Tatínek Emanuel (34): Venkove, venkove…

Jsem člověk městský. Nicméně jsem zdědil nemovitost na Vysočině a přibyl mi sedmnáctiměsíční syn. A tak jsem jen čekal, kdy má paní vyrukuje s tím, že syn by uvítal změnu vzduchu, podněty z nového prostředí a že když tu chaloupku máme, já mám jako učitel ty prázdniny…

Život není jednoduchý, a tak se o jedné červencové sobotě prokousáváme kilometr po kilometru po dálnici D1. Vedro k zalknutí. Naštěstí syn po půl hodině usnul. Cestu jsme přežili docela dobře.

Vyspinkaný do růžova vtrhl do chalupy. Sice se mi o ni starají příbuzní, ale přeci jen jsem tam dva roky nebyl a povrch podlah i předmětů nebyl nejčistší. Nu co, špinavé dítě je spokojené dítě.

Co má společného můj pražský byt s velkými zvířaty v Africe? Zvířata přežila, protože právě v Africe se člověk polidšťoval a stával se vrcholovým predátorem – ohněm a pazourkem ozbrojeným lovcem. Zvířata v Africe měla čas se tomu dlouhému procesu přizpůsobit, a proto zde přežila.
Když se ale člověk rozšířil na další kontinenty, přišel jako hotový lovec a tamní fauna už na přizpůsobení nedostala čas. Byla vybita.

Pražský byt se také postupně přizpůsoboval vývojovým fázím mého syna. Bohužel s ním nerostl, ale nebezpečné předměty se postupně stěhovaly ke stropu nebo do sklepa, rohy byly zakryty, zásuvky zaslepeny… A tisíc a jedna podobná maličkost. Byt přežil jen s drobnými šrámy.
A teď se synek vrhl jako tornádo do nepřizpůsobeného interiéru. Chalupa zaúpěla, předměty se začaly kácet, keramika a sklo tříštit…

Co dělat dřív? Mýt, utírat, schovávat ostré, padající předměty, foukat synovi na bolístky a boule? Rozdělili jsme si se ženou práci na základě losování. Nevím, kdo vlastně vyhrál. Já jsem vzal syna, papání, plenky a vrátil se za šest hodin. Žena polomrtvá prací, naštěstí i syn padl vyčerpáním.

To bylo nových zkušeností! V pražské ZOO byl syn aspoň patnáctkrát, ale teď poprvé uviděl krávu, ovci, kočku… Co jsou psí exkrementy proti kravinci a slepičinci. A taky tu jsou kopřivy, bodláky, trní, včely, elektrické ohradníky, jůůůůů… Chalupa byla mezitím zachráněna a v rámci možností i přizpůsobena.

V noci přes nás přešla tlaková níže. Od druhého dne bude už jen pršet a výrazně se ochladí. Naštěstí tam jezdím od nepaměti a prakticky v každé druhé chalupě mám příbuzného, nebo kamaráda z dětství. Kdybych byl v úplně cizím prostředí, asi bych musel dovolenou přerušit a vrátit se do Prahy.

Přeci jen neobývaná chalupa neposkytuje takový komfort jako pražský byt. Moje auto není nafukovací, a tak většina oblečení, hraček, potravin a výchovných pomůcek musela zůstat doma. Nemáme tu pračku a v dešti navíc prádlo špatně schne.
Začínáme chodit po návštěvách. Průměrně tu mají tři děti na rodinu. Takže na každém dvorečku pískoviště, na návsi houpačka, kolotoč a tlupy různě starých dětí. Syn se zapojil do kolektivu. A my dospělí si povídáme.
Na téhle vsi se děje taková africká, možno říci, že i pravěká archetypální výchova. Čímž nechci vůbec říci, že špatná. Možná naopak.

Kraj je tu chudý. Kdo má práci, je kovorolníkem. To znamená, že aby se uživil, musí ještě vedle zaměstnání za pár tisíc pracovat na svém záhumenku, zahradě, v lese. Chovat slepice, králíky, občas i krávu. Na uvědomělou výchovu není zrovna čas.

O dítě i tady pečují samozřejmě rodiče, ale každé má i svoji dětskou chůvičku. Tj. starší sestřičku, sestřenku, střeně, nebo jinou přízeň, která si dítě od asi roku, když skončí kojení, v podstatě adoptuje za panenku, za jakési tamagoči.
Výsledkem toho je, že leckterá desetiletá dívenka toho ví o výchově dětí víc než čerstvá pražská matka, která si v těhotenství toho spoustu nastudovala a navštěvovala několik kurzů… Vlastně každá dívenka tam toho ví víc.

A dospělí mohou pracovat. Chůvička se svěřeným robátkem chodí s nimi. Suší se seno a dvouletý capart pomáhá obracet, rozhazovat, dávat do kup… Krmí s babičkou slepice a s dědečkem králíky. Nikdo nevymýšlí složitý výchovný program pro děti. Pomáhají dospělým a je to pro ně úžasná zábava. Mně bylo tuším pět, když jsem jezdil s traktorem po záhumenku a děda rozhazoval z válníku hnůj.

Můj otec tvrdil, že nejlepší výchova není k práci, ale prací. Děda zas mluvil o těch dávných dobách, kdy na venkově ještě žili sedláci, kteří se živili prací na poli a s dobytkem, a nikoliv farmáři, které živí dotace.
Už národní obrozenci považovali venkov za zdravé jádro národa. A jak se tak dívám, mám se od venkova pořád co učit…

Z deštivé Vysočiny zdraví

Emanuel, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené