzu. Vypnout počítač a vyjít ven. Vlastně – já už to dělám. A i venku, v reálném světě, se potkávám s nejrůznějšími matkami.

Vzhledem k věku mých ratolestí (t.č. skoro 3,5 roku a 16 měsíců) jde převážně o matky plus mínus stejně starých dětí. A někdy se nestačím divit, co všechno vidím a slyším. Nechci hodnotit, kdo jak co dělá, a jestli je to dobře nebo špatně. Mateřství mě mimo jiné postupně učí toleranci a respektu k tomu, jak žijí ostatní. Koneckonců, je to jejich život a ne můj. Jejich zodpovědnost. Každému vyhovuje něco jiného. Ale strašně často, dokonce si troufám říct, že až příliš často, narážím na něco, co jsem si vždycky spojovala výhradně s mužským světem. Ego. A je úplně jedno, jestli je to v prostředí internetových diskuzí a maminkovských webů nebo na hřišti či v herně.

Naposledy jsem zaslechla konverzaci, která vypadala asi takhle: „Moje dítě začalo chodit v 11 měsících.“ – „Moje dítě v 10,5 měsících.“ – „A naše už lítala po bytě v 9 měsících.“ (Skoro bych přísahala, že jsem na konci slyšela i „heč!“) Dotčené maminky se na sebe usmívaly, tykaly si, chovaly se mile k sobě navzájem i k dětem ostatních, ale přesto měly potřebu se takhle trumfovat. Kdo dál, kdo vejš, kdo líp. Na mém oblíbeném webu pro maminky v „naší“ skupině (stejný měsíc a rok narození dětí) se dost často řeší, kolik zvířátek už to které dítko umí napodobit, odkdy chodí na nočník, jestli umí smrkat, kolik umí slov, jestli chodí a odkdy… Do určité míry chápu potřebu porovnávat svoje dítě s jinými stejně starými dětmi. Kdyby se nějak výrazně opožďovalo v dovednostech, asi by bylo na místě probrat věc s pediatrem a zamyslet se nad tím, zda pozoruju odchylky ve vývoji i v jiných ohledech a je tedy důvod k nějakým obavám, podrobnějšímu vyšetření apod. Když ale příspěvek začíná ve stylu: „Holky, kolik už umí vaše děti zvířátek? Naše malá jenom:…“ a následuje výčet 30 druhů zvířat včetně exotických a mořských, dochází mi slova.

Přemýšlela jsem, odkud to asi pramení. Ta potřeba předvádět dítě jako cvičenou opičku, eventuálně trumfovat se s ostatními matkami, odkdy moje dítě leze, stojí, chodí, zavazuje si tkaničky, recituje básně, má první doktorát… Proč to my matky vlastně děláme? Proč to tak řešíme? Copak je nějaký rozdíl v tom, jestli dítě začne chodit v 11 nebo „až“ v 15 měsících (15 měsíců je mimochodem meta, které ani jeden náš syn nedosáhl)? Jestli umí napodobit 8 nebo 12 zvířátek? Ovlivní to nějak kvalitu jejich života? Ne. A pak mi to došlo! Není to o dětech. Je to o nás! Je to měřítko toho, jak dobré jsme mámy! A každá přece chce být nejlepší! Musí být nejlepší. Co by tomu řekli lidi? Co by tomu řekli rodiče, tchýně, tchýnina známá, sousedka odnaproti, paní pokladní v supermarketu, cizí člověk v autobuse? Jsme závislé na vnějším hodnocení, protože většinou neznáme svou vlastní hodnotu. Neumíme samy sebe ocenit. Jsme nejisté v tom, jestli to, jak vychováváme a pečujeme o svoje děti, je správně nebo ne. Nevěříme samy sobě, své intuici, svým vrozeným mateřským instinktům. A tak nás snadno znejistí poznámky okolí, jako:

  • „Ona ještě nesedí? A kolik jí je? … Aha, no to naše Maruš už dávno uměla!“
  • „Už bys ho měla odstavit, to není normální, kojit tak dlouho.“ (K matce, která kojí starší než roční dítě.)
  • „A kojíš? … Už ne? To já jsem kojila až do devíti měsíců.“ (K matce, která kojit moc chtěla, ale prostě to nevyšlo.)
  • „Nechovej ho pořád, bude rozmazlenej.“
  • „Udělej paci paci / jak jsi veliká / vařila myšička…“ (k dítěti) a zklamaný pohled nebo „Ona to nezná???“ (k matce dítěte)

Ale víte co? Klidně to hoďte za hlavu. Nepotřebujete posvěcení od okolí, že to děláte dobře. Důvěřujte samy sobě. Buďte sebe-vědomé. Protože právě takové jste nejlepší. Všechny jsme nejlepší. Všechny děláme to, co je v danou chvíli to nejlepší pro nás a naše děti. A tím nejlepším hodnocením nám budiž spokojenost našich dětí i naše vlastní. Buďte nejlepší (pro sebe a své děti, ne pro okolí) a užívejte si to :-).

Já taky budu ;-)

Jarka

28. 2. 2016Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Zuzana
Zuzana

Také mě pobavila Vaše zkušenost z autobusu :D No, však okolí ví přeci všechno nejlépe. Naše Zorka nesnáší třeba kolébání v kočárku - tuhle se mi jí někdo takhle snažil ukonejšit. Odměnou byl neskutečný řev, který ustal, jakmile ustalo kolébání :D

Nejsou všechny děti stejné! 

A s tou tchyní - to se člověk musí smířit. Ať je to zákon padajícího čehosi, doufám, že se pokusím se mu vyhnout hlavně, až budu tchýně já, že? Uvidíme, jak se mi to podaří...

z.

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Zuzano, já mám pocit, že často právě ty rady starších a zkušenějších ve skutečnosti cílí na naše mateřské kompetence, nikoli primárně na vývoj dítěte :-( Ale možná se pletu. Pořád je tu ta možnost, že je to jen neobratný způsob, jak dát najevo zájem o naše dítě, takové téma ke konverzaci. A nebo je to zákon padajícího ho* :-D Naše matky, tchýně, tety nebo babičky byly také mladými matkami a jistě se i jim dostávalo dobře míněných nevyžádaných rad a doporučení, o jejichž prospěšnosti mohly s úspěchem pochybovat a myslely si svoje. A dnes to mají komu "vrátit", i když v tom třeba není žádný vědomý záměr. Možných vysvětlení je spousta. :-)

Každopádně je skvělé, že se tím nenecháte rozhodit a držíte se své intuice a vlastních zkušeností.

Tuhle mě pobavila scénka v autobuse. Jela jsem s dětmi na plavání, Filípek se relativně méně vyspal, tak nebyl moc dobře naložený. Chtěl svačinku, začala jsem tedy loupat banán, že ho s ním během jízdy nakrmím, já. Jenže on se prostě chce už krmit sám, i v situacích, kdy to je značně nepraktické, a tak se zlobil, křičel, vzpouzel, banán do pusy nevzal, mnul si oči, což dělá vždycky, když se zlobí. A nějaká paní, která seděla kousek od nás, nikdy v životě nás neviděla a ani mě ani naše děti nezná, okamžitě přispěchala s radami - je unavený, potřebuje spát, svítí mu do očí, proto si mne očička. Děkuju za rady! Sice s ním žiju od jeho početí, ale určitě nevím, co jeho chování znamená a proč se asi v té které situaci zlobí... Ach jo. Nakonec dostal kus banánu do ruky a v tu ránu bylo ticho :-)

Mějte se krásně a pozdravujte děti :-)

J.

Obrázek uživatele Zuzana
Zuzana

Moc hezký článek Jarko (a mmch. i moc hezké jméno - Vaše),

k podobnému názoru už jsem také dospěla, a také jsem právě na to hrdá. Rozhovorům na hřišti se tak naštěstí jen směju a klidně přiznám, že syn chodil AŽ ve 13 měsících, děvčátko v 9 nemá chuť naučit se lézt, protože si vystačí s převalováním, atp.

Naposledy mě o nesrovnávání ujistila tchýně. Byla u nás po měsíci na návštěvě a našeho kluka (v srpnu mu budou 3 roky - ani bez počítání nevím, kolik je mu tedy v současné době měsíců - což je podle ní nepřijatelné, ale vždyť se to každý měsíc mění?!) a po chvíli hraní u oběda mi řekla, že tedy náš kluk je zaostalej. S překvapením jsem se na ní podívala, protože náš syn nijak nevybočuje. Něco umí líp, něco hůř, než vrstevníci. Prý je podle ní zaostalej, protože "neumí nakreslit tvary, ona ho zkoušela na magnetické destičce, a on prostě nenakreslí ani čtverec, ani trojúhelník, celkem obstojně ale prý nakreslí kolečko. Začala jsem se nahlas smát. (Protože mimichodem, kamarádka má deprese z toho, že náš o jeden den dřív narozený syn už tvary "pozná", zatímco ten její jen do děr nastrká kostičky, ale tvary nepojmenuje. Uklidňovala jsem ji, že je to přece buřt, protože to je jen otázka času. Její syn se zase skoro sám obléká, zatímco náš o to nemá zájem.)

A já jsem tak "DOBRÁ", že jsem tchýni neposlala někam.. :)

Mějte se krásně,

Zuzana 

 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené