Tatínek Emanuel (29): Úvahy z písku

Musíme tam všichni. Na pískoviště, například. Je to přece tradice. Jednoho dne, vyzbrojeni kyblíčkem, lopatičkou a formičkami roztodivných tvarů, které nahradily dávné bábovičky, vyrazíme s potomkem na dětské hřiště.

Nevím, jestli hřiště existovala již za c. a k., nebo je to prvorepubliková vymoženost. Jistě by to bylo lze vyzkoumat, ale nějak jsem se k tomu ještě nedostal. Netuším ani, jestli pískoviště navštěvují děti všech národů světa. Eskymáčci tedy asi ne, že. Ale státy kolem Sahary nebo kolem jiných písečných pouští, to by měly být země pískovištím přímo zaslíbené, i když kdo ví.

Máte-li zlomenou ruku, najednou zjistíte, že na každém kroku je někdo se sádrou. Než se nám narodil syn, ani jsem si nevšiml, kolik je všude dětských hřišť. A ještě moje městská část propadla v posledních dvou letech jakési budovatelské hřištní fobii.

Tentokrát jsem si dal tu práci, že jsem si vytiskl mapu okolí místa svého bydliště a do kružítka si nastavil v příslušném měřítku 1 : 500 m. Do kruhové výseče se mi vešlo neuvěřitelných 11 hřišť, 2 veřejná sportoviště, botanická zahrada, zoologická zahrada a budovaný plavecký areál s toboganem. Cožpak by mohlo být něco úžasnějšího?

Samozřejmě že mohlo. I když jistě zaplať Pánbů za to, co je… Všechna ta hřiště vznikla překotně během jednoho volebního období a všechna jsou podle jednoho kopyta sestavená z prefabrikovaných dílů, jako celé naše okolní sídliště.

Obešel jsem postupně všech jedenáct hřišť. Časem už jen z určité sběratelské vášně. Jen dvě jsou aspoň v detailech trochu odlišná. Obě jsou to hřiště starší, přestavovaná. Spíš práci provádějící dělník než architekt na nich „zapomněl“ několik předrevolučních atrakcí. Jistě nebudou podle norem Evropské unie, a tudíž třeba nebudou desetkrát bezpečnostně předimenzované, zato vzbuzují v dětech fantazii.

Ale hlavně jsou všechna ta hřiště důsledně orientovaná na jih. Od pozdního podzimu do časného jara, když na ně děti prakticky nechodí, je to jistě kvůli slunečnímu svitu opodstatněné. Ale v parných letních dnech je na nich vedro k zalknutí a železné části atrakcí se rozpálí tak, že na nich neudržím ruku. A nikde žádný strom, jakýkoliv náznak stínu. Takže v takových dnech se celé dětské osazenstvo sídliště soustředí na jedno lesní hřiště mezi stromy. Sice tam mají klíšťata nad dětmi vždy mnohonásobnou početní převahu, ale ten chládek…

Můj zesnulý otec o některých křižovatkách říkával, že je musel navrhovat člověk, který nevlastní ani auto, ani řidičský průkaz. Tak by mě taky docela zajímalo, zda architekti dětských hřišť a tvůrci dětských atrakcí mají děti. Hlavně ale že pískoviště je na každém hřišti. Nakonec nejde o všechna ta houpadla, prolézadla a natřásadla, ale o ostatní děti a jejich rodiče a o vzájemnou interakci mezi námi.

A upřímně: syn ještě si ještě nemůže poručit, kam by chtěl, protože neumí mluvit. Takže hřiště si vybírám já podle toho, jak je mi příjemně mezi okolními spolurodiči. Dokonce se mi i stalo, že se mě na hřišti cizí maminka zeptala, zda nepíšu pro Babyweb, že jsem jí povědomý z fotografie…

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené