Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s malou a vaření. Společně jsme pak pořádaly různé výlety. A taky jsem konečně stihla dohnat téměř všechny moravské resty - tedy setkat se se svými kamarádkami a kamarády, které jsem neviděla ani nepamatuji.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


O Obětech a Otrocích

Setkávání se s kamarády z „dávných časů“ – z gymplu, vodáků, mé první práce v brněnské televizi – mě donutilo zamyslet se znovu nad rodičovstvím a mateřstvím. Kamarády mám různé. Spíš bezdětné. Ale i pár dětných. Se svým kladným přístupem ke kontaktnímu rodičovství, nevýchově, respektu, kojení na požádání, výhradám k očkování a preferováním zdravé výživy jsem trochu za exota. Tedy ne mezi úplně všemi – nechci křivdit těm pár podobně smýšlejícím kamarádkám. Ale mezi většinou.

Všechna má rande na Moravě probíhala podobně. Byla příjemná a rychle utekla. Vzpomínali jsme na společné akce. Drbali společné známé. Prožila jsem návrat do svého mládí a připadala si jako náctiletá nebo čerstvá dvacítka. Cítila jsem se, jako bychom se neviděli týden, ne měsíce (nebo v některých případech dokonce roky). A pak přišla řeč na mateřství.

„Tys už rok nebyla nikde večer tančit?“ „Každý den musíš Anit uspat?“ „Nevypadlas nikdy na pár dní z toho mateřského kolotoče třeba do lázní?“ „Ne.“ „Ne.“ A „ne“. Odpovídám s úsměvem a pokouším se vysvětlit své pocity a postoje. Děti jsou tvárné a přizpůsobivé a dokážou žít (a být spokojené!) v nejrůznějších podmínkách: při spaní v postýlce, při pití z lahve místo z prsa, uspané tatínkem nebo chůvou. Ale naše dítě uspávám já, kojím, spí s námi v posteli jednoduše proto, že to tak chceme. Tak jsme si to nastavili a je nám v tom dobře. Kdyby nebylo, zařídíme si to jinak. „Ty jsi tak obětavá. Jen aby ses nestala otrokem svého dítěte!“ slýchávám. Jenže já neskládám žádnou oběť a vůbec se necítím jako otrok. Žiju v rodičovském systému, který si definujeme s Tomem sami. Nikdo nám jej nevnutil ani jsme nepodlehli žádnému „nátlaku“ ze strany dítěte (tohle mi přijde směšné, jen co jsem to napsala) nebo moudrých (alternativních) knih. (Kdo mě chápe, ví, jak ironicky ten „nátlak“ myslím).

Jenže s každou podobnou konverzací zjišťuji, že tohle se nedá vysvětlit. TO se musí cítit. Asi bych dřív taky nepochopila, kdyby mi moje dětné kamarádky řekly, že místo aby se mnou šly na sklenku vína, si budou raději užívat své večerní rituály s miminkem. A pozor! Vůbec neodsuzuji matky, které TO cítí jinak. Které potřebují odfrknout, užít si nějakou noc mimo domov. Jak jsem psala, dítě může být šťastné v různých rodičovských systémech. Dokonce si myslím, že pokud někdo potřebuje „baby free“ den, tak si jej musí udělat. Znáte to: šťastná matka – šťastná Katka. Jen já to mám zatím takto.

A zase to kojení

Další téma, které se stalo mírně disonantním, bylo kojení. Jak jsem si mohla myslet, že nikdo nebude řešit, že ještě ve čtrnácti měsících (bože, tak veliké dítě!) kojím. Nejčastější reakce byla „Ježiši!“

Po pár pokusech jsem „naše kojení“ přestala vysvětlovat. Daleko víc porozumění totiž sklidila kamarádka, která si na mateřství stěžovala a během pěti minut uvedla snad dvacet nevýhod. Řekla bych, že všeobecně jsou in spíš cool matky, které si – děsně nad věcí – občas na to svoje dítě zanadávají, dají si drink a s uspokojením kvitují, jak je super, že už nemusí kojit.

Mám ráda všechny své kamarádky, ať už mají názor na mateřství i kojení jakýkoliv. Tohle téma není důvod k „rozchodu“ (aspoň ne s „mými holkami“). Abych se vyhnula únavným a nikam nevedoucím rozhovorům o kojení, vymyslela jsem si odpověď, na kterou nikdo neřekne popel. Odpověď, která uspokojí, rozesměje a většinou odvede konverzaci jinam. Napadla mě při dialogu podobnému tomuto:

Kamarádka (bezdětná nebo dětná s vyhraněným názorem na kojení, nejlíp jen do půl roku a dost):
„Ježiši!. Ty kojíš, jo?“
Já: „Jo.“
Ona (trochu posměšně): „To seš nějaká alternativka, co bude kojit do pěti?“
Já (ironicky): „Třeba do osmnácti.“
Ona (smířlivě, protože vycítila, že to trochu přehnala): „Ne, fakt. Proč ještě kojíš? Hele jako prsa máš pěkný, ne jak ty tvoje lentilky pod kobercem, cos mívala. Ale kdy odstavíš?“
A tehdy mi to docvaklo: „Však já kojím kvůli svému plnému dekoltu. Už žádné podprsenky push-up. Neber to,“ směju se. Ona taky.
„Jo, tak to chápu.“ Uznale kývne směrem k mému výstřihu. A byl klid. Tuhle hlášku jsem vyzkoušela už několikrát. Funguje.

To, že plný dekolt zdaleka není mou hlavní pohnutkou ke kojení, dojde asi každému. Z nějakého důvodu je to ale odpověď, která ukončí téma kojení. Nenastává po ní trapné ticho ani vzájemný pocit neporozumění. Chci si v pohodě pokecat se starými známými, které (v řadě případů) zase dlouho neuvidím. A tak mi tento drobný únikový manévr vlastně nevadí.

A protože dovolená nekončí – právě jedeme s Tomem a jeho tátou na Slovensko za „prababí a pradědí" (nebo jak říkáme my, za starkyma) – tak budu dnes stručná. Moravské dva týdny utekly jak blázen. Mí rodiče (hlavně máma) prožili opravdu intenzivní „Anitkohraní“. Anit se naučila spoustu nových slov, mezi kterými kralují baba, dědě, teta. A já? Nesmutním z toho, že je půl prázdnin za námi. Ale jako věčný optimista se raduji, že ještě půl zbývá. Rozhodně si je užijeme.

Zatial. Vaše V.

6. 8. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené