Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube).

Řekl bych, že je Honzík někdy strašně natvrdlý. Třeba když mu říkám, ať už mě nechá a nedoráží, a on do mě pořád strká nebo mě někam tlačí. Nebo když mi bere to, s čím si zrovna hraju. Nemůžu se zbavit dojmu, že mi to dělá naschvál. A máma si to asi taky myslí. Většinou mě nakonec zachrání, když vidí, že to sám nemám šanci zvládnout. Brácha je tak o 5 kilo těžší a umí držet rovnováhu. Mně to ještě moc nejde, takže si nemůžu dovolit s ním nějak fyzicky bojovat. Ale sbírám síly a jednou, až budu větší a rychlejší než on, tak si to s ním vyřídím. Máma říká, že to nebude dlouho trvat. A táta říká, už aby to bylo.

Na druhou stranu ale musím říct, že mám bráchu fakt rád. Někdy si se mnou hezky hraje – půjčuje mi svoje hračky a ukazuje mi, jak fungují. Nebo mi podá to, na co sám nedosáhnu. A rozesmívá mě. A utěšuje, když jde máma někam, kde na ni nevidím. Honzík mi vždycky říká, ať se nebojím, že zase přijde, a hladí mě po vlasech. Dělí se se mnou o jídlo a pití. Taky o holuby z nosu. Z toho mámu málem kleplo. Vlastně na mě brácha umí být moc hodnej, když chce. Neskrývá svoje nadšení, když udělám pár kroků sám (už se v tom zlepšuju, zjistil jsem totiž, že chůze po dvou je docela fajn). Tleská mi a povzbuzuje mě. Každé ráno, když se loučíme ve školce, mi dává pusu, a na dobrou noc taky. A někdy i jen tak. A hlásí mámě, když si všimne, že umím nové slovo, což je teď skoro denně.

Učí mě spoustu věcí. Moc rád od něj odkoukávám lumpárny, třeba na sebe prskáme přes jídelní stůl nebo prdíme pusou mámě na břicho (tátovi někdy taky, ale on ho má chlupatější, tak to není ono). Taky mi ukázal, jak se chodí po kolenou. Někdy spolu závodíme, běžíme po kolenou z obýváku do herny a zpátky, fantasticky to totiž dupe. A nebo jezdíme autama po mřížce na krytech radiátorů. Dělá to boží randál! (A mámu to děsně prudí). Taky jsem od bráchy odkoukal, jak se zachází s vidličkou. Máma už mi normálně půjčuje tu dospěláckou. S mojí dětskou, co jsem dostal k Vánocům, totiž nejde tak dobře napichovat. Má hrozně tupé hroty a je spíš tak na nabírání, jako lžíce. Ale dospělácká vidlička, to už je nástroj pro borce. A to my dva s bráchou rozhodně jsme.

Tak zase příště ;-)

Váš Filip


Jak to vidí máma

Název dnešního článku jsem nezvolila náhodou. Vypůjčila jsem si ho ze svého původně vystudovaného oboru, přesněji řečeno z jednoho důležitého předmětu – fonetiky německého jazyka. Inspirovalo mě k tomu Honzíkovo chování v posledních týdnech.

Že se u prvorozených (či obecně starších) dětí v rodině často hovoří o regresu v souvislosti s narozením mladšího sourozence, je všeobecně známá věc. Ráda bych hrdě prohlásila, že jsme výjimka a tato problematika se nás netýká, ale to bych si vážně lhala do kapsy. I když zpočátku Honzík nežárlil a mladšího brášku přijal velmi dobře, postupem času, jak se Filípkovy nároky na naši pozornost a na životní prostor zvyšují, je možné u Honzíka pozorovat určité vlny „regresivní asimilace". Honzík jde prostě zpátky, přizpůsobuje se úrovni „soupeře". Není to až tak markantní, že by se opět vrátil k plenkám nebo dudlíku, ale snaha napodobovat chování mladšího bráchy v očekávání, že to u nás vyvolá stejně nadšenou reakci jako u Filipa, je prostě více než zřejmá.

Někdy mám pochopení a dostatek energie, abych takové projevy hlasitě ocenila, byť je nám všem jasné, že vědět ve třech letech a čtyřech měsících například, jak dělá pejsek, není nic světoborného. Jindy si říkám, že přeci musí být Honzíkovi jasné, že to je hluboko pod jeho úroveň, a nejsem nijak nadšená z jeho výstředností, miminčího chování a jekotu. Někdy mi nevadí, že ode mě chce kompletně obléknout a všechno musím udělat já; jindy mě jeho náhlá totální neschopnost sebeobsluhy přivádí k šílenství. Vlastně se mu moc nedivím, že požaduje stejný komfort a rozsah služeb jako mladší Filípek. Ale někdy by mi sakra bodlo, kdyby se spíš chtěl odlišit a ukázat mi, v čem je lepší než brácha (třeba že si sám obuje boty). Snad i tahle fáze mezi brášky ještě nastane – a nepřesáhne zdravou míru soutěživosti.

Kluci se asimilují. Jeden někdy regresivně, druhý často progresivně. Filípkův tah na branku a snaha vyrovnat se staršímu bráchovi jsou den ode dne zřetelnější. Kromě čím dál častějších a delších pokusů o vzpřímenou chůzi po celých nohou (protože kolínkování už má nějaký ten pátek v malíčku, pardon, v kolenou) je to nejlíp poznat na tom, jak rychle teď nabírá slovní zásobu. Snad denně přidává nové slovo, naučí se opakovat další zvuk a během maximálně několika dní jej bezpečně spojuje s významem a používá adekvátně situaci. Pochopitelně že nejrychleji chytá slova od bráchy. Několikrát už nás překvapil i víceslabičnými výrazy nebo větami. Otázku „Co to je?" nahradilo už někdy v listopadu sofistikovanější „Co je tohle?", provázené často takovou intonací, že bych očekávala udivený dovětek „za bordel / za blbost" apod. (podle situace). :-) Dnes mě Filip dokonce překvapil otázkou „Co to bylo?" v reakci na neznámý zvuk. Moje lingvistické srdce plesá, když Filípek říká „éro" – protože slyším krásné zřetelné R, za které by se nemusel stydět ani starší Honzík (ten uměl R ve slově metro, ale nějak to zase zapomněl a bude na to muset znovu přijít).

Kluci se asi milují. Ne asi, určitě! Ráno se na sebe těší, i když spí oba v jedné posteli, odděleni jen mnou. Ano ano, v rámci své regresivní asimilace se nám Honzík pravidelně každou noc stěhuje do postele. Večer usíná většinou u sebe (ovšem ve chvílích totální krize, jako třeba včera večer, usínáme spolu rovnou u nás v ložnici), a nejpozději kolem druhé nebo třetí se tichounce vkrade k nám. Už jak zaslechnu jeho bosé nožky na podlaze, nadzvedávám peřinu a zvu ho k sobě do pelíšku. Funguje to většinou beze slov, v naprosté tichosti a k Martinovu rannímu údivu, že mu do obličeje nefuní jeho drahá žena, nýbrž ještě dražší prvorozený. Ale to se zase vracím k té regresi, a to jsem nechtěla. Chtěla jsem kluky pochválit, že se fakt mají rádi. :-)

Filípek se po půldni jen se mnou vyloženě těší do školky na Honzíka, nadšeně ho vyhlíží z šatny, a pokud jdeme i do třídy, ryčí blahem. Protože prostě brácha! Brácha a všechny ty super hračky, co tam mají! A nejlepší je, když mu Honzík nějaké ty hračky i podá a předvede. Už se fakt těším, až budeme do Honzíkovy školky chodit na „hrací odpoledne" pro děti od 2,5 let. Jen si tedy nejsem jistá, že vydržíme čekat ještě celý rok. Buď budeme muset najít nějakou příhodnou Montessori dílničku v našem okolí, nebo poprosit paní učitelku na začátku dalšího školního roku, jestli bychom mohli začít docházet už ve dvou letech. Snad to klapne. Ale to už je druhá odbočka od tématu, sakryš... Dneska mi myšlenky nějak utíkají.

Miluju, když se kluci objímají a pusinkují. Nebo když spolu řádí na gauči, skáčou a vrhají se do polštářů. Trochu vždycky trnu, jestli některý z nich neskončí na zemi a s boulí na hlavě, ale většinou to dobře dopadá a hopsání je omrzí dřív, než stihne dojít k úrazu. Nedávno objevili další hravý způsob, jak se zabavit. Filip si vyleze do mé otočné židle, usadí se, chytne opěrek a Honzík ho pomalu povozí – otáčením židle jako na kolotoči. Někdy u toho dokonce zpívá Kolo kolo mlýnský. A Filípek opět dává hlasitě najevo, že s bráchou je prostě švanda. Další jejich oblíbenou společnou činností, kdy nemusím trnout, že se to zvrtne a smích se rychle změní v pláč, je společné koupání. Večerní koupel je většinou takový klučičí rituál – koupačku vděčně přenechávám tatínkovi. Než se kluci vykoupou, poklidím hračky v obýváku a připravím pelíšky oběma raubířům. A přitom poslouchám nadšené výskání z koupelny a tatínkovo hudrování, že cákají na podlahu. Jsou to prostě moji kulíšci k zulíbání, andílci s čertíky v těle. A milujou se, a já je!

Mějte se krásně milovaně ;-)

Jarka

29. 1. 2016Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené