Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i výjimečně dlouhé prázdniny – přinejmenším z pohledu psaní pro Babyweb).

Náš prvorozený syn Honzík, t.č. téměř už tříleťák (odpočítáváme poslední dny), totiž dělá neskutečné pokroky, a mně by vážně bylo líto, kdyby byl kvůli mladšímu bráškovi nějak upozaděn. Ostatně, jakýmkoli byť jen náznakům upozadění se dost hlasitě brání. Nebo by se dalo říct, že prožívá výjimečně silné období vzdoru. Každopádně je u nás doma dost veselo a hlučno. :-D

Ve všech chytrých knížkách i odborných článcích a radách na internetu se dočtete, že dítě prochází v prvním roce života bouřlivým vývojem. Dozvíte se, že vyroste asi o 50%, ztrojnásobí svou tělesnou hmotnost, naučí se plazit, lézt, sedět, stát volně v prostoru, obcházet nábytek, někdy i prvních několik samostatných krůčků, slyšet na svoje jméno, říct pár významových slov, napodobovat zvuky některých domácích zvířátek, postavit dvě kostky na sebe, klešťový a posléze pinzetový úchop, jíst v podstatě běžná jídla, některé děti se i více či méně úspěšně samy krmí.

Nevím, jestli to je tím, že jsem se sama přestala v tomto směru dostatečně vzdělávat nebo na tom vážně něco je, ale o tom, co se dítě naučí během dalších dvou let, už se tolik nepíše. Nebo jsem to prostě přehlédla. A přitom je to takový fičák! Ještě v 17 měsících náš Honzík nechodil. V 18 měsících už běhal jako drak. Jeho slovní zásoba v 15 měsících se dala spočítat a měla jsem slušný přehled o tom, který den se naučil která slova.

Dnes mě překvapuje, kolik cizích slov zná a umí správně používat („Mami, máš antibakteriální ubrousky?“ nebo „Potřebuju svůj imbus. Jdu montovat.“). Jeho slovní zásobu bych nespočítala ani náhodou! Dokonce sám vytváří nová slova a vlastní gramatiku (jdi – jdu >>> šupajdi – šupajdu apod.). Písmenka a číslice ho začaly zajímat někdy před koncem loňského roku a během ledna se naučil přečíst všechna velká tiskací písmenka a všechny číslice. Dnes mi hlásí čísla projíždějících autobusů a u některých i ví, kam jedou („K babičce Dádě jede stosedumdesátšestka, mami.“)

Poslední dny si zpestřujeme procházky tím, že sledujeme dopravní značky a vysvětlujeme si, co která znamená. První, kterou bezpečně pozná, je Dej přednost v jízdě. V autobuse, tramvaji nebo metru nadšeně hlásí stanice a v metru i obligátní hlášku „Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají!“ Kromě toho ovšem taky daný dopravní prostředek řídí. K tomuto účelu používá vlastní volant, vybavený několika zvukovými tlačítky včetně oblíbeného klaksonu (naštěstí v MHD zvuky na volantu nezapíná).

Lidové písničky a říkanky pro děti si upravuje k obrazu svému („Vařila masíčko v mističce“, případně „Skákal pan myslivec přes zelenou louku“). Při přecházení přes ulici se spolehlivě rozhlídne a řidičům, kteří nás pouštějí, děkuje mávnutím ruky. Půjčuje si můj mobil a volá z něj babičce nebo tatínkovi, případně si najde galerii fotek nebo kalkulačku. Jinam mi v mobilu (většinou) neleze, máme to tak domluvené.

V mém počítači má svůj uložený Word, ve kterém si může psát, co ho napadne. Nahodilým shlukům písmen a číslic běžně upravuje formát, velikost písma, soubor uloží nebo minimalizuje na lištu, když přijdu k počítači s tím, že se potřebuju na něco podívat sama. Opatrně zkouší odrážedlo. Doslova před pár dny objevil kouzlo trampolíny a skákání snožmo.

Za opravdové milníky však považuju následující tři: Milník první: Plínky. Dlouho předlouho se bránil našim snahám o používání nočníku. V roce se nechával na nočník posadit s knížkou v ruce, ovšem považoval jej za poněkud bizarní sedátko na čtení. Pak se jeho doba pobytu na nočníku zkrátila na vteřiny a já to vzdala. Občasné pokusy, že dneska to zkusíme bez plínky, zarputile bojkotoval.

V červenci na chalupě u babičky a dědy se ovšem odplenkoval prakticky sám a ze dne na den. Během týdne jsme odbourali i noční plínku a od té doby jsme téměř bez nehod. Vyplatilo se počkat, netlačit a dát mu důvěru, že to zvládne sám, až na to bude připravený.

První dny byly vyloženě humorné, ten úplně první bobek v nočníku Honzík nadšeně ukazoval i psovi, chodil obsah nočníku obřadně vyklopit do kompostu a vyplachoval po sobě nočník zahradní hadicí. Dneska už to je brnkačka. Má k tomu i vlastní hlášku: „Pozor, instaluju bobek!“ (Dítě ajťáka se prostě nezapře) :-D

Po několikadenní pauze po sobě čtu rozepsaný článek, a protože je to fakt hodně dlouhé, nechám si pokračování na příště. ;-)

Mějte krásné podzimní dny a užívejte si malé i velké pokroky svých ratolestí!

Jarka

20. 9. 2015Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Katko, zdravím i já Vás. A děkuju za milé přivítání po prázdninách :-)

Jo, se svými kluky se rozhodně nenudím. Sice tedy nejčastější je fakt křik a pláč, protože už se do sebe začínají docela pouštět (Filip vrací úder - to by byl možná docela dobrý název pro příští článek, popřemýšlím o tom, jak to pojmout), a já se v tom trochu plácám, jak dát Honzíkovi srozumitelně najevo, že ubližovat bráchovi nemůže, a přitom ho netrestat... Ale pak mají zase hezké světlé chvilky, kdy si dávají pusinky (Filípek dělá takové ty rybičky otevřenou pusou) a řehtají se na celé kolo. A Honzík to sem tam okoření nějakou odzbrojující hláškou. Včera jsme pekli sušenky pro prababičku k narozeninám, Honzík zodpovědně ochutnával, a když jsem řekla, že už to stačí, aby nějaké sušenky přece jenom zbyly, tak se na mě usmál (skoro bych si byla jistá, že jsem vedle jeho hlavičky viděla bliknout žárovku, jak se mu v hlavě objevil nápad) a povídá: "Tak upečeme další sušenky!" Prostě brnkačka, mámo, o nic nejde! :-)

Těším se na Vaše daší články a Tomáškovy perličky :-)

Jarka

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Jarko, moc ráda Vás tu opět vidím a vítám mezi blogerkami zvlášť ráda Vaši přítomnost. Právě jsem nechala děti muchlat barevné papíry (chtěla jsem s Tomem něco tvořit, ale už je to fuk), abych mohla najít chvilku na moji reakci. Mám obdobné pocity z Tomáše - jestli ono něco nebude na té často opakované formulce, že chlapečkové se vyvíjejí ve skocích. Tomáš nerad mluvil, opakoval pár slabik, najednou mi řekl: "Hele, mami, pipi." a od té doby nezavře pusu. Jestli někdy bude třeba spisovatel, zařadí ho mylně mezi humanisty, protože každému hlásí jméno, příjmení a z které je pražské čtvrti... zapojuje kabely do počítače... to znáte. Nicméně Váš Honzík mě baví - respektive ty jeho hlášky. No těším se na to u těch svých! Pozdravuji Vaše děti a zase napište.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Mimoňské války: Klony útočí

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že nás máma nějak moc často opouští a chodí si jen tak ven. Asi mě slyšela nebo co, protože teď byla znenadání víc doma. Měla spoustu práce… Celý článek »

Možná přijde i… odpočatá máma?

BATOLE LIVE! FILIP To se zase dějou věci na tom světě! Nějak mi ten můj vesmír přestává fungovat. Máma se občas sebere, zaúkoluje tátu, aby nás pohlídal, nakrmil, vykoupal, uspal, a klidně si odejde někam pryč. Celý článek »

Viróza sem, očkování tam

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem si myslel, že letošní konec zimy bude trochu veselejší než loni. Ale asi jsem se spletl, vypadá to, že i tentokrát si sem tam střihneme nějakou tu virózu. Celý článek »

Já se bojím!

BATOLE LIVE! FILIP To už jsou zase dva týdny v čudu? Minule jsem vám psal, když jsme byli s babičkou a dědou sami a užívali si sněhu. Celý článek »

Zimní radovánky

BATOLE LIVE! FILIP Tak mámě překvapivě nehráblo. Zatím. A angína už je taky pryč. Nakonec to nebyla taková hrůza, jak to před 14 dny vypadalo. Celý článek »

Novoroční předsevzetí

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem tu zas. Máme po Vánocích a bylo to fakt náročný. Dárků jsem dostal hromadu, ale vlastně o ně tolik nešlo. Spíše jsme se sešli zase celá velká rodina a byl to pěkný blázinec. Celý článek »

Reportáž psaná na čokoládě

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, poslušně hlásím, že jsem opět zde. Po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo, aspoň myslím. Vlastně jo, stalo. Byli jsme celá rodina na focení ve Fotopromě. A byl to fakt zážitek! Celý článek »

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené