Tatínek Emanuel (28): Malý Buddha

Pan Daniel Defoe byl velký mystifikátor. Nebudu se zabývat každou jeho nepravděpodobností a nepravdivostí, zastavím se u jediné. Že se prý Pátek naučil od Robinsona angličtině… Pche. Kdyby se příběh opravdu stal, jistě by se totiž Robinson naučil nějakému domorodému jazyku, „pátkovštině“.

Kulturně vyspělejší člověk vždy snáze zvládne primitivní jazyk, než divoch-barbar jazyk kulturní. Troufám si jako důkaz uvést, že rodič napřed začne rozumět i částečně mluvit „pidínsky“, než jeho dítě přistoupí na vyjadřování v jazyce svých rodičů.

Dítě komunikuje už jako nemluvně, ale v určité vývojové etapě začne žvatlat. Rodič docela brzy pochopí, co tím kterým zvukem jeho potomek vyjadřuje.

U nás doma se dětskému žvatlání říká „pidínština“ a všichni jí rozumíme docela dobře. Ale trochu jinak ji vykládám já a trochu jinak manželka. Manželka totiž dětské výrazy překládá doslovně, já je interpretuji.

Dejme tomu, že syn na něco ukáže a prohlásí: „Mam-b´.“ Manželka to překládá: „Chci + (ukazovaný předmět).“ Já to vykládám: „Ke štěstí mi schází už jenom + (ukazovaný předmět).“

Další základní synův výraz je: „Goin-goin.“ Manželka ho překládá: „Nechci.“ Je to synova odpověď na otázku: „Chceš papat (bumbat, přebalit, spinkat…)?“ Já ji ale interpretuji: „Děkuji, (i bez nabízeného) jsem dokonale šťasten.“

Jednou se tahle syn chvíli válel, chvíli pobíhal po louce v trojské botanické zahradě a sem tam spontánně zakřičel: „Goin-goin“. Napadlo mě, kdy že já jsem si alespoň pro sebe naposledy řekl: „Děkuji, nic nechci, jsem dokonale šťasten?“

A myšlenky se mi rozeběhly dál. Kdo vlastně se od koho má učit? Syn ode mě, nebo já od syna?

Mám mu začít vysvětlovat, co všechno má průměrné lidské individuum od života chtít? Nebo ho mám nechat v blahé nevědomosti, že štěstí je, když jste přebalení, vyspinkaní, napapaní, nabumbaní, rodiče jsou s vámi a svítí sluníčko? A je to vůbec u něj blahá nevědomost? Co když on už dosáhl nejvyššího stupně dokonalosti, probuzení? Po ničem netoužit, na nic se nevázat…? On už je třeba Buddhou…

No nevím. Ale zkuste se třeba taky chvíli válet po nějaké louce, nemusí to být zrovna v Tróji, a vykřikovat: „Goin-goin!“ Je to docela fajn pocit. Co si o vás bude okolí myslet, je konec konců jedno. Věřte mi, zkusil jsem to.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené