Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě pletou oslavu Silvestrova svátku s oslavou Dne dělostřelectva a raketového vojska. (Ten je tuším až 15.1., výročí bojů u Jasla.)

Celkem vzato, letošního přelomu roku jsme se obávali. Náš byt není tak odhlučněný, aby k němu neproniklo bujaré veselí a loňský zážitek byl celkem hororový. Zato jsme měli plán, jak přežít, pokud možno s co nejnižšími ztrátami na dětech. Jenže plán byl nevyzkoušený. A záložní plán „B" neexistoval.

Naštěstí nám náš plán vyšel. Celkem vzato, byl to pohodový televizní Silvestr. Spát jsme šli před osmou. Když nás petardy a rachejtličky po půlnoci vzbudily, než dostal syn záchvat panické hrůzy, odnesli jsme ho k PC a pustili mu Krtečka tak nahlas, až to přehlušilo venkovní projevy. Kolem druhé hodiny ranní zase spokojeně usnul. Díky, pane Milere.

Nicméně synův biorytmus narušen byl. Podle hesla: „Protivné dítě je méně protivné venku než vevnitř," jsem syna v šest ráno narval do kočárku a vyjel do ztichlých ulic. Okamžitě zase usnul. Chodil jsem dvě hodiny novoročním sídlištěm a měl dost času na bilancování, předsevzetí i meditaci.

Uvědomil jsem si, jak přelomový pro nás letošní rok bude. Někdy letos zahodíme kočárky a syn se z nemluvněte stane mluvčím. Doufáme. Teď se nacházíme v období anglickou literaturou nazvané terrible two, strašlivý druhý rok asi mezi 18. a 28 měsícem. Vybavuje se mi asociace na námořní termín „oblast řvoucích čtyřicítek." Syn je teď prostě příšerný.

Hošík je naprostý asociál. Všem bere hračky a sám svoje brání. Trvá na tom, že se bude dělat jen to, co chce on a jen tehdy, když on to chce. Ještě neumí vyjednávat, pouští se opakovaně do naprosto ztracených soubojů. Většina přebalování, oblékání, aplikace sirupů a kapek, transport do postýlky, to všechno připomíná boj na život a na smrt. Zatím syn vždycky po tvrdém zápase podlehl, ale za několik minut se mnou se pouští do nového souboje.

Odmítá papat zdravou a vyváženou stravu. Nejraději by jen chleba, rohlíky a cokoliv bílého mléčného vyjma jogurty. Zákeřně podané maso, zelenina a ovoce u něj vyvolávají dávivý reflex. Pak je ochoten jíst potraviny vysloveně v jeho věku nevhodné. Uzeniny, špek, hodně očesnekované topinky.

Nosit chce výhradně oblečení s obrázkem medvěda, krtečka, výjimečně ovečky nebo myšky. Nerad punčocháče a sandálky (dáváme mu je místo bačkůrek, ty si zuje okamžitě, sandálky někdy chvíli vydrží). Odmítá cokoliv zeleného a chlupatého.

Nejhorší je, že existují i děti, kterých se tohle vývojové stádium nedotklo. Jsou vzorné a demoralizují tak nás, rodiče příšerných dětí.

A moje jeremiáda by mohla pokračovat donekonečna. Ale už končím s bilancováním a dostávám se k předsevzetím. Mám vlastně jen jedno – přežit tohle hrozné období. A k tomu mi třeba dopomůže meditace. A když ne, existují také antidepresiva.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené