Tatínek Emanuel (63): Dítě školkou povinné I.

Dopřáli jsme si se ženou ten luxus a poslali syna ve dvou a půl letech do soukromé mateřské školky. Zatím na dvě dopoledne v týdnu. Ale budeme se snažit časem se dostat na pět dní v týdnu, osm hodin denně. Manželka současně zůstává na rodičovské dovolené.

Myslíme si, že dítě bude zpočátku každou chvíli nemocné. Manželka si teprve bude hledat zaměstnání a nemáme v příbuzenstvu nikoho na hlídání. Ono je dost těžké si v dnešní době sehnat místo i bez malého dítěte, natož s ním a ještě kdyby bylo v ženině zkušební době párkrát nemocné…

Pak jsme se domnívali, že to bude vhodné i pro syna. Nemáme široko daleko žádné děti v příbuzenstvu, tak se syn musí socializovat mezi vrstevníky někde jinde. Pískoviště zjevně nestačí. Snad se ve školce rozmluví a rozšíří si jídelníček.

Ve školce si zažije i jiné aktivity než s rodiči. Budou tam jiné hračky a hry, bude tam jiná autorita a jiný režim než doma. Jinakost ho může jen obohatit.

V neposlední řadě manželka získá dvě „volná“ dopoledne. Zkrátka teoreticky samá pozitiva. Až na finance. Dostaneme-li se na kýženou celotýdenní návštěvu, spolkne mi školka dvě třetiny mého učitelského platu. Ale alespoň v něčem spočívá výhoda v tom být starším rodičem. Ve svých šestačtyřiceti, po třiadvaceti letech práce, nežiji, zaplaťpánbu, z ruky do huby.

Nejprve jsme navštívili školku koncem června se synem „nanečisto“ všichni. Synovi se tam všechno líbilo. Je ale pravda, že děti byly zrovna na vycházce. A tak, když jsme předposlední srpnový týden zase dovedli syna do školky, těšil se.

Řekl nám: „Pá, pá!“ otevřel si dveře a vrhl se na hračky, které si pamatoval a na které se dva měsíce těšil. Pak o nás přestal jevit zájem.

Šli jsme se ženou pěšky domů. Poprvé po dvou a půl letech spolu bez syna. Zvláštní zážitek!.

V poledne jsme si syna vyzvedli. Deset minut předem jsme čekali a poslouchali za dveřmi. Slyšeli jsme brek a vzlykání. Bylo nám jasné, že je to náš Háša. První tři hodiny prý byly dobré. Poslední hodinu strávil brekem na botníku. Jakékoliv jídlo odmítl.

Zjevně pochopil, že do školky chodí i jiné děti. Že tam rodiče s ním nezůstávají, že vychovatelky a hračky tam nejsou jen pro něj a že je tam nějaký program, ať se mu to líbí, nebo ne. Prostě pochopil, že svět je krutý a bezstarostné dětství skončilo.

Druhá návštěva školky byla nejkritičtější. Naštěstí byly prázdniny, a tak jsme na něj s manželkou byli dva. Museli jsme překonat jeho fyzický odpor při oblékání i cestou. Asi kilometr jsem ho zmítajícího se nesl v náručí. Brečel a rval se se mnou celou cestu. Ve školce zamířil rovnou na botník. Ještě venku jsme slyšeli jeho bědování a pláč.

Když jsme se v poledne blížili k budově, z dálky byl slyšet nářek a štkaní. Syna jsme nalezli opět na botníku. Vychovatelka tvrdila, že přes den několikrát slezl a zapojil se do aktivit, které se mu líbily. Jídlo opět odmítl.

Třetí návštěva. Syn od rána nevrlý. Popírá existenci úterka i školky. Vysvětluji mu, že já už dnes taky musím do školy a že tam jsou taky děti. (Není to pravda, je přípravný týden.) Trochu ho uklidnilo, že v tom není sám. Opět jsme si ho vyzvedli spolu se ženou. Seděl na botníku a tvářil se posupně. Vynašel totiž nástroj odplaty. Počůral se. Jídlo opět odmítl.

Čtvrtá návštěva. Naposledy ho odvádíme spolu. Vyzvedne ho už jen paní. Syn se tváří bojechtivě. Celý den pil jak duha. Dokonce snědl polévku. Ve školce se počůral třikrát. Se ženou pak opět třikrát. Jí do postele, sobě do postele, do jídelní židličky. Do příští návštěvy školky pročůral autosedačku a dva kočárky. Naprosto cíleně.

Pátá návštěva. Syn se těší, co zase počůrá. Žena ho už odváděla i vyzvedávala sama. Počůral plyšového opičáka, koberec a sebe. Pak už to vychovatelka nevydržela a nasadila mu plenku. Snědl opět polévku a vypil pití i několika holčičkám. Doma se už nepočůrává. Evidentně ho to baví jen ve školce.

Má paní spekuluje o tom, proč se počůrává, jestli se o něj ve školce řádně starají. On nám to neřekne, nemluví.

Šestá návštěva. Syn se počůral jen dvakrát. V poledne se zapomněl a snědl kromě polévky talíř špaget. Konečně se dostavilo to, co jsme očekávali. Ano. Syn onemocněl virózou. Látky na psaní je tolik, že pokračování příště.

4. 10. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené