Zase bude líp...

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Po minulém příspěvku jsem tentokrát moc chtěla napsat veselý blog. Jenže... náladě neporučím. Poslední dobou cítím, že není z čeho brát. Myslím optimismus a dobrou náladu. Mně samotné je to líto. Ať se snažím, jak chci, poslední dobou to nejde. A není to stereotypem. Zkrátka není období, kdy by se dařilo. Ale takové chvíle netrvají věčně a někde se to určitě zlomí. Tomu věřím beze zbytku.
foto: Fotopromě.cz

 Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Už jsem ležela v posteli a snažila se spát. Je totiž noc.

Ale čím víc se blíží termín porodu, tím víc mám neposedné nohy a žaludek na vodě a špatně se mi spí – přesněji usíná. Po půl hodně koukání na dva spící tvory vedle sebe (jeden maličký a druhý velký, oba si tak moc podobní, jen nebýt těch odlišných proporcí a toho, že ten menší stále ještě dudá v noci) jsem to vzdala a šla se vypsat z toho, co se mi honí hlavou.

Ještě jedna věc mi teď nedá spát – myslím hodně na svou kamarádku, co tenhle týden bude rodit. Hlavně na to, jak jsem s ní v duchu prožila celou dobu jejího těhotenství, protože slávou byl každý dokončený týden, a i když jsem nepochybovala, že se k porodu v termínu dostane, přesto v člověku zůstane takové to „aby", co nutí raději opatrně si přát, přesto být „vždy připraven". Nevím přesně, kdy jde na sál, protože její manžel zakázal přesný termín sdělit, nicméně je to fuk – zítra jde na vyšetření a pak to někdy brzy přijde. Možná už si nepřečte, jak mi narušuje noční spaní, protože ve čtvrtek ráno, kdy blog vychází (přestože jej píšu zpravidla v pondělí nebo úterý), bude už na jipce po porodu císařem, popřípadě zrovna na sále a bude mít dozajista úplně jiné starosti – a já pevně doufám, že hlavně radosti – z ratolesti. Škoda, že Liberec není zrovna za humny... ale pro ni dobře, ještě by jí v nemocnici přijel očumovat někdo další ke všem těm, co jí budou očumovat i tak. ;o) Neboj Marti, nedorazím. :o)

Jsem ale napnutá, jako kdybych měla rodit sama. To ale doufám, že ještě chvilku nepřijde.

Ještě kousek delší chvilku... a asi by mi nevadilo i o nějaký den zase přenášet.

Je tu totiž bordel na kolečkách... a já ležím... často. S nohama nahoře.

První týden mateřské dovolené bez kontrol a dalších plánů nedopadl moc ukázkově. Totiž jak pro co. Velikonoční víkend jsme pojali odpočinkově, jak jsem Vám psala, a v duchu jediné návštěvy, kterou jsme absolvovali u našich kamarádů. Bohužel jsem si z ní odnesla asi nějakou virózu v podobě průjmu a žaludku na vodě, kterou jsem zdolávala několik dnů. Naneštěstí právě těch, které můj choť trávil v Moskvě na služební cestě.
Ve středu, kdy mi bylo nejhůř, byla naštěstí doma ještě má sestra, která se o Mítačuta postarala, přesto ještě čtvrtek, kdy jsem na něj byla už sama až do pozdního odpoledne, jsem myslela, že vypustím duši a občas jsem tu seděla a brečela, jak mi bylo zle. (To proto, že přestože on to nechytil, potrápily ho zase zuby a v noci ze středy na čtvrtek jsme se moc nevyspali, neboť ho chytaly záchvaty pláče s horečkou kolem 39 °C.)

I to jsme ale zvládli. Mamka pomohla, jak mohla - po příchodu z práce ho vzala ven (a nakonec to sama odnesla, protože průjem dostala také – ale skolil jí naštěstí až v pátek odpoledne, a to se už v noci vrátil manžula, takže převzal štafetu starání se). Doufám, že tím to skončilo a kluci to ani jeden už nedostanou.

U mě bylo špatné, že mi z toho hlavně hrozně tvrdlo břicho, kdykoli jsem zaujala polohu jinou, než v leže, a nevěděla jsem, zda je mi špatně z toho, že je mi špatně, nebo z hladu jako takového.

Konzultovala jsem to s gynekoložkou, která radila, ať raději ležím, i kdyby malej hodně zlobil (ať ho raději nechám dělat si, co chce, nebude-li to s obrovským nožem apod.), protože nedodržím-li to, budu muset do nemocnice, kde budu ležet, a jestli ho nemám kam dát, je lepší, bude-li doma se mnou coby lemrou, než někde u kamarádů.

Kamarády jsem navíc požádat o pomoc nemohla, protože většinu jsem nechtěla nakazit – mají malé děti nebo jsou těhotné, takže jaksi žádná výhra hlídat někoho, kdo byl ve styku s virem průjmiku, že?! A dovětek, že jsou takové, co v nemocnici nebo posteli či na gauči stráví téměř celé těhotenství, jsem brala už jen jako pobídku, že to doktorka myslí vážně.

Vědoma si toho, jsem tedy malému ve čtvrtek vysvětlovala stále dokola, že maminka u něho na zemi u hraček neudělá hačí, ale že můžou hračky udělat hačí vedle mámy a Adámka a bude to také dobré. Nechápal to celý den, ale snažil se. Jen jeho špatná nálada z bolení zubů tak nemohla být nikterak skvěle rozptýlena, protože nebylo pořádně čím... i méně spal, což bylo nemilé hlavně pro můj odpočinek. Mrzelo mě to vše kvůli němu, ale nakonec to také nějak dal a asi zpětným okem soudím, že mohlo být i hůř.

Ono to ale vůbec leckdy zpětně vypadá mnohem lépe, než když se to vše právě děje. :o)

Hm. Tedy s vědomím, že jsem minule asi nepůsobila moc optimisticky a chtěla jsem to změnit, marně přemýšlím, čím se naladit pozitivněji, abyste si nemysleli, že jsem doma stále jen v depresi. (Přiznávám ale, že vlastně jsem. :o) Nejvíc by mi pomohlo projet se na horské dráze – kdybych nebyla těhotná :oD.

Pořádně se odreagovat a dostat to ze sebe... dřív jsem třeba malovala na hedvábí nebo tvořila něco jiného. Jenže to je dneska zahrabané někde v krabici Bůhvíkde...)

Pravdou ale je, že zdrojem optimismu je u mne právě a jen mé první děťátko (a to, že druhé je zatím podle pohybů bříška v pořádku), které už není moc děťátkem, jako spíš veselým klukem. Takovým rozumbradou, který zpívá dokola píseň „Tééděééédi tééděééédíííí...!" (v překladu medvědi nevědí) tak často a dobře, že nezůstávám na pochybách o jeho dovednostech porozumět rytmu a melodii. Bohužel je zdrojem optimismu jediným, a přestože nevyčerpatelným, jsme poslední dobou skutečně s optimismem v koncích. Soudím, že jak já, tak manžel. S malým se totiž směje a dovádí, ale jakmile odejde spát Adam, odejde u nás spát i slunce obecně. Pak už jen plníme nezbytné úkoly, co nepočkají, doháníme resty a rychle odcházíme spát.

Připadá mi, že jsme jako zavření v kleci.

A čím víc si představuji, že do té klece přivedu druhé dítě (a jak to bude asi poté vypadat), tím více je mi smutno... už teď mi totiž přijde, že když se smějeme a je nám chvíli veselo, okolí to špatně nese a snaží se nám náladu něčím zkazit a ubezpečit nás, že věci nejdou tak snadno.

Nejen, že mne tak tedy dostihla nostalgie a smutek po roce od smrti táty, protože mi došlo, že jestliže jsem byla smutná u prvního porodu kvůli Mítačutovi a strachu, kolik společného času a jak kvalitního je čeká, teď si uvědomuji, že moji druhou ratolest táta nikdy nepozná. To zkrátka bolí, protože vidíte, jak odchod jednoho změní život a chod celého celku. Jak o moc jinak by vypadal náš život, kdyby se to nestalo. U nás bylo zkrátka vždycky tak veselo. A už není. A dokonce, jako kdyby jestliže chvíli je, to bylo špatně. A není kam utéct, kam odejít. Mít kam zalézt.

Jsme obtěžovaní a obtěžujeme. A naše samostatné bydlení není v dohlednu. Ještě stále si nemůžu být jistá, jak to dopadne s naším plánovaným budoucím bydlením a každý den, kdy se to protahuje, se cítím hůř a hůř.

Švagrová se dosud konečně nevyjádřila, stavební povolení bude ještě asi hodně trvat, zdržujeme svého skvělého a hodného stavitele a termín zahájení stavby vypadá při nejlepším na červenec. Sice i to může znamenat bydlení o samotě ještě v tomto roce, možná i kýžené Vánoce v novém, ale už se tento termín povážlivě kýve.

A jestli Vás zaplavují hormony v podobném týdnu těhotenství jako mě, určitě víte, jak chce člověk hnízdit, má své plány a obavy a přeje si vědět alespoň něco, aby se připravil a vše, co tyto plány a přípravy naruší, je nelibě neseno a velice těžce snášeno.

Zatímco první miminko jsme měli přivést do nových místností, vymalovaných a prázdných, s novými koberci, vše bylo pečlivě přichystané, čisté a nažehlené, dnes tu na mne dýchá bordel, věci kupící se v rozích místností (co je není kam uložit), provizorium a nedostatek místa, vakuové pytle s neznámým obsahem a nevědomost, kde to, co by bylo potřeba, je... a nedostatek času, co tomu nepřidává – naopak přidává mým obavám.

Takže hrůza, co mne jímá, jak to vše zvládnu, narostla do obludných rozměrů. Já vím, že to zvládnu, jen mám strach, za jakou cenu, a co tomu budu muset ještě obětovat.

Myslím, že poslední dobou jsme z toho oba – manžul i já – tak špatní, že nedokážeme ani mluvit. Jako kdybychom se netěšili, přestože je to jinak. Jen je těžké těšit se, když kolem Vás je tolik negativního, nic nemůžete ovlivnit a nikoho to nezajímá. A není z toho východisko. Jen přežívat.

Přitom je to taková škoda, takhle se cítit v domě vlastních rodičů. Jenže ani jeden z nás z toho už neumí ven. Je zkrátka těžké, když váš život a to, jak fungujete, ovládá někdo jiný, než vy nebo vaše děti. A očekává se od vás, že namísto věnování se malým dětem a učení se zvládání každodenních věcí v životě s nimi, anebo dokonce snad jeho užívání, se po vás chce přiložit ruku k dílu za všech okolností – a ještě si vymyslet, kam vlastně a co je potřeba – a jen podle toho jste hodnoceni a posuzováni.

A tak vlastně už druhý týden mám pocit, že jsem nepsala vlastně o tom, jak být dobrou mámou jen tak, ale jak se vyrovnat s tím a být především dobrou mámou tam, kde se očekává, že budete více a v první řadě dobrou dcerou, a pak teprve někde za tím i možná dobrou mámou.

Já jen doufám, že mne nikdo nebude kamenovat za to, že tenhle úkol považuji v současné chvíli za zcela nepodstatný.

Určitě už příští týden bude líp.

Zuzana


 

Zuzana právě prožila 33. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

 

 

16. 4. 2015Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Jako žito

MÁMA ZUZANA Tak se cítím. Unavená. Jako strašně zmlácená… Snažím se stihnout všechny termíny odevzdání všeho, co hoří, a nebo hoří víc… Celý článek »

Stavební povolení

MÁMA ZUZANA Je doma. Zdálo se to jako už nemožné, ale je doma. Přišlo mailem a je tu. Otevřeli jsme bublinky i přes mé kojení a u večeře vypili každý kousek ze své sklenky.  Celý článek »

Trpělivost

MÁMA ZUZANA To je zboží, kterého se mi někdy v poslední době opět nedostává. Vím, že je to u nás už ohraná deska. Jenže opravdu nepamatuju, kdy jsem si od dětí naposledy odpočala na déle než pár hodin. Rozumějte. Sem tam vyjede manžel s dětmi... Celý článek »

Mlčeti zlato…

MÁMA ZUZANA nemlčeti platina? Už se Vám určitě někdy stalo, že jste se musely rozhodnout mezi úplně dvěma špatnými variantami. Tedy... „špatnými“ je relativní pojem. Zkrátka mám na mysli rozhodování, které nemá naprosto dokonalé řešení. A protože... Celý článek »

Když máma naletí

MÁMA ZUZANA Tento týden jsem sobě, ale hlavně svému malému synkovi, připravila ohromné zklamání. A na rozdíl od dítěte, které jak je pozitivně naladěné od narození ze svého přirozena, jsem se toho pocitu nemohla zbavit – a vlastně jsem se ještě... Celý článek »

Když létám...

MÁMA ZUZANA Mám ráda cestování. Cestování v jakémkoli dopravním prostředku. Z prostředků nejvíc letadlem. Mé děti to mají stejně. To si troufám tvrdit. Celý článek »

Na mou duši

MÁMA ZUZANA Abych navázala na předchozí blog, Vánoce u nás proběhly. Nikterak bych to nerozmazávala, protože bych si opět musela trošku stěžovat na „babičku“. A tak raději nebudu vyprávět. Celý článek »

Sáňky v létě

MÁMA ZUZANA Po delší odmlce vás opět zdravím. Velká omluva všem, pokud jste na blog marně čekali. Rozhodování na poslední chvíli má svá úskalí. Někdy nemalá…  Celý článek »

Mumie

MÁMA ZUZANA Týdny plynou a my už víme, že na dovolenou do dalekých zemí, pojedeme (tedy, pokud zdraví dovolí a bude jinak shůry dáno). Celý článek »

Nedovolená dovolená

Každý se občas v životě ocitl mezi mlýnskými koly. My se tak cítíme nyní. Celá rodina. Na jaře jsme si s kamarády koupili letenky do Brazílie, že pojedeme na krásnou dovolenou přes Vánoce. Letenky jsem pro jistotu pojistila pro případ, že bychom... Celý článek »

Parádnice

MÁMA ZUZANA Dva týdny se v kalendáři otočily a u nás se relativně nic nezměnilo. Tedy co se týká stavu domu, stavebního řízení a hypotéky.  Celý článek »

Mluvící a čůrací

MÁMA ZUZANA Vždycky se na podzim těším jako malá holka. Přijde mi snad stejně zábavný, jako zima. V zimě se, pokud je, běhá po sněhu a hraje v něm. Když ne, tak se na něj těší… a podzim zase přináší kupu listí. To naštěstí mnohem pravidelněji v... Celý článek »

Kdo si hraje, nezlobí…

MÁMA ZUZANA …většinou. Poslední dva týdny byly nabité událostmi. Nedostali jsme hypotéku, neočkovali děti, protože byly nastydlé, (díky tomu ani nenastřelovali náušničky), dověděli jsme se, že brzy dostaneme stavební povolení, manžel se dověděl,... Celý článek »

Ideální mimi

KLUB TĚHULEK! ZUZANA To je jasné označení naší Zorečky. Miluji naše miminko. Asi jako každá máma, ale u naší Zorečky je skutečně jen minimum chvil, kdy bych ji nejraději vystřelila na Mars a zavřela okno.  Celý článek »

Až jednou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Mám seznam. Už to není seznam věcí, které musím stihnout do porodu. (Naštěstí! Stále platí, že „hlavně už žádný porod!!!“ Dvě akutní sekce stačily.) Je to seznam toho, na co se těším, až to budu moci dělat. Jednou. Až děti... Celý článek »

Tak a DOST!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tento náš domácí a poslední šestinedělní týden poznamenal test Babywebu: Jste líný rodič?! Celý článek »

Týden snů a klidu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Prožívám s rodinou takovou moji malou dovolenou. Se začátkem prázdnin odjela babička učitelka na týden za svými příbuznými a přáteli a doma zavládl klid a pohoda. Tedy klid spíše bez komandování, bez fňukání, že děti všechno... Celý článek »

Syslí tváře a vypasená bříška

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase ten blog nepíšu v termínu. Najít čas v rozmezí pátek až úterý dopoledne se stalo nadlidským úkolem. A v rozmezí úterý až pátek se zase nic tak zásadního většinou nestane, nebo se pak stane něco mnohem lepšího, takže to... Celý článek »

V nouzovém režimu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tak fungujeme. V duchu už tomu říkám nouzový režim. Já a mé dvě děti, které jsou mimochodem velmi hodné - obě, žijeme podle pravidel cizí domácnosti tak, abychom co nejméně překáželi a co nejvíce si užili spolu legrace – a... Celý článek »

Ať žijem!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Týden opět v čudu... a manžulovo dovolená taky. Návrat do práce se mu ani trošku nezamlouval. Prý si ani nepamatuje cestu do práce. ;o) Vtipálek. Celý článek »

Porod, Zorka a já

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ač to tak v neděli večer nevypadalo (a v pondělí v porodnici při vyšetření se stahy po 4 minutách prý také ne), pondělní poradny v 9:00 jsem se už 2 v 1 nedočkala.  Celý článek »

Když dojde na ústupky…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě pořád jsem celá... Efička se zatím ven nemá. A já jsem ráda. Objednaná do poradny jsem zase na pondělí, tentokrát bylo všechno v pořádku napoprvé, tedy žádné přetáčení monitoru. Uvidíme, zda se pondělka tahle ještě... Celý článek »

Že bychom třeba vymalovali?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Voda zase nebude. Respektive porod do ní. Stejně jako v mnoha jiných porodnicích, je v současné době na Kladně použití porodní vany hygienikem zakázáno. Takže zase smůla... No co se dá dělat. Celý článek »

Poradna s povidlovým koláčkem

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Porodnice v Kladně mne znovu (ač po skoro dvou letech) nezklamala. Všichni byli hodní, laskaví... a bylo tam narváno. Ale v tamním stále stejném bufetu jsem si ihned koupila výborný koláček s obrovským množstvím povidel.... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené