Tatínek Emanuel (26): Homo novus*

A kdy že se vlastně stává dítě plnoprávným člověkem? Nějaká ta lidská, potažmo občanská, práva získá okamžikem početí nebo narození, o to se přít nechci. Ale uřvaný, pokakaný kojenec, který neumí mluvit, je to plnohodnotné lidské individuum?

Podle mě se dítě stane úplným člověkem až v okamžiku, kdy ho za člověka uzná okolí a začne ho jako člověka respektovat, uznávat. Což právě syna potkalo jednou takhle v neděli, když mu bylo třináct měsíců a kousek.

Byli jsme na návštěvě v rodině, kde měli psa. Takového malého šťěkanátka, asi tříkilového krysaříka, z toho měla ta chlupatá a nervózní věc rozhodně nejvíc. A čím smíšenější rasa, tím chytřejší jedinec, samozřejmě.

Pejsánek začal žárlit. Celá hostitelská rodina kolem mého syna, psíček byl najednou vosk. Bodie, tak se ten chlupatec jmenoval, vyhodnotil situaci zjevně tak, že převaha je na jeho straně. Sice měl třetinovou váhu a velikost, ale zubů plnou mordu, zatímco syn má zubů sotva polovinu předepsaného stavu a v pohybech ještě není nejjistější. A tak Bodie na mého syna Hášu vystartoval.

Nejprve se ho pokusil zahnat štěkotem zblízka. Háša se ulekl a při prvním štěknutí sebou trhl. Ale nerozbrečel se, neztuhnul ani neutekl. Zůstal stát. Hlava hostitelské rodiny psa okamžitě vyplísnila a ten se s provinilým kňučením klidil do kouta. Jenomže hlava cizí rodiny musela kdesi cosi vyřídit a odebrala se pryč. A Bodie si opět troufnul. Zase přiběhl k synkovi a začal mu nepřátelsky blafat deset centimetrů od stehen.

Nevím, jestli si to synek promyslel, nebo reagoval spontánně. Napřed sebou zase trhnul, ale pak… Vyspílal psovi sám. Ne že by uměl mluvit. Prostě zvedl ruku ve stejném gestu jako přednosta navštívené domácnosti před chvílí a se stejnou dikcí ze sebe začal vyrážet artikulovaný proud slabik.

Z psího pohledu to muselo vypadat, že to malé, konkurenční stvoření mu laje lidskou řečí. Tedy, ergo kladívko, že je to člověk, i když malý. A člověk je jeho pán. A tak milý Bodík stáhl ocas mezi nohy, svěsil uši, což by čistokrevný krysařík, myslím, nezvládl, a s provinilým zakňučením se odebral do svého kouta.

Za chvíli dostal synek palačinku. Ne že bychom ho živili výhradně palačinkami, ale učíme ho, že venku jez, co ti dají… Pejsek k němu přišel a začal loudit. Háša ví, asi na houbách absolvoval o tom nějakou přednášku, že my lidé pejsky krmíme, a tak mu kus palačinky strčil rovnou do tlamičky. Krysařík se zatvářil slastně a dotvrdil smlouvu, kterou my lidé s pejsky máme o vzájemném soužití, když mu nastavil hlavu k podrbání. A syn ho podrbal. Mimochodem si počínal jemněji, než jak sahá na nás, své rodiče…

A tak byl můj syn jedné březnové neděle uznán představitelem fauny za pána tvorstva.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

*Znamená latinsky nový člověk. Ve starém Římě se tím výrazem pojmenovával propuštěný otrok, který se vracel do společnosti svobodných lidí.

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené