Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece jenom, bylo to druhé těhotenství, mám doma druhého syna…

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Zpětně vidím, co všechno bylo během druhého těhotenství jinak, než jsem si plánovala nebo představovala. Kolik svých předsevzetí jsem nedodržela. Co všechno se v našem životě změnilo. A je mi jasné, že se toho ještě mnoho změní a že spousta věcí bude probíhat úplně jinak, než jak si je teď představuju nebo plánuju. :-)

Když se zamyslím nad tím, jaké vlastně bylo mé druhé těhotenství, musím sebekriticky přiznat, že mnohem „nezodpovědnější" než to první. Nehlídala jsem si tak úzkostlivě stravování (dopřála jsem si občas např. zrající sýry, které mohou představovat určité riziko); prakticky vůbec jsem neužívala těhotenské vitamíny (sice jsem si koupila Femibion, ale v začátku mi po něm bylo nevolno a pak jsem dost zapomínala); bříško jsem skoro nemazala, a když už, tak jen dětským olejem Nivea – žádné speciální krémy proti striím. Na preventivní prohlídku k zubaři jsem se nějak nedostala (snad to stihnu do Vánoc – těch letošních :-D ). Masáž hráze proběhla dvakrát. Čaj z maliníku jsem si uvařila všeho všudy asi pětkrát. Plánovala jsem si koupit balónek Aniball a v rámci přípravy k porodu poctivě cvičit. Ehm, tak to jsem nezvládla vůbec. Na radu svého gynekologa, že porodím v pohodě (řekl mi doslova „Vy jste takový rodící typ") a že by to v mém případě viděl jako zbytečně utracené peníze, jsem se na to prostě vykašlala. No zkrátka, když to shrnu, byla jsem s tou přípravou k porodu pěkný lajdák! :-)

NAPIŠTE JARCE DO DISKUZE

Ale na svou obranu musím říct, že jsem se po celou dobu cítila dobře (až tedy na tu epizodu ve 20. týdnu, kdy jsem si zkazila žaludek klobásou a skončila v noci na pohotovosti) a těhotenství si užívala. Ne tak jako poprvé, kdy jsem si užívala těšení se na miminko, hodně jsem se pozorovala a řešila každý centimetr na rostoucím bříšku. Teď podruhé to už nebylo takové to „programové" těšení se. Spíše jsem tak proplouvala těhotenstvím a snažila se „programově" věnovat Honzíkovi, dokud jsem máma jen s jedním dítětem. A taky mě hodně pohltila koupě a následná rekonstrukce bytu, a posléze i letní stěhování. Někdy jsem měla trochu výčitky, že se málo soustředím na miminko rostoucí v mém bříšku, ale pak jsem se zase utěšovala tím, že všechno, co dělám a cítím, prožívá se mnou a je toho součástí. Navázat spojení s Filípkem v bříšku se mi podařilo ve vodě – při aquahealingu. Měla jsem v bazénu neuvěřitelný a velmi silný emocionální zážitek, který nedovedu vysvětlit. Ale vlastně to není potřeba. Důležité je, co jsem tam prožila – ta zkušenost je nesdělitelná a nepopsatelná, ale krásně mi zapadá do všeho, co v poslední době dělám a jak se snažím přistupovat k našim dětem a mateřství vůbec.

Na druhé těhotenství budu už vždycky vzpomínat jinak – i díky tomu, že už mám dvouletého Honzíka, snažím se vědomě trávit čas hravě, přehodnotila jsem spoustu věcí a výchovných postupů a metod. Ne že bych četla každou dostupnou knížku o výchově a postupovala podle příruček. To opravdu ne. Jen dám mnohem víc na svou intuici. A že my Panny jsme spíše takové systematické, máme rády řád a jasné postupy, mnohdy jsme až úzkoprsé. :-D Ale během těhotenství a hlavně pak péče o Honzíka jsem postupně dospěla k tomu, že nemusí vše mít řád, být logické a řídit se jasnými pravidly. Miminko Honzík putovalo z postýlky do naší postele, hodně se chovalo, bylo kojeno do 15 měsíců... A přitom jsem si myslela, že bude spát ve své postýlce a jakmile budeme mít dost místností, tak i ve svém pokojíčku, nebudu ho „rozmazlovat" nošením na rukou nebo uspáváním u prsa a odstavím ho nejpozději v roce.

Filípek teď nenuceně pracuje na ještě větším rozvolňování hranic, které máme mnohdy jen my dospělí v hlavě a leckdy nejsou ani potřeba. Na otázku, jak dlouho např. plánuju kojit, tedy odpovídám: „Dokud to bude Filípkovi i mně vyhovovat". Jednoduše to sobě ani jemu nijak neplánuju, nechám to prostě vyplynout. Astrologická Panna ve mně ovšem stále aspoň občas chce mít jasno a řád. A tak si pěkně do tabulky zaznamenávám naměřenou délku a hmotnost z každé kontroly u naší paní doktorky a pak oba kluky porovnávám. Filípek z toho srovnání vychází zatím s celkem dost jasnou převahou. V necelých šesti týdnech odpovídá Honzíkovým zhruba třem měsícům a k tomu má ještě asi půl kila navíc. Potvrzuje se tak, že jsme klukům správně vybrali jejich „erbovní" zvířátka. Honzík byl první rok jako stažený králíček a první hračky, které jsme pro něj dostávali od rodiny, přátel a známých, byli shodou okolností samí plyšoví králíčci, i na oblečení nebo kojeneckých potřebách převažovaly motivy králíčků. První háčkovaná hračka od maminky tak byla jasná – králík. Filípek je spíše takový medvídek, někdy má výraz jako medvídě (podobně kulí očka), bručí jako medvídek, a tak není divu, že mu k Vánocům háčkuju medvídka. Jsem zvědavá, co mu řekne. :-)

Mějte krásný, pohodový a usměvavý poslední před-adventní týden!
Jarka, králíček a medvídek :-)

27. 11. 2014Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Kristýna
Kristýna

Sice je to mé první ale snažím se k těhotenství přistupovat jako ty u druhého, zákazy formou tatarak,syry atd. přehlížím, když to nejím ve vetší míře tak mi to zatim nic neudělalo. Chodím na různé akce, oslavy narozeninové, když je mi dobře proč né, jen se vyvaruji zakouřeným prostorám. s Aniballem se chystám taky cvičit ale raději počkám až se malá přetočí. Chodime teda na Předporodní kurzy a čtu si různé knížky, tak že si říkám že už to snad musím vše vědět a znát :D ale to asi nikdy! Tak snad o tobě ještě uslyšíme. Pa Kristýna

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Mimoňské války: Klony útočí

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že nás máma nějak moc často opouští a chodí si jen tak ven. Asi mě slyšela nebo co, protože teď byla znenadání víc doma. Měla spoustu práce… Celý článek »

Možná přijde i… odpočatá máma?

BATOLE LIVE! FILIP To se zase dějou věci na tom světě! Nějak mi ten můj vesmír přestává fungovat. Máma se občas sebere, zaúkoluje tátu, aby nás pohlídal, nakrmil, vykoupal, uspal, a klidně si odejde někam pryč. Celý článek »

Viróza sem, očkování tam

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem si myslel, že letošní konec zimy bude trochu veselejší než loni. Ale asi jsem se spletl, vypadá to, že i tentokrát si sem tam střihneme nějakou tu virózu. Celý článek »

Já se bojím!

BATOLE LIVE! FILIP To už jsou zase dva týdny v čudu? Minule jsem vám psal, když jsme byli s babičkou a dědou sami a užívali si sněhu. Celý článek »

Zimní radovánky

BATOLE LIVE! FILIP Tak mámě překvapivě nehráblo. Zatím. A angína už je taky pryč. Nakonec to nebyla taková hrůza, jak to před 14 dny vypadalo. Celý článek »

Novoroční předsevzetí

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem tu zas. Máme po Vánocích a bylo to fakt náročný. Dárků jsem dostal hromadu, ale vlastně o ně tolik nešlo. Spíše jsme se sešli zase celá velká rodina a byl to pěkný blázinec. Celý článek »

Reportáž psaná na čokoládě

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, poslušně hlásím, že jsem opět zde. Po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo, aspoň myslím. Vlastně jo, stalo. Byli jsme celá rodina na focení ve Fotopromě. A byl to fakt zážitek! Celý článek »

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené