Tatínek Emanuel (50): Rodič si musí dávat pozor

Neuváženě jsem před synem přiznal, že jsem úplně bez energie. On si to přebral po svém a pokusil se mi narvat do uší tužkové baterie. Rodič si musí dávat zkrátka pozor, co před dítětem řekne.

Nebo přecházení na přechodu. Na zeleného panáčka, samozřejmě. Ale co když je semafor vypnutý a potomek odmítá přejít, dokud se zelený panáček neprobudí? (Když vám auto dává přednost, máte taky problém.) Rodič si musí dávat pozor, aby poskytoval úplné informace.

Než se mi narodil syn, rozlišoval jsem chodník schůdný a neschůdný. Teď musím navíc myslet na to, jestli je sjízdný pro odrážedlo, koloběžku, tříkolku. Než se syn přiblíží k nějaké překážce, musím mít rozmyšleno, jestli je pro něj překonatelná, jak a kudy. Trochu jako když sjíždíte řeku a podle vodácké mapy si předem děláte představu, co se přenese a kudy a co se pojede a jak.

Rodič vidí realitu jednak z nadhledu asi metrového, jednak pod prizmatem pár desítek let zkušeností navíc. Rodič si musí dávat pozor, aby myslel i za dítě.

Vystupoval jsem se synem z autobusu. V jedné ruce odrážedlo, ve druhé synovu tlapku. Pan řidič zastavil obzvláště daleko od obrubníku. Takže vybízím syna: „A teď jeden veliký krok-skok...“ Syn to zvládl, ale já se natáhl na chodník vedle autobusu. Rodič si musí dávat pozor, když myslí za potomka, aby stačil myslet i za sebe.

Totéž platí pro vyhýbání se psím exkrementům. Když dejme tomu ratolest prohání holuby po louce, pobíháte za ní a snažíte se ji hlasem dálkově navigovat, aby se vyhýbala všem podezřelým hromádkám. Až do nějaké šlápnete sám.

Navíc musíte potomka vést k tomu, že nemyslíte za něj, ale on se rozhoduje sám. Třeba při přecházení. Snažíte se o to, aby syn vždycky před vstupem do vozovky zastavil, rozhlédl se a vyrazil, až když nic nejede.

Takže běžíte za dítětem, včas si vyhodnotíte dopravní situaci, jestli mu můžete svěřit rozhodovací kompetenci nebo jestli ho máte zastavit ať už hlasem, nebo rukou...

A vaše dobrá paní už tři metry od silnice, kde evidentně nic nejede a kde vy si chcete vyzkoušet, jestli dítě samo zastaví, spustí něco v tom smyslu, jestli chcete nechat dítě zabít...

Zkrátka rodič musí myslet za potomka, za sebe a za druhého rodiče. Taky musíte taktně synovi vysvětlit, že platí trochu jiná pravidla při vycházce s maminkou, s tatínkem a s oběma rodiči dohromady.

Dnes jsem se pozoroval cizího psa a zkoušel za něj přemýšlet, jak se asi zachová, až se potká s mým synkem.

A dospěl jsem k závěru, že rodič si musí dávat na všechno pozor. Zejména na to, aby se ze své rodičovské role nezbláznil.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené